asyan.org
добавить свой файл
1


Бібліотечний урок

та тести на тему:


3 клас



Підготувала

бібліотекар ЗОШ №1

Самаренко О.А.


м. Мелітополь, 2012 р.

Тема: Структура книги

Мета: познайомити учнів з книгознавчими поняттями: титульний аркуш, передмова, зміст, умовні графічні позначки, виноска, збірка авторська, збірка тематична; розвивати вміння самостійно знаходити потрібний твір за змістом творів. Пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки; допомогти дітям відчути красу і силу графічного мистецтва. Розвивати художній смак учнів, збагачувати їх словниковий запас. Виховувати любов і бережливе ставлення до книжки.

Обладнання: презентація «Структура книги», виставка книг „Книга – ключ до знань ”, плакати з висловами про книгу. Комплекс яскраво-ілюстративних книг, великого формату, для самостійної роботи учнів по визначенню окремих елементів книги; ілюстровані твори дитячої літератури.

^ Хід заняття.

1. Підготовка до вивчення нового матеріалу.

2. Оголошення теми і мети заняття.

Загадка: Сама мовчить, а всіх вчить. (Книга)

Слайд №1 («Структура книги»).

Бібліотекар: Сьогодні ми будемо говорити про книгу, про її елементи, про людей, які допомагають книзі стати привабливішою для читача.
Слайд №2 (Що таке книга?)

Бібліотекар: Що таке книга? Якби ви не вміли читати, ви б сказали - пачка паперу, тільки в картоні. Але ви відкриваєте книгу. Очі біжать по рядках і починається чудо. Разом з героями книги ви відправляєтеся на далекі планети, опускаєтеся на дно морське, опиняєтеся в іншому часі. Так що книга - це великий чарівник! Ви закриваєте книгу, здаєте її в бібліотеку. Книги з вами немає. Але думки, які були в книзі, залишилися з вами. Ви щось дізналися, чогось навчилися. Вам хочеться стати такими, якими були герої книги. Ви стаєте розумнішими, добрішими.А допомогла вам книга. Недарма книгу звуть добрим порадником, супутником, другом!

Слайд №3 (вірш про книгу).

Учень: Книжка – добрий мудрий друг,

^ ЩО? ДО ЧОГО? ЗАВДЯКИ? ЯК?

І про що писав Маршак.

З нею взнаєш сто країн

І сягнеш морських глибин.

Долетиш за мить одну

В міжпланетну глибину.

Друг твій, книжка, відповість,

Що верблюд в пустині їсть,

Скільки літ живуть кити?

З нею все узнаєш ти!

Слайд №4 (книжки). Бібліотекар: Існує дуже багато різноманітних книг для дітей – це книжки – розкладки, книжки – малятко, книжки – іграшки, книжки – саморобки.

Слайд №5 (книжка – розкладка). Книжка - розкладка –дуже смішна, цікава і, дійсно, схожа на розтягнуту гармошку.

Слайд №6 (книжка – малятко). Книжка називається "малятко", тому що незвичайна і дуже маленька.

Слайд №7 (книжки – іграшки). Книжки – іграшки - називаються так тому, що їх можна не лише почитати, подивитися, але й погратися з ними.

Слайд №8 (книжки – саморобки). Книжки – саморобки - ці книжки можна самим вирізати з журналів, де є сторіночки "Зроби книгу сам".

Слайд №9 (з чого складається книга).

Бібліотекар: А ось цікаво, чи відомо вам, що книга складається з різних частин, які носять різні імена і виконують кожна свою роботу. Вони дружать між собою.

Слайд №10 (складові частини книги). Давайте розглянемо складові частини книги - це бкладинка (палітурка), корінець, титульна сторінка, сторінки, буквиця, ілюстрація).

Слайд №11 (обкладинка). Бібліотекар: Перше знайомство книги починається з обкладинки. Щоб сторінки не загубилися і були завжди акуратними на них "одягають" спеціальний одяг книги - палітурку або обкладинку. Вона буває м'якою, зробленою з паперу, або твердою - тоді її називають палітуркою. На них друкують прізвище автора, назву книги.

Слайд №12 (корінець). Корінець - дідусь сторіночок. Він завжди на виду. Якщо книга стоїть на полиці, то всякий може його побачити. Дивлячись на корінець кожен дізнається, як називається книга і хто її написав.

