asyan.org
добавить свой файл
1





Урок виробничого навчання в групі № 4ª

Спеціальність «Машиніст крану (кранівник). Слюсар-ремонтник»

Мета уроку:

  • Навчальна: навчити учнів послідовності включення крану до роботи;

  • Розвивальна: відпрацювати навички безпечного руху крану по підйому, перевезенню і складуванню вантажів;

  • Виховна: виховувати в учнів особисту відповідальність за правильність виконання робіт та дотримання правил з техніки безпеки.


Матеріальне забезпечення уроку: навчальний полігон, навальні крани, інструкція за місцем занять з техніки безпеки, інструкція з безпечного ведення робіт машиніста крану, інструкція для машиніста крану № 35, вахтовий журнал.

^ Тип уроку: практичне застосування здобутих знань.

Структура уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивація практичної діяльності учнів

IV. Вивчення нового матеріалу:

  1. Інструктаж з техніки безпеки.

  2. Організація робочого місця: а) перевірка стану крану; б) підготовка крану до роботи.

  3. Переміщення вантажу краном.

  4. Правила закінчення роботи на крані.

V. Закріплення матеріалу

VI. Підсумки уроку

VII. Домашнє завдання

^ ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

Привітання учнів.

Майстер в/н: Добрий день, сідайте.

Перевірка наявності учнів та їх готовності до уроку.

Командир групи доповідає хто відсутній.
ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хто може працювати на крані? Учень: «На крані може працювати людина віком не молодша 18 років, яка навчена за спеціальною програмою, атестована кваліфікаційною комісією і має посвідчення для роботи на кранах, пройшла медичне обстеження для визначення природності за станом здоров’я для роботи за даною професією.»

  2. ^ Які обов’язки машиніста крану перед початком роботи на крані? Учень: «Переодягнувшись у спецодяг, беремо марку в комірці, замість марки ключ-марку від крану на якому будемо працювати. Йдемо до посадової площадки, по шляху вмикаємо рубильник крану (на опорі будівлі), про включення якого свідчить горіння світлофора на головних тролях. Підходячи до східців посадкової площадки (лицем до східців) тримаючись руками за поручень, підіймаємося у кабіну крану, а піднявшись у кабіну замикаємо за собою двері, оглядаємо кабіну на відсутність у ній сторонніх предметів. Перевіряємо вахтовий журнал, стан крану, чи є зауваження, неполадки і несправності в роботі крану.»

  3. ^ Які обов’язки машиніста крану під час роботи на крані? Учень: «Необхідно пам’ятати, що безпечна робота крану досягається при суворому дотриманні правил з техніки безпеки, а саме: чіткого виконання правил стропування, підйому, переміщення та складання вантажів. Не піднімати вантаж невідомої ваги, або перевищуючої вантажопідйомності крану.»

  4. ^ Які обов’язки машиніста крану після закінчення роботи на крані? Учень: «Після закінчення роботи на крані, машиніст не повинен залишати вантаж на вантажному гаку в підвішеному положенні. Гак треба підняти в верхнє положення, кран необхідно поставити біля посадочної площадки або місця для стоянки крану. Вантажний візок крану треба поставити поблизу кабіни, всі рукоятки контролерів поставити в нульове положення. Вимкнути рубильник в кабіні і оглянути кран з виходом на галерею, по закінченню огляду зробити запис у вахтовий журнал. Ключ здати в комірку.»

  5. ^ Які обов’язки стропальника перед початком роботи? Учень: «Перед початком роботи стропальник повинен: підібрати вантажозахоплюючі пристрої, відповідні вазі і характеру вантажу, перевірити справність вантажозахоплюючих пристроїв і наявність на них клейми або бирки з позначкою номера, перевірити справність тари, наявність на ній напису про її призначення та перевірити освітлення робочого місця.»


ІІІ. Мотивація практичної діяльності учнів
Майстер в/н: Для запобігання аварій з кранами і нещасних випадків з людьми на виробництві, повинен проводитися навчальний інструктаж з робітниками по безпечним заходам їх роботи. Допуск до роботи без інструктажу з техніки безпеки – забороняється. Сьогодні на уроці ми закріпимо практичні навички безпечного руху крану по підйому, перевезенню і складанню вантажів. Повідомляється тема уроку: «Навчання керуванню кранами на навчальному полігоні».

^ IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Інструктаж з техніки безпеки.

Майстер в/н проводить інструктаж з ТБ.

  1. Організація робочого місця: а) перевірка стану крану.

^ Майстер в/н:

Краном називається вантажна машина, призначена для підйому вантажу і переміщення його в межах прольоту цеху або складу. Обов’язково де працює кран на виробничих майданчиках повинно бути огородження. Робочі місця, проходи, проїзди у вечірній час повинні бути добре освітлені, так як робота в неосвітлених місцях забороняється. На території кранового полігону повинні бути встановлені попереджувальні знаки для проїздів і проходів.

