asyan.org
добавить свой файл
1 2 3
Сарненська гімназія

Березовський Володимир Володимирович

Для класного керівника, психолога, соціального педагога.

Навчальний тренінг на тему:

«Чоловік і жінка 2 світи в одному»
Навчальний тренінг на тему:

«Чоловік і жінка 2 світи в одному»

Коли народжується людина з її народженням народжується ставлення до неї, і власне стереотипне ставлення. Наприклад, коли ми спілкуємось з дівчинкою, то ми її більше жаліємо та беремо на руки частіше, ніж хлопчика. Спілкування з дівчинкою відбувається в ніжному та спокійно – романтичному тоні. Коли чуємо плач дівчинки ми її беремо на руки і заспокоюємо…

З хлопчиками натомість спілкування проходить у дусі змагання: їх рідше беруть на руки, а коли вони засмучені та плачуть їх заспокоюють по-іншому: «Що ж це ти козаче рюмсаєш, така поведінка не личить справжньому козаку!»

Тобто накладання стереотипів поведінки відбувається по відношенню до гендерів від самого народження. Та досліджуючи гендерні відмінності, тут дуже часто автори розбігаються у поглядах, тому що ми різні і наша різниця в тому, що ми це в різний спосіб виражаємо.

Відмінності в поведінці чоловіків і жінок слід шукати не тільки|не лише| у впливі психологічних і соціальних установок суспільства|товариства|, але і в біологічних відмінностях, зокрема гормональних, центрально-нервових|нервових|, морфологічних. Як би не впливало суспільство|товариство| на формування поведінки людей різної статі|статі|, першоджерела| цих відмінностей треба шукати в біологічній призначеності чоловіків і жінок.

|основу,заснування| |Ми пізнаємо та досліджуємо космос, звідуємо глибини океану, людський мозок, та найменше ми приділяємо увагу пізнанню себе, свого внутрішнього психологічного світу і не бажаємо пізнати внутрішній світ протилежної статі. Власне ця тренінгові програма допоможе вам розібратися і в стереотипах, які нав’язує нам суспільство.

Метою тренінгової програми є: зрозуміти відмінності між статями; уникнення гендерних стереотипів, нав’язаних суспільством.

Завдання даної роботи:

 • Зрозуміти, в чому полягають відмінності між статями;

 • Навчитись уникати та розуміти стереотипні судження про жінок та чоловіків;


Структура психологічного тренінгу «Подолання гендерних стереотипів»

Тема тренінгового заняття

тренінгової вправи

Тема тренінгової вправи

Час проведення хв.

Вступне

тренінгове

заняття

1

1

Знайомство «Напиши «Хто ти»?»

20-30

2

Вправа (основна на гендерну тематику) «Два світи в одному»

40-60

3

Згуртування рухлива гра «Переправа»

10-15

4

Вправа на довіру «Круг довіри»

10-15

5

Тест для самопізнання «Збереження гендерної рівноваги у дітей»

25-35

6

Гра «Пейнтбол»

5-10

Основне

тренінгове

заняття

1

Закріплення знайомства вправа «Десять сеунд»

5-15

2

Вправа (основна на гендерну тематику) «Жінки і чоловіки»

60-80

3

Згуртування «Пройди через кільце»

15-20

4


Міні – лекція на тему «Історіогенез формування гендерних стереотипів».

Мозкова атака: «Гендерні стереотипи»

455

Рухлива гра «Броудівський рух»

5-10

Закріплююче тренінгове заняття

1

Згуртування «Переправа» 2 варіант.

35-45

2

Вправа (основна на гендерну тематику) «Позич у жінки чоловіка»

60-80

3

Рухова гра на кшталт гри «Фруктовий сад» тільки замість фруктів: Чоловіки, жінки, андрогіни.

10-15

4

Вправа (основна на гендерну тематику) «Правда чи міфи в оцінці чоловіків та жінок»

60-80

5

Підбиття підсумків всього тренінгу.

20-25Настрій самопочуття та очікування від тренінгу.

Вступне слово тренера (див. вступ)

Правила (див. додаток)

1. Вправа «Хто ти».

Ціль:

 • розвинути самостійність, творчий підхід до завдання, в учасників тренінгу;

 • потренуватися в самооцінку і навчитись самопрезентації.

Розмір групи: не важливий.

Ресурси: дошка / фліп-чат, маркери, папір і ручка для кожного гравця.

Час: 15-30 хвилин.

