asyan.org
добавить свой файл
1
«Щоб не було каяття …»


Мета заходу : запобігати шкідливим звичкам, які негативно впливають на здоров'я підлітків; формувати вміння і навички учнів щодо власної безпеки, розуміння відповідальності за власні вчинки та їх наслідки; виховувати в учнів бажання зберегти власне здоров'я.
Обладнання та оформлення:фотографії , брошури, книги, плакати, записи на дошці;

«Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий».

Здоров'я це нічого, але все без здоров'я - ніщо".
«Не піддавайся шкідливій звичці!»
«Не спалюй своє майбутнє!»
«У Європі сьогодні курити не модно!»
«Вибирай сам — бути здоровим чи курити?»

ХІД заходу

Учитель.Скажіть ,будь ласка , хто із вас не задумувався про майбутнє? А якими ви себе бачите через років десять ? Як ви думаєте , що може зашкодити вашим планам?

(невелика дискусія)

Ми добре знаємо, що здоров'я — найбільша людська цінність, яку, на жаль, багато людей починають цінувати та берегти, вже втративши значну частину цього скарбу, відпущеного нам природою. Без здоров'я немає щастя. Іноді ваші ровесники навмисно все роблять для того, щоб загубити своє здоров'я. Вони набувають поганих звичок, які негативно впливають на них і яких потім не можуть позбутися, але спочатку вони про це не . думають і хизуються перед друзями. Та тільки чим? Не дуже приємно і навіть шкода дивитися на таких дітей, знаючи, що через деякий час вони почнуть хворіти і втрачатимуть своє здоров'я.
Питання до бесіди:
— Які ви знаєте погані звички, що їх люди самі набувають? (Паління, алкоголь, наркоманія)
—А що таке звичка? (Звичка — це форма поведінки людей, що виникає під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях).
— Які можуть бути звички? (Корисні і шкідливі)
— Які звички є корисними? (Режим дня. Він сприяє зміцненню здоров'я, під-вищенню працездатності і, врешті, довголіттю.)


Можливий варіант висновку: шкідливі звички, навпаки, дезорганізують людину, послаблюють її волю, знижують працездатність, порушують здоров'я і скорочують тривалість життя. Ці звички завдають безліч страждань людині.
Учитель. Люди, котрі палять, перш за все не впевнені у собі, не вміють протистояти тиску оточуючих. Підлітки починають палити саме для того, щоб відчути себе дорослими, самостійними людьми, справжніми «суперменами». Основною складовою тютюну є нікотин.
Нікотин — це надзвичайно сильна отрута, що діє переважно на нервову систему, травлення, а також на дихальну і серцево-судинну системи. Навіть одна сигарета шкідлива для всього живого. Отже, смерть від нікотину може настати, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет, а для дорослої людини смертельна доза — пачка сигарет. Проте відомі випадки смерті навіть від викурювання 2—3 сигарет. Алкоголь і нікотин є наркотиками. Це означає, що людина, вживаючи ці речовини, поступово звикає до них настільки, що стає хі¬мічно залежною. Людина вживає алкоголь, якщо вона неспроможна зна-ходити розумні виходи з неприємних життєвих ситуацій, погано ставиться до людей і до себе самої, не вміє регулювати свою поведінку. Алкоголь (етиловий спирт) впливає негативно на мозок, судини, серце, печінку та інші органи й системи організму, порушується координація рухів, погіршується мовлення.
Наркоманія — справжнє зло для всіх країн світу. Знайомство з наркотиками найчастіше починається із звичайного паління тютюну. Наркоман не лише збільшує дозу наркотичної речовини, а й міняє її на іншу, сильнішої дії: тютюн — конопля — мак — ефедрин. Потяг до наркотику може сформуватися вже після разового прийому наркотичної речовини, що викликає природну реакцію організму — нудоту, блювання, свербіння, відчуття жару й запаморочення, болі в кістках і суглобах, відсутність сну. Іноді перший прийом наркотиків стає останнім — людина вмирає, бо неможливо точно розрахувати індивідуальну дозу.
В нашому суспільстві є ще одне зло, і про яке ми зовсім мало знаємо і не вміємо ефективно йому протистояти. Це — СНІД. Синдром набутого імунодефіциту — кінцева стадія інфекційного захворювання. Вірус цей вражає лімфоцити крові, які відповідають за захист організму людини від різних мікробів і пухлин. СНІД — невиліковна хвороба. Тож чи достатньо вже маємо знань, щоб убезпечити себе від СНІДу?
Що ви знаєте про СНІД ? (Відповіді учнів)
Учитель. СНІД передається переважно статевим шляхом, коли можливий обмін виділеннями організму, в яких міститься вірус (сперма, вагінальний секрет, кров). Надійним засобом захисту від СНІДу є презерватив. Останніми роками збільшується кількість заражених людей (переважно наркоманів), які користуються нестерильними шприцами, голками, особливо тоді, коли «колють¬ся» в компанії. При цьому маленька крапелька чужої крові в шприці або на голці може потрапити в організм і заразити його, якщо в ній міститься вірус. Гарантією убезпечення від зараження СНІДом є здоровий і правильний спосіб життя і, зокрема, виважене ставлення до інтимних взаємин з постійним статевим партнером, в процесі яких відбувається взаємне збагачення емоційними відчуттями; категорично негативне ставлення до застосування наркотиків, якщо навіть залишаєшся в меншості в компанії однолітків, котрі пропонують спробувати цей «кайф».
Ви переконалися, що в XXI столітті, шкідливих звичок існує дуже багато. Але ці шкідливі звички виникли багато років тому. І зараз ми торкнемося історій виникнення шкідливих звичок.
Пропонуємо вам послухати повідомлення, які підготували для цієї зустрічі ваші друзі.

