asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Розумники і Кмітливчики.

Мета: Активізувати читацьку пам’ять дітей, пробудити бажання читати казки самостійно, збагачувати словниковий запас учнів.

Хід заходу.

І. Розповідь учнями віршів.

1. Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя-доля буде,

Не на день, і не на рік,

А на довгий-довгий вік!

2. Є у нас предмет чудовий –

Урок рідної мови.

Ласкаво просимо ми вас

На вікторину з мови до нас.

3. В Україні родилася,

В свою маму удалася,

Всім, хто рідний, помагаю,

І чужого я навчаюсь,

Але й свого не цураюсь.

4. Я – син України - неньки!

Українцем я зовуся,

Й того назвою горжуся!

По українському звичаю

В мене вдача щира й сміла,

І відвага духа й тіла,

І душа моя здорова,

Українська в мене мова.

5. Солов”їну, барвінкову,

Колосисту на віки –

Українську рідну мову

В дар мені дали батьки.

6. Берегти її, плекати

Буду всюди й повсякчас, -

Бо ж єдина, так, як мати,

Мова в кожного із нас.

ІІ. Вступне слово вчителя.

« Мова народу – кращий, ніколи не меркнучий цвіт духовного життя народу: в мові одухотворяється весь народ і вся його Батьківщина.» К. Ушинський.

Кожному у дар Божий дана мова. Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою: якісь – мовою жестів, інші – мовою звуків. Лише нам, людям, найдосконалішим із жителів Землі, було подаровано можливість спілкуватися за допомогою мови. Саме завдяки їй ми можемо порозумітися, переказати свої почуття, переживання. З допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо нащадкам неоціненні скарби свого минулого й сучасного.

Одним з таких скарбів, що дійшли до нас за допомогою мови, є казки. На сьогоднішньому заході ми проведемо з вами вікторину « Розумники й Кмітливчики», перевіримо, чи знаєте ви казки.

ІІІ. Телеграми.

Діти, ми отримали телеграми, але без підписів. Давайте відгадаємо, від кого?

« Не приїду, бо ніяк не можу знайти свого золотого ключика.»

« Терміново викликали лікувати звірів в Африку.»

« З”їв семеро козенят, болить живіт.»

Причини поважні, і тому не змогли герої цих казок з’явитися на свято. Але до нас завітали інші персонажі.

( Звучить пісня Капітошки )

ІV. Загадки.

А ще Капітошка приготував загадки.

  • Дід мене з зернятка виростив.

Та самому вирвати не стало сил.

То і довелося звернутися до усіх-усіх:

Бабусі, онучки, Жучки, Варварки

і мишки-Сіроманки. ( Ріпка ).

  • Що за хатка на узліссі?

Вся ворушиться, дрижить.

Де не взявсь кабан біжить,

Тут і вовк іде, й ведмідь,

й кожен в хатці хоче жить. ( Рукавичка ).

  • Я бичок-третячок,

Смолений в мене бочок.

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. ( Солом’яний бичок )

  • Виріс цей хлопчина

З малої деревини.

У печі зміючку спік,

Сам на дерево утік.

Його гусенятко врятувало –

На крильця свої узяло,

Принесло до тата й мами,

Частувалось пирогами. ( Івасик-Телесик )

  • Знайшов Півник колосок,

Змолов борошна мішок.

Спік негайно у печі

Пиріжки та калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав. ( Колосок )

  • Вигнав дід козу із хати

Та й пішла вона блукати.

В зайця хатку відібрала,

Всі козу ту виганяли.

Рак козуню ущипнув –

Зайцю хатку повернув. ( Коза-дереза )

  • Лисиця хитра, як … лисиця.

Курятина їй завжди ситься.

Вона підходить до кота

І так тихенько промовля:

- Коли не нехтуєте мною,

Я можу бути вам жоною.

На цьому, бачте, й порішили,

І разом в злагоді зажили. ( Пан Коцький )

  • Сидить півник на печі,

Їсть смачненькі калачі.

Тут лисичка прибігає,

Мерщій півника хапає,

Біжить котик рятувати,

В лисиці півника забрати. ( Котик і Півник )

  • Бабуся онучку дуже кохала,

Шапочку червону їй подарувала.

Дівча ім’я забуло сказати,

Ну, відгадали, як її звати? ( Червона Шапочка )

V. Завдання для Розумниць і Розумників.

1. Хто з борошна незмішаного

Спік Колобка рум”яного,

Щоб порадувати дідуся?

Ну, звичайно, це …. ( бабуся )

2. Першим стрів він у лісочку

Веселого Колобочка.

Поки лунала пісенька.

Втік Колобок від … ( Зайця )

3. Пісеньку він всім співав,

Ніхто Колобку не аплодував.

Та в пісні був хороший толк –

Не впіймав його і … ( Вовк )

4. Від вовка утік і зайця

Наш веселий Колобок

А кому наступну пісню

Заспівав і втік в лісок? ( Ведмідь )

5. Співав старанно Колобок,

Навіть їй виліз на носок,

Та вона хвостиком махнула –

Колобочка підманула … ( Лисиця )

  • По садочку бігла мишка

І несла в торбинці книжку

Про діда та бабу

І про … ( Курочку Рябу )

  • Баба з дідом били-били,

Не змогли розбити це.

Мишка хвостиком махнула,

І розбилося …. ( Яйце )

  • Знесла курочка яєчко

Та яєчко не просте.

Всі ви знаєте, малята,

Що яєчко …. ( Золоте )

  • Курочка знесла яєчко

Не просте, а золоте.

Хто бабу з дідом засмутив

І яєчко те розбив? ( Мишка )

  • Для кого знесла яєчко

Всім відома Курочка Ряба?

Хто не зміг його розбить?

Ну, звичайно …. ( дід і баба )

  1. Виправ помилки у казці.

  • Жила-була на світі дівчинка. Звали її Зелена Шапочка. Покликала якось дівчинку тіточка і співає їй:

    • Дочко моя, Синя Кепочко! Піди сьогодні до дідуся, віднеси йому футбольний м’яч і кеди.

    • – Добре, сказала Жовта Шапочка, взяла булочки і пішла.

  • Жила-була коза. І було в неї семеро гарненьких маленьких кошенят. Одного разу збиралася піти з дому. От і говорить вона своїм пухнастим діточкам: « Козяточка мої, дітки, піду-но я на ставок, наловлю для вас шоколадних рибок. А ви будьте розумними-розумними, поводьтеся добре, а двері вхідні відчиняйте всякому, хто в них постукає.

  1. Додай слово.

    • Іван Царевич і сірий …. ( вовк )

    • Сестриця Оленка і братик …. ( Іванко )

    • Царівна …. ( жаба )

    • Лисиця і …. ( журавель )

    • Гуси - …. ( лебеді )

    • Білосніжка і сім … ( гномів )

VІІІ. Заключне слово вчителя.

Я рада, дітки, що знаєте ви багато казочок. Адже казка допомагає в житті е лише дітям, а й дорослим. Читайте нові казки, любіть і вивчайте свою рідну мову!

Найсвітліша дорога в світі –

Це дорога до знань, до школи.

Пам”ятайте це, любі діти,

Не забудьте цього ніколи.

І хоч вчитись нелегко буває,

Та наука – завжди хороша.

Кожна в світі людина знає,

Що знання – то найлегша ноша.