asyan.org
добавить свой файл
1
Розробка відкритого уроку

з української мови, 4 клас,

автор: Кибенок Ніна Василівна,

учитель початкових класів

Славутицької загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів № 3

Тема: Прикметники - синоніми, прикметники - антоніми. Пряме й переносне значення прикметників.

Мета: ознайомити учнів з прикметниками із синонімічними та антонімічними значеннями; вчити вживати прикметники в прямому та переносному значеннях, розкривати багатозначність; розвивати вміння добирати та використовувати прикметники - синоніми та антоніми у мовленні; поповнювати словниковий запас учнів; тренуватися давати повну й вичерпну відповідь на запитання; виховувати любов до праці, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картки індивідуального опитування, словник синонімів та антонімів, таблиця «Прикметник», ілюстрації, комп’ютер, мультимедійна дошка.

^ Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

І. Організація класу до уроку.

- Що то є за днина?

Що то є за свято,

Що сюди зійшлося

Гостей так багато?

- Знаю, що за днина,

І всім варто знати:

Це урок відкритий

І з цим вас вітаю.

Дітки, поверніться до гостей, подаруйте їм свої посмішки і привітайтесь.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.- Над якою темою ми працювали на минулому уроці?

- Зараз з’ясуємо, що ви знаєте про прикметник.

Фронтальне опитування.

- Що означає? (Ознаку предмета).

- На які питання відповідає? (Який? Яка? Яке? Які?).

- Яким членом речення виступає? (Другорядним).

- Яку роль у мовленні виконують прикметники? (Уточнюють, прикрашають мовлення).

- Наведіть приклади прикметників.

^ 2.- Запишіть число. Сьогодні – …

3. Перевірка домашнього завдання.

Вправа 193 (третє завдання).

(Малюнок синички)

- Прочитайте опис синички, який ви знайшли в тексті вправи.

- За допомогою яких прикметників зображено пташку? Назвіть їх.

Бесіда про допомогу пташкам взимку.

4. 1 листок

А чи чули ви, що щось зашелестіло в класі?

Та це ж останні осінні листочки принесли нам цікаві завдання.

5. Хвилинка каліграфії

(зашифроване слово «праця» з творчим завданням)

- Назвіть літери , що найчастіше повторюються, а з тими, що залишились утворіть слово.

П б з е р е б а з б е ц б е з я

- Хто прочитає зашифроване слово? Запишіть це слово і зробіть звуко-буквений аналіз.

Праця –[ п р а ц' а ] -5б., 5зв., 2скл.

- Назвіть голосні і приголосні звуки

- Підберіть спільнокореневі слова до слова праця таким чином, щоб вони були різними частинами мови.

Праця, працівник, працювати, працьовитий.

- Виділіть корені в записаних словах.

6. ^ 2-й листок

- А ось ще одне завдання на листочку: скласти прислів’я, яке щойно пороздував вітер.

(Дві команди по 3 учня складають прислів’я)

Маленька праця краща за велике безділля.

Праця годує, а лінь марнує.

- Запишіть в зошиті прислів’я, яке більше сподобалось.

- Назвіть прикметники.

- А яка особливість цих прикметників? (протилежні за значенням).

- То як називаються слова, що мають протилежне значення? (Антоніми).

^ Ш. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з прикметниками-антонімами, синонімами та багатозначними словами.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Повторення теоретичного матеріалу про антоніми (мультимедійна дошка).

2. Робота з підручником.

Виконання вправи 195 по варіантах.

Перевірка.

Робота над прямим і переносним значенням слів.

3.-Крім антонімів, що ще впливає на виразність мовлення? (Синоніми)

Повторення правила про синоніми (мультимедійна дошка).

4. ^ 3-й листок

Робота з комп’ютером.

Мокрий, гарний, красивий, вогкий, жорстокий, сирий, хороший, чарівний, безжалісний, лютий, елегантний, розкішний, звірячий, чудовий, нелюдський.

(Учні по черзі підходять до комп’ютера і формують певний синонімічний ряд).

5. ^ 4-й листок

Щось захиталось наше деревце. Про що воно хоче нам нагадати?

Словникова робота.

Фанера. Фартух. (малюнки і слова на дошці).

Пояснення слова «фанера» і демонстрація.

- Доберіть до кожного з них декілька прикметників, які їх характеризують.

- На що треба звернути увагу при написанні цих слів?

- Що необхідно запам’ятати у цих словах? Запишіть їх у свій словничок.

- Введіть у речення одне з цих слів разом зі словом «працювати». Запис речення на дошці. Синтаксичний розбір.

^ Фізкультхвилинка динамічна (під музику)

Хтось там бачу притомився

І на парту похилився.

Треба всім нам дружно встати Фізкультпаузу почати.

6. ^ 5-й листок

Робота з деформованим текстом.

- Знов наше дерево скидає листя.

- Що на цей раз?

(Демонстрація фото з походу).

- Вам ці фото про що нагадують?(Екскурсію до села Неданчичи).

- Пам’ятаєте ви писали твори про цей похід?

- Найкращі я вирішила надрукувати, але в комп’ютер заліз вірус і все мені переплутав. (Прочитати деформований текст).

Був похмурий осінній день. Ми всім класом вирушили у велосипедну подорож до села Неданчичи. Дорога здалась довгою. Біля пам’ятника вчителька нам розповідала нудні історії про битву на Дніпрі. Потім ми відпочивали на природі і їли несмачну кашу. Додому ми повернулися сумні і пригнічені.

  • То так це було?

  • Назвіть слова, які на вашу думку необхідно замінити.

  • Випишіть їх і доберіть протилежні за значенням. А біля комп’ютера працює...

  • Ті, хто не зміг поїхати в похід з нами, сиділи вдома і складали вірші. (Робота по картках).

Перевірка.

7. ^ 6-й листок - останній. Ігри.

А) Визначити, в якому словосполученні прикметники вжиті в переносному значенні.

гострий олівець - гострий ніж;

срібна ложка - срібний голос;

ідуть годинники - ідуть чоловіки;

шепотіли листочки — шепотіли діти.

Б) Доповни речення за змістом.

Спокійна, добра, лагідна, турботлива ...

Холодне, біле, ванільне...

Морозна, сніжна, люта...

В) Гра - кричала

- Вова спокійний? - Бешкетний

  • Вадим низького зросту? Високий

  • Костя товстий? Худий

  • У Каті волосся світле? Темне

  • Ви діти ліниві? Роботящі

V. Домашнє завдання.

Вправа 198(2), за бажанням - твір-мініатюру про початок зими або вірш.

VI. Підсумок уроку.

- Сьогодні на уроці ми працювали над … продовжіть. (Висвічується схема на мультимедійній дошці)

- Який вид роботи вам найбільше сподобався?

^ Додаткове завдання

Прочитайте вірш про зиму. Додавайте прикметники за змістом

От випав сніг. Яка обнова! Зима тоді така...

Міста чистенькі, білі села — Зима і радісна й...

Кружляють вальс сніжинки ніжні, Зима пухка і ...

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й...

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму...

А вранці іній - то обнова!

Яка зима у нас... Гілок од інею не видно,

Тоді вона, звичайно...

Зима буває вередлива,

То часом добра, то...

Яка ж зима? Яка вона?

Вона весела і...

Слова для довідки: сумна, сварлива, срібна, казкова, красива, морозна, білосніжна, весела, чудова.