asyan.org
добавить свой файл
1
«ЗАТВЕРЖДЖУЮ»

Начальник ГУ МНС України

в Миколаївській області

генерал-майор служби

цивільного захисту

М.І. Поступальський

“ “ травня 2008 року

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

для проведення занять з начальницьким складом підрозділів ГУ МНС

по роботі в АСП-2 в ТДК
Тема: Дії газодимозахисника при несправностях у протигазі. Надання першої долікарської допомоги газодимозахиснику під час нещасного випадку в задимленій зоні та чистому повітрі. Відпрацювання нормативу ГДЗС № 2, 3. Вправа № 2.
Ціль : тренувати газодимозахисників:

- у теплокамері для вироблення теплової стійкості при виконанні фізичного навантаження.

- у димокамері для формування психологічної підготовки до дій у моделюємих ситуаціях.

- на смузі психологічної підготовки для формування психологічної підготовки до дій за призначенням.
Час: 2 години
Місце проведення: гарнізонна теплодимокамера ГУ МНС вул. Привільна, 136.

.

Матеріальне забезпечення: Апарати АСП-2, ліхтарі, засоби зв'язку, зв'язка, лом.

Література: Наказ МВС України № 657-94 р., правила Б.П. в МНС України, наказ МВС України № 455-03 р.
Порядок проведення заняття


Питання, що відпрацьовуються

Короткий зміст

Методичні

Вказівки

1

2

3

1. Організаційний момент

Шикування, прийом рапорту, перевірка зовнішнього вигляду. Оголошення теми і мети заняття. Нагадування правил безпеки праці:

Тренування газодимозахисників у теплодимокамері повинно проводитися під контролем медичного працівника. Як виключення, допускається контроль з боку спеціально підготовленого санінструктора з числа особового складу чергового караулу. До початку тренувань у ТДК відповідальний за техніку безпеки (керівник занять) повинен переконатися в справності системи аварійної вентиляції, освітлення, гучномовного зв'язку, приладів контролю температури. Тренування виконуються особовим складом у бойовому одязі в протигазах і спорядженні, а при необхідності в тепловідбивних костюмах. При тренуванні в димокамері ланка ГДЗС працює в зв'язці і забезпечується засобами зв'язку, що дозволяють здійснювати контакт газодимозахисників між собою та постом безпеки. Для підтримки постійного зв'язку з ланкою ГДЗС, що працює в димокамері, виставляється постовий на посту безпеки. Чергова ланка ГДЗС є резервною, вона призначена для надання при необхідності допомоги працюючій ланці. Для надання першої медичної допомоги у випадку одержання газодимозахисником травм або з появою в них стресової перенапруги необхідно мати аптечку з відповідним набором медикаментів. У випадку отруєння газодимозахисників продуктами горіння або при одержанні теплового удару необхідно викликати швидку медичну допомогу (в разі відсутності), а до її прибуття надати долікарняну допомогу.

5 хвилин

Вишикувати особовий склад в одну шеренгу. Перевірити зовнішній вигляд. Нагадати вимоги правил техніки безпеки.

2. Перевірка знань

Питання для перевірки:

  • Порядок проведення бойової перевірки АСП-2;

  • ТТХ АСП-2;

  • Правила безпеки.

5 хвилин

Питання для перевірки беруться по темі попереднього заняття. Опитується вибірково 1/3 частина газодимозахисників

присутніх на занятті.

3. Розминка

4. Тренування на смузі психологічної підготовки

Розминаючий біг і ходьба виконуються звичайним кроком на носках, п'ятах. Сполучення ходьби зі стрибками, поворотами, зупинками.
Загально розвиваючі вправи для м'язів рук і плечового пояса, для м'язів шиї і тулуба, для м'язів ніг і спини.
Подолання учбових снарядів.

Етап №1 "Підвісний міст" являє собою зварну металеву конструкцію висотою 2,3 м, шириною 1,4 м, довжиною 10 м, по всій довжині на ціпках через кожні 5 м кріпиться зварний металевий міст шириною 0,8 м. З обох сторін по ходу руху на висоті 0,4 м є імітація пожежі.


Етап № 2 "Лабіринт" являє собою об'ємну конструкцію виготовлену з металевих труб діаметром 50 мм. Для створення димового і вогневого ефекту усередині лабіринту застосовується промаслене дрантя як у середині лабіринту, так і по периметру.


