asyan.org
добавить свой файл
1
Тема уроку Типова архітектура персонального комп’ютера. Класифікація та призначення апаратних засобів: пристроїв введення, виведення, зберігання та обробки інформації.

Мета уроку: дати учням поняття типової архітектури персонального комп’ютера, класифікацій та призначення апаратних засобів; основних характеристик процесорів, запам’ятовуючих пристроїв; Розвивати мислення, пам'ять. Виховувати бажання більше знати, ділитися інформацією з однолітками.

Хід уроку

1 Введення нового матеріалу

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему Апаратне забезпечення інформаційних систем

Інформаційна система – сукупність апаратних та програмних засобів для автоматизації ошука, обробки, систематизації, зберігання, передачі інформації.


Апаратне забезпечення(англ.. software)- пристрої з яких складається комп’ютер.

- назвіть мені будь ласка базову конфігурацію персонального комп’ютера(пристрої без яких ми не можемо уявити комп’ютер: монітор, системний блок, клавіатура, миша)

Всі вони поділяються на пристроїв введення, виведення, зберігання та обробки інформації.

^ Системний блок – це основна частина комп’ютера, в якій виконується обробка інформації та її збереження. Пристрої, що входять до системного блока, називаються внутрішніми, всі інші пристрої – зовнішні.

Системний блок складається з наступних пристроїв:

 • корпус системного блока;

 • блок живлення;

 • материнська (або системна) плата, на якій розміщені:

  • центральний процесор;

  • оперативна пам’ять або оперативний запам’ятовуючий пристрій;

  • відеоадаптер, звукові плати тощо;

 • дисководи гнучких і жорстких магнітних дисків, компакт дисків і дисків DVD;

 • адаптери зовнішніх пристроїв.

Монітор призначений для відображення текстової та графічної інформації.

Клавіатура призначена для введення в комп’ютер символьної інформації та різноманітних команд.

Миша – це маніпулятор, який полегшує та прискорює роботу на комп’ютері, даючи можливість вказувати та виділяти на екрані монітора різні об’єкти.

До системного блока приєднуються різні периферійні пристрої: звукові колонки, принтери, сканери, модеми тощо.- Назвіть будь ласка головний пристрій із базової конфігурації персонального комп’ютера


Головний пристрій системного блоку – материнська плата на якій знаходиться центральний процесор – основний пристрій ПК, який виконує більшість операцій по обробці інформації та управління роботою інших пристроїв.

^ Центральний процесор – найважливіший та найскладніший пристрій комп’ютера. Головне його призначення – виконання команд програми, яка зберігається в оперативній пам’яті, а також керування іншими пристроями комп’ютера. Конструктивно процесор є окремою мікросхемою (її також називають мікропроцесором). Тактова частота є головною характеристикою процесора і вимірюється в мегагерцах. В останній час на найбільш розповсюджені процесори виробництва двох компаній – Intel (Pentium, Celeron) та AMD (Athon, Duron).

^ Накопичувачі на жорстких магнітних дисках (вінчестери) є основним пристроєм для зберігання великих обсягів інформації. Керує вінчестером контролер, який розміщено безпосередньо на ньому. Швидкість обертання дисків у сучасних вінчестерів може становити до 15000 об/хв. Сучасні вінчестери мають об’єм сотні гігабайт та швидкість передачі даних до декількох сотень Мбайт/с.

^ Накопичувачі на гнучких магнітних дисках (дискети) – призначені для зберігання невеликого об’єму інформації. Усі дискети піддаються впливу зовнішніх магнітних полів, бояться переохолодження а також не призначені для тривалого зберігання інформації. Крім цього, їх швидкодія не відповідає сучасним вимогам.

Завдяки прогресу в технології виготовлення пристроїв для збереження інформації, користувачі отримали пристрої, в яких поєднується „гнучкість” дискет та велика ємність жорсткого диску. Це Flesh- пам’ять з USB-інтерфейсом. Вона має невеликі габарити та вагу, її можна підключати при включеному комп’ютері. Нині Flesh- пам’ять випускається у вигляді стильних брелоків та має ємність до декількох гігабайт.

Для збереження значних об’ємів інформації призначені оптичні диски (CD та DVD).

Характеристики^ CD-ROM, CD-RW. Крім фірми-виробника приводу, указують швидкість запису, читання і перезаписи (в одиницях швидкості обертання аудиодиска). Сучасні приводи CD-RW мають відповідно швидкості: 32х, 10х і 40х. Крім перерахованих характеристик, істотними можуть бути типи периферійного устаткування, що підключається, і відповідних контролерів, наприклад, звукової карти й акустичних стовпчиків, миші, сканера і т.д.


Структура диска фізична - розбивка на сектори та доріжки; логічна – на системну області та область даних.
^ 2 Робота з підручником та картами

3 Закріплення нового матеріалу

 1. Перелічіть апаратні компоненти інформаційної системи

 2. На які групи поділяються пристрої комп’ютера?

 3. Перелічіть пристрої які належать до основних, допоміжних груп.

 4. Назвіть основні характеристики: процесора, оперативної пам’яті, CD-ROM, CD-RW.


4 Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Скоро ви перейдете до третього ступеня освіти, перед вами постане важливе життєве завдання – вибір подальшого навчання, а разом і з ним – способу життя. Тому сьогодні давайте підсумуємо: «Комп’ютер у моїй майбутній професійній діяльності…»


5 Домашнє завдання

Опрацювати матеріал підручника.