asyan.org
добавить свой файл
1
Носівська ЗОШ І-ІІІ ст. №1


Година спілкуванняПідготувала

практичний психолог

Довженко С. П.
2011р.


Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом професій, виявити початкові професійні інтереси школярів.

Матеріали: вірші та загадки про професії, фахові атрибути (можна у таблицях чи малюнках), тест «Чоловічок із геометричних фігур», картки з назвами професій

Привітання

Психолог. Дітки, сьогодні ми з вами по­говоримо на дуже цікаву і важливу тему «Ким бути?». Кожна людина працює і має якусь про­фесію.

Скільки професій на світі існує?

Хто возить, хто вчить, хто літає, хто будує...

Професія кожного варта пошани.

От скоро я виросту. Ким же я стану?

Вам, напевно, вже зараз деколи спадає на думку — а ким ви будете у майбутньому? І хай ви ще серйозно про це не замислювались, однак уже знаєте, що треба зараз учитися, щоб потім отримати таку професію, яка б вам подобалася, дозволяла прогодувати і себе, і вашу родину.

Зараз ви теж працюєте. Але замість зарплатні отримуєте оцінки. І тут — наче на справжній роботі: хто працює гірше — у того нижчі оцінки, а хто старається, виконує все, що каже вчитель, той, крім гарних оцінок, ще й премію отримує — схвалення педагога, гарні слова від нього і повагу від однокласників. Ось так школа не лише пред­метів навчає, але й уміння трудитися.

Розповіді учнів

Психолог.

А тепер давайте згадаємо, ким пра­цюють ваші батьки.

Діти розповідають про заняття своїх батьків і про своє ставлення до цих професій.
^ Гра «Відгадай професію»

Психолог.

Хочу запропонувати вам гру. Мені цікаво, чи ви орієнтуєтесь у предметах, що відносяться до тієї чи іншої професії. Кожен учень отримує картку з переліком атрибутів якоїсь професії. Ваше завдання визначити про яку професію йдеться

Написи на картках

Білий халат, шприц, термометр, фонендоскоп, дзеркальце ( лікар)

Дзеркало, гребінь, ножиці, фен, шампунь ( перукар).

Указка, дошка, зошит, крейда, журнал (учитель).

Мікрофон, фортепіано, пюпітр, ноти, скрипка (музикант).

Фартух, білий ковпак, піч, дріжджі, бо­рошно ( пекар).

Цифри, калькулятор, комп'ютер, рахівниця, гроші (економіст).

Казки, оповідання, вірші, комп'ютер, книжка ( письменник).

Кермо, автомобіль, газ, педалі, дорожній знак ( водій).

Креслення, машини, олівець, конструювання, циркуль ( інженер).

Актори, кіно, кінокамера, сценарій (ре­жисер).

Мода, швейна машинка, стиль, одяг, ткани­ни (модельєр).

Небо, зірки, ракета, скафандр, орбіта (кос­монавт).

Село, ґрунт, рослини, селекція, фахівець (аг­роном).

Залізна дорога, потяг, світлофор, маршрут, мандри (залізничник).

Жнива, колосок, комбайн, нива, спека (ком­байнер).

Екскурсія, пам'ятники, архітектура, легенди (екскурсовод).

101, дим, вогонь, машина, вода (пожежник).

Дерева, кущі, квіти, земля, лопата (са­дівник).

Закон, обов'язок, право, злочин, адвокат (юрист).

Фото, проявлення, фотоапарат, негатив, слайд (фотограф).

Картина, пензель, мольберт, портрет, пей­заж (художник0.

Психолог.

Ви молодці, добре знаєте, які іс­нують професії. Узагалі, всі професії світу можна поділити на 5 груп:

«людина — природа» (го­ловний предмет праці — рослини, тварини або мікроорганізми),

«людина — техніка» (головний предмет праці — технічні засоби),

«людина — людина» (головний предмет праці — люди, групи людей, суспільство),

«людина — знакова система» (головний предмет праці — умовні знаки, цифри, мови, ноти)

«людина -художній образ» (головний предмет праці – художні образи та методи їх побудови.)

