asyan.org
добавить свой файл
1
Олександрівська селищна бібліотека №2 Історія

Бібліотека на селі – це не тільки заклад культури , а сама культура в широкому її розумінні, яка вбирає в себе різні аспекти суспільного життя, його духовні і матеріальні цінності. Бібліотека – людська пам’ять цивілізації, яка відіграє головну роль у зберіганні і розвитку національної культури. Прилучення читачів до духовних цінностей засобами бібліотеки здійснюється не лише через інформацію, розповсюдження і популяризацію творів літератури та мистецтва, але й через збереження та використання документів, естетичне виховання читачів, організацію їх відпочинку й дозвілля.

Олександрівка – селище міського типу (1968 р.), центр селищної ради. Розташоване на лівому березі річки Південного Бугу. Населення сьогодні – 5697 тис. чол.

В 1967 році була відкрита Олександрівська бібліотека №2 в пристосованому колгоспному приміщенні по вул. Армашелєва. Фонд бібліотеки на момент відкриття налічував 593 видання, читачів - 61 чоловік. Актив бібліотеки налічував 5 чоловік, бібліотечна рада - 3 чоловіка. (2)

В
Обслуговування механізаторів на бригаді №2 колгоспу ім.Щорса..

1987 р.

Біля книжкової виставки. .

1970 р.
70-х роках бібліотека була підпорядкована тій ідеології, що і держава. Бібліотечне призначення – виховувати загальнолюдські цінності, що означає крім ідеологічної пропаганди, пропагувати між своїми читачами шедеври літератури, доносити до їхніх сердець правду про минуле і сучасне, змушувати замислюватися над питанням: для чого ми живемо? Ці завдання впроваджували в життя бібліотечні фахівці, що працювали в Олександрівській бібліотеці №2: В.Д.Скороход (91975-1978р.), В.М.Сироп’ятова (1978-1980), Л.М. Дев’яткіна (1980-1983)

В
Заняття групи Вірні друзі природи. 2009 р.
1980 р. покращились умови роботи бібліотеки. Її переведено в інше трьохкімнатне колгоспне приміщення з пічним опаленням загальною площею 54 м.кв. по вул. Перемоги. Події 80-х років диктували основні напрямки роботи бібліотеки. Вона включилась в соцзмагання, відзначала річниці Великого Жовтня і дня народження Леніна, річницю утворення СРСР. Кількість книжок і читачів в бібліотеці постійно зростає. Фонд бібліотеки налічує 8359 видань, читачів 1340, в т.ч. 563 дитини.(3) Активізується робота серед жителів. З цього часу Олександрівські селищні бібліотеки плідно співпрацюють. Спільно з Олександрівською с/б №1 проводилися зустрічі з передовими людьми колгоспу ім. Щорса - доярками Годовиченко Н., Качан В., механізаторами В.Юркул, Палій І. Популярними формами серед читачів були літературні ігри, конкурси, вікторини. Книжковий фонд бібліотеки щорічно збільшувався – систематично надходила нова література, а періодичні видання бібліотека отримувала за рахунок колгоспу.

В 1983 році велика любов до книги та читання приводить до бібліотеки молоду дівчину Секкер Олену, яка з 9 вересня 1983 року розпочала свою трудову діяльність завідуючою бібліотеки №2, маючи вищу технологічну освіту. Підвищувала свій фаховий рівень бібліотекаря на курсах підвищення кваліфікації, районних семінарах, школах професійної майстерності. Трудолюбива, інтелігентна Олена Петрівна здобула любов і повагу мешканців села та колег по роботі. Інтереси користувачів для неї понад усе: вона усіма силами намагалася створити комфортні умови для обслуговування жителів в бібліотеці, велику увагу приділяла читачам-дітям .

В куточках передового досвіду бібліотека оформляла виставки, систематично проводила зустрічі з передовиками виробництва. На той час зверталася велика увага на пропаганду книг державної та ленінської премій, пропаганду кращих творів художньої літератури.

В 1984 році на базі Олександрівської бібліотеки була створена школа передового досвіду по роботі з дітьми.

В 1986 р. Олександрівська бібліотека №2 взяла активну участь у районній літературній подорожі «Тобі ми вдячні, партія могутня, за мир і зоряне майбутнє» для учнів 6-8 класів, активізувала роботу серед спеціалістів сільського господарства та пошукову краєзнавчу діяльність. Широко використовувались книги з єдиного фонду Вознесенської ЦБС. Робота бібліотеки була спрямована на задоволення моральних, загальноосвітніх потреб читачів. В зоні підвищеної уваги знаходились діти, підлітки, юнацтво, не залишається без уваги сім’я, сімейне читання.

