asyan.org
добавить свой файл
1


УРОК 3

Тема: Дерева, кущі, трав’янисті рослини. Хвойні й

листяні, однорічні, дворічні та багаторічні рослини.
Мета: Розширити знання дітей про дерева, кущі, трави, хвойні та листяні

дерева; познайомити з однорічними, дворічними та багаторічними

рослинами, вчити визначати породи дерев, спостерігати за рослинами,

особливостями їх будови; формувати уявлення про значення плодів і

насіння, про пристосування плодів до поширення насіння; виховувати

любов до природи, бажання охороняти і примножувати її.
Обладнання: ілюстрації з зображенням дерев, кущів, трав’янистих рослин,

плодів і насіння різних порід дерев.
Тип уроку: урок-мандрівка (слайд 1)
Хід уроку:
ІІ. Оголошення теми і мети уроку. (слайд 2)

- Зараз ми помандруємо в ліс, а там знаєте скільки всього цікавого! Під

пеньком зустрівся нам їжачок. Він пропонує нам схему-карту і мандруватиме

разом з нами.
І. Давайте поспостерігаємо (хвилинка спостережень). (слайд 3)

- Яка зараз пора року?

- Який місяць?

- Якого кольору небо?

- Якими стали ранки?

- Як змінилися навколо рослини?

- Чи чуємо ми пташиний спів в лісі?

- Яких тварин можна зараз зустріти в лісі?
ІІІ. Допоможіть білочці (перевірка раніше вивченого).
1. Групова робота. (слайд 4)

- Білочка, яка народилася цього літа цікавиться всім, що її оточує. Але про

рослини їй нічого не відомо. Давайте допоможемо білочці і розповімо про:


І група

ІІ група

ІІІ група

ІV група


корінь


стебло


листки

Квіти

(плоди з насінням)

2. Індивідуальна робота. (на картках)


ІV. Як ми сад садили (актуалізація опорних знань). (слайд 5)

  • Пригадайте, які кущі та дерева ми садили весною в шкільному саду?

  • Які квіти ростуть на шкільній клумбі?

  • Як називається наш екологічний загін?

  • На які три групи ми поділимо рослини?

  • Сьогодні ви дізнаєтесь чому так поділили рослини та за якими ознаками.


V. Мандруючи лісом (вивчення нового матеріалу).


  1. Практична робота. (слайд 6)

  • Розглянемо осику, чорницю і пролісок.

  • Які в них стебла?

  • Одне, два чи багато?

  • Міцні стебла чи соковиті, м’які?

  • Отже, рослина, яка має одне міцне стебло – це дерево.

  • Як ви думаєте, які рослини назвемо кущами, а які – трав’янистими рослинами?

  • Я стверджую, що сосна – це трав’яниста рослина. Доведіть, чи я права.

  • За якими ознаками розрізняють дерева, кущі, трави?




  1. Робота в групах (представник кожної групи доводить свої твердження).

  • Назвіть рослини.

І група – дерева своєї місцевості;

ІІ група – кущі своєї місцевості;

ІІІ група – трав’янисті рослини своєї місцевості.


  1. Загадки від їжачка.

Маю плаття зелененьке,

Гнучкі, ніжні віти,

Білу кору, стан тоненький…

Як я звуся, діти? (береза)


  • Як це дерево пов’язане з гарними дівчатами?


Батько тисячу синів має,

Кожному мисочку справляє. (дуб)


  • Кого в народі порівнюють з дубом?

  • Які кущі є символами України?

  • Які прислів’я про них ви знаєте?

  • Які місяці пов’язані своєю назвою з деревами?


Давайте відпочинемо

(фізкультхвилинка).

Колективне виконання української пісні «Ой є в лісі калина» з імітацією

відповідних рухів.


  1. Будьте уважні (спостереження) (слайд 7)

а) робота з ілюстраціями;

  • Розгляньте гілочки кущів бузку і ялівцю, дерев – клена і сосни.

