asyan.org
добавить свой файл
  1 ... 3 4 5 6 7 8 9
Тема. Розписування глечика Опішнянським розписом.

Мета. Закріпити знання учнів про Опішнянське керамічне мистецтво; навчити розписувати саморобні глечики таким розписом, використовуючи осьові лінії при зображенні орнаменту-бігунця з грона та листя винограду; розвивати наочно-образне мислення; виховувати любов до звичаїв та традицій нашого народу.

Обладнання. Глиняні глечики,виготовлені на уроках трудового навчання, гуаш, пензлики, простий олівець, таблиця зразків орнаментів Опішнянського розпису, розписаний глечик.

Хід уроку.
1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

- Відгадайте загадку, відгадка якої буде темою нашого уроку:

З землі робився,на кружалі вертівся,

На вогні пікся, на базарі бував,

Людей годував, як упав, то пропав,

Ніхто не поховав. Глиняний горщик

-Сьогодні ви навчитеся розписувати виготовлений вами глечик Опішнянським розписом.

^ 4.Розгляд таблиці та розписаного глечика.

-Подивіться на цей глечик. Якими кольорами його розписано?

-Які орнаменти використані? З яких елементів складаються ці розписи?

-Як розміщено орнамент на горщику?

-Подивіться на таблицю, на ній є зразки орнаментів-бігунців Опішнянського розпису.

Серед них ви бачите орнамент із зображенням винограду.

-Як розташовано зображення грона і зображення листя на ньому?

-Що намальовано з правого боку бігунця? А з лівої?

-Чим обмежено цей орнамент?

-Подивіться на схему цього орнаменту:-Які лінії ви бачите?Ці лінії потрібні для того, щоб швидше і проще намалювати орнамент.Після нанесення ліній простим олівцем малюється контур орнаменту, а вже потім він розфарбовується.

^ 5.Технологія виконання орнаменту.

  • Намітьте верхню, нижню та центральну осьові лінії орнаменту на горщику.

  • Поділіть схему на вертикальні однакові відрізки,

  • Проведіть центральну хвилясту лінію олівцем.

  • Далі намітьте черешки грона і листя.

  • Розмітьте контур листочка та ягідок.

  • Намалюйте зеленою гуашшю центральну хвилясту лінію.

  • Зафарбуйте синім кольором ягоди та зеленим листки.

  • Обведіть по контуру зображень чорною фарбою тонким пензликом.

  • Зафарбуйте зубчастий орнамент по краю малюнка.


^ 6.Фізкульхвилинка «М′ячик».

Вчитель подає дітям м′ячика, читає вірша, а вони кидають його назад вчителю.

М′ячик – це вам не санчата,

не пенал, не олівець.

Є в усіх речей початок,

є в усіх речей кінець.

М′яч стрибає без упину

із животика на спину,

тільки що у нього де-

ніхто в світі не знайде.

^ 7.Самостійне виконання орнаменту дітьми.

Під час виконання орнаменту вчитель проводить поточний інструктаж.

8.Виставка та оцінювання робіт учнів.

9.Підсумок уроку.

-Яку роботу ви виконували на сьогоднішньому уроці?

-Що таке орнамент-бігунець?

-Як його розмістити на горщику?

-Що слід зробити, перед тим, як розфарбувати орнамент?


^ Урок 26

Тема. Художня композиція.Малювання візерунку у стилі Петриківського розпису.

Мета. Закріпити знання учнів про техніку Петриківського розпису; удосконалювати навички володіння гуашшю та пензлями; використовувати всю зображувальну поверхню аркуша; розвивати творчу уяву; виховувати любов до милування прекрасним.

Обладнання. Гуаш, пензлі, простий олівець, циркуль, папір округлої форми, палітра, таблиця елементів Петриківського розпису.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Сьогодні на уроці ви продовжите навчатися зображувати композицію Петриківським розписом.А ще навчитеся малювати жоржину.

-Послухайте віршика:

Червоні жоржини, червоні жоржини,

Червоні жоржини, на них золотіють

уранці росинки.

^ 4.Розгляд таблиці.

-Подивіться на таблицю і скажіть, які з цих елементів Петриківського розпису ви ще не навчилися малювати.