Етап № 3 "Металевий трап" складається зі зварних металевих конструкцій довжиною 4 м, шириною 0,8 м, висотою 0,4 м. З низу по всієї довжині трапа можна розташовувати протвінь із горючою рідиною.
Етап № 4 "Кабельний тунель" являє собою «Г»-образне спорудження з залізобетонних плит. Весь кабельний тунель задимляється за допомогою димової шашки.


Етап № 5 "Огорожа" являє собою металічну конструкцію з труб 100 мм та 50 мм, висотою 2 м, шириною 2 м.
Етап № 6 "Естакада" являє собою зварну металеву конструкцію висотою 3 м, довжиною 9 м, шириною 1.3 м. З обох сторін, по ходу руху є металеві східці.


Етап № 7 "Бум" являє собою зварну металеву конструкцію висотою 2 м, довжиною 8 м.

2 хвилини

Проводити в колоні по одному

3 хвилини

Кожну вправу виконувати 5-6 разів
10 хвилин
Виконання вправи сприяє подоланню почуття страху при руху по рухомій частині підвісного мосту при наявності температури та диму, відпрацюванні впевненості у можливості діяти у складних умовах.
Перед пожежними стоїть задача подолати лабіринт в умовах задимленого середовища, удосконалює вміння орієнтуватися в складній обстановці при наявності зовнішніх ефектів пожежі.
Виконання вправи сприяє подоланню почуття страху до високої температури, відпрацюванню впевненості у можливості короткочасного перебуванні в зоні полум’я і диму при використанні найпростіших засобів захисту.
Перед пожежними стоїть задача подолати кабельний тунель в стиснутих і задимлених умовах. Снаряд позволяє формувати у особового складу готовність до подолання небезпеки в стиснутому просторі, виховання у них сміливості і рішучості.
Мета п’ятого етапу відпрацювання навичок при подоланні висот в АСП-2.
Задача особового складу при виконанні вправи на даному снаряді зводиться до того, щоб, піднятись на фрагмент естакади і подолати зону високої температури і задимлення. В ході виконання вправи у пожежних формується психологічна стійкість.
За допомогою снаряду відпрацьовуються прийоми і способи підйому особового складу на висоту, набуваються навики дій пожежних в тяжких умовах спусків і роботи на висоті в АСП-2, дії координації руху.

5.Відпрацювання нормативів по ГДЗС № 2, 3.

Виконання вправи № 2.


Відпрацювання нормативів по ГДЗС № 2,3.

ТРЕНУВАННЯ В ТЕПЛОКАМЕРІ

Виконання силових вправ у тренажерній кімнаті на вертикальному ергометрі (маса вантажу 20 кг, темп - 15 підйомів за хвилину) і на тренажерах для підвищення сили і витривалості.

Проходження триярусного лабіринту (пересування на напівчетвереньках по горизонтальній поверхні)

ТРЕНУВАННЯ В ДИМОКАМЕРІ

Виконання задачі № 2: проведення розвідки з метою виявлення «осередку пожежі» і ліквідації «горіння» за допомогою вогнегасника.

(правила виконання задач викладено в наказі МВС України № 657, сторінки 122-123)

Викладення матеріалу.

Надання ПДД


У випадку втрати свідомості газодимозахисником необхідно:

в задимленій зоні привести в дію клапан легеневого апарату, відкрити (якщо закритий) вентиль повітряного балону, перевірити стан повітряноподаючих шлангів, доповісти на пост безпеки, винести потерпілого на свіже повітря, зняти з нього лицеву маску протигазу, а при необхідності надати необхідну медичну допомогу, дати понюхати нашатирний спирт, зробити штучне дихання, викликати швидку медичну допомогу.

Штучне дихання виконують наступними способами:

- “Сильвестра” - потерпілий лежить на спині, під яку підкладений валик. Необхідно встати на коліно зі сторони голови, взяти потерпілого за передпліччя відвести руки за голову і утримуючи їх на рахунок “раз-два” в такому положенні до 2 с., потім на рахунок “три-чотири” руки потерпілого прижати з силою до грудної клітини

- “з рота в рот” чи з “ рота в ніс” широко і ефективно застосовується в теперішній час. Необхідно сісти біля голови потерпілого з правої сторони зробити глибокий вдих і приклавши рот через

носову хустку чи марлю до рота потерпілого зробити видох. Ніс при цьому у потерпілого потрібно зажати. Дихальні рухи необхідно виконувати з частотою 12-16 разів в хв. Одночасно правою рукою чотири рази надавити на грудну клітину в області серця.

