asyan.org
добавить свой файл
1
Сценарій літературно-театральної композиції

Свято детективу”.
Перша ведуча: Добрий вечір, любі друзі! Мабуть, всі ми полюбляємо читати детективи або дивитись їх по телебаченню.

Сьогодні ми вам дещо розкажемо і покажемо цікавого про цей літературний жанр.
Друга ведуча: Як це не дивно, ще 163 роки т. н. не існувало такого поняття в літературі, як “детектив”. Винайшов його американський письменник Едгар Алан По. Він писав так звані “логічні” новели .Коли була надрукована новела “Вбивство на вулиці Морг”, вона викликала сенсацію. Вперше сюжет літ.твору містив у собі злочин і його розкриття. Це було у 1841році, який вважають роком народження детективу.
Перша ведуча:”Detective" (з латинської означає “викривати, розкривати”) - людина, що займається розкриттям злочинів або літ. твір, у якому розкривається злочин.

Едгара По ще називають “батьком детективу”. Існують літ. премії імені Е. По за найкращу детективну новелу року.
Друга ведуча: У “батька” були “діти” - це Артур Конан Дойль , Агата Крісті, Жорж Сіменон і аж до сучасних майстрів - Олександри Марініної та Дарії Донцової . А як відомо, діти завжди удосконалюють досягнення батьків. І найвідомішим з них є англійський письменник шотландського походження Артур Конан Дойль , який подарував світу славетного сищика Шерлока Холмса та його вірного друга і компаньйона доктора Ватсона .

А ось і вони – зустрічайте!

( На сцені – знайомий по оповіданням та фільмам інтер’єр знаменитої квартири на Бейкер-стріт: 2крісла, камін, столик з препаратами для хімічних досліджень, лупа, скрипка.

^ З’являються під музику до к-ф “Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона”.

Шерлок Холмс і доктор Ватсон учні гімназії, члени гуртка “Гімназійний театр” в одязі англійських джентльменів.)

Ш.Х. –Хелло, Ватсоне!.
^

Д.В. - Добрий день, Холмсе!Ш.Х.- Як давно ми не бачились і не сиділи за чашечкою кави. А дивіться, наша кімната зовсім не змінилась – ось крісло, камін (сідає у крісло). Мабуть місіс Хадсон піклується про це.
Д.В.- А ось ваша знаменита скрипка. Може зіграєте щось для душі?
Ш.Х.(Бере скрипку і намагається зіграти.Чути неприємні скрипучі звуки.)- Я не в гуморі. Краще давайте пригадаємо наші пригоди, поговоримо.
Д.В – Так, нам є що пригадати! Скільки всього пережили разом

(знову музика). А пам’ятаєте , як ми з вами були на полюванні у нашого друга сера Генрі в його маєтку?
Ш.Х.- Так, це було вдале полювання! А яка прекрасна погода! Ми навіть залишились ночувати у полі.
Д.В.- Була чудова зоряна ніч! Я дивився на небо і милувався зірками! Праворуч виднілося сузір’я Великої Ведмедиці. Ліворуч-сузір’я Малої Ведмедиці. А прямо над головами сяяла Полярна зірка! Яка неземна краса!! Як ви гадаєте, Холмсе, що це могло означати?
Ш.Х.- Не знаю, Ватсоне, в астрономії я не дуже обізнаний. Але за допомогою дедукції я прийшов до логічного висновку, що у нас сперли палатку! (Пауза + музика)
Д.В.- Да, славні були часи! Все б нічого, але досі стигне кров у жилах, як згадаю історію про ту кляту собаку Баскервілей! Її вий переслідував мене навіть у ві сні! (Лунає страшний вий, доктор Ватсон боязливо озирається) Що це, Холмсе? Ви чуєте? ( Знову лунає вий)
Ш.Х.- Так, треба спитати у Беррімора.
Д.В.- Беррімор! Беррімор!

(Повільним кроком з’являється Беррімор)

Б.- Сер!
Д.В.- Берріморе! Ви чуєте цей вий?(Знову лунає вий.)
Б.- Так, сер.
Д.В.- Так невже це страхіття, цей пекельний жах через роки знов повторюється? Це вий собаки Баскервілей?
Б.- Ні, сер.
Ш.Х.- Заспокойтеся, Ватсоне .Це сера Генрі годують вівсянкою.(Муз. пауза)
Д.В.(Помітно повеселішав)-Ох, вже мені той сер Генрі! Він ,мабуть, шуткує. Як можна не любити вівсянку?(пауза)

-Берріморе!
Б.-Сер?
В.-У вас такий стомлений вигляд. З тих пір, як сер Генрі оголосив про продаж замку, немає спокою від покупців. Багато сьогодні було клієнтів?
Б.- Лише один, сер.
В.-Хто такий?
Б. –Лорд Мортімер, сер.
В. –Ну і як? Замок йому сподобався?
Б. –Так, сер.Але є одна дрібниця, сер.
В. –Що саме?
Б. –Лорд Мортімер неодмінно хотів, щоб у замку водились привиди, сер. Я чесна людина, і я сказав його світлості, що ніяких привидів у замку немає. Доречи, за останні 600 років, які я тут живу, я не зустрів жодного!( Показує зуби вампіра і страшні червоні кігті.)
В. –Йдіть, йдіть, Берріморе (перелякано). Ох, вже цей Беррімор!(перебігає і сідає Холмсу на коліна)
Ш.Х. – Заспокойтеся, Ватсоне, встаньте.( Підіймаються обидва). Краще подивіться, скільки дітей зібралося на зустріч з нами.
Д. В. – Мабуть, теж всі мріють стати детективами.
Ш.Х. –А давайте перевіримо їхні здібності.(Звертається до глядачів). Друзі! Бажаєте пограти у цікаву та пізнавальну гру?


Умови гри.
Перший конкурс.

Глядачі у залі умовно розділяється на 3 команди, і кожна обирає свого представника

Представники запрошуються на сцену.

На сцені стоять 3 парти, на яких у певній послідовності розташовано 9 предметів ( ручка, олівець, ластик, аркуш паперу, блокнот, підручник, калькулятор, склянка, цукерка). Це вправа на зорову пам'ять. Зараз 20 секунд ви подивитесь на ці предмети, а потім ви повернетесь до них спиною, а Холмс, доктор Ватсон і Беррімор перемінюють їх місцями. Потім гравці повинні знов розташувати їх так, і раніше.
Другий конкурс.

Розташувати за 1 хвилину ці предмети у логічній послідовності і пояснити, чому саме так.
Третій конкурс.

У цих конвертах є опис людини, що знаходиться в залі. Хто за цими прикметами скоріше знайде цю людину, той і переможе в цьому конкурсі.
^ Підсумки конкурсів, роздача призів.
Ш.Х. – Спасибі, любі друзі, що не підвели!

Д.В. – Як сумно – вже час прощатися!
Ш.Х. – Мені теж сумно, але я спокійно знов поїду на свою пасіку у Сассексі, бо впевнений – у нас росте гідна зміна. Ці юні детективи не залишать злочинцям жодного шансу! Прощавайте, друзі! ( Уходять під музику.)
На сцені знов ведучі.
Перша ведуча. Ось і закінчується наша зустріч.
Друга ведуча. – Ми гадаємо, що ви не нудьгували з нами та нашими героями.
Перша ведуча. – Якщо ви дізналися щось нове, повеселились, перевірили свої розумові здібності і просто гарно провели час – це означає, що наші старання недаремні.

Друга ведуча. –А ми з вами прощаємося. До побачення, і нехай вам щастить!