-З яких частин складається жоржина?

-Подивіться на схему малювання жоржини.Спочатку креслиться циркулем коло, в ньому намічається півколо з верхнього боку квітки.Для малювання жоржини на палітрі змішуються кольори.Спочатку малюється середня пелюстка квітки, від неї вправо та вліво накладаються вигнуті округлі пелюстки, трохи вищі за середню.Так ми отримаємо серединку жоржини.

Далі розвертаємо жоржину догори і таким самим чином малюємо пелюстки навколо серединки.Їх повинно бути однаково з обох боків і вони зменшуються та вигинаються доверху.

Сьогодні ви навчитеся робити мазки з переходом кольорів.

-Вмочуєте пензля у основний відтінок, яким буде малюватися уся квітка.

-Зчищуєте кінчик пензля на край палітрі.

-Вмочуєте кінчик у темніший або світліший тон.

-Накладаєте мазок «Пелюстка» обережно, намагаючись не розмазати фарбу.

^ 5.Тренувальні вправи.

-Спробуйте намалювати пелюстку з переходом кольорів.

-А тепер спробуйте зобразити пелюстку, вигнуту вправо чи вліво.Намагайтеся зробити мазок легко і вільно.

-А тепер спробуйте намалювати саму жоржину.

^ 6.Розгляд зразка малюнка.

-Що називається художньою композицією?

Художньою композицією називається малюнок із рівномірним розтащуванням об′єктів на аркуші паперу.

-Подивіться на цей малюнок.Чи можна його назвати композицією.

- Що на ньому зображено?

-Яким розписом намальовані квіти?

-Як вони розташовані на аркуші?

-Які кольори використані для зображення квітів?

-Що ще, крім жоржини, зображено на малюнку?

^ 7.Розгляд таблиці мазків.

-Як виконується мазок «Гребінець»?А мазок «Гілочка»?

-Давайте повторимо техніку виконання мазків.

-Які з цих мазків потрібні нам для виконання композиції?

Матеріа таблиці знаходиться в уроці 2.

^ 8.Технологія виконання малюнка.

  • Розмістить аркуш так, щоб на ньому розмістилися усі надумані вами елементи малюнку.

  • Розкресліть циркулем коло для виконання квітки.Намалюйте в середині жоржини півколо для серединки. Намітьте гілочки та місця розтащування листочків.

  • Далі малюйте жоржину, починаючи з серединки.

  • Коли жоржина підсохне, слід розфарбувати гілочки та намалювати листя.

  • По краям гілочок додайте декілька ягідок для прикраси.

^ 9.Фізкультхвилинка «Зайчата».

Матеріал фізкультхвилинки знаходиться у папці.

10.Самостійне виконання малюнка учнями.

Під час виконання малюнка вчитель проводить поточний інструктаж.

^ 11.Виставка та оцінювання робіт.

12.Підсумок уроку.

-Що таке художня композиція?

-Як називається розпис, яким ви виконували композицію?

-Які мазки розпису вам найбільше запам′ятались?

-Опишіть, як виконується мазок «Пелюстка» з переходом кольорів?


^ Урок 27

Тема.Малювання ілюстрації до української народної казки «Курочка Ряба».

Мета. Вчити об′єднувати в одному сюжетному малюнку зображення декількох предметів, поєднуючи їх загальним змістом, і утворювати з них композицію; закріпити знання про поняття композиція; розвивати вміння гармонійно заповнювати всю площину паперу; виховувати любов до народних казок.

Обладнання. Ілюстрації до казки «Курочка Ряба», зразок малюнка, олівці, фломастери, простий олівець, папір, таблиця малювання елементів курочки.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Актуалізація опорних знань учнів.

-Пригадайте, що називається композицією?

-Як правильно розташувати зображення предметів на аркуші?

^ 3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Відгадайте загадку та дізнайтеся, про що піде мова на сьогоднішньому уроці:

Знесла яєчко золоте, зраділи Дід та Баба.

Ви, любі друзі, знаєте,що звали її ... Курочка Ряба

-Правильно, мова піде про казку «Курочка Ряба», і ви навчитеся малювати курочку та золоте яєчко.

