asyan.org
добавить свой файл
1
Як дбають про розвиток зеленого туризму у селі Зелена Діброва Городищенського району

Старовинне село Зелена Діброва розташоване у мальовничій місцевості. Красива назва походить від долини з могутніми дубами, де жебоніла річка, на берегах якої буяла калина. Часто чумаки, які їздили в Крим по сіль, зупинялися в діброві на перепочинок.

Поняття «молодість» і «завзятість» нині багато жителів Зеленої Діброви справедливо вважають спорідненими. Адже на виборах 2002 року посаду сільського голови вони довірили Ігорю Щербаку, якому притаманні ці риси.

Ігор Щербак народився у Зеленій Діброві. Після школи закінчив Корсунь-Шевченківське педучилище і Черкаський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького. Працював у школі вчителем трудового навчання і креслення, фізкультури.

Для загального добра, за ініціативою сільської ради, на місці старої школи заклали парк. До роботи залучили школярів, для яких це стало найліпшим уроком екології. Саджанцями забезпечив місцевий лісник Володимир Прищепа.

На загальних зборах жителів села вирішили створити своє комунальне господарство. Бо після розвалу колгоспу людям просто не було до кого звернутися, щоб виорати город, привезти паливо... На початку березня 2003 року комунгосп офіційно зареєстрували. Тепер тут є млин, пилорама, трактор, вантажна автомашина...

Одним із пунктів передвиборчої програми Ігоря Щербака було піклування про організацію культурного дозвілля. Адже село має давні культурні традиції. Наприклад, звідси родом брати Лебединцеви, археолог Петро Гаврилович та історик Феофан Гаврилович, які жили у XIX столітті. Тут неодноразово бував Тарас Шевченко. Звідси – глибоке коріння Красицьких, які походять від Антона і Катерини, улюбленої сестри Кобзаря. Звідси родом художник Фотій Красицький і письменник Дмитро Красицький...

Завдяки активним зусиллям сільської ради досить швидко вдалося відновити повноцінну діяльність Будинку культури, вдихнути у нього нове цікаве життя. Після двадцятирічного мовчання знову порадував чудовими піснями сільський вокальний ансамбль.

Варто відзначити, що тепер у селі часто організовуються різноманітні святкові заходи та народні гуляння. Головною їхньою ознакою є оригінальність та самобутність. Адже сценарії беруться не зі старих методичних розробок, а створюються нові. Заслуговує особливої уваги свято рідного села. До веселого гурту зеленодібрівців приєднуються навіть численні жителі довколишніх сіл.

Узагальнюють цікаві пропозиції в яскраві сценарії дружина сільського голови Світлана Щербак, яка працює учителем молодших класів, та молодий викладач історії Юрій Колісник.

Родзинкою святкового дійства є поява на сільському стадіоні справжніх козаків! На конях і возах прибуває утворений на селі козацький кіш. Перед очима вражених глядачів зав’язується «битва» між козаками і яничарами. Виблискують на сонці шаблі, гучно стріляють гармати…

Зеленодібрівські козаки вивчають українську історію і народні традиції. Вони добре знають, що першим письмовим документом, у якому згадується Зелена Діброва, є археологічна карта колишньої Київської губернії під редакцією Володимира Антоновича, на якій зазначалося, що в північній частині села розташовано сто курганів – свідків життя скіфів. Археологічні знахідки підтверджують, що село виникло ще у V столітті до нової ери.

У часи розквіту Київської Русі Зелена Діброва була захисним форпостом проти половців. Зелена Діброва і сусідні села були прикордонними постами і в часи набігів татарщини… У селі тоді нараховувалося близько 300 дворів, воно служило зимівником для козаків Запорізької Січі. До 1830 року Зелена Діброва належала пану Енгельгардту…

У селі проживала і похована сестра Т.Г. Шевченка Катерина Красицька, яка в дитинстві замінила йому передчасно померлу маму. Неодноразово своїми ногами топтав зеленодібрівські стежки і сам малий Тарас. Село входить до переліку історичних місць «Золотої підкови Черкащини».

У сільського голови Ігоря Щербака та його колег-депутатів сільської ради багато задумів щодо розвитку територіальної громади. Але для здійснення цікавих проектів і наповнення сільського бюджету потрібні кошти. Однією зі статей наповнення бюджету актив села вирішив зробити зелений туризм.

У грудні 2006 року на сесії сільської ради було затверджено програму «Розвиток зеленого туризму в селі Зелена Діброва Городищенського району». Ще в ході її підготовки було споруджено православний храм, встановлено пам’ятний знак на місці хати родини Красицьких. Всі депутати сільської ради стали активними учасниками виконання наміченого.

У ході реалізації програми зеленодібрівці прилучилися до здійснення державної програми «Золота підкова Черкащини», створили громадську організацію «Зелена Діброва за міжнародну співпрацю», реконструйовано пам’ятник сестрі Т.Г. Шевченка – Катерині Красицькій, налагоджено зв’язки з територіальною громадою гміни Хоч Великопольського воєводства Польщі; видано перший том книги Ігоря Щербака «Історія села Зелена Діброва»; створено музей історії села, музей «Козацький двір», готельний комплекс із обрядовою залою; відновили історію родини Лебединцевих, представник якої священик Петро Григорович Лебединцев у свій час був редактором газети «Київська старовина», ініціював створення церковно-приходських шкіл, відспівував Т.Г. Шевченка у Києві під час перепоховання 1861 року; продовжувалося оновлення парку і озеленення села; для прийому туристів підготовлено 10 приватних садиб із душовими, туалетами, бойлерами для підігріву води; виграно грант обласної організації Комітету виборців України; розроблено туристичний маршрут.

Тепер сільська громада, ставлячи перед собою нові завдання щодо розвитку зеленого туризму, вносить доповнення до програми, передбачивши упорядкування трьох із восьми ставків та створення біля них зон відпочинку; умеблювання кімнат, підведення водогону і обладнання сауни у діючому готелі; створення ще одного готелю на три кімнати з магазином, баром і більярдною залою; встановлення пам’ятного знака на місці оселі родини Лебединцевих; видання другого тому «Історії села Зелена Діброва»; створення відеофільму «Зелена Діброва» (збиралися матеріали зйомок з 2002 року, в т. ч. із гелікоптера).

Сільська рада та громадська організація «Зелена Діброва за міжнародну співпрацю» запрошують на відпочинок до мальовничого села дорослих і дітей із міст України та інших держав, готові розглянути пропозиції всіх майбутніх інвесторів, спонсорів, патріотів, які піклуються про відродження української культурно-історичної спадщини, поширення зеленого туризму.

Організаційний відділ виконавчого апарату обласної ради