asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Газообмін у легенях і тканинах.

Мета: Сформувати в учнів уміння пояснювати механізм газообміну в легенях і тканинах на основі фізико-хімічних закономірностей.

Обладнання:Таблиця органи дихання . Саморобні таблиці: « Схема процесу дихання», «Порівняльний склад вдихуваного і видихуваного повітря.» Прилад для визначення складу вдихуваного і видихуваного повітря.

ХІД УРОКУ

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Чому людина без їжі може прожити до 100 днів, без води до тижня, а без кисню до хвилини?

Яким чином організм справляється із забезпеченням киснем клітин і виведенням вуглекислого газу? Які механізми цих процесів?

Попробуємо відповісти на ці питання на сьогоднішньому уроці.

  1. ^ Вивчення нового матеріалу.

    1. Демонстрація досліду по вивченню складу вдихуваного і видихуваного повітря за допомогою прибору. ( Учень дихає через трубку близько 10 повних дихальних рухів. У пробірці через яку проходить видихуване повітря вапняна вода мутніє – це якісна реакція на вуглекислий газ. У пробірці через яку проходить вдихуване повітря вапняна вода безбарвна.)

    2. Аналіз зміни складу повітря за допомогою таблиці « Порівняльний склад вдихуваного і видихуваного повітря».

Бесіда : Які гази входять до складу вдихуваного повітря і в якому співвідношенні? Чому всі організми дихають киснем, хоч до складу повітря входить значно більше азоту? Чому вапняна вода в видихуваному повітрі помутніла? Яке співвідношення газів в видихуваному повітрі?

    1. Бесіда: Що таке атмосферний тиск? Як він змінюється при підйомі на висоту? Розповідь про загибель людей які піднімалися на повітряних кулях на висоту 10 км хоч там було достатньо кисню для дихання.

Що таке «гірська « хвороба?

Що таке парціальний тиск? Як формулюється закон Дальтона?

Чим пояснити транспорт газів у альвеолах (кисень з альвеол у кров, а вуглекислий газ в зворотному напрямку). Відповідь: різниця парціальних тисків цих газів у крові і альвеолах.

Чим пояснити транспорт газів у тканинах? (Кисень з крові у клітини , а вуглекислий газ навпаки). Відповідь: Різниця парціальних тисків цих газів в клітинах і крові.

    1. Чому можливий цей газообмін? Згадаємо що таке дифузія та концентрація газів. В якому напрямку йде рух молекул газів в залежності від різниці концентрацій яка визначає різницю парціальних тисків?

    2. Транспорт газів за допомогою крові. (Повторення механізмів транспорту кисню та вуглекислого газу гемоглобіном крові). Нагадуємо про небезпеку отруєння чадним газом.

  1. Висновок. В процесі уроку ми відповіли на питання який механізм забезпечує газообмін в легенях та тканинах , а зараз попробуємо відповісти на перше питання яке ми поставили на початку уроку. Чому людина не може затримати дихання більше ніж на 2 хвилини? Запасів органічних речовин в організмі завжди достатньо, тому людина без їжі може прожити дуже тривалий час. І води у нас в організмі досить багато. Але людина її швидко втрачає , тому прожити може без неї лише тиждень. А кисню в організмі запасу немає, та ще й він швидко витрачається. Правда у тренованих людей (пловці, пірнальники) об'єм легень на багато більший чим у звичайної людини, тому вони можуть затримувати дихання до 7 хвилин.

  2. Узагальнення знань. Дайте відповіді на питання:

За рахунок чого в організмі йде постійний газообмін в легенях і тканинах?

Чому чадний газ швидше з’єднується з гемоглобіном ніж кисень?

Дайте фізичне обґрунтування надання першої допомоги людині яка отруїлась чадним газом.

В чому причина кесонної хвороби? ( При різкому підніманні водолаза з великих глибин в крові кисень переходить в газоподібний стан, закупорює судини і людина може загинути.) Як її запобігти? Дайте фізіологічне обґрунтування.

Чому «гірською» хворобою не страждають жителі гірських місцевостей?

Домашнє завдання. Вивчити §26. Виконати усно творче завдання на ст..91 та відповісти на питання після параграфу.