asyan.org
добавить свой файл
1
Урок природознавства в 4 класі

Вчитель вищої категорії Соболевська Лідія Іванівна
Тема: Океани Землі

Мета: Ознайомити учнів із поняттям «океани»,їх розміщенням на карті і на глобусі;продовжити навчати читати карту і працювати з нею;висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; сприяти розвиткові пам’яті; спостережливості, вихованню бережного ставлення до природних багатств.

Обладнання. Глобус, карта півкуль, фізична карта світу, контурні карти, таблички для «фахівців», «кореспондентів».
^ Хід уроку
І Підсумок фенологічних спостережень.

- Який сьогодні день?

- Яке число і місяць?

- Якими стало небо? Чи змінився його колір?

- Чи випадали опади протягом тижня?

- Які зміни відбулися в житті рослин? Чому?

- Що змінилося у поведінці птахів? Тварин?

- Яку користь ви зробили для природи минулого тижня?
ІІ Перевірка домашнього завдання.

1.Фронтальне опитування. Практична робота з глобусом і картою.

- Що таке материк? Скільки материків є на землі?

- Чим відрізняється острів і півострів?

Біля дошки працюють два учні: один з глобусом, а другий з картою. Усі інші діти з картами півкуль.

- Покажіть, де зображена Північна і Південна Америка? Євразія, Африка ,Австралія ,Антарктида.

- З яких частин складається материк Євразія? Покажіть їх.

- Покажіть умовну межу між Європою і Азією.
^ 2.Дидактична гра «Сонечко»

- Запишіть назви материків, і тоді засяє Сонце – центр Сонячної системи.

У міру того, як заповнюється «промінчики»,учні розповідають про уявні подорожі по даному материку(підготовлені вдома)ІІІ Актуалізація опорних знань.

- Який колір переважає на карті півкуль?

- Що ним позначають?

- Пригадайте, у яких трьох станах перебуває вода на землі?

- За яких умов вода переходить з одного стану в інший?

- Як відбувається кругообіг води у природі?
IV Повідомлення теми і завдань уроку.

- На Землі дуже багато води. Дві третини всієї поверхні Землі зайнято водою. Планету Земля можна було б назвати планетою Океан, вважають деякі дослідники. Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була вкрита водою. Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.

^ Світовий океан – це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора різноманітних ресурсів.

Щоб більше дізнатись про Світовий океан, ми проведемо зараз прес-конференцію на тему: «Океани Землі». Спробуємо подивитися на проблеми Світового океану по-дорослому.

Учні нашого класу побували у ролі дослідників океану, науковців, істориків, міністрів, синоптиків. А щоб вам було все зрозумілим, давайте познайомимось із значенням нових термінів.

Історик, синоптик, океанолог, експерт, міністр.

Історик – людина, яка займається наукою про загальний розвиток того чи іншого народу, країни, або всього суспільства.

Синоптик – людина, яка займається наукою про погоду та її передбачення

Океанолог – фахівець з науки, що вивчає різні процеси та явища, що відбуваються в Світовому океані.

Експерт – людина, яка досліджує якесь питання, щоб дати йому правильну оцінку.

Міністр – вища урядова особа, яка очолює міністерство.

До дошки виходять «фахівці».
V Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Питання (історику). Скажіть, що люди знали про океанічні глибини в минулому?

Історик (Руслана) – майже нічого. Бо глибина океанів ховала дно Світового океану від людського ока. Глибина та будова дна океану залишалися нерозгаданими впродовж віків. Стародавні греки дійшли висновку, що виміряти глибину океану так само неможливо, як і висоту неба.
^ 2. Питання. Коли почали вивчати Світовий океан?

Історик (Руслана) – Пройшли віки, перш ніж люди дослідили дно Світового океану. Але навіть у наш час вчені більше знають про поверхню місяця, ніж про дно океану. Щоб здобути дані про глибину і рельєф океанічного дна, про айсберги, шторми, урагани вченим треба було ризикувати своїм життям, потрапляючи у небезпечні пригоди.

Вчитель – У нас сьогодні присутні відомі океанологи. Вони займаються досить молодою і цікавою наукою – океанологією, яка вивчає різні процеси і явища, що відбуваються в Світовому океані. Якщо люди не вивчатимуть океан, то не зможуть вберегти природу Землі.
^ 3. Питання. На які океани поділяється Світовий океан?

Океанолог №1 (Олег) – Океан – найбільша частина Світового океану, обложена материками. На землі умовно виділяють чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океан. (Показує на карті).
^ 4. Питання. Що цікавого можете розповісти про кожен з океанів?

(Таня) – Тихий океан має більшу площі. ніж уся суша планети. Тому його ще називають Великим океаном. Тихий океан найглибший і найбурхливіший. У деяких місцях глибина його сягає більш як 11км. А назвав океан Тихим іспанський мореплавець Магеллан. Під час його кругосвітньої подорожі океан справді був тихим і лагідним.

