asyan.org
добавить свой файл
1

Міністерство охорони здоров‘я УкраїниТернопільська державна медична академія

ім. акад. І.Я. Горбачевського

Кафедра онколії з курсом рентгенології і радіаційної медициниЗавідувач кафедрою д.м.н., проф. В.Дрижак

Керівник групи к.м.н., доц. І.Галайчук

ІСТОРІЯ ХВОРОБИ

Базилевича Михайла Михайловича


Клінічний діагноз:

Первиний рак печінки, IV стадiя, Т4 N1 Мх

Куратор: ст. 5-го курсу групиТернопіль - 2001

Паспортна частина


П.І.П. Базилевич Михайло Михайлович

Вік 66 років (5.10.1935 р.н.)

Фах, місце праці пенсіонер

Адреса Гусятинський р-н, с. Смолуки

Дата поступлення 20.02.2001р. 1645 год.

Дата виписки 1.03.2001р.

Діагноз при поступленні Рак печінки

Клінічний діагноз Первиний рак печінки, IV стадiя, Т4 N1 Мх

Скарги


Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.
^

Анамнез захворювання


Вважає себе хворим протягом 6 місяців, відколи помітив болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, відчув загальну слабість, втрату апетиту, протягом останніх 2-х місяців похудав на 7 кг.

Звернувся за медичною допомогою в ЦРЛ, де проведено УЗД, після чого хворий був направлений в ТООД, куди госпіталізований 20.02.2001р.

^

Анамнез життя


Переніс простудні захворювання. Туберкульоз, ВГ, вензахворювання заперечує. Травм, операцій, гемотрансфузій не було. Шкідливі звички: палить до 20 цигарок щоденно протягом 25 років, вживає алкоголь.

Алергологічний анамнез не обтяжений.

Соцанамнез: пенсіонер, ЛН непотребує.

^

Об‘єктивний статус


Загальний стан хворого средньої важкості. Свідомість ясна. Положення в ліжку активне. Температура тіла 36,6С.

Шкірні покриви Шкiра блідо-рожева, чиста, помірної вологості. Еластичність збережена. Тургор тканин добрий.

^ Підшкірна клітковина виражена помірно. Товщина підшкірної складки на рівні пупка 1,5см, під лопатками 1 см.

Слизові оболонки рожеві, вологі, чисті.

Периферійні лімфовузли не збільшені.

^ Щитовидна залоза “0” ст.

Кістково-суглобова система. Кістки скелету, черепа без деформацій, неболючі, симетричні, шкіра над ними незмінена. Суглоби неболючі, правильної конфігурації, рухи активні, пасивні збережені.

^ М‘язова система. М‘язи розвинені добре, сила м‘язів достатня.

Язик вологий, чистий.

Зів м'яке пiднебiння i задня стiнка носоглотки гiперемійовані, дещо набряклi. Піднебінні мигдалики не збільшені.

^ Серцево-судинна система. Ділянка серця без особливостей. Верхівковий поштовх в 5-му міжребер‘ї, непоширений, позитивний. АТ 120/75 мм рт. ст. Пульс симетричний на обох руках, задовільного наповнення і напруження, ритмічний, недикротичний, 76 за хв. Межі абсолютної, відностної серцевої тупості відповідають віковій нормі.

Аускультативно тони серця чисті, ритмічні, звучні, 76 уд. за хв.

^ Дихальна система. Дихання через ніс вільне. Виділень з носа немає. Грудна клітка без деформацій, неболюча. Втяжінь, випинань міжреберних проміжків, над- і підключичних ділянок немає. Допоміжна мускулатура не приймає участі в акті дихання.

Перкуторно верхівки спереду на 3 см над ключицями, ззаду – на рівні остистого відростка 7-го шийного хребця. Поля Креніга 7 см.


Лінія

Справа

Зліва

Середня ключична

VI ребро

-


Паравертабельна

На рівні остистого відростка XI грудного ребра

Дихальна екскурсія 4 см. ЧД 20 за хв.

Аускультативно везикулярне дихання.

^ Травна система. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Слизова рота без змін. Ротова порожнина санована.

Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. При поверхневій пальпації м‘який, чутливий в ділянці епігастрію та правій здухвинній ділянці. Приймає участь в акті дихання. Розходжень прямих м‘язів живота, гриж білої лінії живота, пісяопераційних рубців немає.

