asyan.org
добавить свой файл
1

Конфлікти з вчителем: як бути?


Конфлікт з вчителем може стати для дитини важким випробуванням. Як цьому протистояти?

«Ганнуся могла б закінчити школу без трійок - їй все давалося легко. Та й сама вона дуже старалася, довго сиділа за уроками. Єдина трійка в атестаті у нас з'явилася через конфлікт з вчителькою хімії. Два останні роки вона просто вимотувала Аничці нерви, весь час викликала її, чіплялася, а потім взагалі заявила, що вище трійки все одно нічого не поставить, - Лариса, мама тепер уже першокурсниці Ганни, досі дуже нервує. - Я так зрозуміла, що моя дочка їй просто по-людськи не подобалася, от і все. Анюта навіть плакала і на хімію ходити відмовлялася, я насилу вмовила її потерпіти і не звертати уваги..». Ситуації, коли відносини з учителем не складаються, лякають і батьків, і дітей.

Страх бути неприйнятим вчителем, стати об'єктом критики і навіть глузування не дає дитині можливості отримувати задоволення від процесу пізнання. Дитина або починає покірно пристосовуватися, «зубрити» в надії, що його, нарешті, похвалять, або стає замкнутим, агресивним, грубим.

 ^ Причини конфліктів...

За великим рахунком, винні тільки дорослі: з одного боку, вчителі, які часто не володіють достатнім умінням і бажанням вникнути в суть поведінки дитини, а з іншого, - батьки, які рідко намагаються розібратися в істинних джерелах проблем. «Самий гострий конфлікт, - говорить відомий фізіолог, директор Інституту вікової фізіології Мар'яна Безруких, - це конфлікт нерозуміння. Вчитель не розуміє, чому дитина заважає на уроці, не вміє вирішувати завдання, погано запам'ятовує і т.п. А так як не розуміє, не може допомогти. Найчастіше при цьому звинувачує батьків. Батьки, в свою чергу, не розуміють претензії вчителя. І теж не може допомогти дитині».

 ^ Серед безлічі несхожих ситуацій психологи все ж виділяють кілька, які частіше за інших стають причиною конфліктів:

1. До жорсткого авторитарного педагогу потрапляє дитина з яскраво вираженим творчим мисленням, зростаючий в атмосфері розкутості і довіри. Такий дитина звикла висловлювати свою думку, йому важко всидіти на одному місці і нудно повторювати завчені фрази. При цьому вчитель бачить в учні брак поваги і виховання, а в цілому - загрозу своєму авторитету.

2. Підліток самостверджується в колективі шляхом протистояння вчителю. Для деяких з дітей такий спосіб завоювати повагу однокласників - найпростіший. Особливо такий конфлікт розгорається з учителем, який не в змозі впоратися зі своїми емоціями, легко виходить з себе.

3. Учитель особливо багато уваги приділяє акуратності, зовнішнім виглядом, оформленню зошитів і щоденників, а дитина ще не в змозі відповідати цим вимогам. Як правило, такі конфлікти частіше відбуваються в початковій школі, але час від часу «переповзають» і в середню.

4. На уроках дитині нудно через низьку кваліфікацію вчителя або ж, навпаки, високого рівня підготовки дитини. Така дитина починає вголос коментувати, критикувати вчителя. Якщо останній при цьому не може правильно емоційно реагувати, починається протистояння.

 ^ Порядок дій.

Головне завдання батьків - не просто позбавлення сина чи доньки від проблем, а допомога в придбанні досвіду цивілізованого вирішення конфліктів. І від того, які кроки ви зробите разом з дитиною, залежить його поведінка в дорослому житті: у розмовах з начальством, з неспокійними сусідами, з чоловіком. Проробивши разом з дитиною всі кроки по вирішенню важкій ситуації, ви дасте йому в руки інструмент, який він зможе застосувати далі.