Паління
1-й учень. Є така казка. У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли у Вірменію, біля підніжжя Арарату жив добрий і дуже мудрий старий. Він відразу не злюбив це зілля і намагався переконати людей не вживати його.
Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони кричали:
— Божественне листя! Божественне листя! У ньому засіб від усіх хвороб!
Навколо них зібралося багато народу. Підійшов і старий:
— Це «божественне листя» приносить людям користь: у будинок курця не зайде лиходій, його не вкусить собака, він ніколи не постаріє.
Купці з подивом подивились на старого:
— Ти правий, мудрий діду,— сказали вони
.— Але звідкіля ти знаєш про такі чудові властивості «божественного листя»?
Старий усміхнувся і пояснив:
— Лиходій не зайде в будинок курця, оскільки у того, хто віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, нічого красти. Крім того, від куріння він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, що не спить. Через кілька років куріння людина ослабне, в неї почнуть боліти ноги, вона ходитиме з паличкою. А який же собака вкусить людину із ціпком у руці? І, нарешті, курець ніколи не постаріє, тому що помре замолоду.
Відійшли люди від купців.
Якби всі прислухалися в наш час до порад мудрого старого!
Алкоголь
Учитель . Скажіть , а хто з вас пробував алкогольні напої? Що спричинило бажання попробувати такий напій?А що ви знаєте про його дію на наш організм?

2-ий учень . Як свідчить наука і дослідження , алкоголь шкідливий для мозку. Більш ніж 30 % алкоголю затримується у нервових клітинах головного мозку. Внаслідок одного сильного сп'яніння гине до 20 тис. клітин головного мозку. Алкоголь викликає залежність: психологічну і фізіологічну.

Руйнівним чином діє алкоголь і на внутрішні органи. Страждає від його дії шлунок, печінка, серце і судини, нирки, залози внутрішньої секреції. Чим молодший організм, тим більш руйнівна дія алкоголю. Відомі випадки отруєння підлітків незначними, з точки зору дорослих, дозами алкоголю. Родовід алкоголіка - здебільшого дуже сумна історія.

Є таке поняття - закон трьох поколінь. У його основу покладено дослідження французького психіатра Морреля, який вивчав деградацію поколінь алкоголіків і дійшов висновку, що до четвертого покоління алкоголіків потенціал їхнього родоводу вичерпується. Рід закінчується.

