asyan.org
добавить свой файл
1
Вступ
Важко знайти таку дитину – дівчинку чи ( особливо) хлопчика, яка б з ранніх літ не любила бавитися з папером. Звичайно, його хочеться рвати, м’яти. При цьому рвуть і мнуть найулюбленіші дитячі книжки. Дивно, але психологи запевняють, що ці «паскудні» вчинки дуже позитивно впливають на розвиток дитини. Одне слово, якщо ти ще в повзунках рвеш книжки, значить, ти готуєшся до творчості.

А втім, зараз не про те. Бо рано чи пізно настає такий момент, коли людина починає робити з аркушів паперу кораблики, літачки, жабки та інше, чим можна зайнятися у вільний час. Принаймні не має жодної людини, яка б не запускала в дитинстві паперових «голубів».

А тепер спробую вас здивувати. Тому що: складання різних фігурок з паперу – це не просто гра, а справжнє мистецтво. І називається воно «ори гамі», що в перекладі з японської означає – «складання з паперу».

Мистецтво це дуже давнє. Зародилося воно ще в Стародавньому Китаї одночасно з винайденням паперу. Але пізніше найвищого розвитку це мистецтво набуває в Японії, яка й тепер вважається справжньою батьківщиною ори гамі.

Первісні вироби, складені з аркуша паперу, використовувалися у відправі релігійних обрядів – у вигляді підставок і коробочок для підношення богам. Згодом ори гамі перемістилося з храмів у світські салони Японії, де придворні розважали дам складанням різноманітних фігурок. У бідних японських сім’ях паперові іграшки протягом багатьох століть були єдиними забавками для дітей.

Секрети оригамі довго передавалися з покоління в покоління у спадщину, пильно оберігалися в сім’ї і не повідомлялися стороннім. І лише тоді, коли ори гамі було визнано справжнім видом японського мистецтва, його секрети стали відомі багатьом людям. З’явилися й справжні ентузіасти ори гамі. Саме вони й створили Азбуку ори гамі, написали серйозні дослідження, склали каталоги відомих робіт, зайнялися створенням популярної літератури про ори гамі.

Свого найвищого розквіту ори гамі досягло в останні сорок років, коли клуби оригамістів стали створюватися не лише в Японії, а й у США, Голландії, Англії та інших країнах. Мистецтво ори гамі поширюється буквально з кожним днем, знаходячи чимдалі більше друзів. Приміром, у такій невеликій країні, як Голландія, налічується близько восьми тисяч членів асоціації оригамістів. А ми сподіваємося, що незабаром і ти станеш завзятим оригамістом.

Щоб стати оригамістом, досить навчитися повторювати ті фігурки, які були створені раніше. Але можна винаходити й свої композиції.

Чим же так захоплює ори гамі? По – перше, ним може займатися кожен, незалежно від статі, віку чи здібностей. Успішно складають фігурки з паперу виборці й депутати, школярі й учителі.

По – друге, оригамі – чудове заняття на дозвіллі.

По – третє, прекрасний спосіб знайти собі друзів за інтересами.

По – четверте, дуже простий спосіб познайомитися з людиною, яка тебе зацікавила. Наприклад, сподобалася тобі дівчина . Чудово! Склади фігурку просто в неї на очах. Подаруй її свої симпатії і, повір, розмова зав’яжеться дуже швидко.

І на довершення, ори гамі – прекрасний спосіб психологічної розрядки. Особливо, коли тебе замучили уроки і не хочеться нічого робити. Що робити? А все дуже просто – бери папір! І починай складати – абстрагуєшся, розслабишся, заспокоїшся, дістанеш задоволення.

Оригамі цілком відкидає для своєї роботи склеювання і вирізання. Робочим інструментом є тільки складання. Сучасне ори гамі включає в себе безліч напрямків: одні складають квіти, інші – тварин, багатогранники, коробки, ляльки, маски, сервірують стіл, складають подарункові конверти й листи. До речі, величезні крила сонячних батарей, якими оснащені космічні станції, теж потрапляють у космос у складеному, «оригамському» вигляді – деякі оригамісти отримали чималі гроші за ці розробки.

Багато років мистецтво оригамі було таємницею, відомою небагатьом. Лише після Другої світової війни в розвитку ори гамі почалася справжня революція, дякуючи зусиллям великого майстра Акіри Йошизави. Він народився в 1911 році і зіграв в історії оригамі величезну роль. Ще в часи війни, коли він був службовцем військового заводу, у нього виникла думка займатися оригамі професійно. Багато років він провів у злиднях, але впертість і праця принесли небачений результат. Він не тільки створив сотні нових фігур, але й придумав умовні позначення для процесу складання, поява яких рівносильне винаходу нотних знаків в музиці. Мистецтво оригамі можна тепер передавати іншим людям, навички – фіксувати. Розроблені ним знаки стали міжнародним стандартом. Сьогодні центри оригамі існують в багатьох країнах, в тому числі і в Україні (2) – всього 44 центри в 28 країнах світу.

Більшість педагогів вважають, що оригамі – надзвичайно сильний стимул розвитку інтелекту, пам’яті, просторового уявлення. А без нього, цього уявлення, в наше комп’ютерне століття взагалі нікуди не поткнешся.

Ну що – спробуємо навчитися складати папір? Тоді почнемо спочатку!
Азбука оригамі.

Перш ніж приступити до складання наведених тут схем, ознайомтеся із символами ори гамі. Елементи азбуки дуже прості й зрозумілі. Навіть малюнки. Томі спробуйте зрозуміти, що ці символи означають. Адже, знаючи їх, можна зібрати будь – яку, найскладнішу схему.

