asyan.org
добавить свой файл
1



Урок милування природою

Нестандартний урок з позакласного читання з мультимедійним супроводом.

Тема: Жовте листячко летить, під ногами шелестить.

Мета: - ознайомити учнів з художніми творами про осінь;

- розвивати читацькі навички учнів; пізнавальні інтереси; уміння спостерігати за змінами у живій та неживій природі;

- виховувати інтерес до читання книг; бережливе ставлення до природи;

- виховувати естетичні смаки, почуття прекрасного.

Обладнання: таблиця «Осінь», індивідуальні картки, дидактичний матеріал для роботи у групах, фонозаписи, комп’ютер.

^ ХІД УРОКУ

І. Психогімнастика.

Вчитель: Кожна пора року прекрасна по-своєму. Про золоту, дощову, грибну та примхливу осінь розповість вам, діти, відео-слайд-шоу «Листопад».

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Вчитель: Тож дозвольте розпочати наш осінній урок позакласного читання «Жовте листячко летить, під ногами шелестить».

2. Вітання-побажання вчителя:

Любі діти, добрий день!

Зичу праці і пісень,

А ще, друзі, всім бажаю –

Сил, натхнення на весь день!

3. Вітання-девіз учнів:

Добрий день! Добрий день!

Дякуємо за побажання,

На урок беремо з собою:

Знання, вміння, навички й старання.

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

1. Вчитель: То і ми часу не гаєм,

Осінній тренажер з читання відкриваєм.

Букви швиденько складаєм,

Нові слова називаєм.

1 слайд: вересень, жовтень, листопад;

2 слайд: гарбуз, кукурудза, буряк;

3 слайд: картопля, морква, капуста;

4 слайд: горобець, синичка, сорока;

5 слайд: хмара, дощ, крапелька;

6 слайд: білка, їжак, зайчик;

7 слайд: яблуко, грушка, слива;

8 слайд: мухомор, боровик, опеньки.

2. Поетичний міні-проект

(Діти читають улюблені вірші про осінь за допомогою художніх ілюстрацій).

а) «Осінь» Анатолій Житкевич

Осінь, осінь, листопад,

Жовте листя стелить сад,

За моря в краї далекі

Відлетіли вже лелеки.

Хмари небо затягли,

Вітер віє з-за гори,

Ходить осінь листопадом,

Жовте листя стелить садом.

б) «Листопад» Катерина Перелісна

В парках і в садочках

На доріжки й трави

Падають листочки

Буро-золотаві.

Де не глянь, навколо,

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Небо синє, чисте.

ІІІ. Створення проблемної ситуації

Мультфільм «Осінні турботи» (відеоперегляд).

Завдання: Чи марно працював ведмедик Их?

Про що дідусь Їжачок розповів звірятам?

Висновок: Восени з усіх дерев опадає листя.

^ IV. Творча робота учнів.

1. Інтерв’ю

Вчитель: Розкажіть, що відбувається з листям восени.

(Відповіді учнів).

(Створення асоціативного куща).

2. Відеопідказка: Прочитай, що відбувається з листям восени.

Листя восени


Опускається на землю

Прощається з деревами

Вкриває землю барвистим килимом

Кружляє над землею у прощальному вальсі

Виграє на сонці різними барвами

Шепоче прощальну пісеньку

3. Хвилинка фантазування.

Вчитель: Любі школярики, настав час відпочити. Закрийте очки, уявіть себе осіннім листочком і розкажіть про що думаєте. Відповідь починайте словами: «Я – осінній листочок…»

^ V. Робота в групах.

1. Вчитель: Зараз треба дуже постаратись,

Не зівати, не лінуватись.

Дружно працюй, один одному допомагай,

Роботу в групах розпочинай.

2. Робота з картками-завданнями.

Завдання 1:

Перестав речення так, щоб послідовно розповісти про клен восени. Добери до розповіді заголовок. Запиши на картці.

_____________________

  • Біля клена килим золотий лежить.

  • Клен від холоду дрижить.

