asyan.org
добавить свой файл
1
Проблема розвитку мовлення молодших школярів є однією із самих актуальних в сучасній методиці української мови в початкових класах.

Найважливішою умовою розвитку мовлення учнів є потреба в висловлюваннях, підвищення мовної мотивації, бажання виразити свої думки і почуття Це вимагає певної організації комунікативно-дійового підходу до навчання.

Другою умовою є наявність змістовної основи для висловлювання, коли дитина не тільки хоче говорити, але й може про щось розповісти. Для цього слід проводити роботу з розширення і уточнення уявлення дітей про оточуючий світ з допомогою спостережень, книг, картин, оповідань, розповідей інших людей.

Необхідною умовою розвитку мовлення дітей є оволодіння ними мовних засобів, необхідних для конкретного тексту, вироблення у них уміння вибирати і використовувати ці засоби в залежності від ситуації спілкування.
^ Як навчитися писати твори

Кожен з вас, діти, зустрічався колись із труднощами, перш ніж чомусь він навчився. Приходилось удосконалювати свої перші кроки – самі важкі в любому умінні. І все це просто необхідне при складанні творів. Для цього вам потрібні уміння фантазувати, а головне – бажання викласти свої думки цікаво, творчо. Адже « твір» і «творити» - це слова одного і того ж кореня.

Ви запитаєте, а з чого ж слід починати?

Дуже хочеться, щоб ви повірили, що написати твір зовсім не важко. Вам лише слід розкрити себе як особистість, яка може передати яскраві враження, уявити обстановку, місце, людей, про які ви хочете розповісти. Ви повинні уявити того, ому ви будете розповідати, уявити, як слухач буде сприймати ваші власні висловлювання, повірити, що вмієте фантазувати, придумувати історії, вмієте захопитись вигаданим дивовижним сюжетом. І коли це все ви зрозумієте, можете сміливо приступати до важливих етапів роботи над твором:

- осмислити тему твору;

- підібрати матеріал до уроку;

- визначити основну думку і підпорядкувати їй твір;

- систематизувати матеріал, викладати його за планом;

- правильно будувати твори різних видів;

- точно, образно висловлювати свої думки;

- вдосконалювати свої думки.

І тоді сміливо говоріть, що ви можете писати твори.

Але вам цими етапами прийдеться пройти поступово – одне за одним. Спочатку виробіть вміння осмислювати тему та її межі, а потім – визначити основну думку, пізніше добирати матеріал до твору і систематизувати його за планом.
^ Що значить говорити і писати на тему
Виникає питання: з чого почати твір? А почніть з того, що визначте те, про що говориться в творі, тобто визначте тему . Адже, тема – це те, про що пише автор, це те головне, заради чого створюється текст , про що говориться в ньому, питання, яке розкривається. Спочатку виділіть головні, ключові слова, визначте кордони теми і шляхи їх розкриття. Ви повинні пам’ятати і добре уяснити, що теми бувають широкі і вузькі. Одна широка тема може об’єднувати в собі ще одну чи кілька вузьких тем.

Наприклад:

- «Весна» - широка тема.

- «Наша вулиця весною», «Весняний день в лісі», «Весняний вечір» - вузька тема.

Запорукою успішного написання твору є чітка, вузька, конкретна тема. Вона дає можливість не лише повно, але й самостійно розкрити зміст даної теми.
^ Текст, ідея, головна думка
Текст – це сукупність речень, пов’язаних між собою змістом у певній послідовності, які взаємно доповнюють одне одного. Окреме речення містить вказівку на зв’язок з попереднім реченням або реченнями. Кожне наступне з них спирається на попереднє. У тексті воно доповнює, уточнює, розвиває, або заперечує думку, висловлену в попередньому. Запам’ятайте, що перше речення тексту накреслює тему висловлення, є зачином, а наступні – розгортають, пояснюють намічену зачином думку.

Ваш твір може мати назву (і це найчастіше так).

У тексті речення зв’язані не тільки однією темою, але й певною думкою. А головна думка – це результат, наслідок розкриття теми. І вона може бути виражена в заголовку або в одному з речень тексту.