Глибока методична ковзна пальпація живота за Образцовим-Стражеско:

Сліпа кишка пальпується в правій здухвинній ділянці у вигляді м‘яко-еластичного тяжа діаметром 4 см, неболючого, рухомого, бурчить.

Сигмоподібна кишка пальпується в лівій здухвинній ділянці у вигляді м‘яко-еластичного тяжа діаметром 3 см, неболючого, рухомого, не бурчить.

Відділи поперечної ободової кишки, шлунок, підшлункова залоза не пальпуються.

Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. Жовчевий міхур не пальпується. Симптоми Ортнера, Мюсі слабо-позитивні, с-м Кера негативний. Симптоми подразнення очеревини негативні на всьому протязі. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

^ Сечостатева система. Дизуричних явищ немає. Сечопуск вільний, неболючий 6-7 разів на добу, ніктурії немає. Нирки не пальпуються. Сечовий міхур не виступає над лоном. Симптом Пастернацького негативний. Зовнішні статеві органи розвинені правильно. Виділень з уретри немає.

^ Нервово-психічна система. Парезів, паралічі, порушень чутливості немає. Рефлекси жваві, симетричні. Зір, слух, нюх, смак збережені. Хворий активний, адекватний, інтелект достатній.

^

Попередній діагноз


Враховуючи:

 • Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

 • ^ Анамнестичні дані: вважає себе хворим протягом 6 місяців, відколи помітив болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, відчув загальну слабість, втрату апетиту, протягом останніх 2-х місяців похудав на 7 кг. Звернувся за медичною допомогою в ЦРЛ, де проведено УЗД, після чого хворий був направлений в ТООД. Шкідливі звички: палить до 20 цигарок щоденно протягом 25 років, вживає алкоголь.

 • ^ Об‘єктивні дані: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. При поверхневій пальпації м‘який, чутливий в ділянці епігастрію та правій здухвинній ділянці. Приймає участь в акті дихання. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. Жовчевий міхур не пальпується. Симптоми Ортнера, Мюсі слабо-позитивні. Симптоми подразнення очеревини негативні на всьому протязі. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

Можна виділити синдроми:

 • пухлинної iнтоксикацiї (загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців)

 • локальних проявів хвороби (тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi)

і поставити попередній діагноз: Рак печінки ?

^

Додаткові методи дослідження


 1. Загальний аналiз кровi.

 2. Загальний аналiз сечi.

 3. Біохімічний ааліз крові (цукор, креатинін, заг. білок, фракції, альфа-фетопротеїн, білірубін, амілаза, АЛТ, АСТ, електроліти)

 4. Коагулограма

 5. Сонограма органів черевної порожнини

 6. Рентгенографія ОГК

 7. Визначення групи крові та резус-фактора

 8. Радiонуклiдне скенування (радiоактивне золото Аu198, фарба бенгал-роз 131, радiоактивний технiцiй Тс99)

 9. Комп'ютерна томографiя рівня печінки.

 10. Пункційна біопсія печінки

 11. Кал на я/г

 12. RW^

Результати додактових методів обстеження


Загальний аналiз кровi. 21.02.2001р.

Ер. 3,2 Т/л

Гемоглобін 100 г/л

КП 0,9

ШОЕ 16 мм/год.

Лейкоцити 12,0 Г/л

е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%.


Загальний аналіз сечі 21.02.2001р.

Кількість 40 мл

Колір – солом‘яно-жовтий

Прозорість – прозора

Ер. 0-1 в п/з

Лейк. 1-2 в п/з


Біохімічний аналіз крові 28.02.2001р.

Білірубін загальний 12,6 мкмоль/л

Білірубін прямий 9,1 мкмоль/л

Білірубін непрямий 3,5 мкмоль/л

Заг. білок 69 г/л

1-глобуліни 0,971%

2-глобуліни 0,874%

Сечовина 5,6 ммоль/л

Креатинін 0,087 ммоль/л

Цукор 3,9 ммоль/л

АЛТ 0,42 од.

Калій 3,74 ммоль/л

Натрій 141,1 ммоль/л

Кальцій 2,2 ммоль/л


УЗД органів черевної порожнини від 22.02.2001 р.

Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Жовчевий міхур зміщений вправо, стінки ущільнені (до 4-х мм). Холедох до 4 мм. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. Нирки без особливостей. Селезінка 114х51 мм, однорідної структури. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.
Група крові В (ІІІ) Резус-фактор (+) позитивний 21.02.2001р.
Аналіз калу на я/г 21.02.2001р. від‘ємний
RW 21.02.2001р. від‘ємний

^

Диференційний діагноз


Враховуючи наявність у хворого синдрому гепатомегалії, слід віддиференціювати його від цирозу печінки, кісти, абсцесу печінки.

^ Цироз печінки

Клініка даного хворого

Клініка цирозу печінки

Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

^ Анамнестичні дані: Хворіє протягом 6 місяців.

Об‘єктивні дані: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

^ Додаткові данi. Загальний аналiз кровi Ер. 3,2 Т/л Гемоглобін 100 г/л ШОЕ 16 мм/год. Лейкоцити 12,0 Г/л е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%. Біохімічний аналіз крові Заг. білок 69 г/л. УЗД органів черевної порожнини: Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.

^ Об'єктивнi данi: виявляють жовтушнiсть шкiри та слизових, судиннi "зiрочки" на обличчi, шиї, китицях, грудях, "печiнковi долонi" (рожева мармуровiсть шкiри), збiльшений у розмiрах, внаслiдок асциту, живiт ("жаб'ячий живiт"), варикозне розширення вен черевної стiнки ("голова медузи"). Пiд час пальпацiї живота печiнка буває збiльшеною, щiльною, з гострим краєм та дрiбнозернистою поверхнею i майже неболюча. При атрофiчному цирозi пропальпувати її не вдається. Селезiнка збiльшена, вiдзначають асцит.

^ Додаткові данi. Характерними ознаками при цирозi є анемiя, лейкопенiя, тромбоцитопенiя, гiпопротеїнемiя, вiдносна гiперглобулiнемiя та гiпоальбумiнемiя. Спостерiгають також пiдвищення рiвня аланiнамiнотрансферази, аспартатамiнотранс-ферази, лужної фосфатази, гiпохолестеринемiю, позитивну реакцiю Таката-Ара; зрушення коагуляцiйної стрiчки вправо (проба Вельтмана), гiпопротромбiнемiю та пiдвищення iмуноглобулiнiв А, С, М. Сонографiя дає можливiсть оцiнити розмiри, структуру печiнки й селезiнки, вiзуалiзувати портальну вену i її притоки, а також виявити асцит

Отже, на основі наведених відмінностей можна виключити у хворого діагноз: цироз печінки.
^ Кіста печінки

Клініка даного хворого

Клініка кісти печінки

Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

^ Анамнестичні дані: Хворіє протягом 6 місяців.

Об‘єктивні дані: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

^ Додаткові данi. Загальний аналiз кровi Ер. 3,2 Т/л Гемоглобін 100 г/л ШОЕ 16 мм/год. Лейкоцити 12,0 Г/л е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%. Біохімічний аналіз крові Заг. білок 69 г/л. УЗД органів черевної порожнини: Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.

Больовий синдром, диспепсичний синдром, синдром холестазу виражені незначно, розвиваютьсяпротягом тривалого часу. Загальний стан слабо порушений

^ Додатковi методи дослiдження

Контрастна рентгенографiя шлунка дозволяє дiагностувати змiщення органа.
Iригографiя - змiщення ободової кишки влiво i вниз.
Сцинтиграфiя - на однорiдному фонi печiнки дiлянки iнактивностi.
Сонографiя - ехонегативний утвiр iз чiткими й рiвними контурами
Целiакографiя - дiлянки аваскуляризацiї в печiнцi.
Комп'ютерна томографiя утвiр iз чiткими й рiвними контурами, дає можливiсть уточнити розмiри й локалiзацiю кiсти

Отже, на основі наведених відмінностей можна виключити у хворого діагноз: кіста печінки.
^ Абсцес печінки

Клініка даного хворого

Клініка абсцесу печінки

Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

^ Анамнестичні дані: Хворіє протягом 6 місяців.