Переносити потерпілого можна наступним чином:

на руках;

на плечах;

на спині;

за допомогою “крісла”, “сідла”, “під руки й під ноги”.

10 хвилин (по 5 хвилин на кожний норматив).

Норматив по ГДЗС № 3 “в’язання подвійної рятувальної петлі та надягання її на рятуємого”

“5”- 32 сек, “4”- 38 сек,

“3”- 45 сек.
Норматив ГДЗС № 2

“закріплення рятівної мотузки за конструкцію”

“5”- 6 сек, “4”- 8 сек, “3”- 10 сек.
10 хвилин

Виконувати вправи на тренажерах по методу кругового тренування. Перехід від одного тренажера до іншого дозволяється після відпочинку протягом 3-5 хвилин і відновлення ЧСС до вихідного значення, але не більш 100 уд/хв. ЧСС у хвилину визначається шляхом множення кількості пульсових ударів за 15 секунд на чотири.

З тренажерної кімнати газодимозахисник через лаз потрапляє в кімнату з триярусним лабіринтом.
Оцінюється по ступеню ваги як важка робота. Ланка пересувається на напівчетвереньках зі швидкістю 10-15 м/хв. Відстань між газодимозахисниками 5 метрів. Температура повітря в теплокамері повинна дорівнювати 58 градусів С. Приміщення теплокамери обладнано світловими маяками та імітатором для імітації звукових ефектів. Ланка ГДЗС просувається по лабіринту без ліхтарів та лома, освітлення відсутнє (необхідно спостерігати за газодимозахисниками через оглядове вікно). За допомогою з`ємних решіток можна робити декілька схем руху газодимозахисників.

Після виконання вправ у теплокамері газодимозахисникам необхідно відпочити в передкамері, виключившись з протигазів до встановлення ЧСС рівної 100 уд/хв. Якщо за час відпочинку пульс до зазначеної частоти не відновився, газодимозахисник до подальшого тренування не допускається.
10 хвилин

Створюється обстановка в відповідному задумі задачі. В димокамері, що складається з 13 приміщень встановлено 9 дверей з електричним приводом відкривання та закривання, що дозволяє виконувати різні схеми приміщення димокамери. В наявності є 8 імітаторів осередків загорянь, гучномовний зв`язок (3 дзвони), встановлено 8 систем обрушення конструкцій (в якості падаючого матеріалу використовується твердий пінопласт та дерево). Також в димокамері обладнано житлове приміщення (імітація однокімнатної квартири з кухнею).

В житловому приміщенні встановлено імітатор пожежі – макет телевізора, а в приміщенні кухні знаходиться імітатор короткого замикання (електричний лічильник) та імітатор вибуху (газовий балон). В одному із приміщень димокамери, з якого можна пройти в “квартиру” встановлено “гойдаючийся” місток довжиною 5 метрів. Також в приміщенні димокамери змонтовано лаз з одного приміщення в інше (імітація тунелю). При пересуванні ланки ГДЗС в димокамері необхідно дотримуватися відповідних правил безпеки.

Послідовність виконання: ланка пересувається по приміщеннях димокамери, (заходить в кожне приміщення, проходить лаз, місток, квартиру та кухню), знаходить «осередки пожежі», ліквідує їх за допомогою пінного або вуглекислотного вогнегасника і повертається на свіже повітря. Вогнегасник видається на час проведення занять майстром ГДЗС керівнику занять.

Відпочинок 10 хвилин
15 хвилин

Керівник занять викладає матеріал газодимозахисникам згідно теми занять. Зупиняється на важливих моментах та роз`яснює їх.

МОЖЛИВІ НЕСПРАВНОСТІ АПАРАТА, ПРИЧИНИ І СПОСІБ ЇХНІЙ УСУНЕННЯ

НЕСПРАВНІСТЬ

ПРИЧИНА

СПОСІБ УСУНЕННЯ

а. Запірний вентиль пропускає повітря в закритому стані.

