asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 4 ... 8 9
Тема. Гончарство.Створення з пластилінових смужок глечика.Метод примазування для з′єднання частин.

Мета. Ознайомити дітей із видом мистецтва-гончарством; закріпити знання учнів про метод з′єднання частин-примазування; навчити дітей створювати глечак з пластилінових смужок; розвивати дрібну моторику та пластику рук на основі удосконалення навичок роботи з пластиліном; виховувати позитивне ставлення до творчої діяльності.

Обладнання. ^ Таблиця виробів гончарного мистецтва, зразок глечика, пластилін, стеки, дощечки.

Хід уроку.

1.Організація класу.

2. Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Послухайте віршики і подумайте, про що буде мова на цьому уроці:

Мовив дід: «Це глина, а оце цеглина.

Із цієї глини всі оці цеглини.

А із тих цеглинок виросте будинок».

-Ще: З землі робився, на кружалі вертівся,

На вогні пікся, на базарі бував.

Людей годував, як упав, то пропав, ніхто не поховав.

Глиняний горщик.

^ 4. Ознайомлення з гончарством.

-Подивіться на таблицю.На ній зображені вироби гончарського мистецтва.

-З яким матеріалом працює гончар?Як одним словом можна назвати все це?

-Так, усі ці предмети вироблені із глини.Для виготовлення такого посуду гончар користується спеціальним пристроєм-гончарським кругом. Його розкручують ногами, а кладуть зверху шматок вологої глини, і так виліплюють різний посуд.Таким способом посуд получається рівненьким, гладеньким. А міцності глечикам дає жар, коли їх обпалюють у печі.Цьому мистецтву вже декілька десятків століть. Потім люди навчилися прикрашати глиняний посуд фарбами або надсічками.

^ 5. Створення з глиняних смужок глечика.

5.1. Розгляд зразка.

-Подивіться на цей глечик, як ви гадаєте, з чого його зробили?

-Яким способом?

-Як закріпили частини між собою?

5.2. Технологія виготовлення виробу.

  • Розімніть пластилін, щоб він став м′який.

  • Розкатайте з нього нетовсті смужки, якщо вдасться-одну.

  • Виліпіть товсту підставку для нашого глечика, щоб він не падав.

  • Прикріпіть початок смужки до неї.

  • Починайте укладати смужку колами, при цьому кожне укладене кільце слід примазувати одне до одного, щоб глечик не розпався.

  • Верх глечика примажте так, щоб він був рівненький і гладенький.

  • Візьміть стеку і надсічками прикрасьте його.

5.3.Фізкультхвилинка.

Наші руки просять праці!

Ми їх трохи розімнемо

І долоні розітремо.

Ми нагріли рученята-

тепер можна працювати!

5.4. Самостійна робота учнів.

Вчитель проводить поточний інструктаж.

5.5. Виставка та оцінювання робіт учнів.

^ 6. Підсумок уроку.

-Що виготовляє гончар?

-З яким матеріалом він працює?

-Які прийоми з′єднання частин ви знаєте?

-Який посуд виготовляли на цьому уроці?

-Яким способом?З яких елементів?

^ Урок 12

Тема. Розписування дерев′яних тарілок Петриківським розписом.

Мета.Закріплювати знання учнів про народне декоративне мистецтво; вдосконалювати навички розпису, володіння пензлями; розвивати пізнавальний інтерес до сприймання прекрасного в навколишньому світі; виховувати любов до народних традицій, природи.

Обладнання. Таблиця елементів Петриківського розпису, зразок розписаної тарілки, гуаш, пензлі, папір, простий олівець.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2. Підготовка робочих місць.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

-Сьогодні на уроці ми повторимо елементи Петриківського розпису, а також навчимося розписувати дерев′яні тарілки.

^ 4. Розгляд зразка та таблиці елементів розпису.

4.1. Розгляд таблиці.

-Давайте пригадаємо, які є елементи у Петриківському розписі, як вони називаються і як виконуються.

Матеріал знаходиться у розробці уроку №2.

    1. Розгляд зразка.

-Подивіться на зразок малюнка.Які елементи розпису тут використані?

