asyan.org
добавить свой файл
1


УРОК 4
Тема: Різноманітність рослин у природі. Водорості, мохи, хвощі й папороті,

хвойні рослини, квіткові рослини.
Мета: Ознайомити учнів з різноманітністю рослин у природі, будовою,

умовами життя водоростей, мохів, хвощів, папоротей, хвойних та

квіткових рослин, особливостями цих груп; розвивати вміння

аналізувати і класифікувати; виховувати любов до природи, бажання

охороняти і примножувати її красу.
Обладнання: ілюстрації рослин, предметні малюнки.
Тип уроку: усний журнал (слайд 1)
Хід уроку:
І. Хвилинка спостережень.


  • Що цікаве ви побачили, йдучи до школи?

  • Що можна сказати про стан неба?

  • Сьогодні тепло чи холодно?

  • Які опади спостерігали сьогодні?

  • Порівняйте її з погодою попереднього тижня.


ІІ. Перевірка домашнього завдання.


  1. Тестові завдання. (слайд 2)

  1. Вкажіть правильне твердження.

Рослини з м’якими соковитими стеблами – це…

а) квіткові рослини;

б) кущі;

в) трав’янисті рослини;

г) хвойні рослини.


  1. ^ Вкажіть правильну відповідь.

Які дерева називаються листяними?

а) ті, що ростуть у дібровах;

б) ті, що ростуть у лісі;

в) ті, що мають більш-менш широкі листки;

г) ті, що мають дуже вузькі листки схожі на голки.


  1. ^ Перелічені рослини розподіли на три групи.

а) береза;

б) айстра;

в) смородина;

г) дуб;

ґ) клен;

д) малина;

е) барвінок;

є) лобода;

ж) ліщина;

з) калина;

и) верба;

і) картопля;

ї) ожина;

й) вишня;

к) сосна;

м) грицики


І ІІ ІІІ

трав’янисті рослини кущі дерева




  1. ^ Перелічені рослини розділи на дві групи.

а) дуб;

б) сосна;

в) береза;

г) модрина;

ґ) клен;

д) ялина;

е) граб; є) смерека.


І ІІ

листяні хвойні


  1. Індивідуальна робота (на картках)


КАРТКА 1. Познач істотні ознаки багаторічної рослини.

а) проростають із насіння, не квітнуть, квітки і

плоди з насінням з’являються на другий рік;

б) навесні проростають із насіння, влітку та восени

квітнуть, дають плоди з насінням і відмирають;

в) мають кореневища, цибулини, бульби, з яких

виростають нові рослини, квітнуть, дають плоди з

насінням і відмирають, а цибулини, бульби,

кореневища зимують в ґрунті.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.


  • Сьогодні урок ми проведемо у формі усного журналу. Гортаючи

сторінки, ми будемо дізнаватися нове і цікаве про представників

царства рослин.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1 сторінка. Царство Рослини.(слайд 3)


  • Налічується понад 300 тисяч видів рослин. Залежно від особливостей будови представників царства Рослини традиційно поділяють на нижчі та вищі. До нижчих рослин (водоростей) належать види відносно простої будови. Їхнє тіло немає органів.

  • Представники вищих рослин мають органи. До них належать мохи, хвощі, папороті, квіткові та хвойні рослини.

  • Отже, всі рослини поділяються на водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні та квіткові рослини.


2 сторінка. Водорості. (слайд 4)


  • Як ви думаєте, де живуть ці рослини.

  • Якого вони кольору?

  • Чи бачили ви в ставках пучки довгих зелених слизьких водоростей?

  • Це баговиння.

  • На поверхні води водорості зелені, а глибоко в морях – бурі і червоні.

  • Водорості поглинають з води вуглекислий газ, а виділяють кисень, яким дихають тварини, що живуть у воді.