  • Порівняйте їх листочки за розмірами.

  • Який висновок ви можете зробити?

  • Дерева і кущі з широкими листками називаються – листяними, а дерева і кущі з листками-хвоїнками – хвойними.

  • Наведіть приклади листяних і хвойних рослин, що ростуть в нашій місцевості.


б) робота в зошиті (самостійна робота);

- Позначте за зразком у таблиці, до якої групи належать рослини (завд.1).


  1. Хто і скільки живе? (слайд 8)


а) розповідь вчителя з елементами бесіди;

  • Як ви думаєте, скільки років може жити ялина, рокита і мак?

  • Давайте розглянемо деяких представників однорічних, дворічних і багаторічних рослин. (розглядаємо ілюстрації)

  • До однорічних належать ті рослини, які проростають з насінини, квітують, дають плоди з насінням і відмирають. Це такі рослини, як пшениця, гречка, помідори, огірки, горох, соняшник.

  • Назвіть свої приклади однорічних рослин.

  • У дворічних, рослини першого року проростають, але не квітують. На другий рік в них з’являється квітка і плід з насінням. До них належать морква, петрушка, буряк, капуста.

  • Назвіть свої приклади дворічних рослин.

  • Багаторічні рослини мають довговічні підземні стебла: цибулини, бульби, кореневища, в яких накопичуються поживні речовини. На них є бруньки, з яких виростають надземні стебла, які квітують, дають плоди з насінням і відмирають. А цибулини, бульби, кореневища зимують у ґрунті.

  • Розглянемо представників багаторічних рослин. (розглядаємо ілюстрації)

  • Як ви гадаєте, які рослини переважно багаторічні? (дерева і кущі)


б) робота в зошиті (самостійна робота);

- Заповніть схему, під кожною групою підпишіть приклади, використовуйте

слова для довідок. (завд. 2)
VІ. Пограймося! (закріплення вивченого матеріалу).

1. Конкурси.
а) «Слухай, дивись, не ґав!»; (слайд 9)

(учитель називає ознаки рослини, а учні повинні натиснути на моніторі назву

цієї рослини, якщо відповідь буде правильною, то залишаться тільки інші

рослини, сказати до якої групи вона відноситься):

  • це рослина з міцним стовбуром, який росте багато років, листочки видозмінені на хвоїнки; (сосна)

  • це рослина з декількома стовбурцями, що скидає на зиму свої листочки, але не в’яне і не гине; (калина)

  • цю рослину кожного року висівають на полях, а восени збирають; (сонях)

  • цю рослину ми саджаємо на городах кожного року, але квіти її можна побачити лише на наступний рік; (буряк)

  • ця рослина має підземне стебло у вигляді цибулинки, яке може зимувати в землі, але господарі його ніколи не залишають, а навпаки користуються ним в господарстві до весни; (цибуля)

  • ця рослина може жити до 100 і більше років, але кожного року її листя восени опадає, а весною з’являється знову; (липа)

  • ця рослина низькоросла, з вічнозеленими листочками і стовбурцями; (ялівець)


б) «Третій – зайвий!»; (слайд 10)

(серед ілюстрацій рослин вибрати зайві і пояснити чому):

  • морква, петрушка (дворічні), помідори (однорічні);

  • ялина, сосна (хвойні), слива (листяне);

  • смородина, порічки (кущі), пшениця (трав’яниста рослина).


2. Творча робота (робота в групах, метод «Мікрофон»).

(представник від кожної групи розповідає про рослину, допускаючи

помилки, завдання учням іншої групи виправити ці помилки)
VІІ. Підсумок уроку. (слайд 11)
VІІІ. Домашнє завдання.


  • Опрацювати статтю «Якими бувають дерева, кущі, трав’янисті рослини».

  • Дізнатися в батьків, які однорічні, дворічні та багаторічні рослини вони вирощують на городах, в садах та полях.