^ Робота в групах.

Клас ділиться на п’ять груп. Кожна група отримує картку з назвою професії і коротким описом умов роботи. Необхідно визначити до якої групи професій відноситься зазначена професія.
Написи на картках

Вчитель – працює з дитячим колективом, передає свої знання, спілкується з великою кількістю людей, користується повагою учнів. У нього дуже багато паперової роботи, багато часу займає підготовка до уроків та перевірка зошитів, величезна відповідальність за безпеку учнів. Нервова і виснажлива робота.

Музикант - виступає на сцені, володіє особливими знаннями і навичками, має можливість самореалізуватись у музичних творах, від роботи отримує емоційне задоволення, мандрує іншими країнами. Робота вимагає постійної роботи над собою і наявності особливих здібностей: музичного слуху, почуття ритму. Постійно гастролює, робота переважно у нічний час, часто – у вихідні. Мало часу проводить із сім’єю.

Агроном – працює на свіжому повітрі, багато пересувається пішки, живе у сільській місцевості, зимою має небагато роботи, завжди має можливість спостерігати результати своєї праці, керує людьми. У період посівної та збиральної кампаній працює без вихідних і майже цілодобово, часто має погані умови праці.

^ Оператор комп’ютерного набору – постійно перебуває у приміщенні, більшість часу проводить перед комп’ютером. Має обмежене коло спілкування. Робота вимагає зосередженості. Від малорухливого способу життя має схильність до розвитку хвороб спини. Має досить непогану зарплату.

^ Машиніст електровоза – постійні поїздки, змінна робота, достатня кількість вихідних. Стабільний непоганий заробіток. Залізничники мають власні санаторії, лікарні. Велика відповідальність за пасажирів. Часті аварії, що загрожують життю.

^ Вправа «Що впливає на вибір професії»

Розбір заздалегідь розміщених на дошці тверджень:

-знання

-вміння

- здоров’я

-темперамент

^ Тест-жарт «Мої здібності»

Психолог.

А тепер я хочу запропонувати вам самим визначити, до якої діяльності ви схильні. Для цього вам потрібно намалювати чоловічка з геометричних фігурок — трикутника, кола і квадрата. Головне завдання — щоб цих фі­гурок було не більше 10.

Порахуйте, скільки у вас вийшло трикутників, скільки кіл і квадратів, і запишіть це тризначним числом: кількість трикутників — сотні, кіл — де­сятки і квадратів — одиниці.

Зараз я зачитуватиму характеристики типів людей, а ви спробуйте знайти серед них свою. Для цього вам і знадобиться ваше тризначне число.

Отже:

^ 1. Перший тип — «керівник».

Числа: 604, 613, 622, 631, 640, 703, 712, 721, 730, 802, 811, 820, 901, 910.

У вас є здібності до керівної діяльності. Ви добре орієнтуєтеся в тому, яка поведінка підходить до тієї чи іншої ситуації, добре роз­повідаєте, ваше мовлення вільне і розвинуте, ви не соромитесь говорити при великій аудиторії і навіть любите справляти враження своїми роз­повідями. Не відмовитеся кимось покерувати.

^ 2. Правдивий керівник.

Числа: 505, 514, 523, 532, 541, 550.

Подібний до першого типу, однак такі люди більш схильні вагатися при прийнятті рішень, спиратися на власні вміння, а не на владу, крім того, вони правдиві й чесні.

3. Чуттєво-неспокійний.

Числа: 406, 415, 424, 433, 442, 451, 460.

Людям цього типу тісно в межах однієї про­фесії, вони можуть змінити її на зовсім нову і не­сподівану, мати також хобі, які, по суті, часто стають другою професією. Фізично вони не ви­тримують безладу і бруду, нерідко сваряться з іншими через це. Вирізняються підвищеною вразливістю, схильні сумніватися в собі. По­требують м'якого підбадьорювання.