Пропоную вам заголовки, в яких знаходиться основна думка твору.

1. Зустріч зі шпаками.

2. Зимові розваги.

3. Допомога мамі.

4. Ми – друзі птахів.

Працюючи над твором, будуйте свої висловлювання так, щоб в них все підпорядковувалось основній думці. Не забувайте, що побудова тексту тісно пов’язана з типами мовлення.
^ Основні типи мовлення
Прийнято розрізняти такі типи мовлення:

- розповідь;

- опис;

- міркування (судження).

Звичайно, «чисті» типи мовлення вживаються дуже рідко. Найчастіше – це змішані за типами мовлення тексти, в яких може переважати розповідь чи опис, а також трапляються тексти з елементами міркувань.

І все ж ознайомтеся з типами мовлення.


Розповідь

Опис

Міркування

Відповіді на пи-

тання

що сталося ?

що відбулося?


Відповіді на пи-

тання

який?, яка?,

яке?


Відповіді на пи-

тання

чому?


^ Збір матеріалу до твору
І ось перед вами чистий аркуш паперу, а на ньому – тема. З чого розпочати. Не впадайте в паніку. Скористайтесь словами Т.В.Алєксєєвої, автора книги «Як навчитися писати твір на «відмінно»:

«Створіть робочий настрій. Важливі наступні 10 – 15 хвилин. Слід відволіктись від всього і... писати, писати, писати... Писати все, що «йде»... не дописуючи фрази, якщо думка ясна. І так записуйте все: фрази, слова, асоціації, події, епітети, цілі або незакінчені речення.»

Гарна порада, тому що ви не помітите, як зникнуть страхи.

Наступне завдання – розглянути ці записи і систематизувати їх, привести в певний порядок, згрупувати зібране, визначити послідовність викладу.

Якщо ви хочете написати гарну роботу, вам слід навчитися складати план.
^ Як скласти план твору
Скласти план твору – значить розбити його на фрагменти (частини тексту). Кожна частина – це маленький текст, який може поміститися в одному абзаці, а може складатися із декількох. Головне, щоб кожна частина була об’єднана головною думкою.

Твір повинен мати не менше трьох абзаців. (Зачин, основна частина, кінцівка)

Не забувайте, що основна частина – найбільша за об’ємом, і вона не повинна бути меншою, ніж зачин і кінцівка разом взяті.

Під час складання плану слід враховувати не лише тему тексту, а й його основну думку. Слід прагнути до того, щоб основна думка тексту була відображена в формулюванні пунктів плану.

План може складатися у вигляді розповідних, питальних, окличних речень та цитат.
Наша школа

1. Де розташована наша школа?

2. Який зовнішній вигляд вона має?

3. Яке подвір’я біля школи?

4. Яка її внутрішня будова?
Наша вулиця

1. Назва вулиці.

2 .Рух на нашій вулиці.

3. Дерева і квіти.

4. Будинки на нашій вулиці.

Твір - розповідь
Розповідь – це зв’язний розгорнутий виклад різних подій, пов’язаних між собою. Він ведеться в минулому або в теперішньому часі. У розповідних текстах є сюжет, послідовний виклад подій. В ньому ви можете розповідати про екскурсію, прогулянку, чергування в класі, виконану роботу. Зверніть увагу, що твір – розповідь має такі компоненти:


^ Зачин – подія, з якої розпочинається змальована в тексті подія. Від зачину залежить весь хід наступних подій.

Виклад – розвиток змальованих у тексті подій.

Закінчення – показ наслідків, до яких призвело розв’язання покладених в основу тексту подій.

Ви можете скористатися під час написання свого твору поданими зразками.
Зимові розваги

Прийшла чарівна зима. Все вкрилося снігом. Діти взяли лижі, санчата, ковзани і прийшли на гірку. Зними прибіг Сірко. Петрик і Миколка катаються на санчатах. Надійка з Юрасем ліплять снігову бабу. Весело дітям взимку.
Допомога мамі

Моя мама працює на фермі. Вона доглядає за телятами. Я маю лагідну, ласкаву, роботящу маму. Вона завжди дбає про мене, радіє моїм успіхам у школі. Я допомагаю їй мити підлогу, посуд, ходжу в магазин. Я люблю свою маму.

