asyan.org
добавить свой файл
1
Урок читання. (З клас)

Тема. Літературні казки. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».

Мета. Виробляти навички виразного читання. Вчити орієнтуватися в тексті твору. Розвивати усне мовлення, збагачувати словник учнів. Ви­ховувати прагнення творити добро.

Обладнання: підручник Савченко О. Я. Читанка. З кл.— К.: Освіта, 2003; ілюстрації, картки з прислів'ями, ТЗН, картки із завданнями.

^ Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організація класу. Сценка-монолог

Буратіно. Я хочу розповісти про свої хороші справи. Одного разу, коли я проходив біля нашого будинку, то побачив, як гралися дві дівчин­ки — Оленка та Іринка. Вони стали сперечатися, і Іринка штовхнула Оленку в калюжу. Я ніяк не міг пройти мимо. Підійшов до Оленки, допоміг їй встати, а потім як дам Іринці, щоб знала, як товаришів ображати. Прав­да, я добре вчинив?

^ II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети, завдань уроку

Учитель. Отже, діти, сьогодні ви допоможете Буратіно розібратися в правильності його поведінки, навчитеся читати казку Анатолія Дімарова «Для чого людині серце», поміркуєте над питаннями (таблиці з питан­нями на дошці).

  • Чи варто робити добро?

  • Чи легко робити добро?

  • До нас завітали гості. Це не тільки Буратіно, а ще й Королева Добро­ти та Чуйності. Вона буде спостерігати за вашими відповідями. А також до нас прийшли давні знайомі: Словник та Рекламна Пауза.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, чуттєвого досвіду, підготовчі вправи

  1. Читання і пояснення прислів'їв про добро.

Учитель. Королева Доброти підготувала завдання. Потрібно про­читати «розсипане» прислів'я і пояснити його значення. Працювати буде­мо за створеними раніше групами (роздаються картки з прислів'ями, ви­значається час, що надається на виконання завдання), (Наприклад: постояти варто за справу добру

  1. За добру справу варто постояти.

  2. Людину красить не одяг, а добрі діла.

3) Добрі діти доброго слова послухають, а лихі й дрючка не бояться.)

2. Словникова робота

1) Пояснення Словничка, які казки є літературними.

2) Рекламна Пауза (показує виставку літературних казок).

3) Бюро знахідок. Актуалізація опорних знань. (На дошці предметні ма­люнки: червона шапочка, золотий ключик, розбите корито. Діти на­зивають господаря, з якої він казки і хто автор твору.)

^ IV. Робота над текстом казки

  1. Розповідь учителя про автора казки Анатолія Дімарова.

  2. Вправляння у правильному читанні важких слів.

  3. Читання тексту частинами і відповіді на запитання

1) І частина

Учитель. Отже, вирушаємо в ліс! (На дошці — репродукція карти­ни С. Шишко «Листопад»), де і познайомимося з персонажами казки. Після читання І частини діти відповідають на запитання:

  • З якими персонажами ви зустрілися?

  • Коли відбуваються події, описані в казці?

  • Чому дерев'яні чоловічки не знали почуттів?

2) II частина

— Як же розвиваються події далі?
II частину читає учень.

3) III частина

— Чим же закінчилася казка?
Читання III частини учнем.

— Чи змінилося життя чоловічка після того, як він отримав серце?
У. Робота над виразним читанням казки

1. Підготовчі вправи. Виразне читання речень

  1. Ой, що це? — інтотація здивування.

  2. Ой, як гарно! — інтотація задоволення.

  3. Ой, боляче! — інтотація болю.

2. Виразне читання частин тексту: зачину, розмови дівчинки з дерев'яним чоловічком в особах. (Завдання: передати голосом здивування, схвильо­ваність, цікавість мовців.) У ході підготовки І група вибирає слова авто­ра, II група — слова дівчинки, III група — слова дерев'яного чоловічка.

^ VI. Мовчазне читання

— Прочитайте розмову лікаря з дерев'яним чоловічком. Зверніть увагу на те, як лікар відноситься до своєї справи. (Діти читають мовчки сцену в кабінеті лікаря і дають відповідь на запитання.)

^ VII. Хвилинка відпочинку

— А ми заспіваємо пісню про хлопця, який не хотів нічого робити.
(Діти співають пісню «Грицю, Грицю», супроводжуючи спів рухами.)

VIII. Вибіркове читання

1. Читання опису лісу

2. Читання епізоду, в якому чоловічок рятує хлопчика

3. Добір синонімів із тексту до таких слів: погане, журити, пригода, підняв­ся

Читання речень, у яких зустрічаються синоніми до поданих слів

^ IX. Творча робота (групова)

І група. Що б могло статися, якби чоловічок не здобув добре серце? // група. Про що міг попередити лікар свого пацієнта в той момент, коли він вибирав добре серце?

ІІ група. Чому чоловічку в момент смерті було жаль одноплемін­ників?

^ X. Підсумок уроку

1. Відповіді на проблемні питання

— То чи варто робити добро?

— А чи легко його робити?

— Які ж поради Ви дасте нашому дерев'яному гостю Буратіно?

2. Оцінювання та заохочення

1)Учитель. Слово королеві Доброти та Чуйності.

— Мені сподобався ваш урок, і на згадку про нашу зустріч я хочу по­дарувати всім вам хоч і маленькі, але дуже добрі серця (роздає дітям чер­воні паперові сердечка).

3. Оцінювання

XI. Домашнє завдання

Прочитати казку і підготувати розповідь про добрий вчинок, зробле­ний вами особисто.

XII. Звучить пісня «Твори добро» (запис).