Необхідно згадати і про такий вид алкогольного ураження, як алкогольний плід ( дитина народжена жінкою-алкоголічкою). Лише близько 15 % дітей, народжених від батьків-п'яниць, розвиваються нормально психічно і фізично. Четверо з п'яти так чи інакше виявляються неповноцінними. У 100 % випадків у дітей, які народилися після 6-8 років пияцтва батька, а тим більше матері, визначається розумова неповноцінність. Неповноцінні діти стануть дорослими і самі матимуть дітей. А це - реальна і страшна загроза генофонду нації.

 Перші згадки про боротьбу із пияцтвом припадають на часи царювання Петра І, який заснував спеціальну медаль «За пияцтво». Вона мала форму восьмикутної зірки завбільшки з тацю, була відлита з чавуну і важила 5 кг. За допомогою ланцюга медаль прикріплювали до роз'ємного обруча, який одягали на шию п'яниці незалежно від звання і соціального стану. «Удостоєний» цієї «на¬городи» мав протягом тижня носити медаль на шиї.
В Україні народ здавна зневажав п'яниць, розповідав про них смішні історії. По базарах водили ведмедя, який показував, «як п'яний чоловік іде додому».
Вершиною національного фізичного виховання, самовдосконалення тіла й духу стала епоха Запорозької Січі. Тут загартування у повсякденному житті і військових вправах відбувалося в постійних іграх, забавах, танцях, змаганнях, справах.
Учитель. Чи зробили ви для себе вибір? Чи правильний обрали шлях?


Зараз ми це перевіримо — проведемо тренінг .

На кожне із запитань вам треба дати відповідь: «так» чи «ні». Відповіді пролунають у формі оплесків. Якщо ви даєте правильну відповідь , ви проходите дальше . Хто дає неправильну відповідь – вибуває .
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) передається через:
• рукостискання;
• спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;
• обійми;
• спільне користування голками та шприцами для ін'єкцій;
• чхання та кашель;
• плавання в басейні;
• рушники, мило, мочалку;
• статеві зносини без використання презервативів;
• домашніх тварин;
• посуд, їжу;
• туалети (унітази);
• статеві зносини з використанням презерватива;
• спільне користування голками для проколювання вух.
Підбиття підсумків Для решти опитуваних проводимо міні-вікторину, щоб виявити найбільш проінформованого.
Учитель. Для підбиття підсумків цієї вікторини і наступних конкурсів
давайте оберемо журі. У кінці заняття журі оголосить нам результат конкурсів і нагородить переможців.
1) Хто і звідки завіз тютюн у Європу? (Христофор Колумб 1492 році з Америки)
2) У яких країнах заборонено наркотики під страхом смертної кари? (Таїланд, Сінгапур, Східна Азія)
3) Який російський цар був запеклим курцем і дозволив торгівлю тютюном і куріння? (Петро І)
4) Основна сировина сигарет. (Тютюн)
5) Чи можна уникнути зараження на СНІД? ( Так )
6) Чи можна виявити вірус відразу ж після інфікування? (Ні)

Учитель. Сьогодні медики стверджують:
- здоров'я людини на 10 % залежить від спадковості,
- на 5 % — від роботи медиків.
- Інші 85 % — у руках самої людини.
Отже, наше здоров'я залежить від наших звичок.

