asyan.org
добавить свой файл
1
Пінчук Л.М., вчитель англійської мови ЗНЗ №35 м.Чернігова.
План – конспект відкритого уроку для 5-го класу за темою

Health and Body Care “

Мета : узагальнити лексико-граматичний матеріал теми;

тренувати учнів у монологічному мовленні за темою;

практикувати учнів у письмі;

продовжувати формувати навички діалогічного мовлення та

навички аудіювання;

удосконалювати техніку читання;

розвивати вміння учнів висловлювати свою думку;

виховувати прагнення до здорового способу життя.

Обладнання : підручник, робочий зошит, кросворд, картки для роботи

в парах та картки для самостійної роботи.
^ Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання

Teacher : Good afternoon, children! Nice to see you!

Pupils : Good afternoon to you!

Good afternoon to you!

We are all in our places,

With sunshiny faces.

Good afternoon to you!

^ 2. Повідомлення мети та теми уроку

T : Today we’ll continue speaking about our health and we are going to

discuss the ways to keep fit, we’ll speak about visiting the doctor and

we’ll read the text “ Jim’s visit to the doctor”. We are also going to make

and act out the dialogues on the topic and at the end of the lesson you’ll

speak about healthy habits.

^ 3. Уведення в іншомовну атмосферу

1) На дошці – « розрізані» прислів’я, завдання учнів – правильно

скласти та перекласти їх.

Health is above wealth.

An apple a day keeps doctors away.

A sound mind in a sound body.

Early to bed and early to rise,

Makes a man healthy, wealthy and wise.

2) Учитель показує учням картки з обличчями, що виражають різні

почуття та настрої. Завдання учнів – скласти речення, використо-

вуючи наступні словосполучення :
to feel fine to feel sick to feel sad to feel bad

to feel hungry to feel hot to feel thirsty to feel cold

to look happy to look angry to look tired to look cheerful
ІІ. Основна частина

  1. Письмо

1) Учні доповнюють слова,що означають різні види болю, потрібними

літерами та записують у зошити.

HE _ D_ _H_ H _ _ H T _ _ PE_ AT _ _ E

_ AR _ _ _ E S _ _ E TH _ _ _ T

ST _ _ AC _ A _ _ E C _ _ G _

_ A _ K _ _ HE C _ T _ & BR _ _ S _ _

T _ _ TH _ _ H _ P _ _ N IN T _ _ K _ _ E
2) Учні отримують картки для самостійної роботи, доповнюють та

записують речення.

Complete the sentences with the words : headache, pain

in the knee, sore throat, toothache, stomachache, cough.

1. Rosy ate much ice-cream yesterday and now she has got a __________.

2. Dan doesn’t wash his hands before meals and he often has a ________.

3. Ben seldom cleans his teeth and he has got a _________.

4. Kate often has a __________ because she doesn’t have a good sleep.

5. Tom played football yesterday. He fell and now he has a __________.

6. Liz has got a bad cold, she has a high temperature and a _________.
^ 2.Фізична та мовленнєва розминка

Гра “ Mime Game “

Один з учнів виходить до дошки і намагається жестами пояснити,

що у нього «болить». Учні вгадують, про що йдеться. Учень, який здогадався, про що йдеться і правильно поставив запитання, зай –

має місце біля дошки і т. д.
3. Читання

1) Робота в парах

Кожна пара отримує смужки паперу, на яких написані окремі слова.

завдання учнів – скласти словосполучення. По закінченні роботи

учні читають та перекладають словосполучення.
to feel ill to take medicines to examine a patient to write a prescription
to feel the pulse to go to the chemist’s

to stay in bed to listen to lungs

to visit the doctor to feel better
2) Робота з картками

Учні отримують картки для самосійної роботи. Їх завдання – доповни -

ти текст словосполученнями, які щойно опрацьовувались. Потім учні

обмінюються картками, читають та перевіряють роботу сусіда.
Jim’s last visit to the doctor

Last Friday Jim suddenly _______ very ill. He_____ a headache and a sore throat. His mother took him to the ____________ . The doctor listened

To Jim’s _________ , __________ his pulse and examined his ___________ . Then she said : “ Well, you have got a bad ________ . You must _________ in bed for a week.” She ________ me a prescription for some medicines. She also asked my mother __________ me hot milk with butter and honey.

