asyan.org
добавить свой файл
1




Урок №17-18
Тема уроку: Явища фізичні і хімічні. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Мета уроку: повторити і поглибити знання про фізичні і хімічні явища, визначити їх істотні відмінності, сформувати поняття про хімічні реакції, з'ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх перебігу за експериментальними даними;

формувати соціальну компетентність;

розвивати уміння порівнювати, аналізувати, працювати з хімічними речовинами і лабораторним устаткуванням, наводити приклади хімічних явищ в побуті і природі, спостерігати явища і описувати спостереження, застосовувати знання з практики;

виховувати наполегливість в досягненні мети.

Оснащення уроку: підручник, міні-підручник, штатив для пробірок, реактиви: крейда, хлоридная кислота, розчини гідроксиду Натрію, сульфату Купруму(II),фенолфталеїн, нашатир, мідний дріт, сірники, спиртівка, лід, стакан хімічний.

Хід уроку: Мінімодуль №1 – Змістовно-пошуковий

1. Організаційна частина|частка|, створення|створіння| атмосфери

психологічного комфорту 1хв |

2. Актуалізація опорних знань 3хв |
З|із| курсу « Природознавство» давайте пригадаємо:

1. Як називаються процеси, що відбуваються|походять| навколо|навкруг| нас? (Явища)

2. Які явища бувають? (Біологічні, фізичні, хімічні, соціальні і ін.)

3. Наведіть приклади|зразки| явищ навколо|навкруг| нас; спробуємо розібратися, до якої групи вони належать. ( Приклади|зразки| - листопад, дме вітер, йде сніг, мітинг, сода гаситься оцтом при випічці пирога). Розбір відповідей.

3. Мотивація, планування|планерування| навчальної

діяльності 1 хв
Для чого ж нам необхідно вивчати даний матеріал? Учні відповідають (щоб|аби| розуміти явища, що відбуваються|походять| навколо|навкруги|, бути розумніше, використовувати хімічні реакції в своїх цілях і т.ін.).

4. Вивчення нового матеріалу. 15хв|
Щоб|аби| знатися на даній темі, давайте звернемося|обертатимемося| до опорної схеми і, провівши досліди, заповнимо її.

Отже, ви вже знаєте, що явища бувають фізичні і хімічні. При фізичних явищах змінюється форма, агрегатний стан|достаток| речовини, а при хімічних – склад речовини.

Перед роботою повторимо правила техніки безпеки.

Демонстрація №1(виконує учень). Візьмемо шматок мідного дроту і виготовимо з неї спіраль. Яке це явище? ( Фізичне). Чому? ( Змінилася форма, але не змінилася речовина).

Прожаримо дріт в полум'ї спиртівки. Що спостерігаємо? ( Дріт почорнілий). Яке це явище? ( хімічне). Чому? ( Змінився склад речовини, а, значить|значить|, і властивості).

Демонстрація №2.Возьмемо крейду , додамо хлоридну кислоту. Що спостерігаємо? ( Виділення газу). Яке явище? Чому?

Демонстрація 3. До розчину Купрум(II)сульфату додаємо розчин Натрію гідроксиду. Що спостерігаємо? ( Поява блакитного осаду). Яке явище? Чому?

Демонстрація №4. До розчину NаOH додаємо 1 краплю фенолфталеїну- колір малиновий. Додаємо хлоридную кислоту- колір зникає. Яке явище? Чому?

Демонстрація №5. До нашатиря ( NH4Cl) додаємо NаOH, з'являється запах аміаку. Яка ознака реакції?
Зробимо висновки: 2 хв

при фізичному явищі змінюється форма тіла, агрегатний стан речовини, але сама речовина не змінюється. А при хімічному явищі змінюється склад речовини і його властивості, тобто змінюється речовина. Якими ж зовнішніми ефектами супроводяться хімічні явища? Це зміна кольору, випадання осаду, виділення газу, поява запаху, виділення або поглинання тепла, виділення світла.

Запис в зошит: 5хв |

Зміни, що відбуваються з речовиною в результаті хімічних явищ, описуються хімічними реакціями. Речовини, вступаючі в реакцію, називаються початковими речовинами або реагентами. Речовини, що утворюються внаслідок реакції, називаються продуктами реакції.

Ознаки хімічної реакції ми з'ясували.

А які ж умови необхідно створити, щоб відбулася хімічна реакція? Це наявність речовини, перемішування, подрібнення, зіткнення речовин, зміна температури і тиск ( для газів). 3 хв
Мінімодуль №2-Адаптивно-перетворюючий
Робота в групах: « Довідкове бюро», « Загадки». 15хв|

А зараз спробуємо на практиці розрізнити явища фізичні і хімічні. Для цього ви об'єднаєтеся в групи по 4 людини. Коли ви виростете, то уміння працювати в групі допоможе об'єднатися в робочі|робітники| колективи, і це приведе до об'єднання країни, всього українського народу. Отже, ваша картка|карточка| містить|утримує| явище і загадку. Ви пояснюєте|тлумачите| тип|типа| явища, відгадуєте загадку, загадуєте її будь-якій групі, яка повинна пояснити|тлумачити|, що за явище зашифровано в загадці і пояснити|тлумачити| свої думки|гадки|.
Група №1.Явища: 1. Твердіння розплавленого парафіну.

