asyan.org
добавить свой файл
1
Артемівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 10

Артемівської міської ради Донецької областім. Артемівськ 2013

Виховна година« Україна – славний край козацький»

Мета: Ознайомити учнів з періодом козаччини; дати елементарні знання про умови життя козаків, їхні риси характеру; розвивати творчу уяву, вміння фантазувати, слухати своїх товаришів, робити аналіз сказаного; формувати пізнавальний інтерес, громадянську компетентність; виховувати почуття гордості за історичне минуле нашого народу, шанобливе ставлення до запорізьких козаків.

Обладнання: Портрети Дмитра Вишневецького ( Байди), Петра Конашевича-Сагайдачного, Івана Сірка, Богдана Хмельницького, репродукція картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть письмо турецькому султану», козацький марш, кадр із к/ф «Вогнем і мечем».

Хід виховного заходу

І. Організація класу.

Наша мати

Хатини, криті очеретом,

Калина, чумаки, воли,

Князі, козацтво і поети

Нам Батьківщину берегли.

І матір – Русь, як рідну матір,

Що нам дала життя і світ,

Ми всі любили й шанувати

За щастя маєм сотні літ.

Ласкаві материні руки,

Слова утіхи негучні

Ми ж не забудемо в розлуках,

Не зрадимо її пісні. ( І. Тесленко)
ІІ. Проект « Славетні українці »

1. Вступне слово вчителя

- Народним символом України є славні сторінки козаччини. Сьогодні ми на одну мить поринемо в далеке минуле нашої країни і помандруємо козацькими стежками. На хвилинку закрили очі й думками перенеслись на Дніпровські пороги. Ось ми на Січі. Клас наш – це кіш, а невеликі групи – курені.

Любі друзі! Поведу таку я річ,

Що ви знаєте про Січ

І про нашу Україну?

Розкажи усім нам, сину!

- Наша стежина буде складатися з кількох стежок:

- Козацька ( довідаємось, хто такі козаки ).

- Зустрічі в літературному салоні.

- Кодекс лицарської звитяги.

- Стежина сюрпризів.

2. Виступи учнів

1 курінь. Хто такі козаки?

1-й учень.- Скрутно жилося українському народові під пануванням чужих володарів, бо на той час селяни ( холопи ) не мали своєї землі й працювали на панів ( вельмож ). Пан міг продати холопа або й навіть убити. Деякі волелюбні люди не могли стерпіти такої неволі й утікали в степи за Дніпрові пороги.

Ці люди називалися « козаки », - може від татарського слова « кайзак », що значить « вільний чоловік », « безстрашний вояк ». А що козаки жили за порогами Дніпра, то їх названо « запорожцями ».

2-й учень.- Спершу жили козаки невеликими гуртами по степах; там вони полювали, а на зиму верталися крадькома в села. Але пізніше згуртувалися разом у військові загони, вибирали своїх отаманів і жили на великих островах серед Дніпра. Те місце називалося Січ.

3-й учень. Що говорить нам « козак »?

Це крилате, горде слово

Чом завжди буває так,

Що світлішає від нього?

Козаки – це вільні люди

Козаки – безстрашні люди!

Козаки – борці за волю!

За щасливу нашу долю!
i:\3565f20bc07b.jpg

Учитель – Були серед козаків люди, які згуртовували їх, вчили військовій справі, вели у бій – це козацькі ватажки. Наступна розповідь про них. Ми зустрічаємось у літературному салоні з народними звитяжцями.

2 курінь Зустрічі в літературному салоні

i:\getm11.jpg
1 учень - Першим кошовим Запорозької Січі був Дмитро Вишневецький

( Байда ). Він походив з роду давніх українських князів з міста Вишнівця на Волині. У 1545 р. уперше згадується в історичних джерелах. Під його проводом приблизно у 1550 р. збудували собі запорожці першу Січ на острові Хортиця, серед Дніпра. Той острівець оточили валом і частоколом, а над брамами поставили гармати.

Князь Дмитро Вишневецький зібрав на Січі найкращих козаків і повів війну з татарами. Декілька років він воював з бусурманами і загинув геройською смертю. Народ назвав його Байдою і склав про нього пісню, яку співають і зараз. ( Звучать останні куплети «Пісні про Байду». )

2 учень- Славне Військо Запорізьке

Ти, наш лицарю, зібрав.

На острові, на Хортиці,

Січ преславну збудував.

Першим ти вказав козацтву,

Як топтать до слави шлях:

Йти за море, ріки, гори,

Не сидіти по степах...

3 учень І сконав ти в Царгороді

Під руками ворогів,

Але віри, ні народу

Відректися не хотів.

То за це тебе, наш князю,

Ввесь народ славить в піснях:

Хто за рідний народ гине,

Той живе по ста віках!

