asyan.org
добавить свой файл
1
Жашківчани підвищують свою кваліфікацію… Курси-2011

Учитель, як фахівець, живе доти, поки вчиться…

В.О.Сухомлинський

Основними завданнями творчого і фахового зростання педагога у сучасній школі є підготовка вчителя до засвоєння ним змісту нових програм і технологій їх реалізації, постійне їх ознайомлення з досягненнями психолого-педагогічних дисциплін і методик викладання, вивчення і втілення у шкільну практику передового педагогічного досвіду, збагачення новими прогресивними і досконалими методами і засобами навчання, постійне вдосконалення навичок самоосвітньої роботи. І саме у виконанні цих завдань значну роль відіграють курси підвищення кваліфікації вчителів у Черкаському обласному інституті післядипломної освіти педагогічних працівників.

Так сталося, що весняний набір заступників директорів з навчально-виховної роботи зібрав знайомих ще з попередніх років. Зустрілися люди, яким було чим поділитися, поспілкуватися,що згадати.

На початку курсів керівник Гладка Ніна Миколаївна, завідувач лабораторії розвитку освіти та педагогічних інновацій, провела вхідне діагностування, яке дало змогу виявити інтереси і потреби слухачів,сформувати розклад занять так, щоб вони сприяли підвищенню фахової майстерності керівників шкіл у різноманітних напрямках.

Ми приїхали з матеріалами для написання курсових робіт. Гладка Н.М. ознайомила нас із вимогами до оформлення та методикою захисту, і вся наступна наша робота була спрямована на підготовку до їх презентації.

Розпочалися робочі будні. Нам було запропоновано цілий ряд цікавих занять з управлінської діяльності, методики викладання у школі різних предметів, інноваційних процесів у системі освіти, занять з освітнього моніторингу, психотерапевтичних та педагогічних основ сучасної освіти, інформаційно-комунікаційних технологій тощо.

Ми щиро вдячні Богославець Галині Іванівні, старшому викладачеві кафедри освітнього менеджменту та педагогічних інновацій, за цикл лекцій з управлінської діяльності в сучасній школі, які розкрили нам питання ефективного планування роботи навчального закладу, питання внутрішкільного контролю та сучасних вимог до уроку.

На сучасному етапі розвитку освіти в Україні заступник директора-це керівник нової генерації. Він має риси неформального лідера,спонукає підлеглих до змін,оновлення,вдосконалення. Це досягається копіткою щоденною працею,мета якої не тільки надання допомоги педагогічним кадрам у розвитку професійної майстерності,а й активізація творчого потенціалу кожного вчителя. Ефективному розв’язанню проблеми формування вчителя-дослідника з високим рівнем професіоналізму,методичної та загальної культури сприяє здійснення постійного моніторингу показників роботи педпрацівників для вчасного коригування та прийняття управлінських рішень щодо вдосконалення їхньої фахової майстерності. Саме про моніторинг як освітній механізм ішла мова на заняттях Наталії Іванівни Лісової,заступника директора ЧОІПОПП з питань моніторингу і зовнішнього незалежного оцінювання.

Надзвичайно цікавими та потрібними для нас були заняття про кредитно-модульну систему підвищення кваліфікації педагогічних працівників, з якими детально ознайомила нас Назаренко Галина Анатоліївна, заступник директора ЧОІПОПП.

Украй необхідними для поповнення знань навіть досвідчених керівників шкіл були заняття з охорони праці та цивільного захисту, які провели для нас методисти ЧОІПОПП Кравцов Анатолій Кирилович та Герман Микола Миколайович.

Учительська професія відноситься до таких, які завжди займали першочергове місце у групі ризику. У школі багато чинників, які можуть викликати занепокоєння, стреси педагогів. Це і неповага учнів, зірвані уроки, відсутність дисципліни, постійні зміни в освітньому процесі і багато іншого. Керівник школи повинен вирішити багато питань у якості психолога. І в цьому плані лекції Володимира Інокентійовича Карікаша та Волошенко Олени Валентинівни озброїли нас знаннями, спрямованими створити позитивну «Я-позицію», здатну вивести учителя із любої скрутної ситуації і зайняти оптимістичну позицію «Я-громадянин Землі». Ми винесли з цих занять масу позитивних афоризмів, які можемо порадити всім вчителям.

Запам’ятайте, шановні колеги, деякі з них:

*Краще плакати на прийомі у психотерапевта, ніж сміятися у психіатра.

*Щаслива людина, яка приймає життя, яким воно є.

*Не треба смикати траву, щоб вона швидше росла…

*Без запрошення не лізьте в чужу душу.

*Якщо хочеш, щоб життя посміхнулось тобі, подаруй йому свій хороший настрій.

І ніколи не забувайте, що «у песимістів збуваються страхи, а в оптимістів-бажання».

