asyan.org
добавить свой файл
1


ДІЄСЛОВА МИНУЛОГО ЧАСУ.

ЗМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ МИНУЛОГО

ЧАСУ ЗА РОДАМИ

Урок української мови в 4-му класі



Мета: продовжувати формувати поняття про дієслово як частину мови; ознайомити зі змінюванням дієслів минулого часу за родами і числами; закріплювати знання правопису ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього та минулого часу; розвивати навички грамотного каліграфічного письма, уміння мислити, спостерігати, робити висновки; виховувати повагу до культурної історичної спадщини українського народу.

Обладнання: підручник для 4 класу М. С. Вашуленка «Рідна мова»; мультимедійне обладнання; магнітофон; рюкзак.

Тип уроку: комбінований урок із використанням методів формування та розвитку критичного мислення.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ. ХВИЛИНКА РЕЛАКСАЦІЇ

Звучить козацький марш.

Учитель. Під звуки цього бадьорого козацького маршу ми вирушаємо у подорож до країни Морфології! З собою беремо наш «рюкзачок знань». Що у ньому є? (Витягує з рюкзака загадку, зачитує.)

Слово дію називає

І до дії спонукає;

Називає стан природи,

Стан людини і погоди,

Ніде й ніколи не дармує,

Скрізь і всюди лиш працює.

— Ви здогадалися, що це? (Дієслово)

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ

Слайд 1. Тема уроку



Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за родами


III. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

1. Відтворення опорних знань

  • Навіщо ми вивчаємо українську мову, частини мови? (Для того щоб краще знати мову, грамотно писати, говорити, знати історію України, її минуле.)

  • Так, звісно! Тож ви готові далі знайомитися з мовою, її правилами?

  • До кінця уроку наш рюкзачок поповниться новими знаннями. А зараз згадаймо, що нам відомо про дієслово. Назвіть його граматичні ознаки. (Відповіді дітей.)

Слайд 2. Граматичні ознаки дієслова


Дієслово

  • Означає дію.

  • Початкова форма — неозначена форма

  • Змінюється за числами.

  • Має дві дієвідміни.




2. Завдання

Учитель. Мова — це дивний скарб нашого народу. А прислів'я можна назвати перлинками того скарбу. Прочитайте прислів'я та поясніть їх зміст.

Слайд 3. Прислів'я


Завдання

  • З ким повед..шся, від того й набер..шся.

  • 3 добрим пожива.,ш — добро перейма..ш.

  • Слово до слова — злож..ться мова.





— Яке правило ви використаєте для того, щоб грамотно записати ці прислів'я? (Правило написання ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього та майбутнього часу.)