Об‘єктивні дані: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

^ Додаткові данi. Загальний аналiз кровi Ер. 3,2 Т/л Гемоглобін 100 г/л ШОЕ 16 мм/год. Лейкоцити 12,0 Г/л е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%. Біохімічний аналіз крові Заг. білок 69 г/л. УЗД органів черевної порожнини: Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.

^ Гiпертермiчний синдром є першою ознакою абсцесу печiнки. Гарячка гектичного характеру, хворих морозить, з'являються проливнi поти.
Больовий синдром. На початку захворювання бiль часто буває незначним i локалiзованим у правому пiдребер'ї та епiгастральнiй дiлянцi. Пiзнiше вiн стає iнтенсивнiшим, iррадiює в праву лопатку, плече та праву поперекову дiлянку.
^ Iнтоксикацiйний синдром. Характерними є рiзко виражена загальна слабiсть, втрата апетиту, адинамiя, лейкоцитоз iз зсувом лейкоцитарної формули влiво, поява токсичної зернистостi нейтрофiлiв i збiльшена ШОЕ.
Диспепсичний синдром спостерiгається не часто, вiн проявляється, в основному, нудотою та блювотою.
Досить часто спостерiгають гепатомегалiю, iнодi - спленомегалiю й асцит (тромбофлебiт ворiтної вени та її гiлок). У встановленнi дiагнозу важливими допомiжними дослiдженнями є сонографiя комп'ютерна томографiя, скенування печiнки, за допомогоб яких виявляють порожнину розпаду, уточняють кiлькiсть, локалiзацiю та розмiри абсцесiв.

При рентгенологiчному дослiдженнi виявляють високе розмiщення й обмеження екскурсiї дiафрагми та внутрiшньопечiнкове розмiщення повiтряно-водяного рiвня.

Отже, на основі наведених відмінностей можна виключити у хворого діагноз: абсцес печінки.

^

Клінічний діагноз


Враховуючи:

 • Скарги на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

 • ^ Анамнестичні дані: вважає себе хворим протягом 6 місяців, відколи помітив болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, відчув загальну слабість, втрату апетиту, протягом останніх 2-х місяців похудав на 7 кг. Звернувся за медичною допомогою в ЦРЛ, де проведено УЗД, після чого хворий був направлений в ТООД. Шкідливі звички: палить до 20 цигарок щоденно протягом 25 років, вживає алкоголь.

 • ^ Об‘єктивні дані: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. При поверхневій пальпації м‘який, чутливий в ділянці епігастрію та правій здухвинній ділянці. Приймає участь в акті дихання. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. Жовчевий міхур не пальпується. Симптоми Ортнера, Мюсі слабо-позитивні. Симптоми подразнення очеревини негативні на всьому протязі. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

 • ^ Додаткові данi. Загальний аналiз кровi Ер. 3,2 Т/л Гемоглобін 100 г/л ШОЕ 16 мм/год. Лейкоцити 12,0 Г/л е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%. Біохімічний аналіз крові Заг. білок 69 г/л. УЗД органів черевної порожнини: Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.

 • ^ Дані проведеного дифдіагнозу від цирозу печінки, кісти, абсцесу печінки

Можна поставити клінічний діагноз:

Первиний рак печінки, IV стадiя, Т4 N1 Мх
Лікування даної хвороби

У хворих iз первинним раком печiнки застосовують хiрургiчне втручання, хiмiо- та променеву терапiю. Вибiр методу лiкування насамперед повинен залежати вiд стадiї раку i загального стану хворого. Сучасне радикальне лiкування даної патологiї - це гепатектомiя з алотрансплантацiєю печiнки. При обмежених первинних або метастатичних пухлинах печiнки проводять резекцiю печiнки чи гемiгепатектомiю.

Хiмiотерапiя, як самостiйний метод, може дати тимчасове покращання приблизно у третини хворих. У таких випадках застосовують внутрiшньовенне або через реканалiзовану пупкову вену введення 5-фторурацилу, адрiабластину i препаратiв платини. Пiсля кожного хiрургiчного втручання показанi ад'ювантнi курси полiхiмiотерапiї.
Телегаматерапiю застосовують дуже рiдко.

^

Лікування даного хворого


Режим палатний

Дієта 5

Клінічний розбір і покази до оперативного лікування.25.02.2001р.

У хворого має місце карцинома печінки великих розмірів (25-28 см).

