asyan.org | 1 МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ І СПОРТУ УКРАЇНИ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ХАРКІВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ ЛІЦЕЙ Методична розробка відкритого уроку з геометрії на тему: ![]()
ХАРКІВ 2012 Предмет: Геометрія Тема програми: Геометричні тіла Тема уроку: Тіла обертання Мета уроку:
Тип уроку: Урок закріплення знань, умінь і навичок. Вид уроку: Урок – подорож з використанням методу проектів Епіграф: Математика безмежно різноманітна і міститься в усьому Микола Яругін Дидактичне забезпечення:
Матеріально-технічне забезпечення: Персональний комп’ютер , мультимедійний проектор, екран, магнітна дошка, макети тіл обертання Міжпредметні зв’язки:
Методична мета: Удосконалення методики проведення уроків математики за допомогою впровадження інформаційно – комунікаційних технологій навчання. Література:
тематичного оцінювання знань. Математика, 11 клас”.
^ ХІД УРОКУ І. Організаційна частина.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів:
IV. Повторення і аналіз основних закономірностей, правил теми.
V. Виконання практичних завдань на повторення й закріплення знань з теми «Тіла обертання»:
VІ. Підведення підсумків:
VІI. Домашнє завдання:
VІІI. Рефлексія:
^ КОНСПЕКТ УРОКУ І. Організаційна частина. (1 хв.)
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. (2 хв.)
Любі діти , я рада знову бачити вас на уроці. До нас завітало багато гостей. Я сподіваюсь на успішну працю, що на уроці ви зможете показати свої знання, вміння, кмітливість. Тож будьте уважними, думайте, запитуйте, пропонуйте, оскільки нам разом з вами йти шляхом до істини. Сьогодні в нас не просто урок, а урок - подорож. Подорож до країни – Геометрія.
Епіграф: Математика безмежно різноманітна і міститься в усьому Микола Яругін Нам необхідно проїхати складним маршрутом , долаючи на своєму шляху різні перешкоди. Досягти успіху можна тільки тоді, коли є певна мета. Мета нашої подорожі: Мета:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. (2 хв.)
Як сказав видатний французький архітектор Ле Корбюзі, ми живемо в геометричний період і навкруги нас – геометрія. І справді, світ, в якому ми живемо, наповнений геометрією будинків і вулиць, творіннями природи й людини. Геометрія є могутнім інструментом пізнання природи і створення техніки. Вона виявляється скрізь, де потрібна найменша точність у визначенні форми і розмірів. Квітникарю, техніку, інженеру, робітнику, реставратору, архітектору, – всім необхідна геометрична уява. Тіла обертання знаходять широке застосування у повсякденному житті, науці, техніці. Багато задач пропонувались на ДПА, які легко можна розв’язати, використовуючи означення та властивості тіл обертання.
А подорож наша буде проходити за таким маршрутом : ^ МАРШРУТ ПОДОРОЖІ: РОЗМИНКА ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() План уроку:
План уроку учні записують у зошити (2 хв.)
Під час подорожі працювати потрібно швидко , правильно , раціонально , бути дуже уважним. Зверніть увагу на ,, Пам’ятку учасника подорожі “ (Додаток1: слайд 3) МОЖНА Під час подорожі бути зібраним і дуже уважним . Працювати швидко, правильно , раціонально використовуючи час . НЕ МОЖНА 1. Викрикувати відповіді або підказувати . 2. Порушувати дисципліну на уроці й правила гри . ДЕВІЗ Вмій кмітливо все збагнути , Першим в відповіді бути .
Сьогодні ми закріпимо знання про тіла обертання, їх елементи, а також продемонструємо зв'язок математичної теорії з практикою. Групу заздалегідь було об’єднано у три геометричні товариства: «Циліндр», «Конус», «Куля». Кожне товариство одержало випереджальне завдання, яке ми прослухаємо з вами на етапі подорожі: «Пошукова». На столі кожного товариства лежить лист для оцінювання. Результати будуть оцінюватися на кожному етапі уроку за допомогою самоперевірки та взаємоперевірки, та заноситися президентами товариств у відповідні листи оцінюванняня (від 1 до 3 балів за кожен етап). А експерт виведе результати вашої роботи на екран. ^ Лист для оцінювання (Додаток 3)
Вирушаймо всі у путь – Нас цікаві речі ждуть . Щасливої вам дороги . IV. Повторення і аналіз основних закономірностей, правил теми.
РОЗМИНКА (2 хв.) «Вправа на увагу»
Для того, щоб добре працювати на уроці, потрібний відповідний настрій. Почнемо із вправи на увагу. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 0,5 бала. Д ![]() Декілька секунд учні дивляться на рисунок, а потім відповідають на запитання: 2. У якій геометричній фігурі розміщений зрізаний конус? 3. Якого кольору це коло? 4. Яка фігура знаходиться у трикутнику? 5. Якого кольору цей трикутник? 6. Перерахувати всі фігури, які ви бачили?
