asyan.org
добавить свой файл
1


МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Чорноморський державний університет

імені Петра Могили
Факультет комп’ютерних наук

Кафедра інформаційних технологій і програмних систем

ЗВІТ

з лабораторної роботи № 7
Тема: Формати електронних книг

Дисципліна “Методи та засоби комп’ютерних інформаційних технологій“

Спеціальність “Інтелектуальні системи прийняття рішень”
6.080404-ЛР.ПЗ.01-402.2510220


Cтудентка Пантелеймонова О.А.

___________ ____________

(підпис) (дата)

Викладач Журавська І.М.
___________ ___________

(підпис) (дата)


Миколаїв - 2009ЗМІСТ


ЗМІСТ 3

^ 1 ПОРІВНЯННЯ РІЗНИХ ФОРМАТІВ ЕЛЕКТРОННИХ КНИГ 5

Дизайн і ергономіка 6

Можливості й оснащення 7

Дизайн і ергономіка 8

Можливості й оснащення 9

4 МЕТОДИ ТА ЗАСОБИ 13
^

1 ПОРІВНЯННЯ РІЗНИХ ФОРМАТІВ ЕЛЕКТРОННИХ КНИГ
Для проведення порівняння було обрано книгу Вільяма Шекспіра “Гамлет”


Формат

*.doc

*.txt

*.chm

*.xml/fo

*.pdf

*.djvu

^ Розмір файлу

872 кб

388 кб

172 кб

1,87 Мб

11,1 Мб

512 кб

Програма для перегляду формату

Microsoft® Office Word 2003

Notepade2 1.0.12

HTML Help Control Version 4.74.9273

Novosoft Development LLC
RTF TO XML 5.5.2 Converter GUI
Evaluation version

Adobe Acrobat Reader 4.05с

Pdftodjvu Light Edition v0.1

Програма- конвертор

EZ Pdf to Word Converter for Doc 5.0

-

Word-2-chm 2009 Proffesional Edition
Universal Document Converter Version 4.2

DjVu Reader

2.0.0.20


Формат

*.html

*.xml/fb2

*.rtf

*.kml

*.lit

*.imp

^ Розмір файлу

408 кб

345 кб

1,99 Мб

959 кб

180 кб

1,01 Мб

Програма для перегляду формату

Opera 9.26

чи інші браузери

Any2FB2

Microsoft® Office Word 2003

Book Designer v 4.0

Book Designer v 4.0

Book Designer v 4.0

Програма- конвертор

CHM-2-HTML 2009 Proffesional Edition

Cool Reader v2.00.44a

RTF TO XML 5.5.2 Converter GUI
Evaluation version

Book Designer v 4.0

Book Designer v 4.0

Book Designer v 4.02 АНАЛІЗ ПРИСТРОЮ ДЛЯ ЧИТАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ КНИГ

lBook eReader v3


^

Дизайн і ергономіка


Зовнішній вигляд і якість корпусу книги lBook заслуговують не самих утішних оцінок. Купуючи досить дорогий пристрій, ми отримуємо непоказну річ із корпусом з дешевих матеріалів. Можливо, такий підхід можна було б виправдати доступною ціною, але вартість книги поки перевищує $300.

З ергономікою ситуація краща. Пристрій дуже компактний та легкий (220 гр.) - по цих параметрах lBook виграє не тільки в самих компактних ноутбуків, але й у деяких звичайних книг. Тому читати, утримую lBook однією рукою, не складе ніяких проблем. Чи варто говорити, що пристрій легко носити із собою щодня?У комплекті із книгою покупець одержує обкладинку зі штучної шкіри. Досить зручно, що вона надійно кріпиться до книги й не заважає тримати пристрій однією рукою, тому що лицьова частина обкладинки легко притискається до задньої панелі. Завдяки засувці з магнітом, обкладинка щільно закривається або ж навпаки втримується у відкритому положенні (коли ви читаєте книгу). А якщо використати ручний ремінець , ризик упустити книгу буде мінімальний. На жаль, обкладинка із внутрішньої сторони досить швидко паскудиться, тому що має покриття із дрібного ворсу.

Незважаючи на те, що інтерфейс lBook eReader v3 максимально спрощений, управляти пристроєм не дуже зручно. Восьми пунктам меню відповідають кнопки під екраном — для вибору потрібного пункту варто нажати кнопку з його номером. Сторінки “гортаються” за допомогою двох кнопок, розміщених ліворуч, або ж їхніх аналогів під екраном з номерами 9 і 0. Виходить, що книгу під час читання можна тримати у вертикальній орієнтації, як у правій, так і в лівій руці. А в горизонтальному положенні однієї правої руки буде недостатньо — сторінки прийде перегортати лівої. Адже інших способів навігації по меню й «сторінкам книг» просто не передбачено.