Мої канікули

Літо я провів у селі. Щодня ми з хлопцями гралися, читали, гуляли у лісі. Сонячними днями ходили купатися на ставок.

^ Кожен день я працював з бабусею на городі. Поливав овочі, квіти.

Ввечері дідусь розповідав мені про війну. Цікаво і швидко пройшли мої канікули.
Юний сміливець

Петрик читав книжку. Раптом з двору донісся якийсь гамір. Він виглянув у вікно і не повірив своїм очам. Над дахом сусідньої хати здіймалося полум’м. Він побіг до палаючої хати. З хати чувся дитячий плач.

^ Петрик розбив шибку і заліз у хату. Через кілька хвилин він виніс маленьку Олю на свіже повітря.

Батьки дякували Петрикові. Петрик – справжній герой.
Ми – друзі птахів

Прийшла люта зима. Голодно і холодно птахам взимку. Багато з них відлітають у теплі краї. З нами залишаються горобці, синиці, снігурі, дятли.

Велику допомогу пташкам надають школярі. Вони виготовляють годівнички, вивішують їх у садах, в парках. Кожного дня учні насипають туди крихти хліба, насіння та інший корм.
Твір – опис
Опис – зв’язне висловлювання, текст, в якому розкриваються ознаки предмета, особи, місцевості, перерахування ознак, властивостей.

В творі – описі може даватись завдання: описати предмет («Моя улюблена іграшка», «Осінній лист»), людину («Портрет моєї мами», «Мій друг»), тварину («Кіт Пушок»), інтер’єр («Моя кімната», «Наш клас»).

Згадайте, з яких частин складається твір – розповідь. З таких же частин складається твір – опис.

Описати предмет – це значить вказати, розкрити ті ознаки предмета чи явища, які є найважливішими. В описі немає сюжету, дійових осіб. Щоб твір вийшов вдалим, відберіть цікаві та яскраві ознаки предметів ( їх не повинно бути багато).Опис буває діловим і художнім. В тексті – описі ділового стилю мовлення слід точно і повно перелічити суттєві ознаки предмета, живих істот, картин, іграшок, виділити найхарактерніші ознаки предметів, знайти точні слова, вирази.

Ось приклади ділового опису предмета.
Синички

Синички – маленькі пташки. Вони менші від горобців. Їх легко відрізнити від інших пташок.

^ Верхня частина тіла – зеленувато – сіра, нижня –жовта. Довжина – 6 сантиметрів.
Робот

Це заводний робот. Він зроблений із пластмаси. Голова і тулуб у нього як кубики .Руки нагадують гайковий ключ. Спереду тулуба пластина з кнопками. Всі деталі фіолетового або жовтого кольору. Якщо робота завести, він повільно ходить.
У художньому описі приділяйте увагу тільки самим яскравим деталям, які дають можливість створити образ предмету.

Для художнього твору – опису використовуйте прикметники, іменники, дієслова, а також порівняння, слова, вжиті у переносному значенні.

Найулюбленішим описом дітей є опис тварин (диких чи домашніх). В опис тварин можна включити і елементи розповіді. Це й зрозуміло: описуючи тварину не можна не говорити про його повадки.

І все ж головне – описати зовнішній вигляд тваринки й дати їй характеристику, а не розповісти про якийсь випадок із його життя.

Описуючи тварин, ви можете використати слова:

- лапки (м’якенькі, біленькі, великі, коротенькі);

- вуха (мов два гострячки, довгі);

- зуби (гострі);

- хвіст (довгий, пухнастий, чорний, з білою цяточкою, куценький);

- очі (наче два ґудзики, зелені, наче вогники);

- носик (м’якенький);

- головка (кругленька);

- тулуб (товстий, чорний, продовгуватий).
Описуючи людину, використовуйте таку лексику:

- обличчя (сумне, червонощоке, злякане, вольове, відкрите, розумне, добре, зле, похмуре);

- чоло (високе, гладеньке, з глибокими зморшками, вузьке);

- губи (яскраві, товсті, тонкі, пухкенькі, бантиком);

- ніс (короткий, малесенький, з горбинкою, кирпатий, прямий, здоровий);

- очі (карі, голубі, живі, бездонні, привітливі, щасливі, здивовані);

- волосся (каштанове, світле, русяве, сиве, густе, пишне, коротке, пряме);

- риси характеру (цікавий, уважний, вдумливий, тактовний, делікатний, хвастливий, безжалісний, хвастливий, єхидний, мовчазний, енергійний, впертий, вихований).