Зараз ми живемо у такому світі, який не дає нам гарантії безпечного в ньому проживання. А завідувач лабораторією природничо-математичних дисциплін Мойсеєва Світлана Григорівна надала нам широкий спектр знань про закони, про захист прав споживачів, про Міжнародну систему якісного контролю придбаних товарів та про практичні навички елементарного захисту від різного роду підробок. Ми щиро вдячні їй за корисну і потрібну інформацію.

Ні одна школа не зможе прожити зараз, якщо немає доступу до інформаційно- комунікаційних технологій. Світова комп’ютерна павутина сплела нас у єдину мережу користувачів та розповсюджувачів інформації. Знавці комп’ютерної грамоти мають змогу вільно користуватися будь-якою інформацією, в тому числі і новітньою. На заняттях ми довели свою здатність всебічного користування комп’ютером. Закінчилось це успішним складанням тестів та отриманням сертифікатів з курсу Microsoft із цифрових технологій. І за це дякуємо нашим вимогливим викладачам Фурнику І.В. та Шемшуру В.М.

Наші курси припали на такий час, який захлиснув нас масою цікавих заходів практичного спрямування. Ми взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Профільне навчання: проблеми, перспективи, шляхи реалізації», яка проходила 6-8 квітня на базі Черкаського національного університету імені Б.Хмельницького та Черкаської загальноосвітньої школи №15.

Участь у пленарному засіданні конференції дала нам змогу ознайомитись з точками зору багатьох науковців з різних областей України, вислухати позицію авторів шкільних підручників для профільних класів, а дирекція Черкаської ЗОШ №15 подарувала нам чудову можливість побачити на власні очі, як реалізується концепція профільного навчання в практиці роботи вчителів. Школа презентувала свою діяльність у якості експериментального навчального закладу з цієї проблеми. Ми взяли участь в роботі динамічної групи з української літератури в 10 класі (учитель Братан О.М.). Велике задоволення і масу цікавих знань отримали, відвідавши фрагменти занять курсів загальнокультурного розвитку разом з методистом Чирковою Світланою Іванівною, яка відповідає за профілізацію старшої школи (урок в допрофільному 9 класі із курсу «Золота підкова Черкащини» (учитель

Бовзенко Л.Г.) та ток-шоу «Журналістика: покликання чи професія?..» в 10 класі (учитель Фокіна В.О.)).

Вершиною творчих досягнень педагогів є щорічна виставка передових технологій «Освіта Черкащини». І наші курси дали нам можливість побувати на ній і взяти участь в якості експертів. Райони області представили найкращі надбання своїх педагогів. Виставка була організована і проведена на високому рівні.

Експонати Жашківського району прикрасила і збагатила робота вчителя- методиста початкових класів спеціалізованої загальноосвітньої школи з поглибленим вивченням окремих предметів №1 Нарчинської Наталії Василівни. Її експозиція «Країна барвистих метеликів» привернула увагу багатьох відвідувачів виставки. Учителька щиро та із задоволенням ознайомлювала всіх бажаючих із технологією виготовлення просторової аплікації. А методист районного відділу освіти Браславець Ніна Володимирівна люб’язно відповідала на запитання всіх бажаючих про роботу освітян Жашківського району. Нам приємно було зустрітись і разом оглянути виставку із нашим наставником,людиною,яка віддана своїй праці,завідувачем районним методичним кабінетом міста Жашкова Дідиком Іваном Трохимовичем і обмінятися своїми думками про виставку.

Багато корисного для себе взяли ми з досвіду роботи Черкаської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №28. Директор Скорик Тетяна Андріївна поділилась багаторічним досвідом створення школи Успіху, тісного зв’язку із батьками, яких вона долучає до всіх напрямів навчально-виховної роботи свого закладу. Спасибі дирекції школи за надану практичну допомогу слухачам курсів підвищення кваліфікації.

Успішному проходженню курсів підвищення кваліфікації, звичайно ж, сприяла вдала організаційна та керівна робота, за що ми щиро дякуємо директору ЧОІПОПП Чепурній Наталії Миколаївні та координатору курсів заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи Гладкій Ніні Миколаївні. А своїм колегам, які лише збираються поїхати на курси, хочемо сказати, що найважче в курсах - це зібратися на них, переступити через поріг рідної домівки, залишивши на деякий час усі свої буденні клопоти,і поринути у світ високої Науки. Адже ми залишаємося вчителями, допоки навчаємось самі…

Худік Діана Леонідівна,заступник

директора Пугачівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Жашківської районної ради,

Осадчук Людмила Григорівна,заступник

директора Житницької ЗОШ І-ІІІ ступенів

Жашківської районної ради

Р.S:До роботи надаються додатки:

Додаток №1(окремі фото, які демонструють положення статті);

Додаток №2 (фотоколаж).

Додаток №1