Як і в суперників по тесту всі дії в меню, а також «перекидання сторінок», відбувається з невеликою затримкою.

Ця книга в нас була досить тривалий час, щоб зробити виводи про її автономність. Індикатор батареї показував половину заряду після двох тижнів активного використання (по 2-3 години на день). Тобто, заявлена цифра 8000 сторінок від однієї зарядки батареї трохи перебільшена.
^

Можливості й оснащення


У список форматів які підтримує eReader v3 увійшли TXT, DOC, RTF, PDF, FB2, CHM, HTML, DjVu, WOLF. Повне розуміння книга знайшла з TXT, FB2 і WOLF. З іншими форматами робота була уповільнена або ж не всі функції були доступні.

Серед додаткових функцій «читалки» — програвання музики (MP3-файли) і перегляд графіки (JPEG-файли). По наших враженнях, цифрові фотографії на чорно-білому екрані з електронного паперу виглядаюся недуже. Але цій функції незвичайне застосування — чорно-білі комікси й манга читаються із задоволенням. З плеєром ситуація схожа. Якість звучання середнє, а можливостей по керуванню музичною колекцією немає. Радує лише, що стандартний аудіо-вихід гарантує сумісність із будь-якими навушниками. Так що гарного плеєра з lBook eReader v3 не вийти, але для створення фонового музичного супроводу або озвучування аудиокниг він цілком згодитися.

Великий плюс цієї моделі — багатий комплект поставки. У коробці із книгою покупець знайде все, що йому необхідно для користування пристроєм. Крім обкладинки, зарядного пристрою, USB-кабелю — як у всіх книг — у коробці з eReader V3 власник знайде карту SD 1 Гбайт, USB-картридер SD, навушники, ремінець на зап'ястя, компакт-диск із великою колекцією художньої літератури.

Уже зараз пристрій має непогану функціональність, а зі зміною прошивань вона буде розширюватися. В Україні адаптацією й підтримкою (у тому числі й сервісної) займається компанія БОРОШН (робить пристрій компанія Tianjin Jinke Electronics у Китаї). Свіжі відновлення й утиліти для lBook eReader v3 доступні на спеціальному сайті.


-- Висновок +

завищена ціна

екран, комфортний для читання

повільний інтерфейс

хороша автономність

невисока якість корпуса та обгортки

богата комплектація
технічна підтримка в Україні


PocketBook 301


^

Дизайн і ергономіка


Дизайн PocketBook 301 нам сподобався більше, ніж в lBook eReader v3. Оскільки замість безлічі кнопок, як в інших книг, на лицьовій панелі пристрою розміщений лише один невеликий джойстик, гаджет виглядає просто, але зі смаком. Однак використання дешевого пластику як матеріал для корпуса не дозволяє поставити дизайну цієї моделі «п'ятірку».Якість обкладинки не дуже висока, зроблена вона із замінника шкіри й виглядає не дуже привабливо. Радує, що обкладинку можна розкрити повністю, як і в eReader v3, але через велику товщину втримувати книгу однією рукою не дуже зручно. Втім, обкладинку на час читання можна зняти.

Головний плюс PocketBook 301 — зручний інтерфейс і простота керування. Меню книги має інтерфейс, що нагадує меню мобільного телефону, а всі дії виконуються за допомогою одного джойстика. Тому розібратися в особливостях керування книгою не важко буде людям далеким від світу високих технологій. Завдяки перевазі над суперниками за цими критеріями, ця модель стає переможцем у тесті й кандидатом номер один на покупку електронної книги.

Ергономіка цієї книги не ідеальна, у неї є й свої мінуси. Творці PocketBook не позбулися від загального недоліку електронних «читалок» — інтерфейс відгукується на всі команди з невеликою затримкою. А оскільки керуючий джойстик розташований праворуч, то читати книгу, можна втримуючи її правою рукою у вертикальному положенні або втримуючи лівої — у горизонтальному.

Заявлена виробником автономність PocketBook 301 - 8000 сторінок. Цілком гідний результат на рівні конкурентів.
^

Можливості й оснащення


Список форматів, які підтримуються електронною книгою більше, ніж в lBook: TXT, DOC, RTF, PDF, FB2, CHM, HTML, PRC, DjVu, ePub. Зручніше за все на PocketBook 301 читати TXT- і FB2-книги. C іншими форматами ситуація не з кращих. Наприклад, в PDF-документах не доступне масштабування сторінок (як на комп'ютері), не говорячи вже про відображення квітів.