^ 4.Розгляд зразка малюнка.

-Подивіться на малюнок і скажіть, хто зображений на малюнку?

-Якого вона розміру? На які частини умовно можна поділити зображення курочки?

-Якого розміру тулуб курочки?На що він схожий?

-Що намальовано біля курки? Якої воно геометричної форми?

-Де знаходяться зображення курки та яєчка на аркуші паперу?

-Які допоміжні предмети ви бачите на малюнку?

-Які кольори застосовані для зображення курочки? А для яєчка? Травки? Квіточків?

У селі у діда й баби гарна курочка була.

Щось маленьке і кругленьке вона дідові знесла.

Мишка, хоч і не хотіла, зачепила і розбила.

Яєчко

^ 5.Технологія виконанння малюнка.

Вчитель проводить пояснення по таблиці малювання елементів казки.

  • Розмітьте на аркуші лінію горизонту.

  • Простим олівцем намітьте контур тулуба курочки у формі овала. Тоді змалюйте її голову, теж овальну,трохи вище над тулубом.Помітьте контур хвоста і крила курки, лапок у формі палички, яка на кінці розходиться на три боки, гребенця і дзьоба, яки малюється як трикутник.

  • Поруч із курочкою намітьте овальної форми яєчко, що лежить на землі.

  • Розфарбуйте зображення курки та яєчко, вибраними вами кольорами.

  • Далі намалюйте траву та квіточки, сонечко в небі, хмарки.

^ 6.Фізкультхвилинка «Квочка».

Діти вибирають водящого-«квочку»,якому зав′язують очі і він повинен зловити інших.Далі «квочка» міняється.Примовляються такі слова:

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діточок коло квіточок,

Квочка каже:-Квок!

Ось золотий кілок.

^ 7.Самостійне виконання малюнка учнями.

Під час виконання малюнку вчитель проводить поточний інструктаж.

8.Виставка та оцінювання робіт.

9.Підсумок уроку.

-Що таке композиція?

-Як правильно розташувати зображення предметів на аркуші паперу?

-Як правильно намалювати зображення квочки?

-Який колір підходить для зафарбування золотого яєчка?

По садочку бігла мишка і несла в торбинці книжку

Про діда та бабу і про Курочку Рябу.
^ Урок 28

Тема.Малювання з натури весняних квітів.

Мета. Навчити аналізувати основні особливості наочно сприйнятого предмету; передавати в малюнку його будову, форму, пропорції та забарвлення його частин; розвивати мисленнєві операції аналізу, синтезу, порівняння та планування; удосконалювати навички учнів роботи з гуашшю; виховувати відчуття прекрасного та любов до рідної природи.

Обладнання. Гуаш, акварель,пензлі, палітра, гілка розквітлої яблуні, ілюстрації квітучих плодових садів, простий олвець, папір.

Хід уроку.

^ 1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

- Пригріває сонечко, вже давно розтанув сніг, усе довкола оживає та зеленіє.Весна-радісна пора року.придивись до весняної природи і ти побачиш багато дивовижного та чарівного.

А найгарніша пора, коли зацвітають дерева: яблуні, груші, сливи, і від них йде такий незабутній аромат, що починає крутитися голова, а як вітерець дмухне сильніше, то ти вже невпевнений- чи то знов зима прийшла, а це летять пахучі пелюстки квітів.

Вітер

Обриває вітер яблуневі квіти

Чи своїй коханій, чи то так комусь.

Я його попрошу-не роби пороші,

Яблуневим цвітом не вкривай землі.

Краще мирну бджілку посади на гілку.

Хай вона нектару набере собі.

Потім з квітки-рожі виростуть хороші

Яблука рум′яні,смачні, запашні.

-Сьогодні ви навчитеся малювати фарбами яблуневий цвіт.

^ 4.Розгляд гілки яблуні.

-Подивіться на гілочку.Чи рясно розцвіли на ній квіти?

-Якої вони форми? А якої форми кожна з пелюсток квітки?

-Що в середині її?А скільки пелюсток в кожній квітці?

-Яким кольором забарвлена квіточка?

-Як розташовані квіти на гілці?Чи є тут листочки? Які вони?