Крок 1: Вислухайте дитину

Будь-який психолог скаже, що головне в процесі «слухання» - не оцінювати те, що вам говорять. Не заважайте йому висловлювати свої емоції, навіть якщо вам здасться, що він занадто грубий і навіть агресивний у виразах. Спочатку скажіть, що ви в курсі: «Мені здається, ви з Марією Іванівною в конфлікті», - а потім чітко визначте завдання: «Я хочу знати, що ти про це думаєш». Постарайтеся стриматися і не обсмикувати: «Не смій так говорити про дорослому людині!» Або оцінювати: «Учитель прав, а ти ні». Просто слухайте, кивайте, задавайте додаткові питання. Дитина повинна відчувати при цьому, що вам дійсно цікава його думка, що ви не зловжив його довірою і не обернеться його відвертість проти нього. Якщо дитині важко висловлювати свої почуття, спробуйте допомогти йому з формулюваннями: «Тобі здається це несправедливим», «Тобі прикро», «Ти боїшся». Коли дитина зрозуміє, що розмова ця затіяний не для того, щоб його звинуватити, він буде відвертим. Він зрозуміє, що ви - на його стороні, що ви його підтримуєте. Але не менш шкідлива й інша крайність - при дитині лаяти вчителя: «Та вона сама нічого не розуміє!» Тим самим ви демонструєте, що у разі конфлікту завжди можна сховатися за спину дорослого.

 Крок 2: Почніть обговорення

Не треба нав'язувати свою думку і давати оцінки. Ваше завдання - разом з дитиною проаналізувати ситуацію, побачити її з різних сторін. Спокійно запитуйте: «Коли ти вперше відчув, що вона тебе недолюблює?» Висувайте версії: «Може бути, її дратує те, що тобі важко підлягає мовчати?» Головна думка, яка повинна прийти в голову дитині по ходу цієї бесіди: суть конфлікту не в тому, що хтось намагається заподіяти зло іншому, а в нерозумінні. Розробіть план подальших дій. Навіть якщо ви не придумаєте виходу з конфлікту, дитина зрозуміє, що, перш ніж діяти, потрібно проаналізувати ситуацію, поставити себе на місце іншого і постаратися зрозуміти його.

 Крок 3: Поговоріть з педагогом

Але приходьте до навчального закладу тільки після того, як обговоріть це з дитиною. Якщо він попросить вас не афішувати свій візит, виконайте його прохання і приходьте після уроків. У бесіді з учителем правила ті ж: вам потрібно постаратися зберегти нейтралітет. Не звинувачувати, не виправдовувати власну дитину, а просто вислухати точку зору другої сторони. Як би не було важко, потрібно постаратися зберегти спокій і неупередженість, «вимкнути» власні батьківські емоції. Нехай учитель розповість про те, що він відчуває, як він бачить причини конфлікту.

 Крок 4: Поговоріть втрьох - ви, вчитель і дитина.

Це добре вже тим, що конфлікт не замовчується і сторони можуть висловити все, про що думають. Але відбувається це вже після того, як сама емоційна частина була виплеснути до того, в бесіді з вами. У цій розмові головним знову ж повинні стати не критика і не взаємні звинувачення, а пошук виходу. Працюйте посередником - збирайте пропозиції і виробляйте компромісні рішення.

Крок 5: Прийміть рішення

Якщо перші три кроки не дали результатів і конфлікт розгорається з колишньою силою, то настає час діяти. У тому випадку, коли педагог очевидно неправий, не бійтеся звернутися до адміністрації навчального закладу. Сьогодні трапляються конфлікти, засновані на здирництві, коли вчитель наполягає на додаткових платних заняттях, для цього свідомо занижуючи позначки. Це привід для розгляду, і не треба боятися тиску освітнього закладу на дитину. Не забувайте: зараз ви закладаєте в його свідомості алгоритм вирішення конфліктів, він повинен бачити, що іноді ви поступаєте рішуче.

Якщо ж конфлікт зайшов занадто далеко, проконсультуйтеся з дитячим психологом. Можливо, єдиний вихід з ситуації - якнайшвидше змінити навчальну установу і педагога. І в цьому випадку не треба чекати і умовляти дитину: «Ну потерпи ще півроку, поки навчальний рік закінчиться». Для дитини це занадто довгий термін, який може привести до неврозу або відрази до навчання на довгі роки.