Несправна вставка клапанна

Зашлифувати вставку клапана дрібною шкуркою або замінити.

б. Витік повітря через сальникову прокладку запірного вентиля або вмик. «Р».

Спрацювалася сальникова прокладка

Замінити сальникову прокладку.

в. При знятій заглушці зарядного штуцера витік повітря через зворотний клапан.

Спрацювалася вставка клапанна.

Є забоїни на крайці сідла.

Зашлифувати вставку дрібною шкуркою або замінити.

Притерти крайку сідла або замінити сідло.

г. При знятій заглушці зарядного штуцера витік повітря через різьблення сідла.

Спрацювалося кільце, що ущільнює.

Слабко затягнута заглушка.

Спрацювалася прокладка.

Замінити кільце, що ущільнює.

Затягти заглушку.

Відрегулювати.

д. Витік повітря під заглушку зарядного штуцера.

Слабко затягнута заглушка.

Спрацювалася прокладка.

Затягти заглушку.

Замінити прокладку.

е. Спрацьовує захисний клапан редуктора.

Неправильно відрегульований захисний клапан.

Високий вторинний тиск.

Відрегулювати.

Відрегулювати редуктор

ж. Редукційний клапан не герметичний.

Несправна вставка клапанна.

Забоїни на крайці сідла сопла.

Зашлифувати вставку дрібною шкуркою або замінити.

Зашлифувати сідло дрібною шкуркою або замінити.

з. Пропуск повітря в місці ущільнення сопла в корпусі.

Спрацювалася кільцева гумова прокладка.

Вивернути сопло і замінити гумову прокладку.

и. Пропуск повітря в місці з'єднання повітряного шланга до редуктора.

Спрацювалося гумове кільце, що ущільнює.

Замінити кільце, що ущільнює.

к. Клапан легеневого автомата пропускає повітря.

Засмічення клапана.

Розібрати клапан і прочистити.

л. Не герметичність видихального клапана лицьової частини або легеневого автомата.

Улучення сторонніх часток під клапан.

Несправний клапан.

Промити клапан чистою водою.

Замінити клапан.

м. Великий опір на вдиху.

Не цілком відкритий запірний вентиль.

Низький вторинний тиск.

Засмічено фільтр редуктора.

Відкрити вентиль до відказу.

Відрегулювати редуктор.

Очистити або замінити фільтр.

н. Великий опір на видиху.

Злипання клапана лицьової частини або прилипання клапана до сідла легеневого автомата.

Промити клапан і просушити.

о. Поява свисту в результаті автоколивань.

Спрацювалося кільце на опорі.


Замінити кільце.


5. Підбиття підсумків

Дати оцінку рівню підготовленості газодимозахисників.

Відзначити приклади правильного виконання вправи. Вказати на характерні помилки.

Оголосити оцінки.

Відповісти на питання.

10 хвилин

Організувати прибирання місця заняття.


Межі, що рекомендуються ЧСС під час

тренувань газодимозахисників, уд. \ хв.

Вік, років 20 –29 30 – 39 понад 40
На повітрі 150 – 160 140 – 150 130 - 140
Вказівка заходів безпеки.
Тренування виконуються особовим складом у бойовому одязі і спорядженні.

Під час роботи і при пересуванні оберігати апарат від ударів і ушкоджень.

Під час проведення занять відповідальний керівник та особовий склад ГДЗС зобов’язані суворо дотримуватися вимог передбачених Правилами безпеки праці. Тренувальні заняття у теплодимокамері (димокамері, теплокамері) повинні проводитись під контролем медичного працівника. Керівник занять несе персональну відповідальність щодо забезпечення заходів безпеки під час роботи особового складу в захисних дихальних апаратах.

Газодимозахисники, які перенесли різного роду захворювання, після одужання мають звільнятися від занять на два тижні.

Газодимозахисники, які не мають особистої картки газодимозахисника до тренувань не допускаються.

Кожне заняття з тренуванням повинно бути зареєстроване у особистій картці газодимозахисника із зазначенням його виду (ТК, ДК, ТДК, ПТЗ).

Методичну розробку склав:

Заступник начальника ОВ

майор сл. ц. з. О.П.Бурлаченко
“ “ травня 2008 року