Слайд №13 (титульна сторінка). Перша сторінка за обкладинкою називається титульною. Вона розповість вам про те, хто написав книгу, коли і де її видано. Завжди звертайте увагу на прізвище авторів, в майбутньому це допоможе вибрати кращу з книг. Кожна книга має назву, з якої часто можна дізнатися, що розповідається в ній, але так буває не завжди. Тоді вам допоможе підзаголовок. Він може повідомити про зміст книжки. На титульній сторінці є вихідні дані. Вміщуються завжди внизу і розповідають коли, яким видавництвом і де було випущено книгу. Дуже часто на титульній сторінці вміщують прізвище художника, який зробив малюнки.

Слайд №14 (сторінки). Сторінок буває в книзі мало або багато. Коли їх мало, вони схожі на зошит і називаються "брошурою". А коли їх багато, ці маленькі тонкі зошити скріплюються разом - виходить книга.

Слайд №15 (буквиця). "Буквиця" - велика, заголовна буква, яскрава і барвиста. З неї розпочинається оповідання.

Слайд №16 (ілюстрація). Книжкову ілюстрацію усі називають малюнком. Від того, подобаються малюнки або ні, залежить і читання книги. Адже книжку з поганими ілюстраціями або зовсім без них не стануть читати діти. Вони залишать її просто без уваги. Ілюстрації бувають: малюнок, гравюра, лубкові картинки.

Слайд №17 ( малюнок). Малюнок - яскрава, барвиста ілюстрація.

Слайд №18 (гравюра). Якщо ілюстрація виконана чорними фарбами, то вона називаєтьсягравюра.

Слайд №19 (лубкові картинки). Лубкові картинки - малюнок великий і написана під ним всього одна пропозиція.

Слайд №20 ( правила поводження з книгою). Бібліотекар: Діти, а зараз ми з вами згадаємо які існують правила поводження з книгою:

1. Беріть книгу чистими руками.

2. Читайте книгу акуратно. Не перегинайте книгу.

3. Для збереження книги слід її обгорнути.

4. Не кладіть у книжки олівці та інші предмети, від цього вона рветься.

5. Не читайте книгу під час їжі.

6. Не малюйте на ній, не підкреслюйте слів.

7. Не загинайте листків – користуйтеся закладками.

Слайд №21 (загадки про книгу).

1. Сама мовчить, а всіх навчить.

(Книга)

2. Не дерево, а з листочками, не сорочка, а зшита, не людина, а розказує.

(Книга)

3. Завжди можу стать в пригоді,

Моїх порад вам не злічить.

І кажуть про мене в народі:

«Мовчить, а сто дурнів навчить».

(Книга)

Слайд №22 (вікторина «Загадкова»). А зараз, з допомогою «Загадкової» вікторини, ми дізнаємось чи уважно ви читаєте казки.

Слайд №23

1. Дівчатко симпатичне,

Шовковий фартушок,

Відвідати бабусю

Іде через лісок:

“В корзиночці новенькій

Несу я пиріжок.

Бабусі в подарунок

Нарву я квіточок (Ш.Перро Червона Шапочка)

Слайд №24

2. Спечу пиріжків із тіста,

та не всім їх дам поїсти. (Півник, “Півник і двоє мишенят”)

Слайд №25

3. Буду їсти борщ і кашу,

Сало, м'ясо, ковбасу.

А всіх звірів – боягузів

На шматочки рознесу. (“Пан Коцький”)

Слайд №26

4. Кашки в мисочку наллю і поставлю Журавлю.

(Лисичка, “Лисичка та Журавель”)

Слайд №27

5. Я хлопчик гарненький,

В мене човник маленький.

Рибку ловлю малу й велику,

Буду годувати батька довіку. (Івасик, “Івасик - Телесик”)

Слайд №28

6. Махну булавою –

Зажену Змія в землю з головою. (Котигорошко)

Слайд №29

7. Хоч зелена в мене шкіра,

Чоловіку стану мила. ( Царівна – Жаба)

Слайд №30

8. В гості горобця візьму,

Козу запряжу я в сани

Та й поїду вже до пана. ( Мудра дівчина)

Слайд №31

9. Я гарненька, я біленька,

Всім кажу, що голодненька.

Діда й бабу обдурю:

Плачу, що не їм не п'ю. (^ Коза – дереза)

Слайд №32

10. Троє нас братиків,

Троє хвостатиків,

Звіра негайно поб'ємо поганого,

Тільки побачимо гостя незваного.

( Троє поросят, Ш. Перро “Троє поросят”)

Слайд №33

11. Хоч ви і з двору мене проганяли,

Ім'ям поганим мене називали,

Красенем став я і став знаменитим,

Нині не будете вже мене бити.

