asyan.org
добавить свой файл
1
Як уникнути конфлікту з батьками
«Мама, тато», - говорить вперше в житті малюк і, побачивши осяяні посмішкою батьківські особи, розуміє, скільки радості він приносить батькам і як сильно вони його люблять. Так, дійсно, як багато сенсу, почуттів та емоцій закладено в ці слова! Батьки - самі близькі та рідні люди, яких ми завжди будемо любити, і які будуть любити нас, в незалежності від часу і обставин.

З самого народження батьки захищають нас, піклуються про здоров'я, правильне харчування і всебічному розвитку, створюють всі умови для свого улюбленого чада. Якщо дитині сумно чи нудно, якщо його хтось образив, чи він впав і йому боляче, першим ділом на допомогу прийдуть батьки, які втішать і заспокоять малюка.

^ Конфлікти в спілкуванні з батьками

Але роки минають непомітно. Малюк пішов у сад, потім в школу, з кожним днем ​​стаючи все дорослішими і самостійніше. А головне, якось непомітно став віддалятися від батьків і вже не ділиться всіма своїми секретами і проблемами, все рідше просить допомоги і порад. Так, малюк перетворився на підлітка, з проблемами становлення особистості, значущості власної думки, з гострим бажанням виділитися серед однолітків незважаючи ні на що. Цей віковий період один з найскладніших для взаєморозуміння батьків і дитини. Людині в підлітковому віці здається, що вона цілком самостійна і підтримка мами і тата вже не так важлива, хоча насправді не все так просто. Батьки все ще захищають дитину як фізично, так і емоційно, забезпечують матеріально, вирішують більшість її проблем і беруть активну участь у подальшому становленні дитини. Тому вони вправі вимагати від сина чи доньки певної віддачі у вигляді гарної поведінки (хороші оцінки в школі, відсутність шкідливих звичок, шанобливе ставлення, виконання деяких вказівок). Але іноді батькам властиво ставити надмірно жорсткі рамки. І в таких випадках виникають конфлікти. Так як же правильно поводитися, щоб спілкування з батьками не перетворилося на суцільне висловлювання докорів і моралей?

^ 1. Повага до батьків - це невід'ємна частина взаємин, без якої ви не зрушите з мертвої точки.

Поважайте будь-яке рішення батьків, навіть якщо воно здається вам несправедливим. Звичайно, це не означає, що варто виконати його негайно. Ви можете і повинні висловлювати свою думку. Але висловлювання невдоволення батьківським рішенням варто завжди починати зі слів: «Я поважаю ваше рішення, але мені б хотілося сказати що ...». І, повірте, ваші шанси бути почутим збільшаться в кілька разів.

^ 2. Визнання власних помилок.

Всі ми вчимося на своїх помилках. Але часом буває так важко їх визнати. Якщо ви хочете довести батькам, що ви дійсно доросла і відповідальна людина, не бійтеся зізнатися у своїх промахах.

^ 3. Відкритість і товариськість.

Намагайтеся спілкуватися з батьками якомога більше. Розповідайте їм про своїх друзів, захоплення, плани на майбутнє, про любов, загалом, про все, що вам цікаво, чим ви живете в даний момент часу. Чим більше інформації буде у ваших батьків, тим більше буде довіри до вас, і як наслідок знизиться кількість обмежень на кшталт «туди не ходи», «цим не займайся», «з тим не спілкуйся», «приходь рівно о 20.00».

^ 4. Ввічливість і тактовність.

«Ввічливість породжує і викликає ввічливість». Саме тому ще з малих років дітям пояснюють необхідність ввічливого спілкування, як з близькими людьми, так і з сторонніми. Але іноді ці ази спілкування забуваються. А це в свою чергу стає серйозною проблемою у відносинах з батьками. Навіть якщо на ваш погляд батьки в чомусь неправі, і вам дуже хочеться їм це довести, починайте з фраз: «Мені б хотілося пояснити вам мою точку зору» або «У мене на цей рахунок інша думка, і мені було б приємно, якби ви його вислухали» і т.д. Але завжди вимовляєте з відповідною інтонацією, без підвищення голосу і розмахування руками. У цьому випадку ваші слова будуть швидше почуті і прийняті до уваги.

^ 5. Обмін ролями.

У конфліктній ситуації спробуйте подумки помінятися з батьками місцями. І тоді можливо точка зору батьків стане вам зрозуміліше. І це стане першою сходинкою до мирової угоди. Запропонуйте і вашим татам і мамам «встати на ваше місце», адже вони теж були молодими і вже проходили всі ці життєві труднощі. Зробивши всього по одному кроку з кожного боку назустріч один одному, ви вже зможете про щось домовитися.

6. Терпіння - це якість, якому треба постійно вчитися.

Вчитися не реагувати на образливі слова і вирази в свою адресу, не коментувати вчинки і помилки оточуючих. Ніхто не говорить що це легко, але заради хороших відносин з батьками можна і зробити деякі зусилля над собою.

Минаючи підлітковий вік, людина переходить в наступну вікову категорію. Тепер вона вже може приймати самостійні рішення, почасти може утримувати себе фінансово, а значить, їй потрібно більше свободи дій, а батьківські вказівки та «моралі» викликають лише роздратування і невдоволення. Але, погодьтеся, адже найчастіше претензії батьків цілком обґрунтовані! Всі ми не ідеальні і робимо помилки, а батьки лише акцентують на них увагу.

Часто вже свідомі дорослі люди все ще залежні у фінансовому, фізичному або емоційному плані, батькам доводиться постійно опікати «дитину», паралельно обмежуючи свободу її дій і висловлюючи в її адресу постійні коментарі та поради. Тому якщо ви дійсно хочете уникнути конфліктів з батьками, то постарайтеся бути незалежними. Навчіться заробляти на власні потреби, вирішувати проблеми без залучення батьків, вести себе як дорослий розсудлива людина, оцінювати реально складаються життєві ситуації і проблеми.

І, звичайно, ні в якому разі не можна забувати про вже перерахованих правила спілкування з батьками. Перш за все, про повагу до батьків. Це правило повинно бути головним на протязі всього життя.

З часом діти повністю стають на ноги і приймають рішення жити окремо від батьків. Як показує досвід, в більшості випадків, з появою окремої житлоплощі дитина сильніше віддаляється від мами і тата. У неї з'являється своя родина, з особистими й побутовими проблемами, у вирішенні яких батьки часто виявляються зайвими. Це щиро дивує і ображає батьків, викликає нерозуміння, яке накопичуючись роками, погіршує стосунки між батьками і дітьми. Але ж нікому не хочеться бути в постійній сварці, вислуховуючи звинувачення і невдоволення, при цьому, підливаючи масло у вогонь, власними претензіями. Як уникнути цього?

Ніколи не варто повністю віддалятися від найближчих людей. Приходьте в гості кожні вихідні, телефонуйте хоча б раз у день, цікавтеся їхнім здоров'ям, проблемами і потребами, розповідайте їм щось про своє життя. Адже батькам, які витратили на свою дитину так багато часу і сил, хочеться бути до неї ближче, отримувати від неї увагу і бути потрібним їй.

Пам'ятайте всі правила спілкування з батьками, застосовуйте їх щодня і з часом ваші стосунки стабілізуються.

А головне не забувайте, що які б відносини з батьками у вас не складалися, пам'ятайте, що ближче цих людей у ​​вашому житті нікого немає. Ідіть їм на поступки, будьте м'якше і тактовніше, спокійно пояснюйте ваше невдоволення в якомусь питанні, і у вашій родині відновиться мир і благополуччя.