asyan.org
добавить свой файл
1
Автор проекту: 9А клас ЗОШ №3 м.Ладижина

Назва проекту «Не хлібом єдиним...»

Ключове питання: Что есть красота?

И почему ее обожествляют люди?

Сосуд она, в котором пустота,

Или огонь, мерцающий в сосуде? (М. Заболоцький «Некрасива дівчинка»).

Тематичне питання: Субкультура — це дань моді чи самоствердження?

Змістові запитання:

 1. Чи потрібна культурі субкультура?

 2. Чи потрібні людині «ідол» або «ідеал»?

 3. Як співіснувати в соціумі, заповненому субкультурами?

Змістові запитання для груп:

  1. Що таке культура, субкультура? В чому полягають її особливості?

  2. Якими є погляди панків на історію культури?

  3. Як живуть готи?

  4. Як самовиражаються емо?

  5. Чому зникає субкультура хіпі?

  6. У чому полягає небезпека виникнення субкультури скінхедів?

Мета: розширити й поглибити поняття «субкультура»; дослідити причини виникнення субкультур; формувати власне ставлення до членів неформальних організацій на основі отриманих знань.

Завдання: залучити учнів до дослідження понять «культура» та «субкультура», природи їх виникнення; навчити практично використовувати свої знання та навички; формувати культуру, активну громадську позицію; виховувати порядність, гідність, толерантність, бажання допомогти та підтримати товариша, почуття милосердя та людяності; залучити учнів до групової пізнавальної діяльності, розвивати навички співпраці та пошуку інформації; ознайомити із зібраним матеріалом учнів, учителів, батьків; оформити куточок, де буде висвітлюватися інформація про роботу; навчитися співпрацювати з державними організаціями.

Тип проекту: дослідницький, практично зорієнтований, за методикою Intel.


Не хлібом єдиним… (про молодіжні субкультури)

Мета: познайомити учнів з особливостями молодіжних субкультур, течіями, традиціями; навчити виділяти головне, узагальнювати отриману інформацію; виховувати вміння керуватися здоровим глуздом у виборі друзів, мати власну думку і почуття гідності.

Обладнання: комп’ютер, проектор, презентаційний матеріал.

Учитель: Рада вітати всіх вас!

Нас об’єднує одне: усі ми родом з дитинства. Але в той же час ми різні. Не тільки зовні відрізняємося один від одного, але у кожного свій внутрішній світ, який і визначає життя людини, її поведінку, успіхи і невдачі. Але саме головне – кожному хочеться, щоб його розуміли. Тому люди і об’єднуються в групи за інтересами – і діти, і підлітки, і дорослі, і навіть люди з сивиною. А вже в залежності від того, які інтереси лежать в основі організації, виникають і різні типи об’єднань. Сьогодні ми поговоримо про молодіжні субкультури.

 • Скажіть, молодіжна субкультура, що це?

(Субкультура – це частина загальної культури, система цінностей, звичаїв, традицій, притаманних великій соціальній групі.)

 • Дані об’єднання можуть бути легальними і нелегальними, тобто формальними і неформальними. Як ви думаєте, що значить формальні і неформальні об’єднання?

(Формальні – дитячі і молодіжні організації, діяльність яких регулюється державою, законами і правовими документами. Види: політичні, правозахисні, спортивні, дозвільні, екологічні, релігійні. Неформальні – відрізняються від других своїми поглядами, принципами, переконаннями. Створюють групи, мають свій імідж, мають свою символіку і атрибути, обов’язково є лідер).

 • Які причини виникнення неформальних об’єднань?

 • Соціальна несправедливість;

 • Криза суспільства і сімї;

 • Бюрократизм держави і суспільних організацій;

 • Погано розроблена система соціального виховання;

 • Погана організація дозвілля молоді;

 • Розчарування молоді в моральних ідеалах і цінностях суспільства;

 • Формування поглядів і норм, що вступають у протиріччя з загальноприйнятими поглядами і нормами.
 • Працюючи над проектом, ми шукали відповіді на наступні запитання:

Субкультури – це пристановище для однодумців в океані суспільних догм, мікрореальність, коли повністю задовольняється власне «его» індивідуума, чи просто маскарад, одна з багатьох вистав, де в масовці задіяна менша кількість акторів?

Під час роботи над проектом працювали групи, які досліджували певні субкультури. Надамо їм слово.

(Учні розповідають про різні субкультури, використовуючи мультимедійні презентації, відео, аксесуари, акцентуючи увагу на часі виникнення, атрибутиці, цінностях, сучасному стані в Україні та факторах небезпеки різних угруповань).

 • Окрема група розглядала субкультури через призму музики. Надаємо слово. (група учнів розповідає про музичні уподобання прибічників різних субкультур та демонструє уривки таких творів).
 • Одного разу я прочитала вірш, який мене вразив. Послухайте, будь ласка, і ви.

Мы смотрим сквозь кривые зеркала

И видим жизнь как сгусток темноты.

Совсем не различая ни тепла,

Ни счастья, ни любви, ни красоты.

И доброта в тех зеркалах – обман,

Притворство и губительское зло…

 

Так почему ж мы смотрим сквозь туман

На лживое, продажное стекло?

Зачем плохое в людях замечать

И о чужих ошибках говорить?

Зачем от черной зависти сгорать,

На всех потоки ненависти лить?

 

Мы просто перестали уважать,

Ценить добро, смеяться и любить.

Мы постепенно стали забывать,

Что значит в полном смысле слова –

ЖИТЬ!

 • Якої проблеми молоді торкається автор цього вірша?

 • А ось коментар з інтернету до статті про субкультури. До якої думки підводить нас автор цих рядків?


«Мне приходит на ум фраза: не ведаем, что творим. Привлекает какая-то атрибутика, обманчивая уверенность, что тебя там поймут, желание выделиться, а потом…   потом  можно оказаться в  пропасти…

 Может прийти день озарения

 Но когда это придет? А вдруг будет уже поздно? И как можно скорее надо это увидеть, увидать – скорее! И тогда ты не попадешь в группировку.

Каждый должен стремиться к лучшему, каждый должен сам думать, сам  делать, быть независимым . Тем более, человек не может быть слугой кого-то, слушать, что ему прикажет  сделать кто-то. Нужно быть сильным и самостоятельным. Не нужно поддаваться влиянию, нужно всегда думать о том, к чему  приведет любое ваше действие.

        И главное – тот, кто состоит в группировке, с малых лет портит свою жизнь и окружающих.   У этих людей обычно проблемы в семье, в школе, с  милицией. Разве о такой жизни  мечтает каждый из нас?  Думаю, нет.   Давайте выберем, светлую, добрую жизнь!»

Заключне слово: Думаю, кожен з вас візьме все краще з нашої сьогоднішньої зустрічі, не повторить помилок, про які сьогодні говорили. Вірю, що кожен проявить свою індивідуальність, творчі здібності, волю і готовність находити правильне рішення в любих життєвих ситуаціях. А знання, отримані внаслідок роботи над проектом, допоможуть вам у цьому.

Щасти вам!