Хід вправи:

Покладіть перед собою лист паперу і напишіть на ньому по вертикалі ваше ім'я. Зосередьтесь! У вас є 5-10 хвилин, щоб написати проти кожної літери якість свого характеру, яка у вас дійсно присутня.

Приклад:

В – впевнений;

О – образливий;

Л – лідер;

О – оригінальний;

Д – динамічний;

И – істинний;

М – мислячий;

Р – розумний;

Хай після завершення індивідуальної роботи учасники представлять одержані результати товаришам по групі, записавши їх на дошці.

2. ВПРАВА "ДВА СВІТИ В ОДНОМУ"

Ціль:

1. Допомогти усвідомити особливості "чоловічого" та "жіночого" культурних світів та самовизначитись у рамках власного світу.

2 Сприяти подоланню стереотипів щодо "чоловічих" та "жіночих" інтересів, цінностей, уподобань, предметних атрибутів тощо.

Розмір групи: в залежності від приміщення в ідеальному варіанті від 15 до 20.

Ресурси: Традиційні жіночі та чоловічі речі, одяг, інструменти, косметика, прилади, тканини, тощо, чим більше тим краще.

Час: 60 хвилин.

Хід вправи:

Ведучий пропонує дівчатам створити "жіночий світ", а хлопцям - "чоловічий світ" із використанням відповідних предметних атрибутів.. Він наголошує, що для цього можна використовувати набори різних предметів, які заготовлені та лежать посередині кімнати. Кожна команда працюватиме на своїй умовній половині кімнати. Дозволяється спостерігати, як створюється "інший" світ. На виконання завдання дається тридцять хвилин. Після цього ведучий пропонує представникам команд розповісти про створений світ, про те, як проходить у ньому життя. Він запитує, як учасники почувають себе в облаштованому просторі, чи їм комфортно, можливо, чогось не вистачає, чи щось виявилось зайвим. В обговоренні потрібно простежити, чи використовувались "жіночі" атрибути у чоловічому світі та "чоловічі" - у жіночому, чи дотримувались учасники стереотипних уявлень щодо чоловічих та жіночих предметів тощо. Після презентації створених світів ведучий каже, що насправді ці світи виявились не зовсім повноцінними, оскільки у них немає представників іншої статі. Тому потрібно цим світам об'єднатись. Тільки тоді запанує гармонія та "чоловіча" і "жіноча" культури збагатяться вдвічі.
Дії учасників.

Учасники утворюють дві команди та за вказівкою ведучого облаштовують "чоловічий" та "жіночий" світи за допомогою відповідних предметних атрибутів. Після розповіді про свій створений світ учасники можуть ставити один одному запитання з метою уточнення тих чи інших деталей. Далі дівчата діляться враженнями, що нового вони дізналися про "чоловічий" світ, а хлопці - про "жіночий".

Коментар.

Гра дає можливість кожному з учасників самому знайти рішення.

Після цього учасники можуть походити один до одного в гості. На завершення дві команди об'єднуються в одну та створюють новий, спільний світ, в якому самодостатньо презентовані чоловіча та жіноча культури.

Після завершення вправи учасники діляться враженнями.

Рекомендації ведучому.

Якщо у групі приблизно однакова кількість дівчат та хлопців, то поділ на команди роблять за ознакою статі. Якщо ж кількість представників однієї із статей вдвічі перевищує інших, то учасники нехай утворюють мішані групи.

Потрібно завчасно підготувати різноманітні предмети, які традиційно пов'язують у нашій культурі з "чоловічим" чи "жіночим" світом. Для дівчаток ляльки із гардеробом та набором посуду, лялькові ліжечка, косметику, прикраси, сумочки, шарфи, квіти та ін. Для хлопців - ляльки-чоловіки із гардеробом, іграшкові машинки та іншу техніку, зброю, вудки, порожні банки з-під пива, іграшкові телефони та ін. Причому усі ці предмети мають лежати посередині кімнати вперемішку. Також потрібно для учасників заготувати папір (кольоровий, гофрований), газети, журнали, ножиці, клей, крейду, шматки тканини для зображення тих предметів і тих сфер життя, які не презентовані реальними предметами.

Коментар.

Учасники поринають у світ цінностей, ідеалів та інтересів чоловіків та жінок. Вправа допомагає усвідомити, що для того, щоб зобразити повноцінний "чоловічий" та "жіночий" культурні світи, потрібно відійти від стереотипних уявлень щодо представників обох статей, оскільки у них є багато спільних інтересів, однакових уподобань, подібних життєвих цінностей.

3. Вправа «Переправа».