-З чого ми почнемо свою роботу? ^ З намічення простим олівцем місця малювання елементів.

-Які елементи ви почнете малювати першими? Жоржини

-Наступними? Дубові листочки та гроно калини.

- Які елементи будете виконувати останніми? ^ Гілочки ти блищинки

-Не забувайте, що деревина не так швидко, як папір вбирає фарбу.Тому після виконання кожного елемента слід давати час фарбі просохнути.

4.3. Тренувальні вправи.

-Перед тим, як будете розписувати тарілки, потренуйтеся на папері.

^ 5. Самостійне виконання малюнку учнями.

Вчитель проводить поточний та індивідуальний інструктаж.

6.Фізкультхвилина.

Дихальні вправи зі звуками «ссс», «жжж», «ззз».

Матеріал знаходиться у папці.

^ 7.Продовження самостійної роботи.

8. Виставка та оцінювання робіт учнів.

9. Підсумок уроку.

-Який виріб виготовляли на уроці?Яким розписом? Які елементи цього розпису ви знаєте?

Які елементи ви використали у своїй роботі?
^ Урок 13

Тема. Композиція. Рівномірне розташування предметів на малюнку.Малювання тематичної композиції «Наша школа».

Мета. Закріпити знання учнів про композицію, рівномірне розташування предметів на малюнку; вчити відображувати просторові відношення предметів та їх частин; розвивати творчу уяву та фантазію.

Обладнання. Магнітна дошка, елементи композиції «Наша школа», олівці, папір.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2. Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Послухайте віршика і скажіть про що піде мова на сьогоднішньому уроці:

Наче вулик, наша школа.Вся вона гуде, як рій.

І здається, що довкола розквітають квіти мрій.

Бігають, сміютьсч діти, та-лиш дзвоник задзвенить-

Стане тихо, ніби в квіти поховались бджоли вмить.

-Правильно.Сьогодні ви навчитеся малювати нашу рідну школу.

^ 4. Робота з магнітною дошкою.

-У мене є елементи композиції.Подивіться.

-Давайте пригадаємо, що таке композиція? Композиція- це поєднання деяких предметів разом та розташування їх красиво, гармонічно.

-Давайте розташуємо ці елементи так, щоб вийшов красива композиція.

-Чому ви так розмістили будівлю школи?Де ми поставимо лісок? Стадіон?

^ 5. Технологія виконання малюнка.

  1. Позначте лінію горизонту.

  2. Помітьте простим олівцем місця знаходження усіх елементів.

  3. Розфарбуйте їх кольоровими олівцями.

  4. Зафарбуйте всі інші частини аркуша: якщо нижню-то в зелений колір, верхню-в блакитний.

  5. Якщо маєте бажання, додайте свої елементи.

6.Фізкультхвилинка.

Виконання вправи «М′яч». Матеріали фізкультхвилинки знаходяться у папці.

7.Самостійна робота учнів.

Вчитель проводить поточний та індивідуальний інструктаж.

^ 8.Виставка та оцінювання робіт.

9. Підсумок уроку.

-Що таке композиція?

-Як треба розташовувати предмети на малюнку?

-Як зафарбовуються елементи малюнка?

-Як називалася композиція, яку ви виконували?
Урок 14

Тема.Контур. Виконання сюжетно-тематичної аплікації

«Дивний флот на сонці сяє».

Мета.Закріпити знання учнів з поняття контур як засобу визначення форми; вчити самостійно визначати форму та розмір зображуваних предметів, розміщувати предмети у просторі, створювати композицію; розвивати спостережливість, композиційні та графічні навички, уяву, фантазію, моторику руки; виховувати любов до Батьківщини та мистецтва.

Обладнання. Підручник, репродукції картин, макети корабликів, педагогічні зразки, ножиці, клей, кольоровий папір.
^ Хід уроку.


  1. Організація уроку.

  2. Актуалізація і корекція опорних знань.

-Діти, пригадайте, що ви знаєте про море?Чи є в Україні моря? Назвіть їх. А хто з вас був на березі моря? Якого кольору морська вода? Чи завжди її забарвлення однакове? Пригадайте вірші або загадки про море.

