asyan.org
добавить свой файл
1
Заняття 1. Подорож до піскової країни.

ПЕДАГОГ: У далекій чарівній країні, за лісами, за полями й сипучими пісками жив собі пісковий Король і, звісно, піскова Королева, а також багато піскових придворних, фей, чарівників і багато-багато інших цікавих героїв. А називається ця чарівна держава Піскова країна.

Ця країна так називається тому, що з усіх боків, від одного обрію до іншого, оточують країну піски, і в самій країні усе з піску. Усі мешканці цієї країни були чарівниками, вони вміли не тільки говорити й слухати, але й відчувати настрій і бажання один одного. А ви вже знаєте, діти, що зустрітися з дивом може тільки та людина, яка прагне до нових знань, любить грати й фантазувати.

Чи хочете ви побувати в цій країні?

Піскова країна знаходиться ось тут, в нашій пісочниці. Перед нами велика піскова пустеля. Поки що тут нема нічого , крім піску. Давайте покладемо свої долоньки на пісок і зробимо відбитки. Ці відбитки будуть перепусткою до чарівної країни. (Діти виконують запропоноване вихователем). Дуже добре. А тепер закопайте руки в пісок і відкопайте пальчики один одного. Спробуйте відгадати, із чиїми пальчиками ви зустрілися.

А як ви вважаєте, хто може жити в Пісковій країні? (змії, ящірки, скорпіони, різні жуки, мишки, верблюди… Називаючи «мешканців», педагог достає фігурки або картинки із зображенням цих «мешканців» і викладає їх на пісок.)

Будь-яка істота, що пройде цією пустелею, залишає сліди. Зараз я зроблю відбиток, а ви здогадайтесь чий він. (Педагог робить відбитки фігурками змії, жука, скорпіона, а діти відгадують. Остання загадка – сліди машини. Педагог звертає увагу дітей на те, що тільки машина з великими колесами здатна перетнути піски.)

А як ви вважаєте, що може рости в пустелі? (кактуси) Давайте помістимо їх у пісочницю. А чому рослинам важко рости на сипучих піщаних пагорбах – барханах? Давайте пограємо в цікаву гру «Хто живе в пустелі?» (нагадати дітям про те, що в пустелі спекотно, багато піску, мало води, сильний вітер, але всі мешканці пристосувались до цих умов. Потім педагог називає тварин і рослини, які намальовані на картинках, і запитує в дітей, чи можуть вони жити в Пісковій країні. Наприклад: верблюд може жити в пустелі, він харчується колючками і може тривалий час обходитись без води; Риба-кит – не може жити в пустелі, тому що там майже немає води.)

Молодці, діти! Погляньте, в Пісковій країні пішов дощик. (з допомогою пульвелізатора змочуємо пісок) Дощик теж залишив на піску свої відбитки. Як ви вважаєте, чи можна з такого піску зробити нірку, щоб сховатися в ній від спеки? (діти висловлюють свої припущення та перевіряють їх на практиці). Оскільки ми з вами перебуваємо в чарівній країн, і то ми можемо змінити пустелю. Давайте спробуємо відшукати воду. Розкопайте пісок так, щоб у ньому могли текти річки. (Діти створюють русла річок) А тепер давайте створимо вируючий потік. У цьому нам допоможе вода з лійки (діти ллють воду у створені русла і стежать за тим, що відбувається).

Педагог. Куди ж поділась вода? Вода сховалась в пісок і затишно влаштувалась між піщинками. Тепер давайте перемішаємо пісок і спробуємо ще раз зробити нірки, але вже з мокрого піску. Як ви думаєте, чи можна зробити з мокрого піску великі гори? Давайте спробуємо. А де будуть печери? Дивіться як перетворюється наша пустеля. Тут вже з’яваились гори й печери, тепер повисаджуємо дерева й квіти. А хто може жити в печерах? (печерні люди, гноми, звірі, чарівні герої). Виберіть кожен по три фігурки, заселимо нашу країну мешканцями. (можна зробити додаткові будови, використовуючи будівельний матеріал, прокласти дороги тощо. Якщо дозволяє час, можна познайомитися з мешканцями Піскової країни й трішки пограти разом)

ПРИМІТКА. Завершується заняття обов’язково обговоренням:

  • Яка чудова країна в нас вийшла!

  • Що нового ви довідались сьогодні про Піскову країну?

  • Які знання стануть вам у пригоді в майбутніх подорожах?

Коли діти повернуться в групу, бажано попросити їх намалювати Піскову країну; це можна зробити на заняттях або у вільний час після денного сну. Малюнки необхідно розглядати всім разом і підкреслити уважність і пам’ять кожної дитини.