asyan.org
добавить свой файл
1
РЕФЕРАТ

«Портрет Доріана Грея» - філософський роман Оскара Уайльда

Вперше надрукований у липні 1890 року в «Місячному журналі Ліппінкотта», а пізніше виданий окремою книгою в квітні 1891 року, він викликав жорстку критику. Товариство британських критиків засудило його за аморальність, вимагало його заборони, а автора роману хотіли віддати під суд. Але читачі взяли роман більш захоплено, його просто змітали з полиць книжкових магазинів.

Дуже легко провести паралель між головним героєм роману, Доріаном Грейом, з рисами Фауста. В ролі спокусника Мефістофеля з легкістю виявляється лорд Генрі, що поширює ідеї нового гедонізму, перетворюючи наївного юнака в чудовисько. Згадайте, адже Фауст теж отримав від Мефістофеля вічну молодість.

«О, якби було навпаки! Якби портрет змінювався, а я міг завжди залишатися таким, як зараз! Я б душу дияволу продав за це! »Мольба була почута, і бажання виповнилося!

Роман побудований на інтризі угоди з дияволом, в якій злощасний портрет відіграє ключову роль, саме він стає тінню життя молодого гульвіси, саме він відображає внутрішню сутність свого власника.

Автор написав роман всього за три тижні, особливість також у тому, що в цьому романі не вказано жодного пороку, властивих Доріанові, крім його пристрасті до опіуму. Сам Оскар Уайльд говорив, що читач побачить у герої тільки свої власні гріхи і пороки. Роман покликаний відкривати нам нас самих, зображуючи наші душі через призму Доріана Грея.

Крім основного героя, читач, напевно, зверне увагу на образ Сібіл Вейн - актриси театру. Дивовижність її образу в тому, що до зустрічі з Доріаном вона жила в своєму вигаданому світі, світі театрального мистецтва, була надзвичайно талановитою актрисою. Але любов відкрила їй очі, показала, наскільки штучний її світ, де в неї немає життя, а є лише гра. Коли в її серце вривається любов, пропадає її акторський талант, вона прагне вирватися зі світу ілюзій і чарівництва в світ справжній, реальний і жорстокий. Саме це стане причиною її загибелі.

Твір Уайльда просякнутий ідеями Лорда Генрі, ідеями гедонізму - вченням, згідно з яким задоволення є головною чеснотою, вищим благом цього життя. Але немає жодного натяку на їх необхідність в житті. За кожним є право вибору свого шляху. До того ж варто пам'ятати, що мета у людей часто одна і та ж, але ось шляхи її досягнення - у кожного свої.

Читач може засуджувати головного героя, може вважати роман негідним читання, але ніколи не зможе спростувати того, що роман покликаний вивести нас в реальний світ. Показуючи наші пороки, натякаючи на чесноти, роман здатний змінити ставлення людей до життя, визначити нові цінності, змусити стати справжнім, не підробленим.