Кругом вода, а з питвом біда.

Хто знає, де це буває? (На морі)

^ 3.Повідомлення теми та мети уроку.

4.Вивчення нового матеріалу.

4.1.Подорож у казку.

Жила собі в морі сім′я дельфінів: двоє дорослих і один маленький. Одного сонячного дня батько-дельфін навчав сина вистрибувати з води і красиво пірнати. Вистрибнув малий дельфін тричі, приплив до батька і питає: «Що то за істоти пливуть до нас? Чому вони не пірнають під воду? Вони, мабуть, не вміють це робити.»

-Це не істоти, дельфінчику маленький. – це кораблі. Їх ще називають морськими суднами. Побудували їх і керують ними люди.

-Навіщо людям кораблі?-запитав малий.

- З їх допомогою люди можуть тривалий час плавати, долати бежмежні простори морів і океанів. Якщо придивитись уважно, то у великій родині морських суден можна побачити різних за призначенням, розміром, формою і на вигляд кораблів. У великих, схожих на багатоповерхові будинки, пасажирських пароплавах морем мандрує багато людей. Інші судна, теж великі, перевозять вантажі, ще інші, менші, виконують різну роботу поблизу берега.

-Але я бачу зовсім маленькі,-не вгамовувався син.-Вони такі гарні, деякі кольрові.

-Зовсім маленькі кораблі- це човни і яхти. Окремі з них є вітрильниками. Їх так називають люди. У них над кортусом є вітрила, в які впирається вітер і несе по морю. Щоб такий кораблик мав гарний вигляд, вітрила роблять різними за розміром, формою і забарвленням. Одні з них трикутні, інші чотирикутні, ті- білі, а інші-різнобарвні.

-Це так гарно,- каже дельфінятко.- На тлі голубого неба і синьої води ці корабликі, мов чарівні увіти. Звеселяють море. А хвилі, забавляючись з ними, то підносять їх на гребені, то опускають вниз. Кипить море- гойдаються корабликі. Тихе море- складені вітрила, а кораблики відпочивають.

-Яка чудова розповідь!-вигукнув маленький дельфін.

^ У процесі розповіді вчитель демонструє різноманітні зображення суден і вітрил.

4.2. Аналіз твору.

-Діти, про кого розповідається у творі? Хто є головним героєм? Що побачив дельфін? Про які кораблі він запитував? Пригадайте. Які кораблі плавають по морю? Які моря омивають землі України?

4.3. Розгляд та аналіз унаочнення.

-Діти, подивіться на вигляд кораблів малюнках і макетах.чи подобають вони вам? З яких частин складаються? Знайдіть корпус, вітрила, щогли, люки, палубу. (Учитель називає і показує) Що спільного і чим відрізняються ці кораблі?

-Розгляньте картину. Спробуйте придумати їй назву. Розкажіть, що зображено на полотні. Якими барвами автор намалював полотніща вітрил? ( опис вчителем картини)

4.4.Фізкультхвилинка.

4.5.Пояснення.Виконання педагогічного малюнка.

Роботу будемо виконувати з кольорового паперу. Вам треба вибрати 2 фона аплікації-основні кольори, які символізують небо та море.

  • Слід намітити лінію горизонту, тобто де небо зустрічається з морем.

  • Вирізати відповідні фонові аркуші для неба та моря.

  • Наклеяти їх.

  • На тлі моря намалювати хвилі. На забувайте, що ближчі предмети зображубть більшими, а віддалені- меншими.

  • Ви можете зображити один великий або декілька меленьких корабликів.Для великого корабля вам потрібно на зворотній стороні кольорового паперу наміти контур корпусу корабля-тобто як він буде виглядати.Не забувайте, що із лицьвої сторони ваш вирізаний контур буде виглядати навпаки.

  • Далі слід з вибраного вами кольору вирізати вітрила.Слід пам′ятати, що у великого корабля вітрил багато, чим більший корабель, тим більше на ньому вітрил.

