asyan.org
добавить свой файл
1
Тема : Хлопчик та дівчинка.

Слідом за Гердою.Випробування на шляху Герди.

Мета:

  • вчити пов'язувати між собою вчинки літературних героїв,

  • удосконалювати виразне, вдумливе читання, давати розгорнуті відповіді на запитання;

  • виховувати мужність, щирість, непохитність, відданість на прикладі головної героїні.

Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання: портрет Г.К.Андерсена; малюнки учнів до казок Г.К.Андерсена; тексти казки «Снігова королева»; презентація до уроку та комп’ютер або мультимедійна дошка для її демонстрування.
^ Методи та прийоми: метод бесіди, міні-вікторини, переказування казки за запитаннями, робота з текстом, творче завдання, деякі інтерактивні вправи.

Людська душа і друг, безсумнівно,

цінніші за все на інше.

Г.Сковорода
Живе той, хто не живе для себе,

Хто для других виборює життя.

В.Симоненко

Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів. Діти, сьогодні ми з вами будемо мандрувати сторінками казки «Снігова королева». Разом із Гердою переживемо усі пригоди та пройдемо усі випробування.

Але щоб вирушити у подорож, ми маємо перевірити чи уважно ви прочитали казку.

^ Актуалізація опорних знань.

Літературна вікторина «Чи уважні ви читачі?»

  • Хто погано розмовляє мовою людей, але поцікавився в Герди, куди вона прямує?

  • За якої умови молодий чоловік міг стати нареченим принцеси?

  • Чому Герда, на думку ворона , не могла потрапити до палацу?

  • Що подарували принц і принцеса Герді на прощання?

  • Що викрикували розбійники, коли напали на карету Герди?

  • Хто розказав Герді, що сталося з Каєм?

  • Куди поїхала Снігова королева?

  • Хто погодився відвезти Герду до володінь Снігової королеви?

  • Що віддала маленька розбійниця Герді замість муфти?


Відгадай казку за уривком.

Виразно прочитай та відгадай казку за уривком. (Дітям роздати картки з уривками казки)

Діти плескали в долоні, танцювали, потім покликали батька й матір, кидали у воду хліб і тістечка, і всі кричали:

- Новий найкращий! Такий молоденький! Такий чудовий!

… Його крила зашуміли, струнка шия піднялася, і він вигукнув радісно на повні груди:

- Про таке щастя я навіть не мріяв, коли був... (Гидким каченям).

А солдатові знову страшенно заманулось побачити прекрасну прин­цесу, і от уночі знову з'явився собака, схопив принцесу і помчав що­сили. Але стара фрейліна одягла непромокальні чоботи і кинулась на­вздогін. (Кресало)
- Ти мусиш залишитися у мене назавжди,— сказав імператор.— Ти співатимеш, коли сам захочеш, а штучну пташку я розіб'ю на тисячі скалок.

- Не роби цього,— заперечив соловей. Все, що вона могла зроби­ти доброго, вона зробила. Хай лишається у тебе. Я не можу жити в па­лаці й тут звити гніздо, але дозволь мені прилітати, коли я сам захочу. (Соловей)

- Ну, я готовий,— сказав король.— Чи добре сидить? Він ще раз по­вернувся перед дзеркалом, бо хотів показати, що уважно розглядає своє вбрання. Камергери, які мусили нести шлейф, опустили свої руки дони­зу, потім підвели вгору, ніби підняли його. Вони йшли за королем і уда­вали, начебто щось несуть у повітрі. (Нове вбрання короля)

Вона теж була вирізана з карто­ну, спідничка її була з найтоншого батисту, а маленька вузька блакитна стьожка спускалася з плечей до пояса. Посередині стьожки була при­кріплена яскрава блискітка, така завбільшки, як усе личко дівчинки. Ді­вчинка була балерина. Вона стояла на одній нозі, простягнувши руки вперед, а другу свою ногу підняла так високо, що олов'яний солдатик не міг її побачити і подумав, що у дівчинки, як і в нього, тільки одна нога. (Непохитний олов'яний солдатик)

Вони були вже далеко над землею, коли Еліза прокинулась, їй здавалося, що вона бачить сон,— так дивно було летіти високо над морем. Коло неї лежала гілочка з чудовими стиг­лими ягодами і пучечок смачних корінців,— це молодший брат зібрав і поклав їй. Еліза з подякою всміхнулась йому. Вона здогадалась, що це він летів над її головою і своїми крилами захищав від сонця. (Дикі лебеді)

Учитель. Що ж, ви добре підготувалися до уроку. Отже вирушаємо у подорож.









Перед вами два вислови, які я взяла епіграфом до нашого уроку. У кінці уроку кожен з вас скаже, чи згоден він з цими словами.




^ Робота в зошитах.

Запишіть карту нашої подорожі у зошити.

У чаклунки. Ворон. Принц і принцеса. Маленька розбійниця. Лапландка і фінка. У володіннях Снігової королеви. Зустріч з Каєм.


Дай відповідь на запитання





  • Як зустріла Герду господиня?

  • Чому «жінка, яка вміла чаклувати», опустила троянди під землю?

  • Для чого жінка зачарувала Герду?

  • Чому троянди піднялися з-під землі?

  • З яким настроєм покидає Герда чарівний садок?

  • Поясніть, чому їй «сірим, сумним здавався цілий світ».




- Чому ворони, принц і принцеса співчували Герді?

- Чому Герда не погодилася жити в палаці?




- Маленька розбійниця: яка вона – добра чи зла?

- Як зустріч з Гердою вплинула на неї? (відповідь на це запитання запишіть і прочитайте).

- Як виконав олень наказ маленької розбійниці «берегти маленьку дівчинку»?






  • Як лапландка допомогла Герді?

  • Чому мудра фінка відмовилась варити напій, «що надасть їй силу дванадцяти богатирів»?






  • Опишіть замок Снігової королеви. Чи приваблює вас краса її володінь?

  • Яким Герда побачила Кая в палаці Снігової королеви?

  • Які почуття охопили Герду в цю хвилину?

  • Які слова використовує автор коли описує палац Снігової королеви? З якою метою він це робить?
















  • Які перешкоди довелося здолати Герді? Чи вартий був Кай того, щоб за нього так боролись?

  • Про що говорять діти по дорозі додому? Чому вони згадують про троянди?




Робота з епіграфом. Чи згодні ви з висловами взятими за епіграф до уроку? Свою думку доведіть на прикладі персонажів казки «Снігова королева».





Підсумок уроку. «Мікрофон».

Ми здійснили подорож слідами головної героїні казки «Снігова королева». Поміркуйте і скажіть, чого навчив вас цей урок?

Оцінювання учнів.

Домашнє завдання. Повторити всі оповідання казки; підібрати слова, які характеризують Герду; написати міні-твір «Що найважливіше в житті людини»; група учнів готує повідомлення про троянду.