asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Сульфур – хімічний елемент, що входить до складу білків живих

організмів.

Мета: розглянути кількісний вміст Сульфуру в організмі людини, добову норму цього елемента в їжі, колообіг Сульфуру в природі; охарактеризувати Сульфур за місцем в періодичній системі хімічних елементів Д.Мендєлєєва та будовою атома, як хімічний елемент, що входить до амінокислот в організмі людини, білка волосся і нігтів, вітаміну В1, який бере участь в обміні вуглеводів, жирів і білків, зробити висновок про використання сірки та її сполук у медицині, вплив на організм сірководню та оксидів Сульфуру, важливість охорони довкілля від сполук Сульфуру; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки, самостійно шукати інформацію; виховувати екологічну культуру та мислення.

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Мендєлєєва, медичні препарати, природні матеріали, що містять Сульфур
Хід заняття

І. Організаційний етап. (Вправа «Чарівна посмішка»)

Заняття починається з посмішки. Усмішка чарівна, вона має бути єдиною розрадою і втіхою, рятувальним колом у важку хвилину. Усміхаючись над своїми бідами – гіркота від яких зникне, усміхнись своєму супротивнику, зникне його озлобленість. Усміхнись і над своїм озлобленням – зникне і воно.

ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.

(Колективна робота над віршем)

Я поширена в природі,

Є в молекулі білковій.

У воді не розчиняюсь,

Із вулканів я з’являюсь.

Хвору шкіру очищаю,

Навіть в пеклі я буваю.

  • Відгадайте, про який хімічний елемент йде мова? (Сульфур)

(Фронтальна бесіда).

ІІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Положення в періодичній системі. (Вправа «Вставте пропущені слова»).

Сульфур знаходиться у … періоді, … групі. Порядковий номер… . Відносна атомна маса… . Будова атома: протонів…, електронів…, нейтронів… . Заряд ядра атома… . Проявляє… властивості.

2. Вміст Сульфуру в організмі людини. (Інформаційне повідомлення вчителя з елементами бесіди.)

Щоденна норма Сульфуру складає – 850-930мг.

У м’язах міститься – 0,5 – 1,1%;

в кістках – 0,5-0,24%;

у крові – 1800мг/л.

В організмі дорослої людини міститься – 140г Сульфуру.

- Як ви думаєте, в яких продуктах харчування міститься Сульфур?

- Сульфур міститься у: цибулі, часнику, кропиві, м’ясі, молоці, маслі.

3. Роль в організмі людини. (^ Вправа «Підвішування проблеми)

Сульфур входить до складу водорозчинного вітаміну B1 (тіамін).

Факт 1. В Південно-східній Азії в кінці ХІХ ст. сотні тисяч людей, які харчувались переважно очищеним рисом загинули від хвороби бері-бері. Що стало причиною захворювання?

Відповіді учнів…

Вчитель.

  • Добова потреба у тіаміні 1-1,5мг, є у бобових, свинячому м’ясі. Однак тривала кулінарна обробка проводить до руйнування і виходу його з харчових продуктів. Він бере участь в обміні вуглеводів, білків і жирів.

Факт 2. Сульфур входить до складу незамінних амінокислот: цистеїну, метіоніну. Для чого людському організму потрібні амінокислоти?

Відповіді учнів…

Вчитель.

  • Крім того, для того, щоб з’єдналися амінокислоти, між ними має виникнути зв’язок, а саме між атомами Сульфуру (дисульфідний). Прикладом такого з’єднання є білки в гормоні інсуліну. Особливо багато дисульфідних зв’язків у білках, а саме кератину. Його багато міститься у волоссі та нігтях людини. При хімічній завивці руйнуються саме дисульфідні зв’язки.

4. Медичні препарати. (Інформаційне повідомлення вчителя)

  • Усі сульфамідні препарати – сульфідин, сульфазол, норсульфазол, сульгін, сульфодимезін, стрептоцид та інші – придушують активність численних мікробів. Усі ці ліки – органічні сполуки Сульфуру. Багато антибіотиків можна розглядати як органічні похідні Сульфуру. Зокрема, він обов’язково входить до складу пеніциліну. Подрібнена сірка – основа мазей, застосовуваних при лікуванні грибкових захворювань шкіри.

5. Аналіз схеми колообігу Сульфуру в природі. (Колективна робота)

6. Вплив на організм сполук Сульфуру та охорона довкілля.

(Самостійний пошук знань (на цьому етапі учні працюють в групах з додатковою літературою і складають опорний конспект на основі вивченого)).

І група – Фізіологічна дія Сульфур(ІV) оксиду.

ІІ група – Фізіологічна дія Сульфур(VІ) оксиду.

ІІІ група – Фізіологічна дія сірководню.

ІV група – Вплив на довкілля сполук Сульфуру.

Приклад опорного конспекту.

І група. Сульфур(ІV) оксид токсичний. Невелика концентрація його у повітрі викликає подразнення слизових оболонок дихальних органів і очей. Тривала дія навіть невеликих концентрацій оксиду призводить до виникнення у людини бронхіту, гастриту, та інших хвороб, у тому числі, можливо, й раку легенів. Сульфур(ІV) оксид вважається найнебезпечнішим для здоров’я людини, оскільки викликає загальне ослаблення організму і у поєднанні з іншими забрудниками довкілля спричиняє скорочення середньої тривалості життя.

ІІ група. Сульфур(VІ) оксид токсичний, уражає слизові оболонки й дихальні шляхи, викликає тяжкі опіки шкіри, енергійно руйнує органічні сполуки.

ІІІ група. Сірководень – отруйний, у великих кількостях спричиняє смерть. Небезпечний: не відчувається вже через 5хв. Руйнує гемоглобін крові. Протиотрута: вдихання невеликої кількості хлору, свіжого повітря.

ІV група. Сульфур(ІV) оксид потрапляючи в атмосферу окислюється киснем до сульфур(VІ) оксиду. Він в свою чергу взаємодіє із водяною парою в результаті чого утворюється сульфатна кислота. Вона у вигляді опадів потрапляє на рослини, тварини, людину, спричиняючи опіки.

V. Узагальнення та систематизація знань. (Вправа «Запитай у друга»)

Учні працюють в парах, задаючи один одному запитання по вивченому матеріалі.

VІ. Підведення підсумків.

VІІ. Домашнє завдання.

Підготувати повідомлення: «Вплив сполук Нітрогену на організм людини.