БЛІЦОПИТУВАННЯ (2 хв.) Математичний диктант
З метою відтворення базових знань по темі проведемо повторення у вигляді математичного диктанту. Учні слухають твердження, які читає викладач. Якщо твердження правильне, робимо рисунок трикутника вершиною вгору, якщо хибне – вершиною вниз. (Додаток 4) ![]() Запитання
Після цього учням пропонується обмінятися відповідями і провести взаємоперевірку. ![]() ![]() Критерії оцінювання: 2 - 4 правильні відповіді – 1 бал; 5 – 6 – 2 бали; 7 – 8– 3 бали. ПОШУКОВА. (14 хв.) Епіграф: Розум полягає не лише в знаннях, але й у вмінні застосовувати ці знання. Аристотель
З метою повторення і закріплення знань по темі «Тіла обертання» вам необхідно за допомогою інструкційно – технологічної карти відтворити і систематизувати знання з даної теми. (Додаток 5) Оскільки ви будете працювати за комп’ютерами, то пам’ятайте про техніку безпеки, яку ви добре знаєте. Кожне товариство одержало випереджальне завдання – підготувати презентацію тіла обертання: «Циліндр», «Конус»,«Куля». У кожному геометричному товаристві були обрані президент, історик, науковець, практик. Товариства працювали над проектами два тижні, і підготували для презентації матеріал, який включає:
Зараз ми побачимо результати цієї праці – кожна група представить нам презентацію одного з тіл обертання. Але я пропоную всім учням слухати уважно, щоб ще раз повторити навчальний матеріал і бути готовими потім відповісти на запитання товаришів. Під час презентації науковці дають означення і розповідають про властивості тіла обертання, використовуючи опорні конспекти, моделі і розгортки фігур. Історики висвітлюють історичні події, пов’язані з певним тілом обертання. Практики повідомляють про використання в побуті, архітектурі, реставрації, техніці циліндра, конуса або кулі та їх властивостей. Результат роботи кожного члена товариства в підготовці презентації оцінюємо кількістю балів від 1 – 3.
Демонстрація слайдів. V. Виконання практичних завдань на повторення й закріплення знань з теми «Тіла обертання» (5 хв.)
Для закріплення теоретичного матеріалу з теми «Тіла обертання» вам пропонується розв’язати задачу в зошиті, користуючись вихідними даними, які представлені програмою START Геометрія, 11 та опорним конспектом.(Додаток 9)
^ ГРАФІЧНЕ ЛОТО. (Додаток 11) (3 хв.) Епіграф: Деякі люди, коли бачать речі таким, якими вони є , питають: «Чому так?» Я бачу речі такими, якими вони ніколи не були, і питаю: «Чому б і ні?» Бернард Шоу
На магнітній дошці знаходяться ескізи тіл обертання. Кожна команда має однаковий набір формул. Зараз ви прослухаєте 6 питань на визначення площ тіл обертання і виберете правильну відповідь з набору формул, за що отримаєте по 0, 5 бала.
Учні за допомогою магніту прикріплюють таблички з формулами рядом з відповідним тілом обертанням визначеним викладачем. Види формул:
На маршруті підходимо до зупинки: ТОЧНИХ ОБЧИСЛЕНЬ (5 хв.) Епіграф: Найкращій спосіб вивчити що – небудь – відкрити його самостійно Д. Пойа
Вам пропонується самостійна робота на рішення задачі достатнього рівня на окремих аркушах. Ви можете користуватися опорним конспектом, і тими знаннями які ви закріпили сьогодні. ^ Самостійна робота (Додаток 1: слайди 12, 13, 14, 15) ![]() VІ. Підведення підсумків (3 хв.)
Проводиться аналіз:
Капітани геометричних товариств підраховують суму балів і подають для узагальнення результатів з висвітленням на екрані листа оцінювання. (Додаток 13)
Дякую всім учням , які взяли активну участь в роботі на уроці , всім , хто відповідав біля дошки, з місця. VІI. Домашнє завдання (1 хв.)
![]() Ел. підручник: К. З. (с. 257) , С. Р. (с. 257) Скласти кросворди із ключовими словами «конус», «циліндр», «сфера» та загадки про тіла обертання. ( Додаток 14). Спасибі за співпрацю на уроці. VІІI. Рефлексія (1 хв.) Учням пропоную висловитися з питання:
Самостійна робота. Варіант 1 Початковий рівень (3 бали)
А) 32 ![]() ![]() Середній рівень (3 бали)
а) 3 см; б) 3 ![]() Достатній рівень (3 бали)
а) 96 π см3; б) 288 π см3; в) 96 см3; г) 288 см3; д) інша відповідь. Високий рівень (3 бали)
а) 10 см; б) 10 ![]() ![]() Варіант 2 Початковий рівень (3 бали)
а) 48 см2; б) 48 π см2; в) 24 π см2; г) 96 π см2; д) інша відповідь. Середній рівень (3 бали)
а) 18 см; б) 6 ![]() ![]()
а) 64 π см3; б) 192 см3; в) 192 π см3; г) 128 π см3; д) інша відповідь. Високий рівень (3 бали)
А) 10 см; б) 3 см; в) 4 см; г) 3 ![]() |