asyan.org
добавить свой файл
1
Тема. Всесвітній день преси

Мета: Формування в дітей власної точки зору по відношенню до сучасних засобів масової інформації, особистих поглядів на сучасні події, та забезпечення морально-політичної та практичної підготовки підростаючого покоління, спрямованої на оволодіння певними світоглядними знаннями та уявленнями, сформувати вміння оформлення шкільної газети, виховувати культуру міжособистісних стосунків у класі.

Хід заняття

І. Вступне інформаційне повідомлення.
Сьогоднішнє наше заняття присвячене «Всесвітньому дню преси», яке відзначається 3 травня.
Для початку спробуємо відгадати загадку:

Крила в птаха не з пір’їн,
А з паперу і з новин.
Він щодня на диво-крилах
Їх розносить по квартирах.
(Газета)
Нашим завданням є ознайомитись з історичним розвитком преси, розкрити роль сучасної преси у нашому житті. Навчитись визначати основні складові частини друкованих видань та застосовувати свої навички в оформленні шкільної газети.

ІІ. Основна частина заняття.
1. Бесіда (Учитель↔клас):
- Що ви розумієте під поняттям «преса»?
- Які періодичні видання батьки виписують для вас?
- Для чого ми читаємо газети і про що ми дізнаємося з преси?
2. Розповідь (Учитель → клас):
(А зараз будьте уважні, тому що дані цього матеріалу будуть використані в подальшій грі.)
А чи знаєте Ви, що перші газети писалися від руки. Але першим справжнім тижневим друкованим виданням була газета «Strasburg Relation», що в перекладі означає «Стразбургська розповідь». Вона була видана в Німеччині ще в 1609 році.
Основоположником ідеї публікації газет був Йоган Гутенберг, що жив і працював у Німеччині.
Одними із наступників у виданні газет були англійці, котрі вже в 1665 році почали випускати видання «The London Gazette».
Слово газета походить від старого англійського слова «Gazette», що в перекладі означає офіційна публікація. Це слово і сьогодні часто використовується у назві видань.
Над сучасною газетою або журналом працюють тисячі людей – це журналісти, репортери, редактори, укладачі та працівники типографії.
Кількість видань на сьогоднішній день досягла великих масштабів і лише в Україні налічується близько 4 тисяч газет і журналів. В яких ми можемо знайти не тільки новини, а й ще багато цікавої інформації: рецепти, поради, гороскопи, новини спорту, прогноз погоди та програми телебачення і багато іншого.
Видання поділяються на міжнародні, всеукраїнські, місцеві або локальні(обласні, районні), а також внутрішкільні.
3. Гра «Так чи ні»
Усі ви бачили, тримали в руках і,можливо, читали різні газети. А зараз, пригадуючи їх структуру, пограємо в гру: «так чи ні».
Правила гри: я роздаю вам по дві картки різних кольорів (зеленого й червоного) і зачитую твердження, якщо воно вірне, на вашу думку, то ви піднімаєте зелену картку, якщо ні – червону.
Твердження:
1. Першу газету випустили в Німеччині.
2. В Україні 7 тисяч періодичних видань.
3. Новини в газеті друкують на останній сторінці.
4. Дата випуску газети вказується на кожній сторінці.
5. Заголовок дає детальну інформацію про події.
6. Ціна газети вказується на першій сторінці.
7. Гороскопи ми знаходимо на першій сторінці.
8. Ім’я автора пишеться на початку статті.
Отже, тепер ми з упевненістю можемо сказати, що найважливішою частиною газети є перша сторінка, на якій ми обов’язково бачимо:
1) назву газети;
2) заголовок;
3) дату;
4) ціну;
5) найголовніші статті з промовистими заголовками та фото.
Багато про що можуть розповісти і самі заголовки, проте іноді вони можуть мати подвійні значення, так наприклад:
«Спіймав золоту рибку» - стаття про удачу або ж про великий улов,
«Бомба на виробництві» - про діяльність терористів або ж про нововведення в технологіях, та багато інших.
4. Робота в групах (учитель розділяє клас на декілька груп, з однаковою кількістю учнів).
1) Написання замітки.
Наступним кроком нашого заняття буде практична робота в групах. У нас є заголовок, ваше завдання написати коротку замітку (3-5 речень), щоб висвітлити інформацію приховану в заголовку, на це завдання ви маєте 5-7 хвилин.

Отже, ми з вами, під час виконання цього завдання, навчилися писати замітки в газету, висвітлюючи важливі проблеми. Найкращу замітку обирає журі і оголошує переможців.
2) Оформлення першої сторінки газети.
А тепер спробуємо себе у ролі редакторів, кожна група – це редакторська колегія і ми попрацюємо над оформленням першої сторінки газети.
Кожній з груп необхідно: придумати назву газети, підібрати статті та заголовки до них, підібрати фото та аплікації до цих статей, і використати замітку, яку Ви написали.
Для цього я вам роздаю по ватману, ножиці, клей, кольорові олівці та газети, які ви можете використати.
На цю роботу Ви маєте 15 хвилин. Найкращу газету обирає журі й оголошує переможців.

ІІІ. Висновки.
Сьогодні ми з вами дізналися дещо з історії газети, навчилися оформляти її першу сторінку і можемо використовувати свої навички у виготовленні шкільної газети.