asyan.org
добавить свой файл
1
Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Інститут міжнародних відносин

Кафедра МВЗП

Військово – економічний потенціал КНДР

Виконала:

Студентка 6 курсу відділення МВ

1-ої групи

Бугайова О.

Викладач: проф. Пархомчук О. С.

Київ - 2011

Звичайні озброєння

Військова промисловість КНДР дозволяє забезпечити річний обсяг виробництва 200тис. одиниць автоматичної стрілкової зброї, 3тис. тяжких озброєнь, 200 танків, 400 броньованих машин та амфібій. В Північній Кореї виробляються власні підводні човни, швидкісні ракетні катери та військові кораблі інших типів. Власне виробництво дозволяє КНДР утримувати багато чисельні збройні сили при відносно низьких військових витратах. Оборонна промисловість має 3 напрямки виробництва: виробництво зброї, забезпечення військових поставок та виробництво продукції подвійного призначення.

У КНДР побудовано 17 заводів по виробництву вогнепальної зброї та артилерії, 35 заводів по виробництву боєприпасів, 5 заводів по виробництву танків та панцерників, 8 авіазаводів, 5 заводів по виробництву військових суден , 5 заводів з виробництва керованих ракет, 5 заводів з виробництва засобів зв’язку, 8 заводів хімічної та біологічної зброї. Крім цього, багато цивільних заводів можуть бути з мінімальними затратами перебудовані для виробництва продукції військового призначення. Більш, ніж 180 оборонних підприємств збудовано під землею в гірських районах.

На даний момент, військово-промисловий комплекс КНДР в цілому задовольняє потреби Корейської народної армії у артилерійсько-стрілковій зброї. Північнокорейські підприємства виробляють самоходні установки типу М-1975, М-1977, М-1978 «Коксан», М-1981, М-1985, М-1989 и М-1991, панцерники М-1973.

Налагодженим є випуск зразків танків: найбільшого у світі плаваючого танку М1985 (Тип-82), танку «Чонмахо», створеного на базі радянського Т-62, а також найновішого танку «Покпхунхо», створеного на базі радянського Т-72 та по своїм характеристикам такого, що наближається до російського Т-90.
На території КНДР виробляються запасні частини до багатьох літаків військово-повітряних сил, включаючи МіГ-21, МіГ-23, МіГ-29, Су-25. Поблизу населеного пункту Токхен розташований найбільший у КНДР авіаційний завод, трохи менше за обсягом авіаційне підприємство розташоване у Чхонджині. Значна частина суден військово морських сил побудована на північнокорейських верфях на основі радянських та китайських проектів, а також вітчизняних розробок.

Ракетна техніка КНДР, що швидко розвивається, дозволяє не тільки забезпечити свою армію ракетами класу «земля-земля», а й експортувати їх в інші країни. Активно ведуться роботи в області створення міжконтинентальних балістичних ракет та атомних технологій.

У цілому, не дивлячись на тяжке економічне положення, КНДР спроможна виробляти більшу частину необхідних для ведення бойових дій озброєнь. Разом із тим, КНДР потребує поставок високотехнологічної техніки, запасних частин та вузлів, а також технологій з-за кордону, зокрема із країн СНД.

Продукція військово-промислового комплексу КНДР експортується у ряд країн світу, переважно Африки та Близького Сходу. Так, у 2008 році за кордон було продано озброєнь та військової техніки на суму близько 100млн долларів (переважно це були ракетні технології, установки залпового вогню та бойові кораблі).

Ядерний потенціал КНДР

Загальновизнано, що ключовим питанням ядерного нерозповсюдження у Східній Азії є розвиток „ядерної кризи” навколо КНДР. Він визначить на тривалий період як вірогідність ядерного розповсюдження стосовно Японії та Республіки Корея, так і долю режиму та механізмів ДНЯЗ у глобальному масштабі, ступінь небезпеки військового конфлікту в регіоні, подальшого „розповзання” ядерних і ракетних технологій по всьому світу, можливість отримання доступу міжнародного тероризму до ядерної зброї.

Ядерна програма КНДР, як і відношення до ДНЯЗ та системи гарантій Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ), скоріш за все розглядається в Пхеньяні в якості козирної карти для отримання міжнародного визнання, гарантій безпеки, економічної допомоги в цілях продовження життєздатності тоталітарного політичного режиму та полегшення катастрофічного економічного стану країни. Окрім перерахованих загроз міжнародній безпеці, ядерна зброя КНДР може привести до непередбачених наслідків в разі краху режиму та повної дестабілізації соціально-політичного стану на півострові.

Перші ядерні розробки почалися в КНДР ще у 1952 році, коли було відкрито Дослідницький інститут атомної енергії. Це було викликано загрозою, яка виходила з боку США під час Корейської війни 1950-52 рр. (США дійсно планували ядерний напад на Пхеньян). Після завершення війни розпочалася активна співпраця КНДР та СРСР в сфері атомної енергетики.

Роботи зі створення ядерної зброї були розпочаті у 1970-х рр., коли розвіддані показали, що Республіка Корея також веде військові дослідження у цій сфері. У 1974 році КНДР звернувся по допомогу щодо створення ядерної зброї до КНР.

Ще у 1980-ті рр. КНДР прагнула обміняти поступки у своїй ядерній політиці на економічний зиск. У 1985 році під впливом СРСР Північна Корея приєдналася до ДНЯЗ. За це СРСР поставив до КНДР дослідницький газо-графітний реактор та мав поставити ще три реактори на легкій воді. Доведеним є факт існування в КНДР наступних ядерних об’єктів, крім уранових шахт в Пакчхоні та Пенгансані:

  • спеціальна лабораторія в Університеті Пхеньяна;

  • завод з виробництва паливних стержнів та сховище в атомному науково-дослідному центрі в Йонгбені;

  • дослідницький ядерний реактор подвійного призначення потужністю 5МВт в Йонгбені;

  • радіохімічна лабораторія Інституту радіохімії в Йонгбені.


Значних успіхів досягла КНДР у розробці засобів доставки. Вона має на озброєнні близько 200 ракет «Нодон-1» з дальністю стрільби до 1500 км. Розробка ракет «Нодон-2» (дальність польоту до 3000 км), «Тепходон-1» (5700 км) та «Тепходон-2» поки що не увінчалися успіхом. До того ж на озброєнні КНДР перебуває високоточна ракета KN-02 (модифікований варіант радянської SS-21 Точка) з дальністю польоту 120 км. Таким чином, на середину 2000-х років КНДР мала достатній матеріально-технічний рівень для створення ядерної зброї. В той же час тактика поперемінної ескалації/деескалації кризи не принесла Північній Кореї очікуваних дивідендів. Тож, склалися підстави для виходу кризи на новий рівень.

Сьогодні, після смерті корейського диктатора Кім Чен Іра північнокорейське питанння та військовий потенціал ПК привертає дедалі більшу увагу свтової спільноти через неврегульованість та майбутню можливість кризи.

Література

1. Арбатов А., Михеев В. Ядерное распространение в Северо-Восточной Азии. – М., 2005. – 39 с.

2. Daniel A. Pinkston The North Korean Ballistic Missile Program // http://www.StrategicStudiesInstitute.army.mil/. – February, 2008. – 103 p.

3. Larry A. Niksch North Korea’s Nuclear Weapons Program: CRS Report for Congress. – October 5, 2006. – 22 p.

4. Матеріали Center for Army Conversion and Disarmament Studies.

5. Готтемюллер Р., Фёдоров Ю. Корейский ядерный кризис: перспективы урегулирования. – М., 2005. – 162 с.