asyan.org
добавить свой файл
1
Наслідки жорстокого поводження d:\документы по работе\просвіта\просвіта батьків\попередження насильства\стоп насильству.jpg

та насильства над дітьми

Жорстоке поводження з дітьми та нехтування їх інтересами можуть мати різні види і форми, але їх наслідком завжди є: серйозний збиток для здоров'я, розвитку та соціалізації дитини, нерідко - загроза його життю або навіть смерть.

Розрізняють найближчі та віддалені наслідки жорстокого поводження і неуважного ставлення до дітей.
До найближчих наслідків відносяться фізичні травми, ушкодження, а також блювота, головні болі, втрата свідомості, характерні для синдрому струсу, що розвивається у маленьких дітей, яких беруть за плечі і сильно трясуть. Крім зазначених ознак, у дітей при цьому синдромі з'являється крововилив в очні яблука. До найближчих наслідків належать також гострі психічні порушення у відповідь на будь-який вид агресії, особливо на сексуальну. Ці реакції можуть проявлятися у вигляді збудження, прагнення кудись бігти, сховатися, або в вигляді глибокої загальмованості, зовнішнього байдужості. Однак в обох випадках дитина охоплений найгострішим переживанням страху, тривоги і гніву. У дітей старшого віку можливий розвиток важкої депресії з почуттям власної ущербності, неповноцінності.
^ Серед віддалених наслідків жорстокого поводження з дітьми виділяються порушення фізичного і психічного розвитку дитини, різні соматичні захворювання, особистісні та емоційні порушення, соціальні наслідки.
Порушення фізичного і психічного розвитку

У більшості дітей, що живуть у сім'ях, важке фізичне покарання, лайка на адресу дитини є "методами виховання", або в сім'ях, де вони позбавлені тепла, уваги, наприклад, в сім'ях батьків-алкоголіків, є ознаки затримки фізичного та нервово-психічного розвитку. Зарубіжні фахівці назвали цей стан дітей "нездатністю до процвітання".

Діти, які зазнали жорстокого поводження, часто відстають в зростанні, масі, або і в тому і іншому від своїх однолітків. Вони пізніше починають ходити, говорити , рідше сміються, вони значно гірше встигають у школі, ніж їх однолітки. У таких дітей часто спостерігаються "погані звички": смоктання пальців, кусання нігтів, розгойдування, заняття онанізмом. Та й зовні діти, що живуть в умовах нехтування їхніми інтересами, фізичними та емоційними потребами, виглядають по-іншому, ніж діти, які живуть у нормальних умовах: у них припухлі, "заспані" очі, бліде обличчя, скуйовджене волосся, неохайність в одязі, інші ознаки гігієнічного занедбаності - педикульоз, висипу, поганий запах від одягу і тіла.
Різні соматичні захворювання як наслідок жорстокого поводження

Захворювання можуть носити специфічний для окремого виду насильства характер: наприклад, при фізичному насильстві є ушкодження частин тіла та внутрішніх органів різного ступеня тяжкості, переломи кісток. При сексуальному насильстві можуть бути захворювання, що передаються статевим шляхом: інфекційно-запальні захворювання геніталій, сифіліс, гонорея, СНІД, гострі та хронічні інфекції сечостатевих шляхів, травми, кровотечі із статевих органів і прямої кишки, розриви прямої кишки і піхви, випадання прямої кишки.

Незалежно від виду та характеру насильства у дітей можуть спостерігатися різні захворювання, які відносяться до психосоматичних: ожиріння або, навпаки, різка втрата ваги, що обумовлено порушеннями апетиту.

При емоційному (психічному) насильстві нерідко бувають шкірні висипки , алергічна патологія, виразка шлунка, при сексуальному насильстві - незрозумілі (якщо ніяких захворювань органів черевної порожнини та малого тазу не виявляється) болі внизу живота. Часто у дітей розвиваються такі нервово-психічні захворювання, як тики, заїкання, енурез (нетримання сечі), енкопрез (нетримання калу), деякі діти повторно надходять до відділень невідкладної допомоги з приводу випадкових травм, отруєнь.
Психологічні особливості дітей, постраждалих від насильства

Практично всі діти, постраждалі від жорстокого поводження і зневажливого відносини, пережили психічну травму, в результаті чого вони розвиваються далі з певними особистісними, емоційними і поведінковими особливостями, що негативно впливають на їх подальше життя.

Діти, які зазнали різного роду насильства, самі відчувають гнів, який найчастіше виливають на більш слабких: молодших за віком дітей, на тваринах. Часто їхня агресивність проявляється в грі, часом спалахи їх гніву не мають видимої причини.

Деякі з них, навпаки, надмірно пасивні, не можуть себе захистити . І в тому, і в іншому випадку порушується контакт, спілкування з однолітками. У занедбаних, емоційно депривовані дітей прагнення будь-яким шляхом привернути до себе увагу іноді виявляється у вигляді викликає, ексцентричного поведінки.

Діти, які пережили сексуальне насильство, набувають невластиві віком пізнання про сексуальні стосунки, що проявляється в їхній поведінці, в іграх з іншими дітьми або з іграшками. Навіть маленькі, не досягли шкільного віку діти, постраждалі від сексуального насильства, згодом самі можуть стати ініціаторами розпусних дій і втягувати в них велика кількість учасників.

Найбільш універсальною і важкою реакцією на будь-яке, а не тільки сексуальне насильство, є низька самооцінка, яка сприяє збереженню і закріпленню психологічних порушень, пов'язаних з насильством, Особистість з низькою самооцінкою переживає почуття провини, сорому, Для неї характерні постійна переконаність у власній неповноцінності, в тому, що "ти гірше за всіх". Внаслідок цього дитині важко домогтися поваги оточуючих, успіху, спілкування його з однолітками утруднено.

Серед цих дітей, навіть в дорослому стані, відзначається висока частота депресій. Це проявляється в нападах занепокоєння, беззвітній туги, відчуття самотності, в порушеннях сну. У старшому віці, у підлітків, можуть спостерігатися спроби покінчити із собою або завершені самогубства.

Відчуваючи себе нещасними, знедоленими, пристосовуючись до ненормальним умов існування, намагаючись знайти вихід із ситуації, вони й самі можуть стати шантажистами. Це, зокрема, відноситься до сексуального насильства, коли в обмін на обіцянку зберігати секрет і не ламати звичної сімейного життя, діти вимагають у дорослих ґвалтівників гроші, солодощі, подарунки.
Соціальні наслідки жорстокого поводження з дітьми

Можна виділити два виявляються одночасно аспекту цих наслідків: шкода для жертви і для суспільства.

Діти, які пережили будь-який вид насильства, мають труднощі соціалізації: у них порушені зв'язки з дорослими, немає відповідних навичок спілкування з однолітками, вони не володіють достатнім рівнем знань і ерудицією, щоб завоювати авторитет у школі тощо Вирішення своїх проблем діти - жертви насильства - часто знаходять в кримінальній, асоціальної середовищі, а це часто пов'язане з формуванням у них пристрасті до алкоголю, наркотиків, вони починають красти та вчиняти інші кримінально карані дії.

Дівчата нерідко починають займатися проституцією, у хлопчиків може порушуватися статева орієнтація. І ті й інші згодом відчувають труднощі при створенні власної сім'ї, вони не можуть дати своїм дітям достатньо тепла, оскільки не вирішені їхні власні емоційні проблеми.