  • Облітає листя з клена.

  • Надійшла осінь.

Завдання 2:

Перестав речення так, щоб послідовно розповісти про білочку восени. Добери до розповіді заголовок. Запиши на картці.

______________________

  • Цілий день вона носить горіхи, жолуді.

  • Вже осінь.

  • З такими запасами не страшно звірятку.

  • Білочка готується до зими.

  • Сушить і складає їх у своєму дуплі.

Завдання 3:

Перестав речення так, щоб послідовно розповісти про поле восени. Добери до розповіді заголовок. Запиши на картці.

_________________

  • Натрудилося за літо.

  • Поле не любить гуляти.

  • Притихло поле.

  • Людям оддало.

  • Перепочине і знову на роботу.

  • Уродило добрий урожай.

  • Прислухається до себе, до пташок і дерев.

3. Перевірка роботи в групах.

Звіт-розповідь (звітує один учень від групи).

^ V. Гімнастика для очей.

Вправа на увагу.

Вчитель: За листочком ти встигай,

Разом з ним відпочивай.

(Діти водять очима за осіннім листочком «Куди ж він полетить?»).

Називають: до ворони, до білочки, до зайця, до грибочків, до пеньочка.

^ VII. Звукова загадка.

1. Вчитель: Вже набралися ми сили,

Очки наші відпочили

Загадочку відгадай,

Дерево впізнай.

(Звукова загадка - опис дуба).

Це дерево називають королем лісу. Короткий, могутній стовбур несе широку крону, на якій пізніше, ніж на інших деревах розпускається листя. Восени достигають плоди – жолуді. Деревина цього дерева дуже тверда. З неї виробляють меблі, паркет, шпали.

2. Цікавинка.

Взимку дуб спить. Не скидає листя, щоб тепліше було. Це немов його ковдра. Хочеться дубові, щоб швидше настало літо.

^ VIII. Інтерактивна вправа.

Завдання: підберіть малюнки до кожного речення. (Робота в парах з картками).

Картка 1. Осінь.

- Тонко ковані золоті листочки дзвонять, шелестять: осінь…

- Хмари гасають вороними кіньми, дикими табунами з порваними уздами.

- Бліднуть мрії, в’януть квіти.

- І виднішими стають зорі…

Картка 2. Осінь.

- Пожовкло листя на ясенах, на в’язах.

- Горобина червоніє кетягами ягід з-поміж золотого листя.

- Відлітають птахи в далекі краї.

- Сумовито попискує синичка.

^ IX. Робота з деформованим текстом «Живе листя» - текст зашифрований, на 1/3 закритий смужкою.

У гущавині лісу я набрав повний мішок сухого листя. Йду і милуюся хорошою погодою, дихаю свіжим повітрям. Раптом чую – листки в мішку шелестять. Я сідаю на пеньок і слухаю. Листки тріщать, начебто в них хтось фиркає, сопе. Мене взяла цікавість: «Що за дивна ноша у моєму мішку?»

Розв’язую його. І раптом з мішка вистрибує їжак і тікає. Відомо, що їжаки влаштовують з листя гнізда, ховаються в них і сплять до весни. Ось їжак і зробив собі таку постіль. А я його потривожив.

^ X. Мовна розминка «Зачаровані слова».

Вчитель: Осінь-чарівниця зачарувала своє листячко.

Зайві слова закривайте,

Кольори осіннього листя називайте.

(Довідничок: золоті, картаті, бархатні, бордові, жовті, коричневі, оранжеві, червоні).

XI. Підсумок уроку:

1. Вітерець холодний дмухнув,

Листячко закружляв.

Дме холодний вітерець,

Листячко танцює,

Вам подаруночок готує.

2. Вчитель: Осінь дарує вам смачні яблучка.

Яблука смакуйте,

Слухайте пісеньку.

Пісенька «Яблучка».

3. Фотоетюд «Осінь в Нападівці».

Вчитель: Давайте помилуємося чарівними осінніми куточками рідного краю.