asyan.org
добавить свой файл
1
Особливості роботи шкільного психолога з батьками
Питання про завдання й значення роботи психолога з батьками надзвичайно дискусійне. Існує безліч думок, у тому числі й полярно протилежних. На одному полюсі – робота з батьками як основний напрямок діяльності психолога. На іншому – родина юридично й етично «закрита» для школи. Більшість шкільних ситуацій повинні вирішуватися без втручання батьків, силами педагогів, психолога і самого учня.

Ми намагалися знайти компроміс між двома цими позиціями. Загальна мета діяльності психолога стосовно батьків – і просвіти, і консультування – бачитися й працювати нам у створенні ситуації співробітництва й формуванні установки відповідальності батьків стосовно проблем навчання і розвитку дитини. Батьки досить часто звертаються до психолога з проханням допомогти «переробити» дитину, змінити її на краще. Але далеко не кожен з них може зізнатися собі, що починати треба із себе, з співпраці з психологом та педагогами.
^ Розглянемо можливі причини за яких батьки можуть звернутися до психолога.
Можна виділити загальні причини звернення батьків до психолога: затримка розумового розвитку (соціально-педагогічна запущеність), загального психологічного та особистісного розвитку; визначення особливостей пізнавальної діяльності учнів (у рамках вікової норми); погана пам'ять та слабка увага; обдарованість; різні відхилення (неврози та інші розлади психічного здоров'я); визначення готовності дитини до шкільного навчання; гіперактивність або частий прояв агресивності, тривожності (стан тривоги повторюється часто й у найрізноманітніших ситуаціях – при відповіді біля дошки і т. п.), дитячі страхи.

Слід зазначити, що звернення батьків до шкільного психолога — здебільшого складна ситуація для сім'ї. Батьки побоюються, що отримають інформацію, яка не відповідає їх уявленням про дитину і себе, що їх не зрозуміють, звинуватять у чомусь, але головне не стояти осторонь і не боятися змін у своєму житті, тільки спільною співпрацею ми зможемо зробити крок вперед.