Проходи для робітників і машин повинні бути завжди вільними, загромадження різними матеріалами або сміттям категорично забороняється. Ширина проїзду при односторонньому русі повинна бути не менше 4 м., а проходи між штабелями вантажів – не менше 1 м.

Велику небезпеку при використанні піднімальних механізмів завдає падіння вантажу, що може призвести до смертельних наслідків.

Перед тим як стати до роботи, кранівник повинен:

  1. оглянути кранові колії та тупикові упори;

  2. оглянути гнучкий кабель, що підводить струм, а також провідники заземлення;

  3. оглянути механізми крану, їх кріплення і гальма, а також ходову частину і протиугінні захвати;

  4. оглянути гак, його кріплення в обоймі та замикаючий пристрій на ньому або інший змінний вантажозахоплюваний орган, встановлений замість гака;

  5. перевірити наявність пломби або замка на захисній панелі.

Кранівник зобов’язаний разом зі стропальником перевірити справність знімних вантажозахоплюювальних пристроїв і наявність на них клейм або бирок із зазначенням вантажопідіймальності, дроти випробування та номера.

б) підготовка крану до роботи.

Разом з машиністом крану, закріпленим за учбовим краном, призначеним наказом по виробництву, звільняємо кранові колії від тупикових упорів. Вмикаємо вводний рубильник знизу на підході до сходів. Піднявшись по сходах до кабіни, вмикаємо рубильник на захисній панелі. Відчиняємо вхідні двері, оглядаємо кабіну на наявність діелектричного килима, контролери з діелектричним ізолюванням.

Перевіряємо записи в вахтовому журналі (прийомі і здачі зміни) і впевнившись, що всі механізми крану і прилади безпеки, а також пікрановий шлях справні, оглядаємо апарати управління, вони повинні бути в нульовому положенні.

Огляд крану має здійснюватися лише в неробочому стані і при вимкнутому рубильнику, який подає напругу на кабель.

Після огляду, перед пуском крану в роботу, кранівник зобов’язаний випробувати на холостому ходу всі механізми крана й перевірити при цьому справність дії механізмів крана та електричної апаратури, прилади та пристрої безпеки.

Вмикаємо механізми крану, подаємо попереджувальний сигнал, готовність крану до роботи. Під’їжджаємо краном до робочого місця.


  1. ^ Переміщення вантажу краном.


При підніманні та переміщенні вантажу кранівник повинен керуватися такими вимогами:

  1. виконувати піднімання та переміщення вантажу лише за сигналом стропальника;

  2. перед подачею сигналу при підйомі вантажу стропальник повинен переконатися, що вантаж надійно зачеплений і нічим не утримується;

  3. переконатися, що вантаж під час піднімання не може зачепитися за якийсь предмет, у відсутності людей біля вантажу, між вантажем;

  4. супроводжувати вантаж при переміщенні і стежити, щоб він не переміщався над людьми;

  5. під час роботи стропальник повинен бути завжди уважним;

  6. перед виконанням кожної операції, а також при появі людей на шляху пересування крану, кранівник повинен дати попереджувальний звуковий сигнал. Кранівник повинен зупинити кран за сигналом «Стій», незалежно від того, ким він подається.




  1. ^ Правила закінчення роботи на крані.

Після закінчення роботи, спускаємо вантаж на землю, знімаємо стропи й піднімаємо гак у верхнє положення. Ставимо кран у призначене для стоянки місце. Вимикаємо рубильник у кабіні. Закриваємо вікна в кабіні і замикаємо двері на замок.

Вимкнути рубильник на пункті для підключення зовнішнього джерела, рубильник на порталі крана і замкнути останній на замок. Закріплюємо кран усіма протиугінними захватами.

Якщо кран працює протягом декількох змін, машиніст крану повинен сповістити свого змінника про всі несправності в роботі крану і здати зміну, зробивши відповідний запис у вахтовому журналі.
V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Як підрозділяють переміщення вантажу?

2. Що таке небезпечна зона?

3. Назвати способи строповки вантажу.

4. Правила підйому та переміщення вантажів.

5. Тестування (додаток).

6. Заповнити КРОСВОРД з охорони праці.
^ VI. Підсумки уроку.

Майстер в/н підбиває підсумки уроку, проводить аналіз виконання індивідуального керування крану, аналіз типових помилок при роботі на крані, оцінює практичні навички учнів.

Проводиться заключний інструктаж.
VII. Домашнє завдання:

Повторити § 5 – 7 по підручнику А.Г.Лисякова «Крани промислових підприємств» та інструкцію для кранівників № 35.
Урок закінчено. До побачення.


ДОДАТОК