4. Учений.

Числа: 307, 316, 325, 334, 343, 352, 361, 370.

Легко відволікаються від реальності, будують повітряні замки, на всі випадки життя розроб­ляють власні теорії. їм притаманна душевна рів­новага, намагаються чітко продумувати свою по­ведінку.

5. Інтуїтивний.

Числа: 208, 217, 226, 235, 244, 253, 262, 271, 280.

Ці люди мають дуже чутливу нервову систему, вони легко виснажуються. Тому найбільше їм підходять такі професії, де можна переключатися з одного виду діяльності на інший. Надзвичайно сприйнятливі до всього нового, схильні відстоювати нові ідеї та теорії навіть не власні. Альтруїсти. Здібні до рукоділлі і взагалі до ручної творчості. У них є свої норми моралі, вони погано реагують на обмеження свободи ззовні.

^ 6. Винахідник, конструктор, художник.
Числа: 019, 028, 037, 046, 109, 118, 127, 136, 145.

У цього типу багата уява, гарне просторове бачення речей. Мають хороший потенціал для заняття різними видами технічної, художньо чи інтелектуальної творчості. Більше схильні за­глиблюватись у себе, ніж активно спілкуватись У них є власне уявлення про те, що таке добре а що погано, не люблять зовнішнього контролю емоційні. Часто перебувають під владою своїх оригінальних ідей.

^ 7. Чутлива натура.

Числа: 055, 064, 073, 082, 091, 154, 163, 172 181, 190, 253, 262, 271, 280, 352, 361. 370, 451 460, 550.

Надзвичайно співчутливі. «Жорстокі» кадри з фільмів переживають дуже важко, це може на­довго позбавити їх душевної рівноваги, як і неочікувані події реального життя. Є ризик на­стільки перейнятися проблемами інших людей, що вони можуть забути про самих себе, свої інтереси і здібності. Єдиний вихід із такої си­туації — щоб турбота про інших стала їхньою професією, наприклад, лікувати людей чи тварин, захищати ображених. Найкращий тип із погляду майбутнього батьківства.

^ 8. Суворий начальник.

Числа: 109, 208, 307, 406, 505, 604, 703, 802, 901.

Співчуття їм майже невластиве. Не схильні ставитися з розумінням до тих, хто жаліється. Люблять тиснути на інших. Однак якщо вони за­йняті улюбленою справою, то здатні надихнути й інших, а коли потрібно — то й примусити їх робити те, що слід. Деколи бувають черствими, однак це виникає тоді, коли вони змушені за­микатись у собі та своїх проблемах.

Ну от, ви тепер знаєте про себе трохи більше.
^ Вправа «Яка професія мені цікава?»

Психолог. А зараз пропоную кожному з вас подумати і сказати, яка професія вам вида­ється найцікавішою і чому. Необов'язково, щоб ви планували обрати саме її. Адже неможливо працювати на 4—5 роботах одночасно. Однак, ця вправа дасть вам змогу трохи по-іншому по­дивитися на певну спеціальність, зрозуміти, як до неї ставляться ваші товариші. Член кожної команди назве, яка професія йому подобається найбільше і розповість чому.

^ Після презентації професій клас з допомогою вправи «Займи позицію» виявляє своє ставлення до кожної професії.

Психолог:

Кожна із заявлених професій цікава і захоплююча, але треба завжди враховувати, що будь-яка професія має свої плюси і мінуси. Водій далекобійник буває у різних містах, виїжджає за кордон, але йому мало часу вдається проводити разом із сім’єю. Співак постійно перебуває у центрі уваги, але має дуже напружений графік роботи.

Отже, при виборі професії важливо враховувати багато факторів: власні здібності, потреби ринку праці, вимоги спеціальності і, звичайно ж, своє здоров’я.