Словом, зрозуміємо, що означають усі ці стріли й стрілочки на схемах. А для початку запам’ятаємо, що всі наведені тут вироби виготовляються з квадратного аркушу паперу.

Тепер можна подивитися на рис. 1:

«Азбука оригамі»

 1. Складання долинкою

 2. Складання гіркою

 3. Скласти й розкрити.

 4. Витягнути.

 5. Відкрити.

 6. Загнути всередину.

 7. Повернути.

 8. Повернути на другий бік.

 9. Збільшення зображення схеми.

 10. Перегнути всередину.

Тепер - про матеріал. Придатний будь – який тонкий папір. Бажано, щоб на ньому добре фіксувалися складки. Подійте також металева фольга і целофан – якщо дуже хочеться зробити щось блискуче чи прозоре.

Під час роботи уважно стежте за схемою і поясненнями: якщо щось одразу не вийшло – поверніться назад: напевно, ви пропустили або не помітили якогось символу. Складання робіть на твердій поверхні, не поспішаючи й акуратно, не забуваючи добре фіксувати складки.

А тепер – нумо до роботи!
1.Яхта

Для роботи потрібний аркуш кольорового паперу. Вихідна форма – квадрат.

Порядок складання.

 1. Зігнути кутик по пунктиру.

 2. Скласти по осьовій діагональній лінії квадрат навпіл.

 3. Відігнути вперед по пунктиру.

 4. Складання долинкою по пунктиру.

 5. Кут нижнього трикутника загнути назад.

 6. Яхту складено.


2.Скляночка.

Один з прикладів практичного використання ори гамі. Склянка добре тримає воду. Використайте для роботи різні матеріали: фольгу, целофан, папір. Вихідна форма – квадрат.

Порядок складання.

 1. Зігніть по діагоналі квадрат у вигляді трикутника, складіть і розгорніть, як на рисунку, по пунктиру.

 2. Гострий кут трикутника при згинанні повинен торкатися точки на пружку другої сторони трикутника в місці попереднього згину.

 3. Так само зігніть другий кут, щоб поверхні пружки торкалися один одного.

 4. Відігніть один язичок вниз по лінії згину.

 5. Відігніть другий язичок униз – назад і розкрийте пальцями одержану ємність.

 6. Готовий виріб


3.Коробочка

Дуже популярна схема. Проста й економна в складанні. Вдале вирішення самого складання. Годиться будь – який папір. Кращий варіант – напівкартон. Вихідна форма – квадрат.

Порядок складання.

 1. Зігніть по лініях згину до осьової лінії.

 2. Відігніть кутики, але не до осі, а відступивши трохи від пружка.

 3. Зігніть і відігніть під основи загнутих кутиків.

 4. Відігніть смуги від осі фігури так, щоб вони притисли загнуті раніше кутики.

 5. Розкрийте фігуру, зафіксувавши знизу грані, щоб надати їй форми паралелепіпеда.

 6. Готовий виріб.


4.Гляйдер
Літаюча модель – іграшка. Використайте тонкий папір. Розмір вибирайте самі. Вихідна форма – квадрат.

Порядок складання.

 1. Зігніть квадрат по діагоналі.

 2. Зігніть уперед смугу.

 3. Зігніть фігуру у вигляді кільця, вводячи один кінець кільця в другий так, щоб фігура не розпадалася.

 4. Підніміть фігуру над головою кільцем донизу і відпустіть, не кидаючи, а просто відпустивши пальці. Вона полетить не гірше від планера.


5.Корона

Модель практичного застосування. Можна використовувати для театральних вистав, ігор, карнавалів. Для того,щоб корону можна було надіти на голову, розмір сторін квадрата від 25*25 до 35*35 сантиметрів. Колір і товщина паперу – на ваш вибір.

Порядок складання.

 1. Відбити по діагоналі осьові лінії.

 2. Зігніть до центра куточки квадрата.

 3. Перекиньте фігуру на другий бік.

 4. Зробіть згини до цента по лінії.

 5. Загніть кутки під язички з чотирьох боків.

 6. Готова корона.


6.Щеня, яке гавкає

Діюча модель. Папір беріть тонкий, але міцний, гарно виглядає з кольорового паперу. Спробуйте використати як матеріал сторінки старих ілюстрованих журналів, особливо імпортних. Вихідна форма – квадрат.

Порядок складання.

 1. Зігніть кути до центра.

 2. Ромб зігніть по діагоналі гіркою донизу.

 3. Увігніть нижню частину фігури всередину, зігнувши з двох боків по лінії згину так, щоб вивести назовні в напрямку,вказаному стрілкою з точками.

 4. Виверніть верхній кут, зігнувши з двох боків по лінії згину і обігнувши основу фігури – аби надати форми «клюва».

 5. Витягніть з «клюва» складки, які прилягають до стінок з обох боків.

 6. Зробіть згини блискавкою. Стежте за позначеннями пунктирів – спершу гіркою, а потім долинкою Згини йдуть всередину фігури. На кінці «клюва» загніть кутик догори, щоб сформувати носик щеняті.

 7. Готова фігура.

 8. Якщо щеня взяти однією рукою за хвіст, а другою – за нижню крайку основи, при легенькому посмикуванні воно буде піднімати голову, «гавкати».
Використана література
1.Сергій Анішін. Оригамі – це просто. Бібліотека журналу «Однокласник», 1993 р.
2.Т.Майорська, Книжковий клуб «Клуб Семейного Досуга».2005 р.


Яхта