Зараз ми проведемо тест, який допоможе вам дізнатися, що чекає на вас у майбутньому: здорове довготривале життя чи хвороба і немічна старість. Вам треба на кожне запитання надати відповідь: «так», якщо твердження правильне, або «ні», якщо твердження хибне.
1. Тільки чоловіки можуть заразитися ВІЛ-інфекцією.
2.Запобігти СНІДу можна, утримуючись від випадкових статевих зносин.
3. Якщо ви сильні та здорові, ви не можете заразитися на ВІЛ-інфекцію.
4. Куріння сигарет зумовлює швидке старіння.
5. Тисячі людей щороку помирають від хвороб, пов'язаних із курінням.
6. Курець може кинути курити будь-коли . Все, що для цього потрібно,— це сила волі.
7. При пасивному курінні людина одержує втричі більше одноокису вуглецю, ніж сам курець.
8. Людина може набути згубної звички до вживання наркотиків, тютюну, алкоголю.
9. Поцілувавши хворого на СНІД, ви заразитеся цією хворобою.
10. Немає ліків проти ВІЛ, коли вірус потрапляє у кровообіг.
11. Особа може заразитися ВІЛ, здаючи кров.
12.Є ліки від СНІДу.
13. Куріння викликає рак легенів.
14. Вагітні матері, які інфіковані ВІЛ, можуть передати його плоду.
15. Є окремі люди, котрі мають імунітет до СНІДу.
16. Аналіз-крові може показати, що людина інфікована ВІЛ.
17. Мити руки перед їжею не потрібно.
18. Куріння «травки» не вважається вживанням наркотику.
19.Спиртні напої шкодять здоров'ю.
20. Займатися спортом необхідно для здоров'я.


Творча вправа «Режисування» . (Клас поділяємо на 5-6 груп.)

Вчитель. Біда може трапитися будь з ким : із заможнім і бідним , із талантом і нікчемою, із зіркою і нікому не відомою пересічною особистістю. Ось вам випадкові світлини людей різних за віком , статусом . Вам необхідно кожному із них дати ім’я , придумати його власну життєву історію , яка була б пов’язала його з долею членів родини, знайомих. Залежно від того , яку історію, які випробування ви придумаєте своїм персонажам. Ваше завдання : пропустити через своїх героїв ті проблеми , які ми сьогодні розглядали .

(Учні протягом 2-3 хвилин готують свої історії і презентують класові)

Журі підбиває підсумки вікторини.

Учитель. Звернімося до цитат, записаних на дошці: «Кожна людина має свободу вибору. Кожен сам вирішує, курити чи не курити, зміцнювати своє здоров'я фізичними вправами чи рости хирлявим слабаком. Проте правильний вибір може зробити тільки той, хто вже здатний відповідати за свою поведінку, за своє здоров'я та за своє майбутнє взагалі». А що таке здоров'я? Здоров'я — найбільше багатство. Погляньте на це прислів'я: «Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий». Правильно робить той, хто розумно виконує правила поведінки, за якими слід жити в суспільстві. Бо, поки ти молодий і в тебе здорове тіло, цей дар природи треба берегти. Втратити ж все легко, тільки повернути іноді важко, а то й неможливо.  «Хто не цінує життя, той його не заслужив». Це слова Леонардо да Вінчі. А юди кажуть:
«Є каяття, та нема вороття».
Пам'ятайте, діти, що рости здоровими і сильними вам допоможуть уроки фізкультури,. заняття у спортивних секціях, ігри на свіжому повітрі, а найбільше — здоровий спосіб життя.Ми сьогодні чули в нашому класі оплески . Я сподіваюся , що вони будуть ще дружніми і гучнішими , якщо до нас приєднаються ті учні , які переконані , що вони :

Молоді , завзяті , кмітливі(оплески).

Сповнені сил та енергії ((оплески).

Мають багато мрій, бажань, задумів…

Хочуть осягнути все і все зрозуміти…

Мріють про успіх…

Мріють про кохання і щастя…

Хочуть прожити повноцінне життя…

Хочуть мати здорові сімї.

Література


1. Нам потрібно знати про СНІД: Посібник для педагогів та батьків: як вести бесіди про СНІД зі своїми дітьми / Укладачі: М. С. Гончаренко, Т. Д. Кравцова, М. В. Макєєва.- Харків, 1998.— 20 с.
2. Шовкун С. Шкідливі звички — шляху безодню // Шкільна бібліотека.—2003.-№ 10.- С. 125-126.
3. Дороги, які ми обираємо: Збірник розробок навчально-виховних заходів щодо профілактики ВІЛ. СНІДу // Шкільний світ.- 2003.-№ 46-47.