asyan.org
добавить свой файл
1
Урок №8

Підготувала вчитель початкових класів Солонянської СШ №1

Солонянського району Сутуга Клавдія Іванівна

Цікавий світ навколо тебе

Як же все це було без мене?

Тема: Сухомлинський «Як же все це було без мене?»,

Сухомлинський «По волосинці»

Мета:Ознайомити учнів із значеннями слова «оповідання»; розвивати пізнавальні інтереси; удосконалювати навички виразного і правильного читання та навички літературного аналізу твору; вчити замислюватись над власним баченням зовнішнього і свого внутрішнього світу; формувати мовленеві уміння; викликати бажання брати краще з літературних джерел для самовиховання.

Обладнання: портрет В.Сухомлинського, картки, таблиця скарбів, картки для групової роботи, картки для читання, малюнки мами та дівчинки, книги написані Сухомлинським.

^ Хід уроку

І. Організація учнів до класу

Продзвенів і стих дзвінок,

Починається урок.

Всі за парти тихо всілись

І на мене подивились.

- Сьогоднішній урок буде проходити під девізом: «Дивною казкою видався світ»

А чи буде він дивною казкою? Це залежить від вас.від вашої активності, уважності, творчості.
ІІ. Формування читацьких навичок.

  1. Гра «Назви спільний звук»

називаю ланцюжок слів: школа, шафа, трішечки, більше, широкий, шкільне; спільний (ш)

тиждень, важко, жінка, їжа, важко, дуже, ніжна, ; спільний (ж).

  1. Розчитування за складовою таблицею.

Учні читають склади із буквами «ж», «ш».
ІІІ. Мовна розминка

  1. Чистомовка (повторюють за вчителем)

енька – енька – енька – донечка маленька.

ає – ає – ає – маму все чекає.

ила – ила – ила – посуд перемила.

иця – иця – иця – росте у мами помічниця.

  1. Скоромовка

А в неньки, неньки рученьки біленькі;

Кругом столу ходить варенички робить.

  1. Гра «Що переплутали»

Читаю вірш

Геть усе. Усе на світі

Переплутав хлопчик Вітя.

Каже: «Діти вчаться … (в полі) в школі;

А комбайн працює … ( в школі) в полі;

Всіх людей стрижуть …, ( в лікарні) в перукарні,

А лікують …, в (перукарні) у лікарні,

Ми книжки беремо …, (в аптеці) у бібліотеці,

Ліки у …, ( у бібліотеці) в аптеці.

Що тут не так? Доведіть. Давайте розплутаємо цю плутанку і поставимо усі слова на місця.

На дошці запис продовження вірша. На місці крапок розташовують слова з карток.

Діти звісно вчаться в …,

А комбайн працює в …,

Ми лікуємось в …,

А стрижемося в …,

Ліки беремо в …,

А книжки в ….

- Доведіть, що це вірш? Г.Малик

4. Робота в парах «Підберіть риму»

Горбочок – садочок

Ранок – ганок

Промінь – гомін

Засвітило – звеселило

Хатинка – дитинка

Прилине – згине

Ближче – вище

  • Які жанри літератури ми тільки що читали, повторювали.

ІІІ. –На сьогоднішньому уроці ми розпочинаємо вивчати новий розділ. Який? Дізнаєтесь, якщо відгадаєте слово.

В і о п о н н н я д а – оповідання

1. «Мозковий штурм»

- що таке, по вашому, оповідання? (висловлювання припущень)

-Чи правильно ви відповіли, дізнаєтесь, прочитавши про це у підручнику.

-Отже, оповідання – це розповідний прозовий твір про різні випадки у житті людей, тварин. На відміну від віршів, речення в оповіданні не римуються. Спорідненими словами до слова оповідання є слова оповідач, оповідати, розповідати, розповідь.

В цьому розділі ми прочитаємо оповідання про цікаві й повчальні випадки з життя ваших однолітків. Аналізуючи їхні вчинки, їхню поведінку, ви повинні зрозуміти, якими бути.
ІV. Опрацювання оповідання В.Сухомлинського

«Як же все це було без мене?»

  1. Вправа «Мікрофон»

– Василь Сухомлинський – автор оповідань, казок, з якими ми найчастіше зустрічаємося на сторінках підручника. Що ж ви знаєте про цю людину?

