asyan.org
добавить свой файл
1 2 3 4
Бесіди по попередженню дитячого травматизму

Тема.«Вогонь – друг, вогонь – ворог. Причини виникнення пожеж, їх наслідки»

Мета: продовжити формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки; вчити учнів правильно діяти у випадку виникнення пожежі в сусідів чи на інших об’єктах; розвивати навички самозахисту; виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки.

Хід проведення

I Організаційний момент

Вправа «Знайомство».

Ваші міркування «Навіщо людині сірники».(Кожен учень представляється і висловлює свою думку).

II Повідомлення теми заняття

1. Гра «Шифрувальник»

-Яка тема уроку дізнаєтесь, коли розкодуєте речення.
5 во

6 гонь 1 Во 7 во
3 др 4 уг 2 гонь

8 рог

III Повторення вивченого матеріалу.

3. Вправа «Асоціативний кущ»

- Ваші асоціації до слова «Вогонь».

Газплита
Запальничка Небезпека
Сльози Страх Тепло Піч

Рятувальники ВОГОНЬ Сірники

Руїни Горе
Біда Полум’я

4. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

- Як ви гадаєте, діти, без вогню людина могла б жити?

- Обґрунтуйте свою думку. (Відповіді дітей).

Якщо холоди настали –допоможе нам вогонь.

Він розтопить піч у хаті,але ти стій осторонь.

- На вогні готують , пиріжки мама пече.

-Якщо раптом світло гасне,свічку ми запалимо.

В цьому випадку вогнюми подякуємо

- Як смеркне тільки надворі, вмикаєм лампочки в кімнаті.

- А в печі велетенській – у домні – плавлять сталь сталевари невтомні.

- Летить ракета в небесах,вогонь із сопла рветься - ах!

Такий він сильний, мудрий, дужий.Вогонь потрібний людям, друже

---Вогонь завжди потрібний людині, бо він дає тепло і світло. Без вогню людині жилося б важко. Жодного дня ми не можемо обійтися без нього. Тому людина приручає його.

- Чому люди його бояться?(Відповіді учнів)

- Дійсно, вогонь – найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого живим не залишає на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що наповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним димом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися. Вогонь – це ворог людини.

Іноді він виходить з- під контролю. Як тоді бути? Як з вогнем боротися, коли вже щось горить?

Сьогодні ми про це і поговоримо. А працювати будемо у групах.

а) Об’єднання у групи: «Причина виникнення пожежі у побуті»

Завдання: За поданим віршем встановити причину виникнення пожежі.

Група №1

а) На роботі мама й тато, сірники знайшли малята.

І не знає дітвора, чим скінчитись може гра. (Недбале поводження з сірниками).

Група №2

б) Електропраска – кожен знає –у побуті допомагає.

Та пам’ятати має кожний: лишать без нагляду її не можна.(Залишені без нагляду працюючі електроприлади).

Група №3

в) Наказали мама й тато

Всі електроприлади разом не вмикати, бо нагріється розетка,

Спалахне вогнем умить, і від того дім згорить.(Несправна електропроводка або перевантаження електророзетки).

Група №4

г) Калорифер не вмикати при фіранці, - каже мати.

Мама вийшла і не знає, що вікно уже палає.(Електрокамін, що стоїть близько до тюлю чи скатертини).

Група №5

r) Новий рік! Зійшлись малята, щоб ялинку прикрашати.

Та свічкам – прикрасам – зась! Глиця щоб не зайнялась.

(Запалені свічки на новорічній ялинці, бенгальські вогні, хлопавки, петарди).

б) Робота у групах.

в) Презентація роботи.

-Щоб зберегти своє життя, потрібно добре знати правила протипожежної безпеки.

2) Визначення правил протипожежної безпеки»

Утвори і запиши речення, з’єднавши правильно ліву та праву частини.

^ Для розваги і для гри а не в лісі, а ні в хаті.

Не розпалюй сам багаття, умикати нам не слід.

З грубки жару не беріть то вимкни всі електроприлади.

Плитку, праску це небезпечно.

^ Коли йдеш з квартири, користуйся ліхтариком.

Не грайся з вогнем - жар в собі вогонь таїть.

Не грайся запальничкою, сірників ти не бери.

6. Тренінг навичок відмови.

