asyan.org
добавить свой файл
1
Тема: Збірка поезій «Зів’яле листя» (підзаголовок «Лірична драма»). Мотиви туги і страждань, породжені складними суспільними та особистими обставинами

Мета:

  • розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра на основі поезій «Чого являєшся мені у сні?», «Червона калино, чого в лузі гнешся?», «Ой ти, дівчино, з горіха зерня»; творчо осмислити й відтворити події, що відбувалися ф житті І. Франка;

  • розвивати вміння учнів досліджувати художні особливості творів;

  • виховувати інтерес до поетичної творчості поета; чистоту й благородство почуттів; збудити бажання краще пізнати глибинний зміст ліричних творів І. Франка.

Тип: урок аналізу художнього твору

Обладнання: мультимедійний комплекс, презентація до уроку, літературознавчий словник

^ Хід уроку

«Любов – це кара це сумна в’язниця, Бог від якої заховав ключі».

П.Сорока

1. Мотивація навчальної діяльності

«Який довершений витвір – людина…» - проголошує В. Шекспір словами свого героя Гамлета. Ми, люди, багатогранні і різноманітні. Чи могли б ви однозначно відповісти на питання: «Хто я?» (Відповіді учнів). А що б ви відповідали на питання: «Хто такий Іван Франко?» (Відповіді учнів).

Іван Франко – митець титанічної праці. Видані 50 томів с лише половиною його творчого доробку. А масштаби інтересів, творчих шукань, ідейно-естетичних відкриттів просто вражають. Щоб відповісти на питання: «Хто є Франко?», треба вивчити кожну сторінку його життєвої книги. Ви вже знаєте І. Франка як великого Каменяра, вічного революціонера, українського Мойсея. Але, як зазначав М. Коцюбинський, «людина, яка б вона сильна не була, не може жити самою боротьбою, самими громадськими інтересами, Трагізм особистого життя часто вплітається в терновий вінок життя народного».

І сьогодні на уроці ми почнемо читання ще одного розділу життєвої книги поета, з якого Франко постає як людина, чоловік, що кохає і страждає, радіє і тужить, вірить і зневірюється.

^ 2. Повідомлення теми, мети уроку. (Слайд 1-3)

Проблемне питання: «Що є кохання для І. Франка?» (Слайд 4) (Щоб відповісти на це питання, вчитель рекомендує проаналізувати назву збірки, епіграф до уроку, рядки поезій, що вивчатимуться на уроці).

^ 3. Вивчення нового матеріалу. (Слайд 5)

Вчитель. Збірка «Зів’яле листя» складається з 3-х циклів, які І. Франко називає «жмутками». Спробуємо і перев’язати хід нашого уроку символічним числом 3, побудуємо його за трьома циклами:

  • біографічний, в якому розкриємо життєву основу збірки;

  • ліричний, в якому вивчатимемо поезії;

  • критичний, в якому подамо аналіз творчої манери І. Франка як співця кохання.

І ЦИКЛ.

Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами і нещасливим коханням, як збірка «Зів’яле листя». У 1896 році сорокарічний Франко І. видає її окремою книжечкою. У передмові до видання Франко писав, що вміщені в збірці вірші належать молодому чоловікові, який через любовну трагедію покінчив життя самогубством. Орієнтуючись на таку версію, Франко визначив жанр «Зів’ялого листя» як ліричну драму і передмову закінчив словами Гетевого Вертера «Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом». Але в дійсності вірші належать перу Франка, багато з них мають бібліографічний характер. Згадаймо драму особистого життя І. Франка, що яскраво постає в рядках поезії. («Тричі мені являлася любов»).

(Слайд 6-9). На фоні музики читається поезія, на екрані з’являються портрети Ольги Рошкевич, Ю. Дзвонковської, Ц. Журавської, О. Хорунжинської.

(Слайд 10). Учні доповнюють рядки поезії біографічними даними.

ІІ ЦИКЛ.

(Слайд 11). Завдання: під час аналізу поезій дослідити, яким постає

І. Франко на сторінках збірки.

(Слайд 12-13). Аналіз вірша «Чого являєшся мені у сні?».

Вчитель. В житті поета вирує особиста драма. «Біль страшенний, пекучий», «блідая горем п’яна безнадійна любов» диктують зраненому серцю поета глибоко ліричні рядки. Як епілог втраченому коханню звучить поезія «Чого являєшся мені у сні?».