На початок 90-х фонд складав 7474 видань, читачів-1505, в т. ч. дітей 552 ч.(4) Основним і болючим питанням бібліотеки того часу набуло питання комплектування бібліотечного фонду. Відсутність нових надходжень привело до того, що бібліотека почала втрачати одну з основних функцій – інформаційну. Завідуюча бібліотеки працювала на 0,25, 0,5 ставки, погіршився матеріально-технічний стан бібліотеки. Бібліотеку розмістили в непристосованому цокольному приміщенні Олександрівської загальноосвітньої школи.

Ч
Нагородження зав.філією

Олександрівської м\б №2. 2010 р.
ас формує нове покоління читачів. В 2000-них роках читання стає основою освіти, навчання людини протягом усього життя. Основним завданням бібліотеки є виховання культури читання, а значить і підвищення рівня читацької компетентності. Проблема читання залишається актуальною, адже активно розвиваються комп
’ютерні технології. Основними напрямками роботи бібліотеки є формування та задоволення читацьких потреб у книгах та інформації, популяризація літератури шляхом проведення масових заходів, співпраця з органами місцевого самоврядування, навчальними закладами, організаціями, жителями селища, вивчення народних традицій, організація інтелектуального проведення дозвілля односельців. Форми і методи роботи бібліотеки різноманітні - вони добираються в залежності за віком читача.

Для ефективності роботи бібліотеки проводяться соціологічні дослідження: анкетування, опитування.

Олександрівська бібліотека №2 стає місцем відпочинку та самоосвіти. В бібліотеці з 2009 р. для учнів розпочала роботу група за інтересами «Вірні друзі природи», мета якої - виховання бережливого ставлення до природних ресурсів, до всього рослинного і тваринного світу, організація змістовного і цікавого дозвілля дітей, виховання любові до рідної землі, почуття відповідальності за майбутнє. Виховання підростаючого покоління – один із важливих напрямків роботи бібліотек. Для користувачів оформлено куток сімейного читання, тематичні полички на теми: “Віддамо весь світ дитині” ,“Читаємо всією сім`єю” ,“Разом з книгою ми ростемо” . Обслуговування цієї категорії ведеться за сімейними формуляром. До дня родини, матері бібліотекою були проведені родинні свята, свята матері, конкурси. В конкурсі «Святий Миколай збирає таланти» в номінації «література» читачка Димитрова Валерія зайняла II місце і була нагороджена грамотою та подарунком.

В 2011р. на базі бібліотеки пройшов виїзний районний захід до Дня захисту дітей «Діти – майбутнє України», на якому відбулася зустріч з миколаївською письменницею В.Марущак, конкурсно-розважальна програма та невеликий концерт. В бібліотеці пройшли: поетичний вечір «Довго щирим словами до людей промовлятиму я» (до 140-річчя з дня народження Лесі Українки); Всеукраїнський тиждень дитячого читання «Свято читання та книжки»; літературний набат «І впала зірка Полину»; день відкритих дверей до Всеукраїнського дня бібліотек «Бібліотека - інформаційне джерело».

В
Зустріч з миколаївською письменницею

В. Марущак на День захисту дітей. 2011р.
2012 р. бібліотека велику увагу приділяла масовій роботі з громадою. Проводились творчі акції, зустрічі, свята . Вдячні відгуки від жителів отримали благодійна акція «Привітай ветерана», зустріч учнів та фахівців організацій селища з інвалідом війни В.А.Ткаленком в день його 86-ї річниці з дня народження, День флори і фауни в пришкільному оздоровчому таборі «Джерельце» та конкурсна програма на день захисту дітей. На сьогодні в середньому бібліотека обслуговує 700 користувачів, в т.ч. 400 дітей, книговидача складає 11500, бібліотечний фонд-6100 примірників.

Щоб максимально задовольнити потреби користувачів необхідно якісне комплектування фонду. В бібліотеці діє акція «Подаруй бібліотеці книгу», але цього недостатньо. На даний час в бібліотеці залишається ряд невирішених проблем: відсутність нових надходжень; моральне і фізичне старіння фонду; відсутність періодичних видань для вчителів, батьків, дітей; відсутність комп’ютерої техніки. Найбільшою проблемою є те, що бібліотека знаходиться в цокольному приміщенні Олександрівської школи і не кожен бажаючий може знайти дорогу до неї. Завідуюча бібліотекою ставить собі за мету отримати підтримку влади щодо переведення книгозбірні в інше, більш пристосоване приміщення; приймати активну участь в написанні проектів благодійних фондів з метою покращення матеріально-технічної бази; впроваджувати інноваційні форми роботи з користувачами.