Хворому показане оперативне лікування – гемінепатектомія з ад'ювантними курсами полiхiмiотерапiї.

Абсолютних протипоказів немає.

Хворий ознайомлений з оперативним втручанням, можливими ускладненнями, наслідками хвороби без лікування.

Від оперативного лікування і поліхіміотерапії відмовився у категоричній формі. (підпис хворого)

Щоденники


2.03.2001р.

Загальний стан хворого без змін. Температура тіла 36.6 С.

Скарги на загальну слабість.

Об‘єктивно: шкірні покриви блідо-рожеві. Пульс ритмічний 78 за хв. Серце – тони ясні, чисті. Діяльність ритмічна. В легенях везикулярне дихання. Живіт м‘який, чутливий в правій підреберній ділянці. Печінка збільшена до рівня пупка. С-м Пастернацького від‘ємний з обох боків. Фізвідправлення в нормі.

Рекомендовано:

Готувати до виписки

Куратор ^ Бліхар В.В.

Епікриз


Хворий Базилевич Михайло Михайлович, 66 років пенсіонер, що проживає в Гусятинському р-ні, с. Смолуки знаходився на стаціонарному лікуванні хірургічному відділенні ТООД з 21.02.2001р. по 1.03.2001р.

Клінічний діагноз:

Первиний рак печінки, IV стадiя, Т4 N1 Мх

Діагноз поставлено на основі:

Скарг на тупі болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, загальну слабість, втрату апетиту, зниження ваги на 7 кг протягом останніх 2-х місяців.

^ Анамнестичних даних: вважає себе хворим протягом 6 місяців, відколи помітив болі в правому підребер‘ї, епiгастральнiй дiлянцi, відчув загальну слабість, втрату апетиту, протягом останніх 2-х місяців похудав на 7 кг. Звернувся за медичною допомогою в ЦРЛ, де проведено УЗД, після чого хворий був направлений в ТООД. Шкідливі звички: палить до 20 цигарок щоденно протягом 25 років, вживає алкоголь.

^ Об‘єктивних даних: Загальний стан хворого средньої важкості. Язик вологий, обкладений сіро-жовтим налетом. Живіт округлої форми, збільшений в основному в епігастральному відділі за рахунок гепатомегалії, а також за рахунок наявності вільної рідини в черевній порожнині. При поверхневій пальпації м‘який, чутливий в ділянці епігастрію та правій здухвинній ділянці. Приймає участь в акті дихання. Печінка виступає з-під реберної дуги до рівня пупка, при пальпації край щільний, горбистий, поліциклічний, помірно болючий. Жовчевий міхур не пальпується. Симптоми Ортнера, Мюсі слабо-позитивні. Симптоми подразнення очеревини негативні на всьому протязі. В червній порожнині пальпаторно і перкуторно визначається вільна рідина.

^ Додаткових даних. Загальний аналiз кровi Ер. 3,2 Т/л Гемоглобін 100 г/л ШОЕ 16 мм/год. Лейкоцити 12,0 Г/л е – 1%; п – 10%; с – 69%; л – 15%, м – 5%. Біохімічний аналіз крові Заг. білок 69 г/л. УЗД органів черевної порожнини: Печінка значно збільшена, правий край – на рівні пупка по середньо-ключичній лінії. Ліва частка доходить до пупка, збільшена за рахунок горбистого утворення великих розмірів неоднакової ехогенної структури, розміром до 25-28 см. Головка та тіло підшлункової залози дещо деформовані за рахунок утору в печінці. В черевній порожнині помірна кількість вільної рідини.

Хворому запропоноване оперативне лікування – гемінепатектомія з ад'ювантними курсами полiхiмiотерапiї. Абсолютних протипоказів немає. Хворий ознайомлений з оперативним втручанням, можливими ускладненнями, наслідками хвороби без лікування.

Від оперативного лікування і поліхіміотерапії відмовився у категоричній формі. (підпис хворого)

Хворий виписаний додому під нагляд онколога ЦРЛ.

Рекомендовано: “Д” нагляд онколога, хірурга за місцем проживання

Використана література


 1. Онкологія /За ред. Б.Білинського та ін. – Львів: Медицина світу, 1998.

Куратор Бліхар В.В.