asyan.org
добавить свой файл
1
Написання власного висловлення

Завдання передбачає створення власного висловлення на дискусійну тему. Наприклад: підтримайте або спростуйте думку: «До майбутнього ми йдемо, озираючись на минуле» (завдання 2008 року).

Учасники тестування мають створити аргументоване висловлення, побудувавши його в один із трьох способів:

Учасникам тестування треба сформулювати тезу, навести два-три переконливі аргументи, які найкраще підтвердять їхні міркування. Проілюструвати думки прикладами з художньої літератури (зазначити назву твору, указати проблему, порушену письменником, художній образ, за допомогою якого проблему розкрито, навести цитату з твору тощо), історичними фактами або випадками з життя. Сформулювати висновки.

Увага! Не переказуйте змісту, не давайте повної характеристики образів.

Орієнтований обсяг роботи – 200-250 слів. Текст обсягом до 100 слів екзаменатори не перевірятимуть.

Структура висловлювання
1. Теза.
2. Аргументи (два-три).
3. Один приклад із художньої літератури чи іншого виду мистецтва.
4. Один приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
6. Висновок.
Вимоги до написання висловлювання

  1. Уміти чітко сформулювати тезу.

  2. Навести 2-3 переконливі аргументи.

  3. Навести приклад з художньої літератури чи іншого виду мистецтва.

  4. Навести приклад з історії, суспільно-політичного або особистого життя.

  5. Сформулювати висновок, який відповідатиме тезі.

  6. Дотримуватися логіки викладу.

  7. Виконати роботу грамотно, дотримуючись мовленнєвих та стилістичних вимог.

Увага! Робота обов’язково повинна відповідати темі. Якщо автор замість теми «До майбутнього ми йдемо, озираючись на минуле» пише біографію Тараса Шевченка чи розповідає про свій режим дня, екзаменатор виставляє за всі позиції 0 балів, робота вважається ненаписаною.

^ Наводимо приклад власного висловлення учасниці тестування 2008 року.
На мою думку, без минулого немає й не може бути майбутнього (теза). Ідучи стежкою життя, ми озираємося назад, щоб пригадати все те хороше, що було колись, і ставимо перед собою ціль – зробити так, щоб таких моментів було якомога більше в майбутньому (перший аргумент).

Наприклад, я займаюся плаванням. Перше досягнення мені далося нелегко, це було третє місце, але я добре запам’ятала ті відчуття. Вони допомагають мені знову й знову йти до перемоги й отримувати її. Це мобілізує всі мої сили, тому ось уже три роки поспіль я втримую перше місце серед учасників мого віку (приклад із особистого життя).

Завдяки минулому, люди вчаться на своїх помилках, намагаючись уникати їх у подальшому житті. Знання історії дає нам можливість ураховувати досвід минулих поколінь. Це велике надбання, яким ні в якому разі не можна нехтувати. Народ, який не знає своєї історії, легко перемогти й знищити (другий аргумент).

Прикладом може слугувати кіноповість Олександра Довженка «Україна в огні». Німецький офіцер Ернст фон Крауз говорить своєму синові, що українці – єдиний народ, який не вивчає свою історію, тому його легко можна перемогти. Олександра Довженка понад усе турбувала проблема вивчення українцями історії рідного краю: ніхто не хотів учитися на історичному факультеті, професорів заарештовували, студенти знали, що історія – це паспорт на загибель. Усе це – наслідки тоталітарної системи, які не мають права на майбутнє (приклад із художньої літератури).

Отже, ідучи до майбутнього, ми повинні оглядатися в минуле, обов’язково враховувати його позитивний досвід, уникати помилок і поразок (висновок).