My mum _________ to the chemist’s and bought the medicines for me.

I ______________ the doctor’s advice and soon I _________ better.
^ 4. Розвиток умінь діалогічного мовлення

Кожна пара учнів отримує смужки паперу, на яких написані окремі

фрази діалогу. Учні повинні скласти зв’язний текст. Пари, що впоралися

першими читають діалоги вголос, інші перевіряють. Потім 1-2 пари

інсценують діалоги перед класом.

1) P. Good afternoon, doctor.

  1. Good afternoon. What’s the matter with you?

  1. I fell yesterday and now I have a pain in the knee.

D. Let me examine it. You have some cuts and bruises

and I’ll put a bandage on your leg.

  1. Should I take any medicines, doctor?

D. No, you shouldn’t. Have a rest and don’t walk a lot.

P. Thank you for the help, doctor.

D. Good bye. Your leg will be fine soon.


2) P. Good afternoon, doctor.

D. Good afternoon. What’s the matter?

P. I have got a backache.

D. You should have a rest and visit me in three days.

P. Thank you, doctor.
3) P. Good morning, doctor.

D. Good morning. What’s the matter with you?

P. I don’t feel well. I’ve got a headache and a cough.

D. Let me examine you. You’ve got a bad cold. You should

take these pills three times a day.

P. Can I go for a walk, doctor?

D. No, you can’t. You must stay in bed for a week.

P. Thank you, doctor. I’ll follow your advice.

D. Good bye. You’ll feel better soon.


  1. Аудіювання

Кожний учень отримує картку для самостійної роботи, в якій слід

позначити «+» тільки ті правила здорового способу життя, що зга –

дуються в тексті.

^ SOME RULES TO BE HEALTHY

Nowadays it is very important to be healthy. It means to be active, to study well,

to look happy. If you want to stay healthy, you must follow some rules. First of all you must keep your body clean. You must clean your teeth and you must not eat food with dirty hands. It is also very important to eat healthy food. Fruit and vegeta-

bles are necessary for your active and happy life, because there are a lot of vitamins in them. You must not eat too many sweets and cakes. Your body needs fresh air,

so you must go for a walk every day. You must not stay in front of the TV set or computer all day long. It is very bad for your eyes.

Sport is necessary for your healthy life. You must go in for sports regularly.

Exercises keep your body strong.
Card for the work


__ keep your body clean __ clean your teeth

__ keep your house clean __ wash your hands before meals

__ use vitamins __ eat fruit and vegetables

__ go for a walk __ go to bed early

__ go in for sports __ visit your dentist




  1. Розвиток умінь монологічного мовлення

Клас поділяється на чотири групи, учитель пропонує кожній з них скласти список правил за однією з поданих тем :

    1. What should you do to keep fit.

    2. What should you do to be healthy.

    3. What should not you do to keep fit.

    4. What should not you do to be healthy.

По закінченні роботи представники кожної з команд називають

свої правила. Учитель звертає увагу на те, що правила для тих, хто

підтримує себе у гарній формі, та для тих, хто прагне бути здоровим

майже однакові. Учні роблять висновок, що бути у гарній формі

означає бути здоровим.
ІІІ. Заключна частина



  1. Домашнє завдання

    1. РЗ впр.1, с. 65 ( письмово ) ;

    2. підготуватись до контрольної роботи за темою.


2. Підведення підсумків уроку

Teacher : We spoke about different health problems and ways of their

solving, you know the rules of being healthy. Thank you for

your work, it was great today. Your marks are …

Be happy! Good bye!