asyan.org
добавить свой файл
1

 1. Літературний огляд

Синтетичні покриття для підлоги. Методи виготовлення

Покриття для підлоги є важливим елементом як житлових, офісних, так і промислових приміщень. Вони виконують не тільки функціональне навантаження, але й естетичну роль. Покриття для підлоги представлені великою різноманітністю видів, одні з яких використовуються у житлових приміщеннях (паркет, ламінат, лінолеум, ковролі, підлогова плитка), інші у виробничих приміщеннях, офісних приміщеннях, торгових приміщеннях і складах (промислові підлоги, лінолеум, зносостійкий ламінат, ковролін), треті – на відкритому повітрі (штучна трава, спортивні покриття).

ПВХ-лінолеум роблять з синтетичного полімеру полівінілхлориду з добавками пластифікаторів, пігментів, і наповнювачів (вапняна мука та ін.) В даний час понад 80% усього виробленого в світі лінолеуму припадає саме на частку ПВХ-покриттів. У західних країнах цей матеріал прийнято називати саме ПВХ-покриттям, а в Україні всі види гнучких підлогових покриттів зазвичай називають лінолеумом. Залежно від складу і технології виробництва полотна лінолеум може бути гомогенним і гетерогенним. Гомогенний лінолеум являє собою однорідне по всій товщині полотно, яке виготовляють методом розкочування на каландрах (пресах з горизонтально розташованими валами). Малюнок на таких покриттях виходить досить простим: однотонний, гранульований, «під мармур» і т.п. Зате гомогенний лінолеум менше, ніж гетерогенний схильний до зносу в процесі експлуатації - адже «всередині» покриття той же малюнок, що і на поверхні. З цієї причини гомогенний лінолеум широко використовують в приміщеннях з підвищеними експлуатаційними навантаженнями: в магазинах, аеропортах, коридорах, парадних і т.п.

Оскільки в чистому вигляді полівінілхлорид - матеріал досить дорогий, то в лінолеумну масу в процесі підготовки до розкочування додають подрібнений вапняк, каолін або тальк. Якщо не дотримати точну пропорцію, то в процесі експлуатації на поверхні такого лінолеуму з'являться «грязьові доріжки». Пояснюється це просто: при витоптуванні менш жорсткий полімер зношується швидше, а виступаючий назовні наповнювач починає збирати на себе бруд, і лінолеум набуває неохайний вигляд. Зазвичай лінолеуми з підвищеним вмістом наповнювача коштують дешевше і мають більшу питому вагу, ніж якісний лінолеум. Виробники такого лінолеуму намагаються залишатися невідомими, тому на покритті відсутнє будь-яке маркування. Що стосується відомих шанованих компаній, то вони дотримуються нормальних пропорцій між ПВХ і наповнювачем.Рис. 1.1. Гомогенний лінолеум

Гетерогенний лінолеум отримав таку назву через те, що його полотно складається з декількох шарів. У виробництві такого лінолеуму використовується армуюче скловолокно, яке відіграє роль своєрідного «скелета» для всього полотна в цілому. Спочатку склополотно просочують ПВХ-пастою. Потім на просочене полотно накочують основний лицьовий шар ПВХ-маси. Потім на нього за допомогою друкованих циліндрів наносять пігмент або малюнок (в залежності від дизайну). На завершення на пігментний шар наносять захисну прозору плівку - як правило, поліуретанову або з чистого ПВХ. Від міцності і товщини цієї плівки залежить зносостійкість лінолеуму в цілому. Вона також згладжує природні нерівності полотна і значно продовжує термін експлуатації лінолеуму. Крім того, при наявності захисної плівки лінолеум не вимагає додаткової обробки після укладання.Рис. 1.2. Гетерогенний лінолеум

1 – захисний шар; 2- шар з малюнком; шар з ПВХ;

4 – скловолокно; 5 – тканинна основа

Гетерогенний лінолеум дорожчий і складніший у виробництві, ніж гомогенний, зате він відрізняється багатим вибором малюнків, що надає величезні можливості для дизайну.

Залежно від галузі застосування лінолеум поділяють на побутовий, напівкомерційний і комерційний. Побутовий лінолеум – покриття для підлоги, яке використовується в житлових приміщеннях і відрізняється багатою гамою колірних і дизайнерських рішень. Як правило, це гетерогенний лінолеум, виконаний з матеріалів з невисокими експлуатаційними характеристиками і, відповідно, низькою собівартістю. У побутового лінолеуму може бути відсутнім навіть верхній (захисний) шар. Інколи його використовують і у промислових приміщеннях.