-Виконання малюнка коли змальовуєш його зі справжнього предмета називається малювання з натури.

^ 5.Технологія виконання малюнку.

  • Нанесіть на аркуш паперу фон з блідо-блакитного кольору.Це можна зробити за допомогою акварелі та великого за розміром пензлика.

  • Коли фон підсохне, намітьте легенько простим олівцем розташування гілки на аркуші. Слідкуйте за тим, щоб зображення знаходилось посередині аркуша.

  • Далі працюємо гуашшю.Густою коричньовою гуашшю наносимо зображення гілки і даємо йому підсохнути.

  • Білою гуашшю малюємо напівокруглі пелюстки яблуневого квіту, не забувайте що їх всього п′ять.

  • Утворіть рожеву фарбу методом змішування білої та трохи червоної.

  • Після того, як вісохне малюнок, тоненьким пензликом зафарбовуємо всередині рожевою фарбою серединку кожної пелюстки для отримання об′ємного зображення.

  • Наприкінці малюємо тоненькі тичинки в середині пелюстки.

  • Під квітами намалюйте невеличкі листочки.

6.Фізкульхвилинка.

-Давайте станцюємо козачок!

-Два притопи, три прихлопи, на носок,

На каблучок, руку вліво, руку вправо,

Ми танцюєм козачок. Ще крок вліво,

Другий вправо, змах руками, крок ногами,

Руки вниз на поясок.Ми танцюєм козачок.

^ 7.Самостійне виконання малюнку учнями.

Під час виконання роботи вчитель проводить поточний інструктаж.

8.Виставка та оцінювання робіт.

9.Підсумок уроку.

-Що ви сьогодні малювали?

-Що таке малювання з натури?

-Перед зафарбуванням зображення що слід зробити?

^ Урок 29

Тема.Прямокутна форма.Малювання з натури коробки з кольоровими олівцями.

Мета. Вчити учнів передавати в малюнку будову коробки, її форму, пропорції та забарвлення, використовуючи у роботі з олівцями лінію і тон; удосконалювати технічну сторону малювання з натури; розвивати мисленнєві операції учнів; корегувати просторові уявлення.

Обладнання. Коробка з олівцями,папір, олівці, простий олівець, зразок малюнку.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Послухайте загадку та дізнайтеся, що ви сьогодні навчитеся малювати:

У коробці спочивають спритні хлопці-молодці,

Убрання барвисте мають і загостренні кінці.

На папері слід лишають, а зовуться... олівці.

-Нагадаю, що сьогодні ви будете малювати з натури, тобто змальовувати, дивлячись не на його зображення малюнком, а на справжній предмет.

^ 4.Розгляд зразку малюнку.

-Подивіться на малюнок. Що на ньому зображено?

-Якої форми ця коробка?На яку геометричну фігуру вона схожа?

-Якими лініями намальовано малюнок?

-Чим виконано малюнок?

- Які кольори застосовані для зображення коробки?

^ 5.Технологія виконання малюнку.

  • Помітьте на аркуші лінію горизонту.

  • Позначте місце розташування коробки з олівцями тоненькими лініями простим олівцем. Для цього використовуйте прямі довгі горизонтальні лінії для позначення бокових країв, короткі вертикальні- для позначення ширини коробки.

  • Починайте зафарбовувати з верхнього боку коробки,підбираючи для цього яскраів кольори.Зафарбовуйте штрихом. Для цього нахиліть олівець під кутом і водіть їм справа наліво, поки не заштрихуєте усі боки.

  • Нижню частину коробки робіть темнішою для визначення тону.Тому що низ предмета, який розташований ближче до глядача, зображують темнішим відтінком.

^ 6.Фізкультхвилинка «М′яч».

Матеріал фізкультхвилинки знаходиться у папці.

7.Самостійне виконання малюнка учнями.

Під час виконання малюнка вчитель проводить поточний інструктаж.

^ 8.Виставка та оцінювання робіт учнів.

9.Підсумок уроку.

-Предмет якої форми ви зображували?

-Де на аркуші правильно розмістити зображення?

-Як працювати прийомом штрих?

-Що значить малювати з натури?

Урок 30




<< предыдущая страница   следующая страница >>