Сніжана – Атлантичний океан. назву йому дали мореплавці з Греції. За грецькими легендами, на крайньому заході цього океану жив велетень Атлант, який на своїх плечах тримав небосхил. У цьому океані проходить потужна течія Гольфстрім, яка має теплу воду. Вона приносить тепло в Північну півкулю землі.

(Влад) – Індійський океан за площею займає третє місце з поміж океанів. У ньому найтепліша вода. наприклад біля екватора температура води становить +25о…+32о упродовж року.

(Назар Мат.) – Північний-Льодовитий океан – найменший серед океанів. Він найменш глибокий. Там міститься Північний полюс Землі. більша частина океану постійно вкрита товстим шаром льоду. Холодні вітри з цього океану в усі пори року спричиняють похолодання.
^ 4. Питання. Як Світовий океан впливає н погоду?

Синоптик (Аня) – Україна розташована далеко від океану. Але все одно впливає на її клімат.. Кожен із нас кожного дня цікавиться погодою. За це відповідає Світовий океан. Вода, яка випадає у вигляді дощу та снігу не землю, випаровується з його поверхні. Світовий океан ніби паровий котел, що нагрівається Сонцем, накопичує і тепло, і вологу на землі. Цю вологу вітри розносять по всій планеті у вигляді хмар. Отже виходить, що Світовий океан створює погоду. Якби на землі не було Світового океану, то в Україні був би такий самий же клімат, як в Африці. Не росли б дерева, не цвіли б сади, а літо було б таке холодне, як зима.
^ 5. Питання. Що дає людям Світовий океан?

Міністр водного господарства (Ангеліна) – Крім того, що Світовий океан створює погоду, він нас іще й годує. Океани дають нам продукти харчування: рибу, морську капусту, водорості, з яких добувають йод, бром, солі калію, добрива одержують. Риби добувають з океанів щороку близько 52 млн. тонн. океани і моря дають чимало кисню. яким ми дихаємо. З дна морів і океанів добувають нафту, газ, олово, залізні і мідні руди. Океан – це зручний водний шлях. Сотні тисяч суден перевозять між материками пасажирів і вантажі.
^ 6. Питання. Чим люди наносять шкоду океану?

Міністр з питань навколишнього середовища – Світовий океан дуже багатий скарбами. Проте його багатства людство використовує на жаль не по-господарському. Так, у ньому залишалась кількість морського окуня, камбали та іншої риби.

Тваринний світ і рослинність Світового океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в океани води, які містять тисячі тонн свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а й для тих, хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою.

Крім аварій танкерів, щорічно в Світовий океан потрапляє до 10 млн. тонн нафти: з нафтопереробних заводів, під час видобування нафти з дна океану. Нафта вкриває поверхню Світового океану тонкою плівкою. Особливо забруджений Атлантичний океан. Небезпечна ситуація склалася і в Чорному морі, яке в разі подальшого забруднення може стати мертвим.

Загибель океану – це смерть всієї нашої планети.

У зв’язку з цим перед людством стоїть важливе завдання: не допускати забруднення морських та океанічних просторів і зберігати їх рибні багатства від хижацького винищення.
^ 7. Питання. Отже, Світовий океан просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового океану?

Експерт №1 (Іра) – По-перше, треба економно використовувати воду. По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття на сміттєсховища. Забруднена вода не придатна для використання! 80% хвороб населення викликано неякісною водою.

Експерт №2 (Юля)

 • Уникати обробки полів. отрутохімікатами.

 • Зберігати рибні багатства від хижацького винищення .

 • Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм, щоб не забруднювати воду. Забруджена вода – шкідлива для всього живого.

Експерт №3 (Вадим)

 • Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.

 • Попереджувати стік нафтопродуктів з танкерів, що потерпіли аварію. Насаджувати водоохоронні ліси.VI Осмислення учнями знань.

 1. Робота з підручником.

 • Щоб краще запам’ятати прослухану інформацію, з якою виступали «фахівці», прочитайте скорочений її виклад у статті підручника «Океани Землі».

 1. Відповіді на запитання.

 • Що таке Світовий океан?

 • Який з океанів найбільший?

Який найменший?

 • Як Світовий океан впливає на погоду?

 • Що дає людям Світовий океан?

 • Як людина впливає на Світовий океан?

 1. Практична робота з контурною картою (позначити океан на карті).

 2. Робота в зошитах ст. 39.


VII Узагальнення та систематизація знань.

 • Про що йшлося на сьогоднішній прес-конференції?

 • Що нового ви дізналися?

 • Що вам сподобалося? Що ні?

 • Що вам найбільше запам’яталося?

Я дякую всім за підготовку, участь у роботі
VIII Домашнє завдання: Прочитати в підручнику «Океани Землі». Підготувати розповідь про один з океанів з енциклопедії.