Завдання: придумати ситуацію, в якій діти збираються гратися з небезпечними предметами, що можуть привести до пожежі.

Розіграти сценку.

ІV. Підсумок заняття

Гра «Так чи ні!»

- Можна гратися із сірниками?(НІ)Вимкни телевізор і вкладайся спати.(ТАК) Рятувальну службу викликай за номером 02!(НІ)Не можна сушити білизну над газом.(ТАК) Увімкни електроприлади і йди до школи.(НІ) Сірники дітям – не іграшка.(ТАК) Ялинку прикрасимо бенгальськими вогнями?(НІ) Під час пожежі заховаюсь під ліжко.(НІ)
^ Тема. Організація дорожнього руху. Правосторонній, односторонній, двосторонній рух.Правила безпеки при переході вулиць. Наземний, надземний, підземний переходи.

Мета: поглибити знання учнів про правила дорожнього руху; повторити основні правила пішоходів, сприяти розвитку мислення, мовлення, пам'яті, навичок поведінки на дорозі; виховувати повагу до оточуючих, увагу, правила ввічливості.

Хід заняття

1.Вступне слово вчителя.

-Ми не можемо уявити свого життя без транспорту, без доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Отже, транспорт - наш вірний друг! Але, забуваючи про власну безпеку, нехтуючи правилами дорожнього руху, люди можуть стати жертвою своєї необдуманої поведінки. Адже транспорт може бути не тільки корисним, а й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху.

2.Сприймання матеріалу

1) Перехід дороги. Види переходів.Робота з таблицею.

Пішоходи повинні переходити проїжджу часину вулиці по пішохідних переходах. Переходи бувають наземні, підземні, надземні.

Наземні - це ділянка проїжджої частини.

Надземні - це перехід над проїжджою частиною.

Підземні - перехід під проїжджою частиною.

Якщо в зоні нема переходу, дозволяється переходити дорогу під прямим кутом у місцях, де дорогу добре видно в обидва боки.

Якщо є світлофор, треба керуватися його сигналами. Переходячи вулицю, треба подивитись ліворуч, а потім, дійшовши до середини, - праворуч.

2) Розігрування сценки «Перехід дороги»

3)Особливості руху пішоходів за складних дорожніх умов

Коли туман, опади, ожеледь, то виникають складні дорожні умови.

Так, на слизькій чи мокрій дорозі значно погіршується гальмовий шлях ТЗ, це може призвести до наїзду на пішоходів. Окрім того, пішоходів може засліпити світло фар автомобілів. Щоб уникнути травмування, необхідно:

• переходити тільки тоді, коли впевнений, що транспорт знаходиться на достатній відстані;

• не можна переходити дорогу в місцях, де вона має круті повороти;

• у темний час потурбуватися, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі предмети, предмети білого кольору).

При переході дороги в умовах недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і праворуч. І тільки переконавшись у безпеці, переходити дорогу.

4) Вікторина питань

• Хто такий пішохід?

• Назвіть кращих «друзів» пішоходів.

• Де мешкає «зебра»?

• Як може представник ДАІ покарати пішохода за порушення правил?

• Чому не можна переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?

• Що таке «острівець безпеки»? Де він розташовується?

• Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який рухається?

• З якого боку тротуару повинен ходити пішохід?

• Чи можна читати книжку, коли переходиш вулицю? А їсти?

• Хто повинен поступитись рухом на пішохідному переході: пішохід чи автомобіль?

• Як дізнатись, куди повертатиме транспортний засіб?

• З якого боку треба обходити автобус?

• Якщо поблизу немає машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?

• Що треба робити, коли їде машина швидкої допомоги із сиреною, а світло для пішоходів зелене?

• Чому перехрестя є небезпечним місцем?

• Як треба поводитись на залізничному переїзді?

5) Особливості посадки й висадки з автомобіля

Посадку й висадку варто робити не на проїжджій частині, а у спеціально відведених місцях чи біля бордюру дороги.

6) Потенційна небезпека пасажирських місць

Усередині салону автомобіля для пасажира існують такі фактори, що травмують:

• наявність зайвих пасажирів;

• багаж на задньому сидінні;

• імовірність пересування пасажира в середині салону;

• наявність виступів у середині автомобіля;

• незакріплені предмети.