За приклад ви можете взяти зразок опису.
Бабуся

План

1.Фотокартка бабусі.

2.Зовнішність її.

^ Переді мною фотокартка, з якої на мене дивиться старенька жінка. По обличчю видно, що вона дуже добра.

Просте, відкрите лице, високе чоло. З-під чорних брів на мене дивляться карі очі, в куточках яких причаїлися і сум, і ласка. У бабусі гостренький ніс, тонкі губи. Які ледь-ледь усміхаються.

^ Гладеньке, чорне з сивиною волосся, зачесане назад. Просте темне плаття дуже личить їй. На колінах лежать мозолясті руки.

Чи розглядали ви колись на своїй долоньці ніжну сніжинку? Хоч раз ви уважно дивились на крапельку роси на траві? А дощову краплю? Не хотілося вам скласти якусь казку про них, чи якусь історію?

Для того, щоб описати природу, слід вибрати тему, про що вам хотілося б написати.

Для початку знайди і прочитай в підручнику з «Читанки», з «Я і Україна» та художніх книжок описи природи. Потім спробуйте написати про свої спостереження, відповідаючи на запитання: «На що схожий той куточок природи, що ти описуєш?», «Що він тобі нагадує?», «Які почуття і думки він викликає?». Підбери прислів’я з даної теми.

Так, складаючи твір «В зимовому лісі», можна добрати опорні слова, вирази, однокореневі слова, прислів’я, приказки:

- однокореневі слова (сніг, сніжинка, сніжок);

- порівняння (сніг грав на сонці самоцвітами; сніжинки, немов метелики; сніг укрив землю, мов білою скатертиною);

- епітети (червоногруді снігурі, зима – чарівниця);

- прислів’я («Спасибі, мороз, що снігу приніс», «Снігу багато – хліба багато»).

Працюючи над твором «В осінньому парку» слід використовувати свої враження після проведення екскурсії в парк. Згадайте вірші про осінь, а також образні вирази, в яких говориться про цю пору року.

Ви можете використати стрижневі слова:

- осінь: чудова, щедра, багата, чарівна, золота, рання, пізня;

- вбрання дерев: розкішне, різнокольорове, барвите, земля встелена барвистим килимом, одягнена в строкаті шати, різнобарвне плаття, жовті сукні;

- погода: тиха, суха, тепла;

- небо: синє, чисте, сірувате, синє;

- сонце: ласкаве, осіннє;

- вода: холодна, чиста, глибока.
Осінь в парку

Настала чарівна осінь і в парку. Все навколо змінило свій зовнішній вигляд. Сад теж змінився. Дерева і кущі вдягли розкішне вбрання. Вони заграють різнобарвним листям. Не забула осінь і про землю. Вона накинула на неї барвистий килим. Осінній парк чарує наш зір своєю красою.
^ Казка зимового лісу

Зимовий ранок в лісі. По всьому небу розлилася зоря.

Вночі був сильний снігопад, і ліс перетворився в зимову казку. Тепер в ньому можна зустріти і звірів із різних частин світу, і героїв різних казок. Ось на галявині, вкрившись теплою сніговою ковдрою, сплять міцним сном теплолюбові крокодил і слоненятко. А в голові у них причаївся богатир лісів – лось.

^ Посередині галявині три ялиночки нагадують снігових фей, які взялися за руки і йдуть назустріч сонцю, назустріч новому дню.

Нерухомим здається повітря. В довгий зачарований сон впав старий ліс.