Ціль:

 • інтеграція групи за рахунок усвідомлення необхідності постійної спільної діяльності і відчуття взаємної відповідальності членів команди;

 • звернути увагу учасників групи один на одного, об'єднати їх для вирішення спільної задачі в умовах взаємодопомоги і партнерства;

 • сприяти створенню позитивної емоційної єдності групи.

Розмір групи: в ідеалі - 12-16 чоловік, але можна проводити гру і в більшій групі. У випадку якщо учасників більше 24, варто розділити їх на дві команди і навіть провести між ними змагання на швидкість, яка з підгруп здійснить перша свою "переправу".

Ресурси: стільці для кожного учасника тренінгової групи.

Час: від 10-15 хв.

Хід вправи:

Візьміть кожний по стільцю і складіть їх в щільний круг сидіннями всередину. Сідайте і послухайте, будь ласка, завдання. Ви — група мандрівників вийшли разом на захоплюючий, але небезпечний маршрут. Ви пройдете його успішно, тільки якщо допомагатимете один одному, піклуватися про товаришів.

У ході переправи заборонено штовхатися, бути егоїстом, не зважати на інтереси групи. Давати товаришам руку допомоги, поступатися місцем, підтримувати радою і справою - все це не просто дозволено, але бажано...

Вам доведеться піднятися на стільці і почати рух (за годинниковою стрілкою). Час від часу я прибиратиму з круга стільці, що немало ускладнить вашу задачу. Група вважається тією, що завершила перехід тоді, коли всі учасники розмістяться по троє на стільцях, що залишилися в крузі. Я підкреслюю: по три люди на одному стільці! Коли всі трійки будуть готові, я почну зворотний рахунок з числа 10 і, дійшовши до 0, буду радий привітати вас з перемогою і успішним проходженням маршруту! Ті ж, хто в ході переходу впав або торкнувся ногою підлоги, вважаються вибулими з гри. Спробуйте дійти до фінішу у повному складі, без втрат.

А зараз підніміться, будь ласка, на стільці! Успіху! Переправа почалася...

4. Вправа"Коло довіри"

Ціль:

 • Покращити довірливу атмосферу в тренінговій групі та розслабити учасників.

Розмір групи: не більше 20 учасників.

Ресурси: непотрібні.

Час: 5 – 7 хвилин.

Учасники тренінгу сідають або стають у коло та беруть один одного за руки, закривають очі, розслабляються і починають повільно колихатися. При цьому тренер навіює шляхом усвідомлення образу кулі в області сонячного сплетіння у кожного учасника, шар виблискує теплими променями та передає кожному учаснику шляхом стискання рук з права та з ліва.

5. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПІЗНАННЯ.

ТЕСТ "ЗБЕРЕЖЕННЯ ҐЕНДЕРНОЇ РІВНОВАГИ У ВИХОВАННІ ДІТЕЙ"

Завдання.

Підтвердіть ("так") або ("ні") наведені судження:

 1. Дівчатка слухняніші, ніж хлопчики.

 2. Дівчатка гуманніше ставляться до довкілля (тварин, природи).

 3. Хлопчики краще можуть вирішити проблемну ситуацію і мислять логічніше.

 4. Для хлопчиків важливо виділитись з-поміж інших.

 5. Хлопчики здібніші до математики і природничих наук, дівчатка - до гуманітарних.

 6. Дівчата чутливіші психологічно до атмосфери, в якій вони живуть, близько до серця приймають біль і страждання інших.

 7. Дівчатка вміють краще висловлювати свої думки, ніж хлопці.

 8. Дівчатка прив'язаніші до дому і батьків, ніж хлопчики.

 9. Хлопчики краще орієнтуються в просторі і на незнайомій території.

 10. Хлопчики агресивніші за дівчаток.

 11. Дівчатка менш активні у спорті та іграх.

 12. Дівчатка комунікативніші, надають перевагу більшій компанії, а не вузькому колу близьких друзів.

 13. Дівчатка ласкавіші і поблажливіші за хлопців.

 14. Дівчаток легше переконати, ніж хлопців.

 15. Хлопчики винахідливіші у використанні предметів та інструментів.

 16. Дівчатка боязкіші і тривожніші за хлопців.

 17. Дівчатка частіше страждають від уявних комплексів неповноцінності, ніж хлопці.

 18. Дівчатка рідше змагаються між собою у силі та спритності.

 19. Хлопчикам важливіше здобути авторитет, відзначитися чим-небудь.

 20. У хлопчиків більша схильність до творчої праці, дівчатка краще справляються з рутинною роботою.
следующая страница >>