Адже без бібліотеки неможливо уявити навчання і виховання дітей, без неї неможлива освіта і самоосвіта педагогів, батьків, молоді. Книга була і залишається основним інформаційним джерелом і одна з основних функцій бібліотеки на селі є – повноцінне забезпечення та формування інформаційних потреб читачів.

Бібліотеку майбутнього завідуюча бачить такою:

бібліотека має бути зручним для читача багатофункціональним центром, а бібліотекар в ній- консультант, який забезпечував би кожного відвідувача правом на одержання нової, якісної, достовірної інформації. Сьогодні час диктує необхідність особливого якісного та творчого підходу до роботи з читачем, вивчення та задоволення реальних інформаційних та естетичних потреб. Тому потрібно перетворити бібліотеку на центр інформації, затишку і краси. Адже успіх кожної бібліотеки залежить від комфорту і позитивної атмосфери бібліотечного середовища, естетичного оформлення бібліотеки, культури бібліотечного обслуговування з боку бібліотечного працівника. Сучасний читач прагне працювати і відпочивати в комфортних умовах та отримувати бібліотечні послуги швидко і якісно. Тому престиж сучасної бібліотеки залежить значною мірою від її комп’ютерізації. Хотілося б бачити наші бібліотеки просторими, затишними, і з великою кількістю сучасної довідкової літератури, з достатньою кількістю нової сучасної дитячої літератури, із сучасним бібліотечним обладнанням.

Бібліотека – це вічне, а Інтернет – це те, без чого вже не буде життя, вони повинні йти поруч.

«Якщо стара книгозбірня була джерелом, до якого йшли всі спраглі знань, то нова – це водогін, що розносить вологу по домівкам». (Мелвіл Д’юї).

А основне для кожного бібліотекаря – любити свою роботу, любити читачів. Якщо читачі заходять до бібліотеки поділитись своїми успіхами, то розумієш, що робота наша потрібна. Бібліотеки життєво необхідні і потребують допомоги і про це треба пам’ятати всім, кому не байдуже майбутнє України. Адже від чіткої роботи кожної бібліотеки значною мірою залежить економічне і культурне піднесення країни
Упорядник: О.П. Секкер – зав. Олександрівської с/б№2

Н.І.Мазур - зав. відділом організаційно -

методичної та інформаційної роботи ЦБ

Відгуки – пропозиції від читачів про роботу бібліотеки №2:

^ Маларан З.А. – працівник ЗОШ. – подяка і побажання успіхів в подальшій роботі.

Ковальчук Ж.В. –соцпрацівник відділення соупобутової адаптації - подяка за співпрацю, за активну участь у проведенні свят.

^ Бензар О.С. – соцпедагог ЗОШ – висловив побажання про поповнення фонду літературою з психології та сільського господарства.

Рубан В.О – домогосподарка – висловила свої побажання, щоб бібліотека була б в належному доступному для жителів селища місці. Фонд бібліотеки поповнився новою літературою для дітей, для батьків про виховання дітей та організації їх дозвілля.
^ Нагороди та відзнаки Олександрівської с/б №2:

Грамота Вознесенської райдержадміністрації (2004 р.),(2005р.), (2006 р.),

Грамота райвідділу культури райдержадміністрації (2005 р.)

Грамота від сільської ради(2007, 2008, 2009, 2010р.)
Використані джерела:

  1. Історія міст і сіл Миколаївської області.-К.,1981

  2. Ксенос О.. В ті суворі роки… / Війна. Народ. Перемога. // Вісті Вознесенщини.- 2006.-№21(1)

  3. Портрети бібліотек інформаційної доби: довідник .- Миколаїв . 2008

  4. Журнал обліку методичної роботи Вознесенської ЦБС 2003-2012р

  5. Звіти про роботу бібліотек за 1960-2011рр.

  6. Звіт про роботу Вознесенської районної бібліотеки для дорослих за 1967 рік (2)

  7. Звіт про роботу Вознесенської районної бібліотеки за 1992 рік (4)

  8. Статистичні звіти бібліотек Вознесенського району за 1980 рік (3)