А) Василь Сухомлинський – відомий педагог.

Б) Понад 15 років працював учителем і директором школи.

В) Він вів щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою дітей.

Г) Його роздуми вилилися на папір і стали книгами.

Д) Вийшли збірки його оповідань і казок для дітей: «Гаряча квітка», «Куди поспішали мурашки», «Пшеничний колос», «Казки школи під голубим небом», «Чиста криниця»

Е) Всі твори В.Сухомлинського зібрані у п’ятитомному виданні.

2. Робота над заголовком.

«Дискусія» (інтерактивна технологія)

  • Як ви розумієте заголовок «Як же це було без мене?»

  • А чи уявляєте собі цей світ без вас? Чи задумувалися ви над цим?

  1. Слухання оповідання, яке читає вчитель.

проблемне запитання: Що здивувало Яринку?

  1. Словникова робота. Контроль швидкості читання.

завтра донці шкільне

років сорочечка приміряє

свято сплеснула викладеного

школа тиждень минуло

трішечки довкола відкритими

читають два рази, фіксуючи кількість прочитаних слів.

  1. Гра «Бджілка» напівголосне читання учнями.

  2. Вправа «Карусель» (учні – вчителі ставлять запитання, а учні діти дають короткі відповіді)

- Скільки років було Яринці? (7)

- Чи довго була Яринка такою маленькою? (тиждень)

- Де перед цим була дівчина? (Її ще не було на світі )

- Що тоді було довкола? (Все)

- Куди збиралася йти дівчина? (До школи)

- Над чим замислилась дівчинка? (Як це все було без неї)

7. Читання твору в особах.

- Як треба читати слова мами? (лагідно, ніжно) А слова Ярини? (здивовано) Автора? - розповідним тоном.

8. Мовно– логічні завдання «Асоціативний кущ»

На дошці прикріплені малюнки мами і дівчинки та записують прикметники.



Мама


Яринка


турботлива бережлива спостережлива маленька

добра ніжна допитлива уважна

акуратна найкраща здивована задумлива


Фізкультхвилинка
Мама робить все ось так:

Шльопчики, шльопчики, шльопчики так.

Ну а тато все ось так:

Стуктики, стуктики, стук тики так.

Ну а діти всі ось так:

В рот цукерки хрустики

По підлозі ступтики

На підлогу шльоп, так-таки так.

Встаньте діти, посміхніться,

Землі рідній поклоніться,

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться,

В різні боки нахиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

9. Робота над малюнком.

Розгляньте малюнок,

  • Кого ви бачите на ньому?

  • Якими рядками рядами оповідання ви підписали малюнок.



V. Робота над оповіданням В.Сухомлинського «По волосинці»

1. Словникова робота.

Читання пірамідок слів:

Онука вузлик щоразу

Весняного пляшку хвилювання

Першокласник в дзьобику прийшовши

Ледаченьким волосяне працьовита

  1. читання оповідання «ланцюжком»

  2. «Інтерв’ю»

  • Коли відбулася подія, описана автором?

  • Чому Петрик не ніс вузлик із їжею?

  • Чи справді цей вузлик був таким важким?

  • Що цікавого побачив Петрик у лісі?

  • Що його здивувало?

  • Чому хлопчик стояв задуманий?

  1. Робота в групах «Ажурна пилка»

Клас поділений на 4 групи. Кожна група одержує завдання – прочитують «свій» уривок, обговорюють його, добирають заголовок.

По команді вчителя учні кожної групи, утворюють нові групи,одержують завдання – коротенько передати зиіст «свого»уривка. Обговорюють заголовки, складені угрупах, розташовують їх у певній послідовності, щоб утворився план оповідання. Користуючись складеним планом, переказують оповідання.

  1. Гра Давйте посперечаємося»

а) Бабуся з онуком гуляли в парку. (Ні)

б) Вони побачили, як до куща прилетіла маленька пташка.

в) В дзьобику вона принесла волосинку. (Так)

г) Пташка швидко полетіла геть. (Ні)

д) Петрик Стояв Заплаканий. (Ні)
VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Оцінення учнів на уроці.