2. Пригорання їжі|їди| на сковорідці.

Загадка: Восени кружляють,|крутять|

На землю|грунт| лягають

З землі|грунту| не встають

Й одразу гниють. (Лістопад- явище фізичне, а

перегнивання листя - хімічне).

Група №2. Явища: 1. З|із| води отримують|одержують| водень і кисень.

2. Утворення хмар.

Загадка: Біла морквина взимку росте|зростає| (Бурулька, фізичне).

Група № 3. Явища: 1.Утворення солі|соль| в Сиваші при випаровуванні води.

2. Виділення газу при додаванні|добавляти| оцту до соди.

Загадка: Коли холодно зимою –

Річка замерзає

Її скельце під собою

До весни ховає. (Крига, лід)

Група №4. Явище: 1.Перебіг електричного струму|току| в металі.

2. Утворення інею.

Загадка : Взимку спить, а навесні шумить. (Варіанти відповіді - сніг лежить і тане. Річка|ріка| під льодом|кригою| і льодохід. )

Група №5. Явище: 1.Розширення ртуті в термометрі при підвищенні

температури.

2. Скисання молока.

Загадка: Стоїть стовп, горить світло, а вугілля немає. ( Горить свічка).

Група № 6. Явища: 1. Розшарування суміші води і соняшникової олії.

2. Горіння вогнища.

Загадка: Не вогонь, а печеться,

Не бджола, а жалить.

( Кропива містить|утримує| мурашину кис|лоту, яка подразнює|роздратовує| шкіру, тобто явище хімічне).

Група №7. Явища :1. З|із| глини виготовляють цеглу.

2. Протухання яєць .

Загадка: Біла димка все ховає -

Зупинився авто рух.

Дім, дерева – все зникає,

І не видно навіть вух.... (Туман)

Група №8. Явища: 1. Утворення сиру з молока.

2.Виготовлення соку з яблук.

Загадка:

Крапельки водички зранку

На травичці, по землі...

Грають в барвах на світанку

Непосидливі малі. (Роса)
Інтерактивна вправа « Поясни іншому»-

робота в групах з малюнками явищ. Треба пояснити, яке явище зображено та чому ви так вважаєте. 10 хв

Підсумки мінімодуля. 5 хв
Мінімодуль №3- Адаптивно- перетворюючий

Логічні завдання з теми "Фізичні і хімічні явища". 3 хв

1. Взимку стало холодати

І ставок вже не пізнати:

Там, де була рідина,

Лиш дзеркальна площина.

Що за диво кристалічне?

Це фізичне чи хімічне? (фізичне)
2. В нас в дворі живе корова.

Молоко п'єм для здоров'я.

А побуде в теплій хаті-

Будем сир й сметану мати.

Що за наслідок логічний?

Він фізичний чи хімічний (хімічний)
3. На вогні пластинка мідна

Почорніла, вірогідно.

Що за явище незвичне?

Це фізичне чи хімічне (хімічне)
4. Осінь стала вмить до діла-

Листя геть все пожовтіло.

Що за результат класичний?

Він хімічний чи фізичний (хімічний)

3 хв

1.Потренуйтеся визначити фізичні і хімічні явища. Позначте явища і з|із| літер|літер|, що відповідають правильним відповідям, отримаєте|одержуватимете| прізвище ученого-| хіміка.

Явище Фізичне Хімічне
1. Йде дощ М|м-код| Л

2. Цвях покрився іржею О Е

3. Кипить вода Н М|м-код|

4. Сіль|соль| розчиняється у воді Д П

5. Падає листя з гілок Е К

6. Протухання риби, м'яса Т Л

7. Плавлення воску Е О

8. Підгорання їжі при смажінні Б Є

9. Утворення карамелі з|із| цукру Г В

при нагріванні
Відповідь – Менделеєв.
2. Якими зовнішніми ефектами супроводжуються|супроводжуються| такі перетворення?

3 хв

а) горить вугілля (виділення тепла, світла, зміна кольору|цвіту|);

б) квашення капусти (виділення газу);

в) кип'ятіння води в чайнику (випадання осаду солей|соль|);

г) протухання яйця (поява запаху як наслідок виділення газу).

3. Які явища відбуваються при утворенні карамелі з цукру- фізичне- плавлення цукру, хімічне- розклад цукру. 3 хв
4. Робота з|із| підручником|посібником| – стор. 82 вправа 100,101 . 3 хв|


15 хв
5. Виконання самостійної роботи за завданнями міні- підручника. 13 хв
6. Підведення підсумків. Оцінювання за результатами перевірки самостійної роботи. 1 хв |
7. Домашнє|хатнє| завдання|задавання|. 1хв |

Прочитати параграф №13, впр. 102.

Творче завдання|задавання|: навести приклади|зразки| хімічних реакцій, з|із| якими ви зустрічаєтеся в побуті, і описати явища, які їх супроводжують.