  • Крім цього водорості мають велике значення для людини і природи:

харчові продукти, харчова добавка агар-агар, папір, біологічне

очищення води, лікувальні грязі, добрива, ліки, йод, клей, калійні

солі, корм для худоби, їжа та кисень для різних організмів.
3 сторінка. Мохи. (слайд 5)

а) розгляд ілюстрації;

  • У вологих лісах, на луках добре помітні зелені «подушечки», утворені

зближеними між собою рослинками моху.
б) робота в групах з підручником (с. 116-117)

  • Чим відрізняються мохи від водоростей?

  • Яких органів вони не мають?

  • Як розмножуються мохи?

  • Де ростуть мохи?

  • Яку користь приносять людям?


4 сторінка. Хвощі й папороті. (слайд 6)

а) розгляд ілюстрацій;

  • Вони з’явилися на Землі багато років тому. Мільйони років вони були велетенськими деревами й утворювали дрімучі ліси. Сучасні хвощі і папороті – це багаторічні трав’янисті рослини.

  • Пригадайте, які ознаки багаторічних трав’янистих рослин?


б) робота з підручником (метод «Навчаючись - вчусь»);

  • Дізнайтеся чим хвощі й папороті розмножуються і чому?


5 сторінка. Хвойні рослини. (розказують учні) (слайд 7)

а) розгляд ілюстрацій;

  • Пригадайте, які рослини називаються хвойними?

  • На Землі хвойних налічується 560 видів.


б) розповідь учнів про хвойні рослини;
в) творча робота; (робота з «Енциклопедією рослин»)

  • З’ясуйте, чому хвойні рослин завжди зелені?


г) відповіді на запитання;

  • Чи є серед хвойних трав’янисті рослини?

  • Яких органів у хвойних немає?

  • Де утворюється насіння в хвойних рослинах?


Фізкультхвилинка

Ми – берізки і кленці,

В нас тоненькі стовбурці.

Ми в стрункі стаєм рядки,

Розправляєм гілочки.

Ледь зіп’явшись з корінців,

Дістаємо промінців.

Ми стискаєм їх вогонь

В золоті своїх долонь.

Хилять, хилять вітерці

Вліво-вправо стовбурці.

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад.
6 сторінка. Квіткові рослини. (розказують учні) (слайд 8)
а) розгляд ілюстрацій;

  • Квіткових рослин на Землі найбільше. Їх налічують близько 250 тисяч видів. Кількість їхніх видів більша, ніж усіх інших рослин разом. Якщо спитати яка ознака є найхарактернішою для рослин цього відділу, то відповідь буде єдиною: звичайно, це – квітка, звідки й походить назва – квіткові рослини.


б) методика «Інтерв’ю» (кореспондент і респондент, все про квіткові

рослини);
7 сторінка. Рослини-рекордсмени.

а) найменша маленька квіткова рослина;

  • Плавуча ряска волфіа архіза – найменша квіткова рослина в світі, розмір листочків досягає всього 0,5 – 1,2 мм; на нігті пальця вільно розмістяться 25 таких листочків.


б) найбільша водяна рослина;

  • Гігантська водяна лілія з Амазонки – це найбільша водяна рослина , її листя досягає 2 м, може витримати на собі дитину.


в) рослина, яка цвіте рідше всіх;

  • Рослина пуйя Раймонда, що росте в горах Андах, зацвітає у віці 150 років, після цвітіння вона помирає.


г) найдовше коріння;

- Найдовше коріння виявлене в дикого фікуса з Південної Африки. Воно

досягає 120 м.
V. Закріплення вивченого матеріалу.


  1. Обговорення почутого.

  • Чим відрізняються квіткові рослин від інших?

  • Доведіть, що квіткових рослин найбільше на Землі.

  • Розкажіть про рослину, яка вам найбільше сподобалась.




  1. Робота в зошиті (с. 41)

  • Заповни схему.

  • Наведи приклади.


VІ. Підсумок уроку.

  • Що цікавого дізналися про рослини?

  • Про які рослини розповідь запам’яталася найбільше? Чому?


VІІ. Домашнє завдання.

  • Опрацювати статті на с. 115-120, дати відповіді на запитання, намалювати рослини, що найбільше сподобалися.