7) Запитання для «водіїв»

• Які є види дорожньо-транспортних пригод?

• Як діяти в разі зіткнення?

• Як поводитись, якщо стався наїзд на пішохода?

• Коли водій не має права сидіти за кермом?

• Як повинен вести себе з пасажирами?

3.Підсумок виховної години

-Щоб зберегти життя, уникнути неприємних ситуацій на дорозі, слід знати ці правила й завжди їх дотримуватись, а іноді навіть нагадувати про них вашим рідним.
^ Тема. Типи перехресть. Правила переходу дороги на перехрестях.

Мета: формувати уявлення про пішоходів і їх обов’язки, оглядовість. Ознайомити учнів з правилами переходу дороги на перехрестях. Виховувати спостережливість, уважність, дисциплінованість,відповідальність за збереження власного життя.

Обладнання: таблиці “Перехрестя”, іграшкові машинки, дорожні знаки.
Хід заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Робота над таблицями “Перехрестя”

Інструктаж вчителя. Розгляньте таблиці, знайдіть безпечне місце на них.

-Чи сподобалась вам таблиця?Якою стала наша таблиця?Де небезпечні місця на таблиці?

ІІІ. Робота над новим матеріалом.

1.Знайомство з планом.

План заняття

Правила дорожнього руху.

Німі помічники.

Сюрприз.

2.Актуалізація опорних знань.

-Які знаєте правила дорожнього руху?(Відповіді учнів вчитель записує на дошці навколо світлофора).

Для чого знати ці правила?

3.Робота над вивченням дорожніх знаків.

а) Розповідь вчителя.

- Чи знаєте ви, що місто розмовляє з транспортом і пішоходами? Ця розмова дуже цікава, адже вона незвичайна. Всі мовчать, але розуміють один одного. Розуміють тому, що бачать. І водії транспорту, і пішоходи бачать мову вулиці.

Ця мова виражена за допомогою... (знаків). Та ось у місто одного разу пробрався злий чаклун. Він забрав знаки, а деякі попереставляв. Неймовірна плутанина і страшна небезпека виникла у місті. Люди не могли перейти через перехрестя – хто боявся машин, а хто не розумів, що треба робити....

б) Інструктаж вчителя.

-Роздивіться знаки і назви до них.З’єднайте відповідні.

в) Практична робота дітей у парах.

г) Презентація роботи. Перевірка правильності виконання роботи.

ІV. Відпочинок.

4.Гра “Перехід перехрестя”

Висновок: що найважливіше у цій грі?

V. Робота над формуванням правил переходу дороги на перехресті.

Поділ учнів на 4 групи (за кольором карток).

5.Колективна інсценізація руху пішоходів та водіїв по перехрестю.

Інструктаж груп.

6.Робота з ілюстрацією.

-Розгляньте картинку. Складіть, запишіть правила переходу дороги на перехресті.

VІ. Сюрприз. Розв’язування кросворда “Безпека”.

VІІ. 1. Підсумок заняття.

Закінчіть речення “Я навчився..” (дізнався, запам’ятав, зрозумів, повторив; зацікавився).

Ваше домашнє завдання – розказати молодшим братикам, сестричкам, знайомим про вивчене сьогодні на занятті.

^ Тема. Рух за сигналами регулювальника.

Мета: ознайомити учнів із сигналами регулювальника й осіб, які уповноважені регулювати рух. Сформувати уміння діяти в різних ситуаціях у строгій відповідності із сигналами регулювальника. Розвивати розумову активність учнів у вирішені проблемних питань, що пов’язані з переходом перехресть.

Зміст уроку: викласти навчальну інформацію відповідно до програми. Закріпити навчальний матеріал. Проконтролювати якість засвоєння навчального матеріалу й оцінити знання учнів. Виконати вправи по закріпленню знань з теми.

Обладанання: плакати по правилах руху, фігури регулювальників, друковані схеми, іграшкові машинки, макети світлофору, імітація жезлу регулювальника.

Хід заняття

1.Організація класу

2. Сприймання матеріалу

1.Ознайомлення з професією «регулювальник»

Регулювальник - працівник міліції, військової інспекції безпеки дорожнього руху, дорожньо-експлуатаційної служби, черговий на залізничному переїзді, поромній переправі, які мають відповідне посвідчення та екіпіровку (формений одяг або розпізнавальний знак, нарукавна пов'язка, жезл, диск з червоним сигналом чи

світлоповертачем, червоний ліхтар або прапорець) і регулюють дорожній рух.