( Ю.Шкрумеляк)


i:\74327067_large_658348_sagaidachnii.jpg

4 учень - Патріот своєї землі, людина нестриманої, кипучої енергії, Петро Конашевич-Сагайдачний (1577 -1622 р.р.) не міг спокійно миритися із жахливими турецько-татарськими набігами, вирушає на Січ, де очолює відважні морські походи на невеличких судах ( чайках ), визволяючи бранців та рабів з неволі. Сагайдачний водив свої чайки навіть під Цар-город і спалив передмістя султанської столиці.

i:\sirko_2.jpg

Петро Конашевич-Сагайдачний – найталановитіший козацький ватажок, державний діяч, захисник української культури й духовності, поборник освіти: Львівській і Київській школам він передав 1500 золотих монет, а після смерті все своє майно заповідав українським школам.
i:\i_sirko-g.gif

5 учень. - Іван Сірко (1605-1680 р.р.) народився на Харківщині. Протягом 20 р. він не залишав зброї, проявляючи військовий хист, завзято відстоюючи козацьку волю, стародавні запорозькі звичаї. Цього вірного сина українського народу 15 років обирали козацьким отаманом. Свою місію Іван Сірко вбачав в обороні кордонів рідної землі, відстоюванні незалежності України. Талант Івана Сірка-полководця проявився у сутичках з турецькими ордами.

Учитель: Великий художник І.Ю Рєпін створюючи картину « Запорожці пишуть письмо турецькому султану », доніс до нас дух незалежності, сили, волелюбності українського народу. Це були, як писав Рєпін, сміливі голови, герої, повні мужності та моральної сили. Дотепний, дошкульний лист турецькому султану, який марив про підкорення Запорізької Січі, увійшов в історію. Розповідають, що листа диктував сам отаман Іван Сірко.
i:\full1283763973.jpg
6 учень – З 55 битв із татарами не програв жодної. Був нещадним до ворогів та зрадників віри й України. Татари його ім’ям лякали дітей.

7учень. – Знає Корсунь і Пилява,

Знають Жовті води,

Як водив своє козацтво

Богдан у походи. ( Історична пісня)

8 учень - Богдан Хмельницький ( 1595 – 1657р.р.) – політичний і державний діяч, засновник Української гетьманської держави. У пам’яті народній він залишився як національний герой. Богдан Хмельницький почав війну з Польщею, бо на той час 10 років жили козаки під польським ярмом. Дякуючи йому, Україна стала вільною і незалежною. Під його знаменами козацтво звільнило Україну від панування Польщі та Литви. Мрією Хмельницького було бачити Україну вільною державою.

i:\bohdan.jpg

  • Чи здійснилися мрії Богдана Хмельницького?

( Відповіді учнів )

3 курінь Кодекс лицарської звитяги

Учитель- Козаки жили за певними законами або звичаями.

1 учень.- Чи не найвище цінували козаки дружбу! У військовому, повному небезпек житті, козак потребував вірного товариша. Існував звичай побратимства: у присутності священика козаки давали клятву, мінялися хрестами, тричі цілувалися і виходили з церкви рідними братами до кінця життя. Бувало в походах побратими не з’їдять один без одного і шматка хліба, в боях билися поруч і рятували один одного від смерті. ( Кадр із к/ф «Вогнем і мечем»)

Учитель: - Із століття в століття козаки формували свої кращі риси характеру, які склали кодекс лицарської звитяги. Тобто це були закони, за якими жили козаки. Вони актуальні й сьогодні.

  • Чому козаки йшли на боротьбу з ворогом знаючи, що можуть загинути? ( Любов до України)

  • Чи була їм з цього вигода? ( Безкорисливість)

  • Яким було ставлення один до одного? (Щира дружба)

  • Козаки ладні були загинути, але не потрапити у неволю!

( Волелюбство)

4 курінь Стежина сюрпризів

Журналісти беруть інтерв’ю

- Чому козаків називають народними звитяжцями?

- Які риси характеру козаків ви б хотіли успадкувати?

Ерудит-лото

  1. Кого називали в Україні козаком?

а) кріпосного селянина;

б) багатого вельможу;

в) безстрашного лицаря ( ! ).

2. Де знаходилась козацька Січ?

а) за Дніпровськими порогами ( ! );

б) в причорноморських степах;

в) берег Криму.

3. Як називалось місце, де жили козаки?

а) мазанка;

б) намет;

в) курінь ( ! ).

4. Хто був першим козацьким гетьманом?

а) П.Сагайдачний ;

б) І.Сірко;

в) Д. Вишневецький ( ! )

5. Як називались козацькі судна?

а) галери;

б) чайки ( ! );

в) пироги.
ІІІ. Підсумок

Учитель - Чи сподобалась вам подорож козацькими стежинами? Що найбільше запам’яталось?

- Діти, ви є нащадками славних українських козаків. Тож любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми вчинками і добрими справами доведе, що козацькому роду нема переводу!

Література

  1. Апанович О.М. Козацтво – збройні сили України. К., 1991, с. 57.

  2. Бойко О.Д. Історія України. К., 2002.

  3. Грушевський М.С. Ілюстрована історія України. Донецьк, 2003.

  4. Нартов В.В. Найвидатніші гетьмани та кошові отамани України. Харків, 2007.