  • Заготовити мачти та реї, підбираючи для цього колір, схожий на колір дерева.

  • Розмісти на фоні аркуша контур корабля з вітрилами та наклеяти його.

  • Для прикраси слід вирізати та наклеяти люки круглої форми.

  • Ввімкніть свою фантазію, дайте назву кораблю і намалюйте її.Щоб малюнок був цікавим і привабливим, використовуйте світлі та яскраві кольори.Хай флот буде чарівним і сяючим на сонці.

Протягом пояснення вчитель виконує педагогічний малюнок.

4.6.Тренувальні вправи.

-Малювання хвиль у повітрі.

^ 5.Самостійне виконання аплікації.

Вчитель проводить поточний та індивідуальний інструктаж.

6.Обговорення та оцінювання робіт.

7. Підсумок уроку.

Урок 15

Тема.Малювання з натури яблука.

Мета.Ознайомити з поняттям натюрморт;вчити визначати суттєві ознаки предмета; навчити зображувати яблуко кольровими олівцями; використовувати темні та світлі відтінки кольору під час забарвлення; розвивати зорове сприймання; виховувати вміння милуватися красивим.

Обладнання. Кольорові олівці, простий олівець, зразок малюнку, ілюстрації фруктів, репродукція картини, І.Т.Хруцького «Квіти та плоди»,справжнє яблуко, папір.

Хід уроку.
^ 1.Організація класу.

2.Підготовка робочих місць.

3.Повідомлення теми та мети уроку.

-Відгадайте загадку і дізнаєтесь, про що піде мова на сьогоднішньому уроці:

Соковиті, запашні, рум′яненькі, чарівні,

На деревах ростемо очі усім вабимо.

Яблука

-Правильно, ви сьогодні навчитеся малювати яблуко, дивлячись на справжнє, це називається малювання з натури.

^ 4. Розгляд репродукції картини.

-Подивіться на картину Івана Трохимовича Хруцького «Квіти і плоди».На ній зображені квіти, фрукти, овочі та предмети побуту.Зображення групи предметів називається натюрмортом. Він може складатися з 2-3 предметів, які розміщені поряд.

^ 5.Розгляд яблука та зразка малюнка.

-Подивіться на це яблуко, скажіть, якої воно форми?

-На яку геометричну фігуру воно схоже?

-Опишіть, як забарвлене яблуко?

-Подивіться на зразок малюнка. Де на аркуші паперу розташоване зображення?

-Чим намальоване яблуко? Якого воно кольору?

-Де на зображенні колір темніший, а де світліший?

-Зображення предмету що знаходиться нижче або ближче до глядача малюють темнішим відтінком, тому воно менше освітлююється світлом.А верхню частину предмета роблють світліше всього.

-Яка частина яблука світліша за відтінком, яка темніша?

^ 6.Технологія виконання малюнка.

  • Поміть на аркуші площину, на якій буде лежати яблуко.вона повинна бути рівною і горизонтальною.

  • Тонкими лініями простим олівцем познач місце предмету на папері: яблуко кругле, трохи розширене доверху, з невеличкою впадинкою посередині зверху.

  • Виберіть потрібні вам для зображення відтінки кольорів.

  • Почніть замальовувати, починаючи з світлішого боку, замальовуючи усе зображення предмета, не пропускаючи прогалин.

  • Потім виберіть трохи темніший відтінок і замальовуйте зверху вниз.

  • Відступіть трохи далі і замалюйте зовсім темним відтінком до кінця зображення.

^ 7.Фізкультхвилинка «Азбука».

Азбука, азбука, літери, мов яблука.

На, лови по яблуку українську азбуку.

Гра з м′ячем: вчитель кидає дітям м′яча, вони його вертають.

^ 8.Самостійна робота учнів.

Під час виконання роботи вчитель проводить поточний інструктаж.

9.Виставка та оцінювання робіт.

10.Підсумок уроку.

-Яка тема нашого уроку?

-Який вид роботи ви виконували?

-Що таке натюрморт?

-Як зобразити світліші і темніші відтінки предмета?


Урок 16




<< предыдущая страница   следующая страница >>