Комерційний лінолеум становить основну частку на ринку сучасних підлогових ПВХ-покриттів. Комерційний лінолеум може бути як гомогенним, так і гетерогенним. В залежності від призначення він може мати різну підкладку або не мати її зовсім. Полівінілхлорид, з якого роблять комерційний лінолеум, має велику відносну молекулярну масу і як наслідок - дуже хороші показники зносостійкості. Захисний шар гетерогенного комерційного лінолеуму також міцніший, ніж у побутових. Він має більшу товщину і часто до його складу входять різні добавки - антистатики, ізолятори і навіть корунд. Лінолеум з добавкою корунду в захисному шарі відрізняється надзвичайною зносостійкістю і підвищеним поверхневим зчепленням – на ньому не ковзає взуття. Комерційний лінолеум використовують в приміщеннях з високим навантаженням по показнику зносостійкості: у великих офісах, магазинах і навіть виробничих приміщеннях промислової сфери.

Напівкомерційний лінолеум - порівняно новий для України сектор ринку підлогових покриттів. За своїми експлуатаційними характеристиками він займає проміжне положення між двома попередніми типами лінолеуму і призначений для невеликих офісів, готельних номерів, лікарняних палат та інших приміщень подібного роду. Однак напівкомерційний лінолеум широко використовується і в побутовому секторі.

Лінолеум випускається у вигляді рулонів довжиною від 6 до 45 м, шириною до 5 м при товщині від 1,5 до 4 мм. Лінолеум наклеюється на вирівняну основу за допомогою полімерних мастик і клеїв. Підлоги з лінолеуму гігієнічні, безшумні, володіють значною зносостійкістю, нетрудомісткі в укладанні, мають гарний зовнішній вигляд, прості у догляді. У збірному житловому будівництві застосовується лінолеум на теплозвукоізоляційній основі, тому його можна настилати безпосередньо на бетонну основу.

Ламінат — це підлогове покриття, яке являє собою пресовану під високим тиском і температурою деревно-волокнисту плиту з декоративним верхнім шаром, що, як правило, імітує натуральне дерево.

Як правило, ламінат являє собою збірне підлогове покриття. Окремі панелі ламінату шляхом з'єднання між собою утворюють підлогу. Ключовою перевагою ламінату є його багатошарова структура, де кожен шар виконує власну функцію. Зазвичай ламінат складається з чотирьох шарів:

 • Верхній шар — безпосередньо саме ламіноване покриття, яке має у якості захисного шару — меламінові смоли. Основне призначення — стійкість до тривалого навантаження (стійкість до утворення подряпин, зносостійкість, опір до стирання, вигоряння і т. д.).

 • Декоративний шар — спеціально оброблений декоративний папір, зазвичай імітує дошку з натурального дерева або традиційний штучний паркет. Також можуть бути зображені: керамічна плитка, натуральний граніт, камінь або взагалі не стандартні дизайнерські рішення, що не мають нічого спільного з структурою дерева (квіти, візерунки, орнаменти смужкою, просто білий або чорний ламінат, кольоровий).

 • Основа ламінату — плита HDF (High Density Fiberboard — деревно-волокниста плита високої щільності). Деякі виробники ламінату використовують вологостійкі HDF плити, щоб виключити можливість набухання ламінату в місцях замкового з'єднання під час вологого прибирання та догляду за підлоговим покриттям.

 • Нижній стабілізуючий шар — призначений для захисту основи ламінату від вологи і для стабілізації геометрії всієї плити.Рис. 1.3 Ламінат

Класи експлуатації ламінату визначають скільки часу ламінат буде зберігати свій зовнішній вигляд при різних навантаженнях. Відповідно до європейської норми EN 13329, після проведення 18 спеціальних тестів, ламінату присвоюється той або інший клас.

 • 31 клас — ламінат для приміщень із слабким навантаженням. Термін служби підлоги близько 2-3 років для комерційних приміщень. У домашніх умовах підлога може прослужити 10-12 років. Сьогодні в Україні це найбільш поширений клас ламінату.

 • 32 клас — ламінат для приміщень із середнім навантаженням. Термін служби підлоги 3-5 років для комерційних приміщень. У домашніх умовах підлога може прослужити 12-15 років. 32 клас найбільш оптимальний вибір і для будинку і для офісу.

 • 33 клас — ламінат для комерційних приміщень з інтенсивним навантаженням. Термін служби підлоги близько 5-6 років для комерційних приміщень. У домашніх умовах підлога може прослужити 15-20 років. Враховуючи тривалий термін експлуатації в домашніх умовах, деякі виробники дають довічну гарантію. Безперечною перевагою цієї підлоги є те, що її зовнішній вигляд зберігатиметься дуже довго.

 • 21, 22, 23 класи ламінату зняті з виробництва.