2. Робота з таблицею та ілюстрацією «Сигнали регулювальника».Роз’яснення рухів.



3. Закріплення знань

1. Інсценізація дорожнього руху із застосуванням рухів регулювальника

2. Гра «Покажи»

-коли слід зупинитися і чекати;

-коли можна іти;

-коли слід приготуватися;

4. Підсумок уроку

-Що нового дізналися? Які рухи регулювальника та їх значення ви запам’ятали?
^ Тема. Основні види ДТП. Поведінка при ДТП.

Мета.Показати учням необхідність виконання правил дорожнього руху. Сформувати правила поводження на дорозі. Виробити алгоритм дії при ДТП. Формування в учнів здоров’я зберігаючих компетенцій.

Хід заняття

1.Організація учнів

2. Активізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів.

-Всі люди протягом свого життя є пішоходами і пасажирами різного транспорту. Наша розмова сьогодні буде про безпеку на дорогах, яку мають створити пішохід і пасажир. Зайшовши у транспорт – ми стаємо пасажирами. Вийшли з нього – і є пішоходами. І одні, і другі створюють аварійні ситуації на дорогах і в транспорті, які називаються дорожньо-транспортною пригодою – ДТП.

Дорогами України рухаються різноманітні автомобілі. Налічується їх більше 10 млн. Їдуть вони з великою швидкістю і з невеликими інтервалами та створюють щільні потоки.Під колеса автомобілів на наших дорогах потрапляють дорослі люди та діти. Постраждалі часто нехтують важливими правилами.І наше завдання сьогодні пригадати Правила дорожнього руху.

3.Сприймання матеріалу

1. Абетка безпечної дороги.

Найбільш розповсюджені види ДТП — це наїзд на пішохода, зіткнення, перекидання автотранспорту.

Існує декілька правил для тих, хто виявився свідком або учасником ДТП:

-за будь-яких обставин не залишати постраждалого без допомоги;

-негайно сповістити про пригоду в ДАІ

Кращим засобом самозахисту від ДТП є виконання правил дорожнього руху. Досягти цього можна, завжди дотримуючись пішохідної дисципліни, а саме:

-не переходити дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобілів;

-не вибігати на проїзну частину з тротуару, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;

-ходити лише тротуарами, а якщо вони відсутні — по узбіччю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається,— тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід — водія;

-зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися ліворуч, а, дійшовши до середини,— праворуч;

-вибирайте місця для прогулянок подалі від дороги.

2.Огляд мультфільму «Тітонька Сова. Уроки безпеки».

-Де гралися діти? Що сталося з хлопцем? Чому? Як би вчинили, якщо б опинилися в такій ситуації?

3. Слухання вірша

1.Містом швидко мчать машини, мотоцикли і таксі.

І тому обов'язково треба знати нам усім:

Щоб не сталося біди, руху правила завжди

Кожен має пам’ятати і других того навчати.

2. Треба всім не забувати, що дороги, де машини, -

Це не місце для розваги. Там не можна пустувати

І футбольний м’яч ганяти – можна враз недоглядіти –

Й під машину залетіти. Дітвора повинна знати:

на подвір'ї треба грати.

4. Робота в групах.

Учні об’єднуються в групи.Учасники кожної групи за допомогою підручника, стор. 110-116, складають правила: “Як треба поводитись на дорозі, щоб уникнути небезпечної ситуації”, “Як уникнути небезпечних ситуацій на дорозі, які призводять до ДТП?”

Після самостійної роботи група представляє на обговорення всього класу свої правила, які в процесі обговорення можуть доповнюватись й корегуватись. Готові правила вивішуються на дошку.

5. Розв’язання проблемної ситуації

Ситуація . Антон їхав узбіччям дороги. Віз занадто незручний і важкий вантаж на багажнику, від якого велосипед хитало зі сторони в сторону, а руль невпевнено хитався. (відповіді дітей)

6.Підсумок заняття

-Що нового дізналися сьогодні? Які правила слід виконувати, щоб не створити небезпечної ситуації на дорозі?



следующая страница >>