asyan.org
добавить свой файл
1
Васи́ль Костянтинович Королів (Старий) (4 лютого 1879, с.Ладин Прилуцького пов.Полтавської губернії. – †2 грудня 1941, Прага) — український громадський діяч, письменник, видавець і маляр, один із засновників Української Центральної ради.

Був фундатором та головою Товариства шкільної освіти (1917).

У 1919 р. входив до складу української дипломатичної місії у Празі. На еміграції жив у Чехословаччині. Знаний також своїми малярськими творами, зокрема іконами, написаними для церков Закарпаття.

Василь Королів-Старий (Василь Костевич Королів)

Народився 4 лютого 1879 року в селі Ладан Прилуцького повіту Полтавської губернії.

Помер 11 грудня 1943 року в місті Мельнік, Чехословаччина (нині – Чехія). Народився на Полтавщині. Навчався в Полтавській духовній семінарії, та покинув цей духовний заклад і перейшов до Харківського ветеринарного інституту. Закінчивши ВУЗ у 1902 році, працював ветеринарним лікарем. Видав популярний посібник з ветеринарії – “Скотолічебник”.

Брав участь в революційному і українському національному русі. В 1906 році був заарештований і ув’язнений. Звільнившись, зайнявся журналістикою, став активним дописувачем українських газет “Рада”, “Хлібороб”, “Засів”. Після Жовтневої революції працює на редакторській роботі в київському видавництві “Час”, а також редагує журнал “Книгар”.

У 1919 році В.Королів-Старий назавжди виїхав з України. Разом зі своєю дружиною – українською письменницею Наталеною Королевою – він оселився в Чехословаччині, де багато років викладає в Українській сільськогосподарській академії в Подебрадах, водночас не покидаючи літературної творчості.

Один з найвизначніших творів В.Короліва-Старого – роман “Чмелик”, досі ще не виданий в Україні. Роман ще має підзаголовок “Навколо світу”, і розповідає про долю юнака з Полтавщини, який змушений покинути рідну землю, блукати по світу, зазнаючи поневірянь скитальця. І хоча сяк-так владнав він своє життя в Австралії, туга за батьківщиною не полишає його. Врешті герой книги повертається на Україну.

Також привертає увагу збірка казок “Нечиста сила”, побудована на фольклорному матеріалі. Збірка побудована в незвичному ключі – ніби на міжнародному конгресі, що відбувся в ніч на Івана Купала на Лисій горі під Києвом, казкові персонажі вирішили розповісти людям правду про себе, щоб якоюсь мірою розвіяти свою погану славу. І в цьому їм зголосився допомогти український журналіст...

Твори:

  1. Роман “Чмелик” (Прага, 1920)

  2. Збірка казок “Нечиста сила” (Київ – Каліш /Польща/, 1923)

  3. П’єса-казка “Русалка-жаба” (Львів, 1923)