Виразне читання поезії учнем або звукове супроводження

Питання до аналізу:

  1. Якими настроями сповнений вірш?

  • Художній образ втрачених надій, нерозділеного кохання.

  1. Які рядки допомагають розкрити життєву драму митця?

  • Який докір, яке страждання,

Яке не сповнене бажання

На них, мов зарево червоне,

Займається і знову тоне

У тьмі?

У ході бесіди учні повинні прийти до висновку:

Любов до прекрасного тіла повинна переходити в любов до прекрасної душі, а остання – в любов до самої Краси, що співвідноситься з Добром та Істиною.

(Слайд 14-15). Аналіз вірша «Червона калино, чого в лузі гнешся?».

Вчитель. У вірші «Червона калино, чого в лузі гнешся?» Франко відходить від провідної теми збірки – трагедії кохання – і створює поезію-перлину близьку до народної пісні.

Виразне читання поезії учнем або звукове супроводження

Питання до аналізу:

  1. Який конфлікт звучить у творі?

  2. Чому виражають конфлікт владних і пригнічених алегоричні образи дуба та калини?

Поезія «Червона калино, чого в лузі гнешся?» написана у формі діалогу між червоною калиною і дубом. За народною символікою червона калина уособлює вродливу дівчину, а дуб молодого парубка. У поезії поет майстерно відобразив у прагнені калини до сонця – любов до життя, важкі переживання людини за свою гірку долю. Поезія відзначається глибоким ліризмом і високою музичністю.

(Слайд 16-17). Аналіз вірша «Ой ти, дівчино, з горіха зерня».

Питання до аналізу:

  1. Яка головна тема у творі?

  • Страждання ліричного героя із-за неподіленого кохання.

  1. Чому ліричний герой вірша «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» каже: «Ти мої радощі, ти моє горе…»?

  • Бо вони передають нещасливе кохання. Воно и горе, бо почуття юнака не знаходить взаємності, відгуку в серці дівчини, але воно і щастя, бо не може не бути щасливим той, хто любить.

Страждання ліричного героя із-за неподіленого кохання. Ліричний герой закоханий, він дивується тому, як різні якості характеру поєднуються у його коханої – уста – «тиха молитва», а слово – «гостре, як бритва». Дівчина горда, зрозуміти її і здобути прихільність, як дістати зернятко із твердого горішка, - дуже важко. Почуття любові ліричного героя таке сильне, що він ладен «згубити душу», вважає це і своєю радістю, і своїм горем.

(Слайд 19). Результати дослідження

Яким постає І. Франко на сторінках збірки «Зів’яле листя»?

Це чоловік, що страждає від нерозділеного кохання, але вдячний за це долі; це тонкий лірик, з-під пера якого з’являються перлини, що стають піснями; це людина, яка в особистій трагедії не відрікається від громадського обов’язку.

ІІІ ЦИКЛ.

Вчитель. Автор збірки постає як поет-новатор: І. Франко експериментує з різними формами і прийомами. Проаналізуємо один із них, а саме розкриємо народнопоетичну основу поезії.

(Слайд 20). Аналіз таблиці «Художні прийоми фольклору».

Виконати роботу в групах (парах). Художні прийоми фольклору в поезіях збірки «Зів’яле листя» (роздати друкований матеріал «Тексти із збірки «Зів’яле листя». Знайдіть у віршах збірки названі елементи фольклору, доповніть записи.

  • Звертання

  • Діалог

  • Образи рослин, тварин, що набирають значення символів (калина – краса, пара голубів - закохані)

  • Постійні епітети (молода дівчина, ясні зорі, зелене жито)

  • Порівняння (Оченьки, як тернок, Брівоньки, як шнурок)

  • Психологічний паралелізм

  • Риторичні запитання

^ 4. Підсумок уроку. (Слайд 21).

  • Що є кохання для Франка?

  • Чи може бути кохання без страждань?

  • Чи змогли б ви не розділено кохати?

Вчитель. Читайте Франка, коли вам сумно чи радісно, коли ви переможець чи переможений, бо почуття, вкладені автором у рядки поезій настільки сильні, що «сто тисяч літ горіть готові» і зігрівати нас. Кохайте і будьте коханими.

5. Домашне завдання. (Слайд 22).

Виконати на вибір:

  • Міні-твір «Кохання – щастя чи в’язниця, Бог від якої заховав ключі»;

  • Напам’ять «Чого являєшся мені у сні?».