asyan.org
добавить свой файл
1

ІННОВАЦІЙНА ПЕДАГОГІЧНА ТЕХНОЛОГІЯ


ТРВЗ.

ІГРИ ТА ВПРАВИ НА РОЗВИТОК ТВОРЧОЇ УЯВИ

Розвиваючи творчу уяву у дітей, слід звернути увагу на формування нижче вказаних здібностей та вмінь:

  1. Використання замінників предметів. Якщо уява малюка 3-4 років невіддільна від реальних дій з ігровими предметами і подібними їм предметами-замінниками, то уява дитини 5-6 років може спиратися на предмети, зовсім не схожі на ті, які вони замінюють. Такими замінниками можуть бути інші предмети, геометричні фігурки, знаки, схеми. Наведемо приклади розвиваючих ігор з предметами-замінниками. Насамперед, це складання дітьми казок за схемами, з використанням геометричних фігур, які асоціюються з казковими героями, предметами. Діти складають казку за поданою схемою, «оживляючи» предмети-замінники, або складають по черзі декілька речень про свого уявного героя і об΄єднують їх одним сюжетом.

Цікавою буде гра, в якій в ролі предметів-замінників будуть використані дорожні знаки. Малюку пропонують уявити себе чарівною машинкою-таксі, яка повинна виконувати різні бажання пасажирів, допомагати їм розв’язувати проблемні ситуації, пов’язані з тим чи іншим дорожнім знаком.

Аналогічною до попередньої є гра з використанням у ролі символічних замінників вивісок різних магазинів, установ, рекламних плакатів («Відгадай, чим торгують в магазині», «Що рекламує цей плакат?», «Придумай власну вивіску, рекламу для дитячого садка, музичної школи, лялькового магазину, банку, кінотеатру» і т.д.)

Приклад іншої вправи «В які ігри з цим можна грати?». Беруться предмети без конкретного призначення (наприклад камінчик, коробочка, паличка, кубик). Діти придумують, чим ці речі можуть бути. (Паличка – указка, термометр, градусник, ложечка, вудочка, ключ). 

  1. «Опредмечення» невизначеного об’єкта. Діти в тій чи іншій фігурі «вбачають», уявляють якийсь предмет. Наприклад, трикутник можна перетворити на дерево, коло – на м΄ячик, кавун, прямокутник – на вагончик і т.д. Прикладами таких ігор є «Чарівні фігури» (геометричні фігури перетворюються в різні предмети), «Домалюй фігуру», «Незакінчений малюнок», «Геометричні фантазії», «Чарівні перетворення» (Недомальовані схематичні геометричні фігурки дитина перетворює на що завгодно. Вони розміщені для створення відповідного сюжету).

  2. Створення образів за словесним описом або неповним графічним зображенням. Така потреба виникає під час читання книжок, засвоєння нових слів, розпізнавання об΄єктів, коли поле їх сприйняття обмежене. Розвитку цих здібностей сприяє, насамперед, відгадування різних загадок. Це не тільки цікаве, а й корисне заняття для дітей, адже загадки розвивають логічне мислення та уяву, здатність відтворювати за словесним описом образ об΄єкта. Якщо у дитини виникають труднощі, слід повторити ще раз текст загадки, або показати кілька малюнків, на одному з яких буде відповідь.

Гра «Буває - не буває» теж розвиває здатність відтворювати образ предмета на основі його словесної характеристики. Дитина уявляє запропоновану ситуацію і вирішує, чи так буває. Наприклад: «Ведмедик катається на велосипеді», «Лисичка подружилась із зайчиком», «Квіти виросли в зимовому лісі», «Білочка гризе банан».

Гра «Чарівна торбинка» полягає в тому, щоб за словесним описом дитина віднайшла в ній потрібний предмет на дотик. Потім вона може сама спробувати описати предмет. Гру можна спростити або ускладнити – зменшити або збільшити кількість суттєвих ознак в описі іграшки. Як варіант - запропонувати пофантазувати: «На що може бути схожий предмет?»

Гра «Предмети-балакуни». Діти утворюють коло, в центрі кола лежать різноманітні предмети: іграшки, книги, посуд, одяг. Чарівна паличка «оживила» предмети і вони заговорили. Діти відгадують, який предмет говорить. (Наприклад, книга: Мене давно ніхто не брав до рук, не перегортав мої сторінки, я розтріпана і зовсім старенька, що мені робити? Діти надають речам поради).

  1. Ігри по відтворенню цілого з частин: «Збери картинку», «Склади пазли», «Збери машину із запчастин», «Звідки латочка», «Знайди уламок віконного скла» і т.д.

  1. Оперування образом предмета у просторі. Всі предмети навколишнього світу мають просторові характеристики і образи уяви повинні їх адекватно відображати, тому важливо розвивати у дитини здатність «бачити» образ предмета у просторі. Наприклад, гра «Розгортки». Дитині пропонують кілька об’ємних предметів та їх «розгорток» на площині. Потрібно визначити, якому предмету відповідає конкретна розгортка.

Гра «Кубики-невидимки» полягає в тому, щоб визначити, з якої кількості кубиків зібрана дана конструкція, при цьому – кубики видно не всі.

Гра «Серветки з візерунками» пропонує за запропонованою частиною серветки вибрати з даних варіантів потрібну.

Запропонуйте своїм фантазерам здійснити цікаву подорож на «Вулицю схожих части», де діти вчаться систематизувати предмети за ознаками (розміром, кольором, формою) або на «Вулицю розібраних предметів» де діти з елементів-піктограм складають певний предмет. Найбільше діти люблять «Вулицю незакінчених картин», адже аркуші паперу з однією рисочкою, закарлючкою перетворюються в диво-малюнки.

З цікавістю діти виконують завдання «Домалюй фігуру», яке дозволяє бачити предмет з різних боків і включати його в зв’язки з іншими предметами. Пропонуються дітям фігури, несхожі на реальні предмети, які потрібно домалювати так, щоб вийшло щось цікаве. В підготовці до цього завдання допоможе ігрова вправа «На що це схоже?»

Гра «Незакінчений малюнок» схожа на попередню, тільки тут дитина повинна домальовувати не фігуру, а малюнок зі схематичними, незакінченими зображеннями.

Вправа «Домалюй тварин» допомагає відпрацюванню навичок малювання тварин, використовуючи за основу геометричні фігури.

Вчити дітей знаходити за кількома спільними ознаками різні предмети, використовувати ознаки в прямому і переносному значенні допоможуть такі художньо-творчі завдання: «Назви три предмета до кожної ознаки»

Ознаки: солодкий, легкий, пухнастий, прозорий, блакитний.

Предмети: цукор, сон, запах, пух, удар, мох, кіт, шарф, небо, крила, бабка.