Популярність ламінованих підлог пов'язана з тим, що вони мають безліч переваг.

 • Підлога з ламінату надзвичайно проста та швидка в укладанні. Панелі скріплюються між собою за допомогою спеціальних замків. До основи таке покриття не кріпиться. При необхідності, наприклад, у випадку переїзду, ламінат можна розібрати.

 • На відміну від паркету, ламінат не потребує циклювання, шліфування та покриття лаком. Догляд за ним дуже простий — прибирання за допомогою засобів, рекомендованих виробником.

 • Відмінна зносостійкість ламінату. На ньому не залишаються сліди від каблуків, кігтів домашніх тварин, сигаретних недопалків.

 • Ламіновані підлоги значно розширюють дизайнерські можливості оформлення інтер'єру. Різноманіття відтінків панелей, що випускаються виробниками, дозволяє вибрати потрібний. За допомогою ламіната можна створювати чудові імітації підлог з натурального каменю та кераміки.

Недоліки

 • Головним недоліком ламіната є його низька водостійкість. Хоча сучасний ламінат витримує дію води протягом декількох годин, проте контакт з водою є небажаним.

 • При цьому не потрібно плутати водостійкість з вологостійкістю ламінату. Вологостійкість допускає його експлуатацію в умовах відносно стабільної вологості. Але не більше. Будь-який ламінат можна мити, але акуратно, з використанням спеціальних рідин.

 • Інший недолік — це гучність. Пов'язано це з тим, що панель HDF, що лежить в основі ламінованої дошки, є чудовим резонатором. Кроки та падіння твердих предметів на підлогу будуть відкликатися несподівано гучним звуком, хоча до цього досить швидко звикаєш. До того ж у певній мірі від цього рятують спеціальні шумоізолюючі підкладки під ламінат.

 • Ще одним мінусом багато хто називає ненатуральність цього покриття. Звичайно ж, ламінат — це не паркет і не масивна дошка. Однак, при всій своїй ненатуральності, він є екологічно чистим матеріалом, абсолютно безпечним для здоров'я, і може використовуватися в будь-яких приміщеннях, навіть у дитячих кімнатах.

^ Ковролін (килимове покриття) - м'яке покриття для підлоги, призначене для настилу на все приміщення цілком. На відміну від килима, який має закінчений малюнок і певний розмір, ковролін - це рулонний матеріал з необмеженою довжиною і дрібним малюнком, що повторюється.

Ковролін має наступну структуру: ворс, первинна основа, що закріплює шар, вторинна основа. Ворс може бути нестриженим і стриженим, коротким або багатошаровим. Стійкість килимового покриття залежить від густоти і довжини ворсу і від того, стрижений він чи ні. Більш міцне покриття - з густим ворсом і низовою конструкцією в'язання. Найбільш поширені матеріали для виробництва ворсу - шерсть, поліпропілен і поліамід. Для основи найчастіше використовують джут, штучний джут, латекс.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/swatches_of_berber_carpet.jpg/220px-swatches_of_berber_carpet.jpg

Рис. 1.4. Ковролін

Шерсть, частково або повністю натуральна, має високу міцність, легко фарбується і широко поширена. Якщо в шерсті присутні штучні волокна, наприклад, з нейлону, її міцність підвищується. Стандартне співвідношення натуральної вовни до синтетиці: 80% і 20% відповідно. Шерсть - відносно дорогий матеріал.

Нейлон – волокна, вироблені з однойменного поліаміду. У розплавленому вигляді може бути пофарбований. Легко брудниться. Вартість нейлону залежить від курсу нафти.

Поліпропілен – полімер, який використовується для виробництва ковроліну в силу його дешевизни. Його важко пофарбувати, і він зношується швидше, ніж шерсть або нейлон. Берберські килими з великими стібками, зроблені з цього матеріалу, підходять для домашнього використання і швидко стають непридатні. Берберські килими зі стежками меншого розміру довше зберігають свій первісний вигляд. Комерційні покриття, зроблені з поліпропілену, - з дуже маленькими стібками, не зношуються, легко чистяться і підходять для офісів та інших приміщень з високою пропускною здатністю. Покриття для використання зовні будинку також робляться з поліпропілену.

Поліестер має хороші фізичні властивості, грязе- і водостійкий, і не так забруднюється, як нейлон. Фарбується в розплавленому вигляді. Проте, він швидко зношується. Зазвичай використовується у виробництві покриттів середньої або низької вартості. Різновид поліестеру під назвою PTT (політриметилен терефталат) менше зношується, легше чиститься, швидше висихає і не плавиться. Незважаючи на загальноприйняту думку, тверді покриття для підлоги вимагають в два рази частішого догляду, ніж килимові покриття.