PocketBook 301 виділяється в кращу сторону багатими можливостями інтерфейсу. У вас буде можливість вибрати підходящий шрифт (14 варіантів, серед них є шрифти з курсивом), розмір шрифту (20 градацій), міжсторінкову відстань (5 варіантів) і розміру полів сторінки (3 варіанти). Швидкий перехід на будь-яку сторінку й вибір між горизонтальною й вертикальною орієнтацією сторінок, як в інших книгах, виробник реалізував пошук фрагментів тексту в книгах. Нарешті, як бонус, реалізований вибір оформлення меню (поки що 3 теми).

Творці книги PocketBook не обмежилися програванням музики й переглядом графічних файлів, як конкуренти. Реалізація цих функцій така ж, як в інших книг, за винятком того, що в PocketBook 301 нестандартний вихід для навушників. Крім мультимедійних функцій, виробник реалізував ще кілька цікавих додаткових можливостей. По-перше, власники книги можуть робити замітки з тексту книг, що читаються, (фрагменти тексту зберігаються у відповідному розділі «Замітки»). По-друге, за допомогою спеціальної програми PocketNews, на книзі можна читати новини (правда, спершу треба завантажити їх на згадку книги, одержавши по RSS-підписці на комп'ютері). По-третє, нас приємно здивувало наявність програм, що заміняють калькулятор і механічний годинники, а також ігор. Вже зараз доступні морський бій, пасьянс, судоку й шахи (з можливістю грати вдвох, 10 рівнями складності й збереженням партій).

Як і lBook, ця книга китайського виробництва (виробник Netronix Inc.) має технічну підтримку в Україні. Нові прошивання й софт для неї доступні на спеціальному сайті. Комплект поставки в цієї моделі стандартний: обкладинка, USB-кабель, картка SD 1 Гбайт.


-- Висновок +

завищена ціна

екран, комфортний для читання

повільний інтерфейс

хороша автономність

невисока якість обгортки

зручне управління
продуманий програмний інтерфейс
розширена функціональність
технічна підтримка в Україні

3 ^ ЯК КОНВЕРТУВАТИ DOC У PDF


 1. Встановлюємо на комп’ютер Universal Document Converter.

 2. Відкриваємо файл-DOC у Microsoft Word та натискаємо у головному меню File->Print.
 3. Обираємо Universal Document Converter зі списку принтерів та натискаємо кнопку Свойства (Properties).

 1. Обираємо профіль Document to PDF, Color, Multipage у вікні налаштувань принтера та натискаємо OK.

 1. Після натискання OK у діалозі Microsoft Word Print починається конвертування. Коли файл PDF буде готовий, він збережеться у папці за замовченням C:\UDC Output Files.

 1. Законвертований документ відчиняється у Adobe Acrobat чи іншому переглядачі, який асоційований з форматом PDF на вашому комп’ютері.


^4 МЕТОДИ ТА ЗАСОБИПрограма - конвертор:

 1. Notepade2 1.0.12.

 2. MS Office Word 2003.

 3. Any2FB2.

 4. RTF TO XML 5.5.2 Converter GUI Evaluation version

 5. Universal Document Converter Version 4.2.

 6. Pdftodjvu Light Edition v0.1.

 7. Word-2-chm 2009 Proffesional Edition.

 8. CHM-2-HTML 2009 Proffesional Edition.

 9. FB2 to LRF converter

 10. Book Designer v 4.0


Програма для перегляду формату:

 1. Notepade2 1.0.12.

 2. MS Office Word 2003 .

 3. Cool Reader v2.00.44a.

 4. Adobe Reader 5.1.

 5. DjVu Reader 2.0.0.20.

 6. Microsoft® HTML Help Executable.

 7. Opera 9.26


Звіт оформлено за допомогою:

1. MS Office Word 2003.
ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ


 1. lBook eReader v3, PocketBook 301.–URL : http://technoportal.ua/articles/reviews/digitalbooks/lbook_ereader_v3_pocketbook_301_sony_reader_prs_505.html

 2. Universal Document Converter Version 4.2.–URL : http://www.print-driver.com/download/

 3. CHM-2-HTML .–URL : http://www.softsoft.ru/development/help-tools/41407.htm

 4. Any2FB2.–URL : http://www.gribuser.ru/xml/fictionbook/2.0/software/Any2FB2.exe

 5. Pdftodjvu Light Edition v0.1.– URL : http://qiq.ru/06/04/2009/programs_soft/121754/pdftodjvu.htm

 6. FB2 to LRF converter.– URL : http://www.msh-tools.com/ebook/downloads.html

 7. Book Designer v 4.0.– URL : http://www.freesoft.ru/?id=6957

 8. Convert DOC to PDF.–   URL : http://www.print-driver.com/download/