asyan.org
добавить свой файл
1
Урок з основ здоров’я 
5 клас 
Тема: Пожежна безпека. Умови виникнення пожежі. 
Мета: 1) розширити й конкретизувати набуті знання про правила пожежної безпеки; 
2) розвивати навички застосування простих способів захисту життя
3) виховувати освічених людей, знаючих абетку пожежної безпеки, виховувати бережливе ставлення до свого життя. 
Обладнання: мультимедійний проектор комп’ютер, зразки речовин ( папір, вода, вата, дерево, пісок, скло, гума), зображення, вогнища, хмаринки, крапельки для вивчення очікувань, іграшковий телефон. 
Тип уроку: урок-тренінг 
Хід уроку: 
І. Організаційний момент: привітання вчителя; установка на позитивний момент. 
Знайомство: 
Назвати ім’я та риси свого характеру, особисті якості, які асоціюються зі словом вогонь: 
- запальний 
- гарячий 
- яскравий 
- теплий 
- маю теплі стосунки 
- швидкий 
Вправа «Визнач свою думку»: 
Що буває, коли дітлахи у грі підпалюють сірники? ( Пожежа) 
-А до якої групи небезпеки слід відносити пожежу? Чому? 
Сьогодні на уроці ми доведемо, що пожежа або природна, або техногенна небезпека. 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку 
Очікування: Раз на уроці мова піде про пожежну безпеку, то на нашій дошці-галявині розмістимо вогнище, а на крапельках води ви напишете свої очікування і ми їх розмістимо на хмаринці. 
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 
Звучить музика А. Вівальді «Зима» 
- Діти, які асоціації, почуття викликає у вас слово «пожежа»? Вдумайтесь, а музика вам підкаже. (Бесіда). 
Варіанти відповідей: 
біль, страх, горе, смерть, полум’я, жар, вогонь, паніка, дим, крик. 
1.Інформаційне повідомлення 
З давніх-давен вогонь називали «червоним звіром», який нелегко було приборкати. Але люди потім навчилися ним керувати і здобувати його. Вогонь став для людини другом: він зігріє, коли холодно, нагодує, коли голодно, але якщо потрапить у невмілі руки, накоїть великої біди. Щороку в наш час у світі стається 5 млн. пожеж. Щогодини у вогні гине одна людина , 2-3 людей отримують травми й опіки, а серед них кожен третій загиблий – дитина. Щодня виникає до 120 пожеж у яких гине у середньому 7 чоловік. 
2. Вправа «Відкритий мікрофон» 
- Назвати причини виникнення пожежі: 
спека, блискавка, горіння лісу, степу, жилих масивів, ігри з вогнем, несправність приладів, необачність людини. 
3. Демонстрація трикутника: 
- Діти, чи відома вам ця геометрична фігура? Трошки пізніше за її допомогою ми визначимо умови виникнення горіння. 
4. Робота над схемою: «Що? Де? Коли?» 
- Що необхідно, щоб почалось горіння? ( горючі речовини або матеріали) 
- Де може відбуватися горіння? (там, де є кисень) 
- Коли це може трапитись? (коли є джерело запалювання: іскра, відкритий вогонь) 
Таким чином, це і є трикутник вогню (дивись підручник с. 41, мал.26) 
5. Демонстрація досліду. 
У склянку насипати піску, стромити недогарок свічки, підпалити. Потім склянку накрити блюдцем. 
- Що спостерігаємо? Чому? (свічка погасла, бо не має повітря, тобто кисню, який підтримує процес горіння). 
6. Гра «Гарячі оплески». 
Вчитель називає горючу речовину і учні плескають у долоні, коли це так, якщо негорючу речовину – мовчать. (папір, вата, скло, пісок, вода, каміння,сіно (суха трава, гума, фарба) 
Фізкультхвилинка. 
На галявині вогнище 
Полум’я сиплеться низько-низько (присіли) 
Далі вогнище розгоряється (піднімаються) 
І полум’я коливається (показують руками) 
Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються) 
Полили, загребли (імітація руками) 
З галявини пішли (крокують) 
Висловлювання дітей, коментування прислів’їв і приказок про вогонь. 
- Чи відомо вам, діти, прислів’я і приказки про вогонь? 
- Де дим, там і вогонь. 
- Міцну дружбу і вогонь не спалить. 
- Підливати масла в вогонь. 
- Пройти вогонь і воду. 
- Пожежі легше запобігти, ніж її захиститись. 
Та, на жаль, кожного дня на центральних пунктах зв’язку пожежної частини лунають дзвінки і поспішають червоні автомобілі до місця пригоди, щоб зберегти від вогню майно і врятувати людське життя. 
8. Робота в групах. 
Вирішування ситуаційних задач. Діти отримують картки. 
Ситуація1. «Пожежа в автомобілі» 
(Діти з вогнегасником імітують гасіння). 
Ситуація 2. «Загорілася трава» 
(Діти з водою, піском, гілками збивають полум’я) 
Ситуація 3. «Задимлення приміщення» 
(Діти повзком просуваються до виходу із класу) 
Ситуація 4. «Допомога людям, на яких горить одяг» 
(Накрити ковдрою, але не з головою, або збити з ніг, качати по землі) 
Ситуація 5. «Як дихати під час пожежі»? 
(Голову тримати біля підлоги, рот і ніс бажано затулити змоченою у воді 
хустинкою, щоб не отруїтися чадним газом, що утворюється під час горіння.) 
І ще одне золоте правило: 
Не можна ховатися під столами, ліжками під час пожежі, адже розшук дітей, що сховалися, витрачається час. Це може призвести до загибелі потерпілого і рятівника. 
Ситуація 6. « Виклик пожежної команди за телефоном» 
(Діти складають алгоритм виклику,використовуючи телефон) 
ІV. Домашнє завдання. 
Вивчити параграф підручника; у зошитах записати кілька назв предметів, в яких «ховається в огонь». 
V. Узагальнення та систематизація знань. Робота з пам’яткою про пожежу. 
VІ. Аргументація і виставлення оцінок. 
Аналіз очікувань на крапельках. Якщо ваші сподівання справдились, загасіть вогнище, якщо ні або виявилися недоречними – приберіть їх з плаката, вони просто випарувалися. 
Прощання: «Тепло долонь» 
А зараз діти візьміться за руки і відчуйте тепло своїх долонь 
(звучить музикальний супровід) 
Дякую вам за роботу на уроці, на все добре.