(Гидке каченя, Г.-Х.Андерсен “Гидке каченя)

Слайд №34

12. В серце тобі я закину крижину,

Щоб ти забув про кохану дівчину.

(Снігова королева, Г.-Х.Андерсен “Снігова королева”)

Слайд №35

13. То Жираф мені дзвонить, то Слон,

То Верблюд, то маленьке Зайчатко,

Дзвонять усі, в кого щось не в порядку.

(К.Чуковський “Доктор Айболить”)

Слайд №36

14. Рибку чудесну я лише піймаю –

Зразу ж що хочу, те собі й маю.

(Пушкін О.С. “Казка про Рибака і рибку”)

Слайд №37

15. Бабусю й дідусю,

Я б вам служила,

Тільки гніздечко моє

Ви спалили. (“Кривенька качечка”)

Слайд №38

16. Виросла гарна, виросла славна,

Тільки не можу сам витягти я,

Певно, поможе нехай вся сім'я. (“Ріпка”)

Слайд №39

17. Я кругленький, я маленький,

а до того ще й смачненький. (“Колобок”)

Слайд №40

18. Дорогі гості! Виручайте!

Павука - злодія зарубайте!

(Муха , К.Чуковський “Муха - цокотуха”)

Слайд №41

19. А дорога не близька,

А корзина не легка,

Сісти б на пеньок,

З’їсти пиріжок. (“Маша і Медведь”)

Слайд №42

20. Красна дівчина сумна,

Не до вподоби їй весна!

Їй на сонці тяжко,

Сльози льє бідолашна. (“Снігуронька”)

Слайд №43

21. Нема ні річки, ні пруда,

Де води напитися?

Дуже гарна водиця,

В ямці від копитця. (сестриця Оленка і братик Іванушка”)

Бібліотекар: А тепер ми з вами перейдемо до практичних вправ.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

Розгадування зашифрованого вислову
Робота з прислів’ями
Тести до уроку «Структура книги», 3 клас

I варіант

I рівень

1. Анотація — це:

  1. сторінка;

  2. короткий зміст;

  3. назва твору.

2. Обкладинка — це:

  1. обгортка книги;

  2. титульний лист;

  3. плакат.

3. Корінець — це:

  1. місце, де зшиті листки книги;

  2. обкладинка;

  3. сторінка.

II рівень

  1. Поєднайте слово та його тлумачення:

1 Сторінка

4 малюнок в книзі

3 Ілюстрація

2 один бік аркуша

2. Які елементи має книжка? (обкладинка, сторінки, корінець, ілюстрації, титульний лист, анотація, передмова, післямова).

III рівень

  1. Доповніть міркування: Книга вчить – (як на світі жить)

II варіант
І рівень


1. Заголовок — це:

  1. назва книги;

  2. автор;

  3. післямова.

2. Художник — це:

  1. книга;

  2. поет;

  3. людина, що ілюструє книгу.

3. Книга - це:

  1. твій друг;

  2. журнал;

  3. художник.

рівень

1. Поєднавши відповідні частини, утворіть прислів'я:

1 Книга вчить

4 той багато знає.

^ 3 Хто багато читає

2 як на світі жить.

  1. Які відомості дає підзаголовок? (підзаголовок пояснює про кого чи про що йдеться в книзі, кому адресована книжка).

III рівень

Доповніть міркування: Дружба з книгою — це (свято)

^ СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


  1. 1. Давидова, Л.Л. Із книгою по життю [Текст] / Л.Л.Давидова // Шкільна бібліотека. – 2011. - №11. – С120 – 122.

  2. Зінорук, Т.В. Книга – мудрий, старий друг, книга знає все навкруг [Текст] / Т.В. Зінорук //Шкільна бібліотека. – 2011. - №1. – С.89 – 105.

  3. Шум’янко, Л.О. Книга для людини – як сонце у житті [Текст] / Л.О. Шум’янко // Шкільна бібліотека. – 2010. - №10. – С.95 – 98.


Інтернет ресурси:

http://images.yandex.ua/yandsearch?textSchool-boy-and-girl-reading book.jp

http://images.yandex.ua/yandsearch?text=книжки+картинки+для+детей&rpt=image&img

http://images.yandex.ua/yandsearch?text=ілюстрації+до+казок&rpt=image&img

http://images.yandex.ua/yandsearch?text=обкладинка+для+книги&rpt=image&i

http://yandex.ua/yandsearch?text

http://www.br.com.ua/referats/Pedagogica/120525.htm

http://myrne.ucoz.ua/publ/3-1-0-3

http://festival.1september.ru/articles/414469/