^ Якщо ви хочете своїми очима побачити цю снігову фантазію, поспішайте до лісу.

Твір за картиною – особливий вид творчих робіт, який не тільки збагачує лексичний запас, але й прилучає до прекрасного, учити розуміти і цінувати мистецтво, розширювати світогляд, формувати художній смак, розвивати спостережливість.

Під час написання твору ви можете відповісти на такі запитання:

1. Що ви бачите на картині?

2. Що зображено в центрі картини?

3. Що ви бачите на задньому плані картини?

4. На якому фоні зображені предмети (овочі, фрукти)?

5. Яка пора року зображена на картині?

6. Який день зобразив художник на картині?

7. Чому художник дав таку назву картині?

8. Подобається вам картина? Чому?

Описуючи картину, головне відчути глибину і красу цього витвору мистецтва, вловити той настрій художника, яким проникнута картина.

Найбільш легким видом твору за картиною є простий її опис: слід описати те, що и бачите на картині, не вдаючись до пояснень взаємозв’язку між окремими картинами

Приведу приклад такого твору.
^ Твір за картиною А.К.Саврасова

«Граки прилетіли»

На картині ми бачимо потемнілі замети, дахи сільських хат. Вдалині видно поля, які вже звільнилися від снігу. Серед низьких будинків підіймається церква. Над всим цим високе весняне небо. Воно ще не стало чистим, але голубизна вже прглядається крізь хмари.

Вцентрі картини – берізки, на них багато гнізд граків. Вони кричать, шумлять – будують будинки. Дивлячись на картину, ми ніби чуємо ці радісні крики. Птахам потрібні кожна гілочка. Під деревом на снігу працелюбний грак міцно тримає в клюві маленьку гілочку. Граки – будівники.

Справжньої весни ще немає, але ми відчуваємо її наближення.
Твір – роздум
Роздумувати – це значить у певній системі викладати свої думки, судження про якийсь факт, подію, предмет і доказувати.

Текс – роздум нагадує собою розв’язання якоїсь проблеми. А значить, складаючи таку розповідь, вам прийдеться аналізувати, членувати докази, робити відповідні висновки.

В основі тексту – роздуму лежать два способи логічного викладу матеріалу.

^ Перший спосіб – на основі фактів робиться загальний висновок.

Другуй способ – спочатку висловлюється головне положення, а потім воно підтверджується фактами, доводиться.

Текст - роздум

1. Відповідає на питання: чому?

2. Має три частини:Наприклад, тема «БЕРЕЖІТЬ ЛІС»

Теза: Ліс дає людям користь.

Докази: Він зберігає вологу; пом'якшує клімат; служить постачальником будівельного матеріалу.

Висновок: Ліс потрібно берегти.

У текстах-роздумах ви можете для зв’язку речень вживати слова: по-перше, по-друге, в загальному, в цілому, ітак, таким чином, тому, що, якщо.

Знайте, що в роздумі звичайно висновок співпадає з тою думкою, яка висловлюється на початку тексту.

Послідовність роботи над твором-роздумом

1. Коротко і зрозуміло сформулюйте тезу.

2. Подайте переконливі докази (факри з життя, літератури, власні спостереження).

3. Сформулюйте висновки.

Моя мрія

Я хочу бути трактористом.

Мені не раз доводилося спостерігати за роботою батька. Весною він трактором оре землю, засіває її зерном. Ми разом з батьками ходили на його поле спостерігати, як росте пшениця.

^ Мені найбільше запам’ятався запах степового вітру, ранньої роси, батьківської праці.

Я вирішив після закінчення школи, як і мій батько, стати механізатором, вирощувати хліб.

Я дуже люблю весну

Якби мене запитали, яку пору року я люблю більше всього, я відповіла б: «Звичайно – весну. Весна – сама прекрасна пора року.

Весною все на землі пробуджується до нового життя. Починає розтавати сніг. Із теплих країн повертаються птаи, скрізь звучать їх пісні.

Я люблю спостерігати за весняною природою, особливо за деревами. Спочатку наубнявіють бруньки.

Весна – це оновлення в природі. Ось за це я і люблю весну.