asyan.org
добавить свой файл
1
ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ, чи ЖИТТЯ У СВОЄ ЗАДОВОЛЕННЯ

Мета. Застерігати учнів від вживання алкоголю, тютюну та наркотиків. Намагатись переконати їх у неприпустимості їх вживання.

Обладнання:

 1. аналіз анкети для учнів на вивчення способу життя;

 2. виставки літератури;

 3. висловлювання видатних людей:

«Людина є ніщо інше, як її вчинки».

Гегель

«Життя саме по собі ні благо, ні зло;

воно вмістилище і блага, і зла,

дивлячись по тому,

на що ви самі його перетворите».

М. Монтень

Ферма проведення: диспут. Питання для обговорення:

 1. У чому сенс вашого життя?

 2. Алкоголізм, наркоманія, паління — це шкідливі звички чи хвороба?

 3. На вашу думку, чи можна жити у своє задоволення, не порушуючи норм моралі? Як ви вважаєте,
  чи варто вносити моральні норми в кримінальний кодекс?

 4. Чи згодні ви з твердженням, що «усе, чим людина зі своїм розумом відрізняється від тварини,
  є результатом життя в суспільстві?

Ведучий. Можна по-різному визначити мету свого існування, але мету треба мати — інакше то буде не життя, а животіння.

Сьогодні ми поведемо нелегку розмову про підступних ворогів людства — тютюн і алкоголь. Ви, мабуть, не раз чули від дорослих про шкідливість паління і вживання спиртних напоїв. І я дуже добре розумію, що ви самі хочете розібратися в складних суперечностях життя, навчитися критично ставитися до людських слів і справ. Звідси й прагнення на власному досвіді перевірити правильність тверджень про шкідливість сигарети й чарки вина. Лише одна затяжка тютюновим димом і лише один ковток вина — спробую, мовляв, що буде... І ніхто над цим не задумується. А замислитися варто.

Людина — складний, таємний багатогранний світ. Серце людини — вмістилище всесвіту, зосередження емоційної енергії і принципів ставлення до дійсності. Голова людини — орган творчості, створений природою за образом і подібністю світові. Людина повинна прожити життя якнайкраще і присвятити себе цій цілі.

Як ви вважаєте, у чому сенс вашого життя?

(Думки учнів).

Ведучий. А тепер ми повинні вияснити: алкоголізм, наркоманія, паління — шкідливі звички чи хвороба?

(Думки учнів).

Ведучий. Звичка — це певна дія, набута людиною в процесі життя. На ранній стадії — це звичка, але потім вона переростає у хворобу. Як висновок — обов'язково потрібно лікуватися.

■- - . - -^

(Розгляд ситуації).

Ситуація 1.

Михайло прийшов на день народження до однокласниці, де зібрались однокласники. Батько іменинниці дістав шампанське і став потроху наливати в склянки. Михайло відставив свій бокал, сказавши... (Дайте варіанти відповіді).

Ситуація 2.

Діти всім класом пішли у турпохід. Дійшли до місця, розбили табір, дівчата стали готувати обід. До Андрія підійшли Сергій, Женя і Вітя. «Пішли з нами», — сказав Вітя і показав щось заховане під курткою. Андрій не відразу, але побачив пляшку з вином. «Ні», — сказав він, ... (Дайте варіанти відповіді).

Ситуація 3.

В., працюючи медсестрою в одній із лікарень і пристрастившись до наркотиків, вирішила випробувати новий засіб... на восьмирічній дівчинці, яка лежала із запаленням легенів і нещодавно виписалася. Цілий тиждень лікарі боролися за життя дитини... її ледве вдалося врятувати!

Коли дівчинці стало легше, вона розповіла: «На перерві в школі до неї підійшла тьотя і сказала: «Олю, ти лежала в лікарні й тобі робили уколи, так от, треба зробити ще один». Після цього завела мене до туалетної кімнати й зробила в руку укол, а потім я нічого не пам'ятаю...»

Громадянку В. заарештовано і за всією суворістю закону на довгі роки позбавлено волі.

Цей нечуваний випадок зайвий раз свідчить про те, до якого нелюдського вчинку може призвести пристрасть до наркотичного дурману.

Що спонукає молодь до таких жахливих вчинків?

(Думки учнів.)

Ведучий. Дійсно, сучасна молодь зовсім не задумується над тим, як їй жити, що робити, як себе реалізувати. Але все-таки у житті людина повинна дотримуватися норм моралі.

А під нормами моралі розуміють ті правила поведінки, які історично виробляються в процесі людського співжиття і регулюють поведінку людей у ставленні один до одного і до суспільства, а також відображають прийняті у суспільстві уявлення про добро і зло, правду і кривду, справедливість.

Здатність людини встановлювати для себе певні моральні норми і дотримуватись їх називається совістю.

Життя відповідно до законів совісті — головна ознака порядної людини.

Чи можна, на вашу думку, жити в своє задоволення, не порушуючи норм моралі?

(Виступ учнів, при цьому вчитель аналізує результати проведеного анкетування.)

А чи варто вносити моральні норми в кримінальний кодекс?

(Виступ учнів).

Ведучий. В. Годвін говорив: «Усе, чим людина зі своїм розумом відрізняється від тварини, є резуль­татом життя в суспільстві».

А чи згідні ви з таким твердженням?

(Думки учнів).

Це дійсно так. Оскільки ми самі бачимо, що нині молодь себе не може реалізувати, не має де про­вести вільний час.

Але якщо порівняти людину з твариною, то, на перший погляд, ніби неможливе таке співставленім. Але й можна зробити висновок, що можливе. Оскільки людина по-звірячому може вбити людину, підлі­ток закопати живцем у землю меншого за себе. І ніякого почуття провини, що відібрано чуже життя.

Пригадується мені такий випадок. У зоопарку гуляли підлітки. На їхні очі потрапило мале кошеня. Зони його взяли із собою і вирішили кинути у клітку до тигра. Діти були збуджені і задоволені тим, Ідо тигр на їхніх очах роздере мале кошеня. Але побачили вони зовсім іншу картину. Тигр підійшов до їошеняти, обнюхав його і навіть не думав чинити з ним розправу. Діти були приголомшені. Після цього випадку вони ходили в зоопарк і дивилися як тигр-хижах жив із малим кошеням.

Отже, тварина, не маючи здатності розумове мислити як людина, не така жорстока.

Закінчити наш диспут мені хотілося б словами Д. Лондона: «Початок шляху — чарка, затяжка тютю-зовим димом, один укол, середина — випиваюча компанія, легка затяжка сигаретами, кінець — у тюрмі і вбивство у п'яному вигляді, в стані наркотичної ейфорії, психіатрична лікарня, могила від випадкової л хвороби».